О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №
Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на петнадесети май две хиляди и деветнадесета година в състав:
Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА
с участието на секретаря Галина Емилова и прокурора Николай Лалов, като разгледа докладваното от съдия Агн. Ставарова ЧНД N 172 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от А.М.С., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че е придобил право за условно-предсрочно освобождаване на основание чл. 70, ал. 1 НК, вр. с чл. 437, ал. 2 НПК.
Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения А.С.. Служебно назначеният адв.М.Б.заяви становище за основателност на молбата, като изложи съображения, че осъденият С. е изпълнил законовите изисквания на чл.70 от НК.
В съдебно заседание осъденият поддържа молбата, с изложените в нея доводи и прави искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.
Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" А.М., упълномощен със Заповед № 185/17.09.2018 год., изразява становище за основателност на молбата по съображения, че осъденият е изтърпял повече от 1/2 от наложеното му наказание и че с поведението си е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.
Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище за основателност на молбата, поради наличие на предпоставките за УПО.
Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:
С Протоколно определение /Споразумение/ от 10.07.2017г. по НОХД № 351/2017 г. по описа на РС-Лом на л. св.С. е определено наказание в размер на 6 месеца "Лишаване от свобода". Със същото Протоколно определение /Споразумение/ е постановено отделно да бъдат изтърпени две години "Лишаване от свобода" по НОХД №22/2016г. по описа на РС - Лом - изтърпени за периода от 29.06.2017г. до 24.01.2019г.
Осъденият е започнал да търпи наказанието на 24.01.2019 г., като до момента е изтърпял фактически 3 месеца и 21 дни, от работа му се зачитат 24 дни, или общо изтърпяно 4 месеца и 15 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 1 (един) месец и 15 (петнадесет) дни.
При това положение, осъденият С. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му общо наказание, така, както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.
При първоначалната оценка се регистрира среден към висок риск от рецидив - 74 точки. В профила на криминогенни нужди дефицитни зони са: Отношение към правонарушението - в осъзнаването на престъпното поведение. Отношението към присъдата и правния процес - критично отношение спрямо извършеното деяние; Образование и обучение - завършен седми клас; Начин на живот и обкръжение - неспособността му да различи вредното влияние на злонамереното криминално обкръжение; злоупотреба с наркотици - пристрастен към марихуана; умения за мислене - не предвижда последиците от собствените си действия, не осъзнава проблемите си и не търси адекватни мерки за решаването им. Без ясни цели.
Рискът от вреди към служителите е с ниски стойности. Не са констатирани случаи на обидно отношение или агресивно поведение към длъжностни лица. Рискът за останалите лишени от свобода е нисък. Обоснован е от ниското ниво на агресивна готовност, както и факта, че не е склонен към конфликти и открито опозиционно поведение. Не проява дискриминационни нагласи. Рисът от самоувреждане и суицид е нисък, клонящ към среден. Обуславя се от лабилността на емоционалното му състояние. споделя, че когато се почувства безпомощен е мислил за самоубийство, чрез самообесване. Не е лекуван в психиатрично заведение. Рискът от вреди за обществото е със средни стойности, след освобождаването му, предвид користно-насилствения характер на настоящето правонарушение, повлиян от липсата на финансови средства за набавяне на наркотици.
В изготвения план на присъдата като цели са заложени: формиране на известна самокритичност, осъзнаване на нанесените вреди и причините довели до правонарушението; запазване на положителните социални контакти; разпознаване на проблемите и формиране на ясни и реалистични цели в живота.
Изготвената ревизия на оценката понижава числената стойност на риска със 7 точки, запазвайки го в средните нива - 67т. Дефицитни стойности има при разделите: "Криминално минало", "Нагласи".
Рискът от вреди е нисък за служителите и останалите лишени от свобода и самият него. Среден е рискът от вреди за обществото.
В резултат на проведената индивидуално - корекционна работа с л.св.С. настъпват промени в следните зони:
- образование и обучение включен е в
учебен процес, показва съвестно отношение към предоставената възможност да
подобни грамотността си и повиши образователното си ниво;
- нагласи - налице е и мотивация за
промяна;
- умения за мислене - опитва се да
формулира проблемите си и да търси адекватни решения за тях.
Л. св. С. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Награден е със заповеди № 317/01.10.2018г. и №442/19.12.2018г.
Съвестно изпълнява поставените му задачи като отговорник за спортната дейност в груповия съвет. Взема активно участие в спортните дейности. Проявява сериозно отношение към учебно-възпитателния процес. Редовно посещава учебните часове. Отнася се толерантно към длъжностните лица.
Л. св. А.С. е включен в специализирана програма "Шанс за нов живот на свобода", която през месец април 2019г. преминава успешно. По време на програмата е подхождал стриктно и дисциплинарно към поставените задачи. Показал е стремеж да извлече поука от собствените грешки и желание за промяна. Социалните контакти са съхранени, получава необходимата материална и морална подкрепа от близките си.
По отношение на извършеното престъпление е осъзнал вината си. За продължителен период от време е ангажиран с учение и показва положително отношение към образованието, преосмислил е миналото си поведение и изявява желание и готовност за водене на законосъобразен начин на живот.
Л.св.С. изпълнява заложените цели в плана на присъда - има примерно поведение и спазва установените правила в затвора.
В конкретния случай, от данните по делото е видно, че са налице и двете законови предпоставки за УПО, а именно С. е изтърпял фактически повече от 1/2 от наложеното му наказание и същият с поведението си е дал доказателства за своето поправяне.
Становището
на затворническата администрация се споделя от този съд.На основание доказателствата,от
приложения доклад за оценка на риск и вреди по чл.155 ЗИНЗС е видно,че осъдения
е изтърпял необходимия минимум от наказанието.В доклада е отчетено,че има
подобрение в поведението му и намаляване
на дефицитните зони,както и стойностното изражение на риск от вреди и риск от
рецидив.В първоначалния план на присъдата са заложени зони и цели за формиране
на ясни и реални цели и промяна в нагласите,промяна в начина на мислене и
повишаване на грамотността.Те по същество са изпълнени в необходимия размер.Показал
е реални положителни постижения,свързани със спазване на правилата в
контролирана среда,за което е награден,осъзнава вината си,получава подкрепа от
близките си,формулира правилно проблемите си и дава доказателства,че преодолява
дефицитите в очертаните проблемни
зони.Показал е промяна в личен план,която е достатъчна да се приеме,че се е
поправил.Настъпилите положителни корекционни промени у осъдения дават право на
преценка на съда при формиране на съдийското убеждение,че е изпълнил и втората
предпоставка на чл.70 ал.1 НК.А именно,че е положително променена личност и е
дал доказателства за спазване занапред установените норми в обществото,че се е
поправил в необходимата степен.
При това положение А.М.С. следва да
бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от
наложеното му наказание, общо в размер
на 1 месец и 15 дни.
Съобразно разпоредбата на чл. 70, ал.6 НК, на С. следва да бъде определен изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наказанието, а именно 1 (един) месец и 15 (петнадесет) дни.
От горните доводи може да се направи
обосновано заключение, че при наличните данни за ниски стойности на риск от
вреди, нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към
оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал
доказателства за своето поправяне.
На основание
горните доводи съдът приема, че отговаря на изискванията на чл. 439а НПК,
поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл. 70 НК за условно
предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание.
Воден от
горното и на основание чл. 440 НПК,
Врачанският окръжен съд
О П Р Е Д Е Л И:
ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения А.М.С. - роден на ***г***,
жител и живущ ***, българин, български гражданин, с начално образование,
неженен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, от
изтърпяване на наложеното наказание лишаване от свобода в размер на 6 месеца,
определено по НОХД № 351/2017 г., с остатък в размер на 1 (един) месец и 15 (петнадесет) дни .
На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на А.М.С.
изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а
именно 1 (един) месец и
15 (петнадесет) дни.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или
протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно
изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен
протест, който не е в интерес на осъдения.
ПРЕПИС от определението след влизането му в
сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. Лом – Бюро
„Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения А.М.С..
ПРЕДСЕДАТЕЛ: