Решение по дело №9888/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3633
Дата: 22 юни 2020 г. (в сила от 9 април 2021 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100109888
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 юли 2019 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

22.06.20г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 28.05.20г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/ гражданско дело № 9888/19г. и констатира следното:

Предявени са искове от Н. Л. против СО с правно основание чл. 49 от ЗЗД за сумите 26 000 лева и 240 лева /обезщетения за неимуществени и за имуществени вреди/. Претендират се /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ и законни лихви върху посочените суми.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 05.01.19г. ищцата е претърпяла физически увреждания /травми/ при подхлъзване и падане на границата между пътна настилка и тротоар /непочистени от сняг, съответно с неравна плочкова настилка/ в град София /пред Южен Парк/. „Механизмът“ на инцидента е установен /конкретно/ от показанията на разпитания по делото свидетел /тези показания кореспондират с твърденията на ищцата, заявени в исковата молба, подкрепят се от констатациите на приетата по делото медицинска експертиза, съответно и от събраните по делото писмени доказателства/.

Искът за неимуществени вреди е основателен – до размера на сумата от 3 000 лева:

Описаната фактическа обстановка /която е надлежно установена по делото и неопровергана в процеса – по смисъла на чл. 45, ал. 2 от ЗЗД/ обосновава извода, че процесният инцидент се явява следствие от бездействието /по смисъла на чл. 49 от ЗЗД/ на общината /в лицето на нейните служители/ да поддържа пътната и тротоарна настилка /в случая на място, където ежедневно се движи голям поток от хора/ в състояние – годно за безопасно придвижване /преминаване/ на пешеходци.

Досежно размера на претенцията:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане - наличието на неимуществени вреди следва да се презумира /т.е. обезщетение се следва винаги, във всички случаи на причинено телесно увреждане/. От друга страна - по делото е приета и медицинска експертиза и същата /в това число и обясненията на вещото лице от съдебното заседание/ очертава конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на: причинените на ищцата физически увреждания, здравословното състояние на пострадалата към момента и в перспектива/. В същата насока са събрани и свидетелски показания.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна - отчита и конкретните /събрани по делото/ доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /медицинска експертиза и свидетелски показания/. Председателят на състава съобразява и обстоятелството /което също следва да се презумира в хипотези като процесната/, че в момента на инцидента ищцата е претърпяла и психически стрес. Съдът отчита също и възрастта на пострадалата и преди всичко обстоятелството /което именно в случая обосновава редуциране на процесното обезщетение в хипотезата на чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/, че: конкретната метеорологична и пътна обстановка е предполагала /налагала/ – и самата ищца да съобрази поведението си /придвижването си/ на мястото на инцидента.

Искът за имуществени вреди е основателен – изцяло:

Тази претенция не се оспорва пряко /конкретно, изрично/ от страна на ответника. Същият иск /от друга страна/ е подкрепен /удостоверен/ с писмени доказателства /които председателят на състава съобразява и в контекста на констатациите на приетата по делото медицинска експертиза/.

Основателни са и акцесорните искове:

В полза на ищцата следва да бъде присъдена /при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законна лихва върху обезщетението за неимуществени вреди за периода след 05.01.19г. /датата на инцидента/. Върху обезщетението за имуществени вреди лихва се дължи за периода след 06.06.19г. /когато е бил сторен процесния разход в размер на сумата 240 лева/.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА С.О.да плати на Н. В.Л. ЕГН ********** сумите 3 000 лева и 240 лева /обезщетения за неимуществени и за имуществени вреди/ - на основание чл. 49 от ЗЗД; законната лихва върху първата сума от 05.01.19г. до цялостното й изплащане; законната лихва върху втората сума от 06.06.19г. до цялостното й изплащане и 40 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ иска за неимуществени вреди за сумата над 3 000 лева.

ОСЪЖДА Н. В.Л. *** лева - юрисконсултско възнаграждение на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него.

ОСЪЖДА С.О.да плати на адвокат Д. 440 лева - адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА С.О.да плати на СГС 120 лева – държавна такса /на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: