Определение по дело №873/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 679
Дата: 9 август 2019 г.
Съдия: Стоян Константинов Попов
Дело: 20193100600873
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

гр. Варна, 679/9.8.2019г.

 

          ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на девети август две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖУЛИЕТА ШОПОВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: СТАНЧО САВОВ

               СТОЯН ПОПОВ

 

като разгледа докладваното от съдия Стоян Попов ВЧНД № 873 по описа за 2019 година, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производство по чл. 243, ал. 7 и сл. от НПК.

          С определение № 1124 / 14.06.2019 г., постановено по ЧНД № 2464 / 2019 г. на ВРС е отменено постановление от 17.05.2019 г. на ВРП, с което на основание 243, ал. 1, т. 1 от НПК е прекратено наказателното производство по ДП № 36 / 2019 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна, образувано и водено срещу неизвестен извършител за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. Б от НК. В постановлението се изтъква, че не е налице средна телесна повреда, което правило деятелността несъвместима с общия характер на делото.

          В оспорваното Определение първоинстанционния съд не се е съгласил с изводите на ВРП, приемайки те са прибързани, а необходимите факти несуатановени безспорно по делото.   

          Срещу така цитираното Определение на ВРС е подаден частен протест на основание чл. 243, ал. 7 от НПК, с който се иска отмяна на постановеното определение, респ. потвърждаване на прокурорския акт.

          Въззивният съд след като се запозна с материалите по делото намира, че установената по делото фактология от ВРС е коректна и тя е следната:

       Свидетелката Р.Л.Ж. работила като кондуктор в „Градски транспорт Варна“ ЕАД.

          На 30.11.2018 г. св. Ж. по график била на смяна в автобус с ДК № ******по линия № 118. Водач на автобуса бил свидетелят Н.Т.Г. На 30.11.2018 г., около 08.45 посочения автобус, с водач св. Г се движил по бул. „О П П“ в най-крайна дясна лента /бус лента/ в посока „Ч“. Непосредствено преди кръстовището с ул. „В.Д“ от съседната лява пътна лента, която била за движение направо, неустановен по делото лек автомобил извършил маневра завиване на дясно, като рязко завил пред автобуса и навлязъл в „бус лентата“. Автобусът се движил с около 10 /десет/ километра в час. За да избегне удара с неустановения по делото лек автомобил, водачът на автобуса - употребил спирачките. В същото време св. Ж. била права в автобуса и се намирала до втора врата. Поради рязкото спиране автобуса, Ж. залитнала напред, като ударила ребрата си в желязната дръжка на една от седалките. Неустановеният по делото лек автомобил продължил в една от пресечките надясно без да спре.

По-късно същия ден, Ж. потърсила медицинска помощ, за което и било издадено медицинско удостоверение.

По случая било образувано досъдебно производство, в хода на което била назначена съдебно-медицинска експертиза за установяване на характера на телесната повреда, причинена на свидетелката Ж., според което са и́ причинени следните травматични увреждания: фрактури на 8 и 9-та ребрени дъги по средна мишнична линия вляво с лекостепенна дислокация, наличие на крепитации в същата област, без плеврален излив и пневмоторакс, възможна фисура на 5-та дясна ребрена дъга. Посочено е, че  счупването на две ребра с незначително разместване на фрагментите според приетите постулати в Р.България, без излив на въздух и/или кръв в плевралната кухина, обуславят временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Непосредствено след инцидента, пострадалата Р. Ж. не е изпадала в безсъзнателно състояние според нейните показания и тези на свидетелите.

Механизмът на травмите е удари със или върху твърди тъпи предмети, възможно е да са получени при конкретното ПТП, по начина, описа в предоставените материали.

          При тази фактология и наличния доказателствен материал събран до този момент по ДП, съдът намира, че протестът е подаден в срок и е процесуално допустим, а разгледан по същество неоснователен поради следното:

          Разглежданият случай няма каквато и да е комплицирана стойност и въззивният съд в рамките на проверката приема, че съответни на установената фактическа обстановка са изводите на ВРС, обусловени от коректен и задълбочен анализ на събраните доказателства и доказателствени средства.

Изцяло следва въззивният съд да се съгласи с изведения от ВРС извод, че наличните по делото СМЕ и заключения, съдържат определени противоречия и то те касаят основния въпрос, който има изцяло юридическа стойност – каква по вид е причинената телесна повреда на пострадалата Желева.

Основните разминавания се съдържат в това, какво е разместването на фрагментите по ширина след фрактурата, има ли има ли фисура на 5-та дясна ребрена дъга, има ли затруднения при движенията на снагата и какъв е периода на отшумяване.

При наличието на подобен вид противоречия, които пряко касаят елемент от състава на престъплението, следва те да бъдат отстранени с единствения възможен процесуален прийом в случая, а именно назначаването на контролна експертиза /повторна, по смисъла на чл. 153, изр. 2 от НПК/ и то в разширен състав, в който, освен съдебен медик, трябва да бъдат включени и тесни специалисти в областта на ортопедия и травматология. В този смисъл са и дадените указания на ВРС към наблюдаващия ДП прокурор и те са достатъчно изчерпателни, за да е нужно тяхното разширяван или допълване.  

Разбира се, без да търпи упрек за вложената работна енергия в протеста, за опровергаване изводите на първоинстанционния съд, прокурорът следва да насочи усилията си и в установяване на лицето, станало причина за настъпването на ПТП, като тази процесуална дейност няма каквото и да е отношение към точното установяване на получените травматични увреждания на пострадалата Ж..   

С оглед гореизложеното въззивният съд счита, че определението на ВРС, с което е отменено постановление на ВРП за прекратяване на наказателното производство по ДП № 36 / 2019 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна е законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

 

          Водим от горното и на основание чл. 243, ал. 8 от НПК

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА определение № 1124 / 14.06.2019 г., постановено по ЧНД № 2464 / 2019 г. на Варненски районен съд, с което е отменено постановление от 17.05.2019 г. на ВРП за прекратяване на наказателно производство по ДП № 36 / 2019 г. по описа на ОД на МВР гр. Варна.

 

          Определението е окончателно.

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                            

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                             2.