Решение по дело №181/2021 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260109
Дата: 20 април 2021 г. (в сила от 14 май 2021 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20212150200181
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 260109                                       20.04.2021 г.                                 гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                         наказателен състав  на втори април през две хиляди двадесет и първа година

в публично заседание в следния състав:

                                                        Председател: Н.М.Б.

секретар А.Г.

като разгледа докладваното от с. М.Б.АНД № 181 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по повод жалбата на И.Ж.В., ЕГН **********,***, против Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия Г, № 0012703, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането КЗ/, на основание чл.638, ал.1, т.1 вр. чл.461, т.1 от КЗ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 250 лв. Моли се съдът да отмени обжалвания електронен фиш като незаконосъобразен.

За РУ- гр.Несебър, в съдебно заседание, представител не се явява.

Жалбата е подадена в срок, пред надлежната инстанция от лице, което има правен интерес и съдържа изискуемите по закон реквизити, поради което е процесуално допустима.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 12.12.2019 г., в 14.26 ч., в гр. Несебър, КК „Слънчев бряг”, по главна алея, до КПП Магура, е констатирано управление на МПС- л.а. „Ф.П.” с рег.№ ***, за който автомобил нямало валидна застраховка „Гражданска отговорност”. Нарушението било установено с техническо средство „АТС САИРН” m*SpeeDet 2D, монтирано в служебен автомобил, като бил установен запис на преминаващо превозно средство. За липсата на застраховка била изготвена справка от служител на РУ-Несебър. Техническото средство било сред одобрените за измерване видно от допълнение № 18.07.5133.1 към удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 18.02.5133. При извършена допълнителна проверка в регистъра на „Гаранционен фонд” се установило, че за автомобила към 12.12.2019 г. действително не била сключена такава. Въз основа на тези данни наказващият орган издал атакуваният електронен фиш, в който за собственик на автомобила било вписано дружеството- жалбоподател.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно атакувания електронен фиш, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намира следното:

Когато нарушение като процесното е констатирано с автоматизирано техническо средство и санкцията е наложена на собственика на съответното МПС чрез издаване на електронен фиш, задължително при посочване на нарушените норми следва да се изпише разпоредбата на чл. 638, ал. 4 от КЗ. Липсата й представлява съществено процесуално нарушение. Практиката на касационната инстанция (Решение № 931 от 23.07.2020г. по КАНД № 1011/2020г. по описа на Административен съд- Бургас, Решение № 1023 от 31.07.2020г. по КАНД № 1080/2020г. по описа на Административен съд- Бургас и др.) за аналогични случаи е уеднаквена. В този смисъл следва да се приеме, че при липсата на посочване на чл. 638, ал. 4 от КЗ в процесния електронен фиш, същият следва да бъде отменен само на това основание, независимо, че от данните по делото се налага извод за извършване на административното нарушение, за което на жалбоподателя е съставен атакувания електронен фиш, като не се оспорва от страна на В., че към 12.12.2019 г. за автомобила не е имало сключена застраховка „Гражданска отговорност”.

Независимо от горното, в електронният фиш е налице противоречие относно това кое е санкционираното лице. В титулната част е посочено, че И.В. е санкциониран в качеството му на законен представител на ЮЛ, а същевременно като собственик е посочено физическото лице И.Ж.В., като вида, размера и основанието на санкцията също сочат на извода, че е санкционирано физическото лице. Това противоречие не може да бъде санирано с последващи действия от страна на наказващият орган, още повече, че санкциите за физически и юридически лица са различни по вид, основание и размер. В тази връзка следва да е ясно кое е санкционираното лице.

Искане за присъждане на разноски в полза на жалбоподателя не е направено.

 Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

 

 ОТМЕНЯ Електронен фиш за налагане на имуществена санкция за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, серия Г, № 0012703, издаден от ОДМВР- Бургас, с който за нарушение на чл.483, ал.1, т.1 от Кодекс за застраховането КЗ/, на основание чл.638, ал.1, т.1 вр. чл.461, т.1 от КЗ, на И.Ж.В., ЕГН **********,***, е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 250 лв.

 Решението подлежи на обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр.Бургас.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: