Решение по дело №5909/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 168
Дата: 10 февруари 2020 г. (в сила от 24 март 2020 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120205909
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 168                                                       10.02.2020 г.                                           гр. Бургас

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Бургаският районен съд,                                                          V-ти  наказателен състав

на тридесет и първи януари                                  през две хиляди и двадесета година

в публично заседание, в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ СТЕФАНОВА

 

При секретаря Райна Жекова

като разгледа докладваното от съдията Стефанова НАХД № 5909  по описа на съда  за 2019г., за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

     Производството е образувано по повод жалба на Т.В.А., с ЕГН **********,***, против наказателно постановление №19-0769-005603 от 12.11.2019г, издадено то началник група към ОДМВР-Бургас, сектор „Пътна полиция“–Бургас, с което за нарушение на чл.26 ал.1 и чл.37 ал.2 от ЗДвП, и на основание чл.185 и чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 предложение четвърто от ЗДвП на жалбоподателя са наложени наказания глоби съответно от 20 и 200 лева.

С жалбата се моли за отмяна на атакуваното постановление като се твърди, че е незаконосъобразно, но не се посочва в какво се състои тази незаконосъобразност. 

В открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява и не се представлява.

Административнонаказващият орган началник–група към ОДМВР - Бургас сектор „Пътна полиция“-Бургас, надлежно призован не се представлява. В съпроводителното писмо, с което преписката е изпратена в съда се прави искане за оставяне на жалбата без уважение.

Съдът приема, че жалбата е подадена в рамките на преклузивния 7- мо дневен срок за обжалване по чл. 59, ал.2 ЗАНН. Същата изхожда от легитимирано лице, посочено в НП като нарушител и е предявена пред материално и териториално компетентен съд. Съдържа изискуемите от закона реквизитни и производството пред РС-Бургас е редовно образувано.

Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна по следните съображения:

 На 21.10.2019 година, около 10,54 часа, по ул.“Г. Г.“, в гр.Б. в посока бул.“Д.„ свидетелката А.Н.К. управлявала моторно превозно средство с рег. № ..., излизайки от общинския паркинг зад ІІІ-та поликлиника (ДКЦ ІІ). Навлязла в дясната пътна лента на двулентовото пътно платно. Пред себе си видяла МПС, което било на аварийни светлини. Свидетелят К. възприела тази кола като да е спряла. В момента, в който водачката К. предприела маневра заобикаляне, автомобилът пред нея рязко направил маневра наляво и изблъскал лекия автомобил управляван от К., който се ударил последователно в бордюра и в стената на поликлиниката. Свидетелката К. и жалбоподателят влезли в спор и тъй като жалбоподателят твърдял, че е извършил законосъобразна маневра се стигнало до повикване на представители на сектор КАТ. На местопроизшествието пристигнали свидетелите Д. и И. и двамата в  мл.автоконтрольори в сектор „Пътна полиция“–Бургас. Провели беседи с двамата участници в ПТП. Жалбоподателят не се считал за виновен. Актосъставителят Д. обяснил на жалбоподателя какво е следвало да бъде правилното му поведение при включени аварийни светлини. За конкретните нарушения а именно, че при предприемане на маневра не подал своевременно сигнал със светлинните показатели или с ръка и за това, че не пропуснал превозно средство движещото се по пътя, който напуска за навлизане в крайпътна територия, при което става причина за ПТП свидетелят Д. в присъствието на жалбоподателя и свидетелите И. и К. съставил акт за установяване на административно нарушение серия АА и бланков №308476 (лист 7 от делото). В него двете нарушения са с правна квалификация по чл.26 и чл.37 ал.2 от ЗДвП.    

Жалбоподателят подписал акта без възражения и получили екземпляр от него.

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не направил писмени възражения.

Като взел предвид акта, останалите писмени доказателства, административнонаказващият орган издал атакуваното наказателно постановление №19-0769-005603 на 12.11.2019 г. (лист 6 от делото). В него при пълна идентичност с фактическата обстановка както и с правните  квалификации на деянията в акта, на жалбоподателя на основание чл.185 и чл.179 ал.2 вр.ал.1 т.5 предложение четвърто от ЗДвП са му наложени две наказания глоби в размер съответно от по 20 и 200 лева. 

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото гласни доказателства–показанията на свидетелите К., Д. и И., както и писмените доказателства и доказателствени средства, събрани в хода на съдебното производство, които съдът кредитира изцяло.  

На база на така възприетата фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

            Настоящият състав счита, че по несъмнен начин се доказа извършеното от жалбоподателя нарушение на чл.26 от ЗДвП, съгласно текста на който преди да завие или предприеме каквато и да е маневра, свързана с отклонение встрани, водачът е длъжен да подаде ясен и достатъчен за възприемане сигнал, който се подава със светлинен пътепоказател на превозното средство. Вместо да подаде ясен сигнал, че ще предприеме маневра вляво, жалбоподателят през цялото време е бил на аварийни светлини и без да се съобрази с другите участници в движението допуска да предизвика ПТП. По несъмнен начин се доказа и извършеното от жалбоподателя нарушение на правилото на чл.37 ал.2 от ЗДвП, съгласно което водачът на нерелсово пътно превозно средство завиващо наляво или надясно за навлизане в крайпътна територия (като двор, гараж, предприятие, паркинг, бензиностанция и др.) е длъжен да пропусне ППС и пешеходците движещи се по пътя, който той напуска.

И двете деяния са извършени от жалбоподателя при форма на вината пряк умисъл по смисъла на чл.11 ал.2 предложение първо от НК.

За посочените по-горе деяния на основание чл.185 и чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 от ЗДвП на жалбоподателя правилно и законосъобразно са наложени наказания глоби в размери точно фиксирани в закона от по 20 и 200 лева.

             С оглед гореизложените изводи, съдът намира, че в конкретния случай отговорността на жалбоподателя е била законосъобразно ангажирана, поради което и издаденото наказателно постановление следва да бъде потвърдено.

            С оглед депозираната молба от свидетеля Д. за извършени пътни разходи съдът счита, че с оглед потвърждаването на НП и на основание чл.189 ал.3 НПК вр.чл.84 от ЗАНН на жалбоподателя следва да се възложат да заплати разноските направени от свидетеля Д. за явяването му в открито съдебно заседание, които са в размер на 11,18 лева.

Така мотивиран, на основание чл.63, ал.1, предложение първо от ЗАНН, Бургаският районен съд, V-ти наказателен състав

  

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №19-0769-005603 от 12.11.2019г, издадено то началник – група към ОДМВР-Бургас, Сектор „Пътна полиция“ –Бургас с което на Т.В.А. с ЕГН ********** *** за нарушение на чл.26 ал.1 и чл.37 ал.2 от ЗДвП, и на основание чл.185 и чл.179 ал.2 вр. ал.1 т.5 предложение четвърто от ЗДвП са наложени наказания глоби съответно от 20 и 200 лева. 

ОСЪЖДА  на основание чл.189 ал.3 НПК вр. чл.84 от ЗАНН жалбоподателя Т.В.А. с ЕГН ********** *** да заплати направените в хода на съдебното производство съдебни разноски за пътни разходи на свидетеля Л.В.Д. с ЕГН ********** размер от 11,18 (единадесет лева и 18 стотинки) лева.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – гр.Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните на посочените по делото адреси.

  

                                                                                        СЪДИЯ: /п/

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.