Определение по дело №450/2019 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 октомври 2019 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20191610100450
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

ГР.БЕРКОВИЦА, 22.10.2019

 

РАЙОНЕН СЪД- Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 22 октомври…...……………………………………… през две хиляди и деветнадесета година……..………………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 450 по описа за 2019 г…....………..…………….. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

         При проверка на допустимостта и редовността на исковата молба и след изпълнение на процедурата по чл.131 от ГПК, съгласно чл.140 от ГПК, съдът намира за установено следното :

 

         Предявен е иск от С.Ю.А. ***, по който е конституиран като ответник Д.М. ***.

 

Ищцата твърди, че с ответника живели на съпружески начала от края на 2015 г. до 12.05.2019 г., като живели в жилището на неговите родители. От съвместното им съжителство се родили две деца- близначките Емили  и Беатрис, родени на *** г. Разделили се на 12.05.2019 г. и тя с децата се изнесла на квартира в град Вършец, ул. Явор № 53. Твърди, че причината за раздялата им е агресивното и крайно неадекватно поведение на ответника, честата смяна на настроенията и многобройните случаи на осъществено домашно насилие в присъствието на децата, като за последния такъв на 16.06.2019 г. е образувано производство по ЗЗДН- гр. дело № 355/ 2019 г. по описа на Районен съд- Берковица. След раздялата децата живеят при нея и само тя полага грижи за тяхното отглеждане и възпитание, а ответника изобщо не участва в издръжката и отглеждането на децата. Ответникът работи като шофьор по международни превози и отсъства от страната за дълги периоди от време, поради което същият не може да полага необходимите ежедневни грижи за децата  и не може да осигури тяхното отглеждане. Децата посещават съответното детско заведение и имат подсигурен личен лекар и медицинско обслужване. Въпреки малката си възраст децата имат съответните потребности, задоволяването на които ищцата само с нейните доходи не може да осигури, въпреки че работи. Опитала да постигне съгласие с ответника, относно упражняването на родителските права, местоживеенето на децата, издръжката и личните отношения на децата с ответника, но не успели да постигнат споразумение.

Моли съда да ги призове с ответника и след като установи твърдените от нея обстоятелства, да постанови решение, с което да предостави упражняването на родителските права по отношение на малолетните деца на нея, като определи местоживеенето им при нея в град Вършец, ул. Явор № 53; да осъди ответника да й заплаща като майка и законен представител на малолетните деца месечна издръжка в общ размер на 300.00 лева /по 150,00 лева за всяко от децата/, платими на всяко 1-во число на съответния месец, за който се дължи издръжката, считано от 12.05.2019 г., до настъпване на законови основания за изменението и прекратяването на издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска; да определи режим на лични отношения на децата с техния баща всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 9,30 часа до 18,30 часа, без преспиване в дома на бащата до навършване на 4 годишна възраст на децата.

 

В срока по чл.131 от ГПК ответникът Д.М.М. взема становище по предявения иск и по същество не оспорва исканията, предявени към него. Предлага с решението си съдът да определи режим на лични контакти както към момента, така и след навършване на тригодишна възраст на децата.

 

При тези твърдения на ищеца съдът определя правното основание на иска по чл.127, ал.2 от СК.

         Съдът намира предявения иск за допустим, налице е редовна активна и пасивна легитимация, сезиран е местно и родово компетентен съд. Доколкото в производството се засягат пряко права и интереси на непълнолетни лица, то на основание чл.15, ал.6 от Закона за закрила на детето съответната служба, следва да бъде уведомена и да бъде изискано от нея изготвянето на подробен социален доклад.     

Особеност на производството е, че се касае до производство от спорна съдебна администрация. В това производство решението на съда няма сила на присъдено нещо и всякога, когато е налице промяна в обстоятелствата, страните могат да поискат пререшаване на въпроса. В това производство, независимо от процесуалното поведение и инициатива на страните, съдът е длъжен да установи всички онези факти и обстоятелства, които дават най – точна представа за качествата на двамата родители, за семейната среда при всеки един от тях, за социално – битовите условия, при които възнамеряват да отглеждат детето, за емоционалната привързаност на детето към всеки от родителите и т.н. Всички тези обстоятелства подлежат на доказване. Всички доказателствени средства, предвидени в ГПК са допустими. Тежестта на доказване в случая е на ищцата.

Винаги в това производство съдът се произнася и по въпроса за дължимата издръжка. Искът е осъдителен и с него се защитава правото на ненавършилите пълнолетие да получават месечна издръжка от своя родител, ако последният не дава такава или ако предоставяната не е достатъчна да задоволява неговите потребности.  Съгласно чл. 142, ал.2 от СК минималният размер  на издръжката, която родителят дължи на ненавършилите пълнолетие деца е равна на 1/4 от размера на МРЗ и се дължи независимо от обстоятелството дали родителят е работоспособен и може да се издържа от имуществото си. Размерът й във всеки конкретен случай се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка и възможностите на лицето, което я дължи (чл.142, ал.1 от СК). Искането за издръжка се претендира за бъдеще време, но може да се претендира и за минал период (съгласно чл.149 от СК до една година назад преди датата на предявяване на иска). Доказателствената тежест  по предявения иск е на ищеца. В производството следва да бъде установено, че ищецът е правоимащо лице по смисъла на чл.141 от СК, респ. че ответникът е задължено за издръжка лице; размера на нуждите; възможностите на ответника да предоставя издръжка в претендирания размер. Последният следва да докаже фактите и обстоятелствата, от които желае да се ползва, в т.ч. и наличието на задължение за заплащане на издръжка на други лица от същия ред.

        

         Представените писмени доказателства са относими към производството и следва да бъдат приети. Основателни са и доказателствените искания за събиране на гласни доказателства.

 

         С оглед гореизложеното и на основание чл.140, ал.1 и ал.3 ГПК, съдът

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРИЕМА представените писмени доказателства: удостоверения за раждане, служебна бележка, че децата посещават детска градина, служебна бележка за осигурен личен лекар, трудов договор, както и представените с отговора вносни бележки за месеците юни, юли, август и септември 2019 г.

 

ДА СЕ ИЗИСКА от Д “СП” – град Берковица, отдел “ЗД” изготвянето на социален доклад, касаещ социално – битовите условия, в които се отглеждат децата; социално – битовите условия при другия родител; емоционалната привързаност на децата към всеки от родителите; родителския им капацитет; както и всяка информация, необходима при преценката кому да бъдат предоставени родителските права и какъв режим на лични контакти да бъде определен с другия родител, като се закрилят интересите на децата.

        

         ДОПУСКА събиране на гласни доказателства в полза на ищцата.

        

         НАСРОЧВА открито съдебно заседание за 20.11.2019 година от  10.40 часа, за която да се призоват страните.

 

         УКАЗВА на страните, че следва да се явят в съдебно заседание за изслушване на становищата им.

 

ПРЕДСТАВЯ на страните проекта си за доклад.

         ДАВА възможност за становище в двуседмичен срок от получаване на настоящото определение.

        

         НАПЪТВА страните към медиация или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

         УКАЗВА на страните възможността да ползват правна помощ, ако имат право и необходимост от това.

 

         УКАЗВА на страните, че присъждането на разноски се извършва съгласно чл.80 от ГПК след представяне на списък най – късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. В противен случай страната няма право да обжалва решението в частта му за разноските.

 

         Копие от настоящото определение да се връчи на страните, а на ищцата и копие от отговора.

 

 

                                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ :