Разпореждане по дело №149/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 800
Дата: 1 март 2017 г.
Съдия: Светла Василева Даскалова
Дело: 20173100200149
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 16 февруари 2017 г.

Съдържание на акта

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

 

ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ В СЪДЕБНО ЗАСЕДАНИЕ НА НАКАЗАТЕЛНО

ПРОИЗВОДСТВО ОТ ОБЩ ХАРАКТЕР

 

гр. Варна, 01.03.2017 год.

 

 

Св.Даскалова – съдия-докладчик по НОХД 149/2017 г. по описа на Варненския окръжен съд, след като се запозна с материалите по делото, с оглед подготовката за разглеждане в съдебно заседание, констатира следното:

Делото е образувано по разпореждане на зам.-председателя на ВОС от 16.02.2017 г. по внесен от ВОП обвинителен акт срещу Я.Х.Х. и З.П.Т., за извършено деяние, наказуемо по чл.199, ал.1, т.4 вр. чл.198, ал.1 вр. чл.20, ал.2 от НК за първия и по чл.198, ал.1 вр. чл.20, ал.2 от НК за втория.

Като взе предвид, че делото е подсъдно на ОС - Варна и няма основания за прекратяването или спирането му намира, че са налице всички условия за разглеждането му в съдебно заседание.

Да се уведомят подсъдимите, че до даване ход на делото могат да направят искане за разглеждане му по реда на глава XXVII от НПК – “Съкратено съдебно следствие в производството пред първата инстанция” – чл.370 до 374 от НПК.

 

Поради горното и на основание чл.248 ал.2, чл.251 ал.2, чл.252 ал.1, чл.254, чл.256 ал.1 и 2, чл.257 и чл.370 от НПК

 

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И  :

           

1./ Насрочва производството по НОХД 149/2017 г. по описа на ВОС в открито съдебно заседание на 21.03.2017 г. от 9.00 ч.

 

2./ Преписи от обвинителният акт и от настоящото разпореждане да се връчат на подсъдимите, които могат в седмодневен срок да дадат отговори, в които да изложат възраженията си и да направят нови искания.

 

3./ Да се уведомят подсъдимите за правото им да бъдат защитавани от надлежно упълномощен адвокат, съпруг, възходящ или низходящ роднина. В случай, че подсъдимите не са в състояние да заплатят адвокатско възнаграждение, а желаят да имат защитници, на основание чл.94, ал.1, т.9 от НПК  следва да уведомят с писмена молба съда /поне 7 дни преди съдебно заседание/, като представят и доказателства за тежко социално и материално положение.

 

4./ Да се уведомят подсъдимите, че следва за датата на съдебното заседание да организират своевременно защитата си, като упълномощят по надлежния ред лице от кръга на посочените по-горе.

 

5./ Да се уведомит пострадалият от престъплението – М.Т.Ж., като му се изпрати препис от настоящото разпореждане, че има право да се конституира като частен обвинител и като граждански ищец по делото с цел обезщетяване на претърпените от него вреди в резултат на престъплението грабеж, както и че това действие (по конституирането) следва да се извърши най-късно до даване ход на съдебното следствие.

 

6./ Да се призоват за съдебно заседание: ОП – Варна, подсъдимите, защитниците им, пострадалият Момчил Желязков, свидетелите и вещите лица.

 

7./ Разяснява на подсъдимите, че имат следните права: да научат за какво престъпление са привлечени в това качество и въз основа на какви доказателства; да дават или да откажат да дават обяснения по обвинението; да се запознават с делото, включително и с информацията, получена чрез използване на специални разузнавателни средства, и да правият необходимите извлечения; да представят доказателства; да участват в наказателното производство; да правят искания, бележки и възражения; да се изказват последни; да обжалват актовете, които накърняват техните права и законни интереси, и да имат защитник. Подсъдимите имат право защитникът им да участва при извършване на действия по разследването и други процесуални действия с негово участие, освен когато изрично се откаже от това право.

 

8./ Да се уведомят подсъдимите, че могат да поискат предварително изслушване по реда на гл.ХХVІІ от НПК.

Да се уведомят подсъдимите за правата и възможностите, произтичащи от разпоредбите на чл.370 и следващите от НПК (глава 27 от НПК): че може да дадат съгласие да не се провежда разпит на всички или някои от свидетелите; че подсъдимите могат да признаят изцяло фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт, като се съгласят да не се събират доказателства за тези факти, и че като последица от самопризнанието при евентуална осъдителна присъда следва задължително приложение разпоредбата на чл.58а от НК

(1)При постановяване на осъдителна присъда в случаите по чл.373, ал.2 от Наказателно-процесуалния кодекс съдът определя наказанието лишаване от свобода, като се ръководи от разпоредбите на Общата част на този кодекс и намалява така определеното наказание с една трета.

(2) В случаите по чл.57, ал.1, когато съдът определи като най-подходящо по вид наказанието доживотен затвор без замяна, не го налага, а наказанието доживотен затвор заменя с лишаване от свобода от двадесет до тридесет години.

(3) Съдът определя размера на наказанието лишаване от свобода в пределите на най-ниския минимален размер и най-високия максимален размер на наказанието лишаване от свобода, определено при условията на ал.2 и наказанието лишаване от свобода, предвидено в Особената част на този кодекс.

(4) В случаите, когато едновременно са налице условията по ал.1 - 3 и условията на чл.55, съдът прилага само чл.55, ако е по-благоприятен за дееца.

(5) Правилата по ал.1 - 4 не се прилагат за предвидените в Особената част на НК наказания по чл.37, ал.1, т.2 - 11./

 

9./ Присъствието на подсъдимите в съдебно заседание е задължително до приключване на делото във виззивната инстанция. На основание чл.254, ал.4 от НПК указва на подсъдимите, че делото може да бъде разгледано и решено в тяхно отсъствие ако са налице условията на чл.269 от НПК, а именно:

-          ако не са намерени на посочените от тях адреси или са променили същите без да уведомят съответния орган;

-          местоживеенето им в страната не е известно и след щателно издирване не е установено;

-          редовно са призовани, не са посочили уважителни причини за неявяването си и е изпълнена процедурата по чл.254, ал.4;

-          се намират извън пределите на Република България и:

а/ местоживеенето им не е известно;

б/ не може да бъдат призовани по други причини;

в/ са редовно призовани и не са посочили уважителни причини за неявяването си.

 

10./ Да се изиска характеристика на подсъдимите от полицейски инспектор при РУ на МВР по местоживеене.

 

11./ На основание чл.226, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража, да се изиска от ОС”ИН” – Варна разширен предсъдебен доклад по делото, който да съдържа: данни, отнасящи се до личността на подс.Х. и подс.Т., материално и семейно положение, обкръжение, среда и условия на живот, поведение преди и след извършване на деянието, произход, социално положение, съдебно минало, както и оценка на риска от рецидив и вреди, включваща ресурси, проблемни зони и потребности.

За изготвяне на доклада да се предоставят данни относно подс.Х. и подс.Т. – адр. и тел. от делото. 

 

12./ Делото да бъде на разположение на страните по всяко време  до 2 дни преди датата на съдебното заседание.

 

Разпореждането е окончателно.

 

 

 

      СЪДИЯ-ДОКЛАДЧИК: