Решение по дело №2/2021 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: 260084
Дата: 27 май 2021 г. (в сила от 11 юни 2021 г.)
Съдия: Десислава Ангелова Ралинова
Дело: 20215200900002
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

                             РЕШЕНИЕ  

 

       №260084               27.05.2021г.             град  Пазарджик

 

 

             В       И  М  Е  Т  О          Н А         Н  А  Р  О  Д  А

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ  ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение

В закрито заседание на двадесет и седми май две хиляди  двадесет и първа  година

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:ДЕСИСЛАВА РАЛИНОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Ралинова т.д.№2 по описа за  2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Предявеният иск е с правно основание чл.155 ал.1, т.3 от ТЗ.

Предявена е искова молба от прокурор при  Окръжна прокуратура гр. Пазарджик Стефан Янев с правно основание чл.155, ал.1 т.3 от ТЗ за прекратяване на търговско дружество „Узунов-Батак“ ООД, с ЕИК112045755, със седалище и адрес на управление: гр.Батак ул.“Антонивановци“ №70 обл. Пазарджик, поради това, че в продължение на повече от три месеца дружеството няма вписан управител. Изложени са твърдения, че вписаният към настоящия момент в ТР към АВп управител и едноличен собственик на капитала Т.Д.У. е починал на 12.05.2020 г. и съответно няма вписан друг управител.

Сочи се, че законните наследници, също не били предприели действия за продължаване дейността на дружеството или за прекратяването му.

Направено е искане, в случай,  че от ответното дружество не бъде подаден писмен отговор и не бъдат представени писмени доказателства, съдът да приеме, че не се налага изслушване на страните в открито съдебно заседание.

          Към исковата молба са представени писмени доказателства: фирмено досие на дружеството препис - извлечение от акт за смърт №19/12.05.2020г., удостоверение за наследници; извлечение от ТР, както и съдът служебно разполага с възможност да извършва справки в ТР.

          На основание чл. 367, ал.1 от ГПК съдът е изпратил препис от исковата молба заедно с приложенията на ответника. Съобщението е върнато в цялост с отбелязване, че на 16.01.2021г., на 19.01.2021г. и на 19.02.2021г. на адреса на фирмата няма лице, което да получи съобщението. Няма данни фирмата изобщо да пребивава на този адрес. След поставяне на уведомление на 6.04.2021г. с определение  №260283 съдът е приел, че на осн. чл.50 ал.2 от ГПК съобщението е редовно връчено.

Срокът за подаване на отговор е изтекъл и такъв не е постъпил.

С Определение № 260283/5.05.2021г. съдът е приел, че са налице предпоставките за разглеждане на спора по реда на чл.376 ГПК, като е предоставил на страните възможност да представят писмени защити и е определил, че ще постанови решението си на 27.05.2021г., от която дата ще тече срока за обжалването му.

   В предоставения срок писмени защити не са постъпили от страните.

             При тази фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

          Предявеният иск е с правно основание чл.155, ал.1 т.3 от ТЗ.

 От приетите по делото писмени доказателства се установява, че по партидата на ответното дружество в ТР, като негов управител е вписано лицето управител и едноличен собственик на капитала – Т.Д.У. с ЕГН **********.

Същият, видно от представения препис-извлечение от акт за смърт и удостоверение за наследници, е починал на 11.05.2020 година. Установи се, че след смъртта на лицето, на негово място не е бил избран и вписан нов управител на „Узунов-Батак“ ООД, с ЕИК112045755.

Според чл. 157, ал. 1 от ТЗ „дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго, или наследниците не поискат да продължат дейността. Според чл.125  ал.1, т.1 от ТЗ при евентуалната смърт на съдружник /в ООД/, респективно - едноличен собственик на капитала /на ЕООД/, участието на съдружника в дружеството се прекратява. Това прекратяване настъпва по силата на самия факт на смъртта, без да е необходимо предприемането на други правни действия. В този смисъл смъртта има правопрекратителни правни последици.В качеството и на юридическо събитие, смъртта прекратява окончателно членственото правоотношение между едноличния собственик и дружеството, чийто единствен член е същият. Към момента на смъртта на едноличния собственик, който едновременно с това е и управител на дружеството, императивно установените дружествени органи, които ЕООД е длъжно да поддържа по силата на чл.135 във вр. с чл.155, т.3 от ТЗ, са лишени от субектния си състав. Дружеството остава без управление, без възможността да взема правнорелевантни решения, както и да приема волеизявления и актове от третите лица. В този период продължава да съществува търговското предприятие на ЕООД като комплекс от права, задължения и фактически отношения.В сила остава и учредителният акт на ЕООД, който може да урежда по различен начин правните последици от смъртта на едноличния собственик на капитала.

Законът не е установил изричен преклузивен срок, в който следва да бъде отправено искането по чл.157, ал.1 от  ТЗ. Според чл. 155, т.3 от ТЗ, в случай че в продължение на три месеца, дружеството няма вписан управител, то може да бъде прекратено по иск на прокурора. Смисълът на разглежданата разпоредба налага извода, че фактическият състав, произтичащ от разпоредбата на чл.157 ал.1 от ТЗ, следва да се реализира в период от три месеца.

         При неосъществяване на този фактически състав дружеството следва да бъде прекратено и да преустанови дейността си.В този случай наследниците биха могли да реализират имуществените си права в хода на евентуалното производство за ликвидация на прекратеното дружество. Придобитите по наследство права върху дружествен дял се трансформират в права върху ликвидационен дял.

При така установеното от фактическа страна се налага извод, че е налице хипотезата на чл.155 т.3 от ТЗ. Безспорно се установи, че в тримесечния срок от смъртта на управителя на ответното дружество, не е вписан нов управител, поради което така предявеният иск се явява основателен и следва да се уважи като се прекрати ответното дружество „Узунов-Батак“ ООД, с ЕИК112045755.

Ще следва на основание чл.78, ал.6 ГПК да се осъди ответното дружество да заплати по сметка на ПзОС разноските по делото за ДТ в размер на 50 лв.

      При прекратяване на дружеството по този ред се извършва ликвидация, на основание чл.156, ал.1 и ал.4 от ТЗ и чл.266, ал.2, изр. 2-ро от ТЗ.

     Воден от горното и на основание чл.235 и чл.236 от ГПК Пазарджишкия окръжен съд,

 

                       Р   Е   Ш  И:

 

ПРЕКРАТЯВА търговско дружество „Узунов-Батак“ ООД, с ЕИК112045755, със седалище и адрес на управление гр.Батак ул.“Антонивановци“ №70 обл.Пазарджик.

На основание чл.14 от ЗТР, след влизане в сила на съдебното решение, препис от него служебно да се изпрати на Агенция по вписванията - гр.София за вписване на прекратяването по партидата на дружеството и за откриване на производство по ликвидация.

ОСЪЖДА „Узунов-Батак“ ООД, с ЕИК112045755, със седалище и адрес на управление  гр.Батак ул.“Антонивановци“ №70 обл.Пазарджик, да заплати по сметка на Окръжен съд  Пазарджик държавна такса в размер на 50 лв.

Решението е неокончателно и подлежи на обжалване пред Апелативен съд Пловдив в двуседмичен срок, считано от датата на която е обявено, че ще бъде  постановено решение – 27.05.2021 година.

                               

 

 

                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: