Решение по дело №775/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 475
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20197170700775
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е       Ш     Е       Н      И      Е

 

  475/  23. Юли 2020г., гр. Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, трети състав

На двадесет и четвърти  юни две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател: съдия Елка Братоева

Съдебен секретар: Милена Кръстева

 

Като разгледа докладваното от съдия БРАТОЕВА Административно дело № 775/2019г. по описа на съда и на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Административното дело е образувано по жалба на И.С.П. *** срещу Разрешение за строеж № 191/04.07.2018г. на Главния архитект на Община Плевен за обект „Преустройство на таванско помещение в стая-кабинет за творческа дейност“, находящ се в жилищна сграда в УПИ I, с идентификатор 56722.660.918, кв. 146а по плана на гр. Плевен, ул. „Кайзерслаутерн“ № 12 с възложители В.И.Й. и А.Т.Т..

Жалбоподателят И.С.П., чрез адв. А. *** обжалва разрешението за строеж като незаконосъобразно, поради нарушение на материалния закон и иска неговата отмяна. Твърди, че не е провеждано общо събрание на етажната собственост за даване на съгласие за преустройство на таванско помещение в стая-кабинет, както и че той лично като непосредствен съсед на обекта не е давал съгласие за такова преустройство. Давал е съгласие за друг идеен проект през 2016г. за преустройство в ателие, който няма нищо общо с издаденото разрешение за строеж, което съгласие заявява, че оттегля. Не е запознаван с отделните части на проекта и не е съгласен с предвиденото съществено преустройство на покрива – да се промени конструкцията му чрез замяна на бетон с дървена конструкция. Сочи, че В.Й. не е управител на етажната собственост и никога не е бил избиран за такъв от общото събрание. Той не притежава идеални части от общите части на сградата, нито от правото на строеж, тъй като му ги е продал още през 2015г., заедно с апартамента и мазето, а за себе си е запазил единствено прилежащия към апартамента таван.  Затова оспорва приложената Регистрационна карта на сграда в режим на етажна собственост и счита, че обявлението за одобрен технически и инвестиционен проект за преустройството, въз основа на който е издадено разрешението за строеж, получено от В.Й. със задължение да уведоми другите собственици е нищожно и не е произвело действие по започване на сроковете за обжалване и възражение. Претендира присъждане на направените деловодни разноски съгласно приложен списък.

Ответникът – Главният архитект на Община Плевен, чрез юрк. С. изразява становище за неоснователност на жалбата. Излага аргументи, че ЕСУТ се състои от експерти, които са прегледали проектите и са преценили, че се касае за преустройство на помещение от таван в таванско помещение за живеене, за което приложените съгласия са достатъчни и отговаря на законовите изисквания. Доколко се касае за надстрояване, в какъвто смисъл е заключението на в.л.  е въпрос на фактическа и правна преценка. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лв.

Заинтересованата страна – Д.В.Р. поддържа становището на жалбоподателя. Иска да се отмени разрешението за строеж, тъй като останалите етажни собственици не са съгласни с извършваното строителство.

Заинтересованата страна – В.И.Й., чрез адв. М. *** счита жалбата за неоснователна. Сочи, че е уведомил жалбоподателя за инвестиционните си намерения при продажбата на апартамент №6 през 2015г. Жалбоподателят е подписал нотариално заверено уведомление за съгласие с инвестиционните му намерения през март 2016г. Уведомен е чрез домоуправителя за движението на документацията по преустройството през юли 2016г., както и за издаденото разрешение за строеж по съответния ред през юли 2018г. Счита, че е спазена процедурата и администрацията е изпълнила изискванията при одобряване на проектите за преустройство и издаване разрешението за строеж. Спазени са изискванията на чл. 38 ал.3 изр.2 ЗУТ, тъй като са представени декларация-съгласие от непосредствените съседи на преустройвания обект, както и решение на общото събрание на етажната собственост. Моли да се присъдят направените разноски като прилага списък.

Заинтересованата страна – А. Ташков Т. изразява становище за неоснователност на жалбата. Сочи, че е бил запознат с инвестиционните намерения на В.Й. още през 2013г., когато е продал идеална част /3 кв.м./ от таванско помещение № 4, необходима за последващи проекти. Подписал е протокол от общо събрание на етажната собственост от 2014г., давайки съгласие за извършване на преустройство на таванско помещение и е дал нотариално заверено съгласие през 2016г. като непосредствен съсед на преустройваното помещение.

Останалите заинтересовани страни – Ц.П.Т., П.А.Т., Р.М.М., М.М.А., Ц.К.А., чрез пълномощник М.М.А., С.К.А., чрез законен представител М.П.П., Г.А.Ц., М.Г.М., И.К.А., М.Ц.А. подкрепят позицията на жалбоподателя.

Като съобрази приетите по делото доказателства, становищата на страните и приложимия закон и след служебна проверка на оспорения индивидуален административен акт за валидност и законосъобразност на всички основания по чл. 146 от АПК, съдът намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Производството е по чл. 145 и следващите от АПК вр. чл. 215 ЗУТ.

В Определение № 12787/01.10.2019г. на ВАС по адм.д. № 10896/2019г. по описа на съда е прието, че разрешението за строеж е било надлежно връчено на жалбоподателя срещу подпис на 15.06.2019г. и затова подадената на 24.06.2019г. жалба от И.С.П. е депозирана в законния 14-дневен срок за съдебно обжалване.

Жалбата е подадена в законния срок, от активно-легитимирана страна срещу подлежащ на оспорване индивидуален административен акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

От приложената по делото административна преписка по издаване на разрешението за строеж и заключението на приетата по делото съдебно-строителна експертиза, неоспорена от страните могат да се направят следните фактически и правни изводи:

С оспореното Разрешение за строеж № 191/04.07.2018г., издадено от Главния архитект на Община Плевен се разрешава на В.И.Й. и А. Т. Т. в качеството на възложители да извършат строително-монтажни работи за преустройство на таванско помещение в стая-кабинет за творческа дейност в УПИ I, с идентификатор 56722.660.918, кв. 146а по плана на гр. Плевен, ул. „Кайзерслаутерн“ № 12 по подадено Заявление Вх. № ТСУ-94В-1927-2/03.07.2018г.

Разрешението е издадено въз основа на действащия ПУП /Зап. № РД 15-1308/1989г./, виза за проектиране от 02.08.2017г. на Гл. арх. и съгласно технически работни проекти, съгласувани и одобрени на 14.06.2018г. от Главния архитект по части: Архитектура със становище по част ОВК; Конструкции с оценка на съответствието; Електро; ВиК за строежа. Извършена е оценка за съответствието и одобряване на техническия инвестиционен проект от ЕСУТ за „Преустройство на таванско помещение в ателие за творческа дейност в сграда“ с решение по т.7 от Протокол № 13/29.03.2018г.

Сградата на ул. „Кайзерслаутерн“ № 12 според действащия ПУП-ПРЗ  представлява многофамилна жилищна сграда на три етажа  с гаражи.

Първоначалното заявление е подадено с Вх. № ТСУ-94В-1927-1/01.12.2017г., с което В.И.Й. е поискал разглеждане и одобряване на инвестиционни проекти за обект „Преустройство на таванско помещение в ателие за творческа и научна дейност“ по част архитектура, конструкции, електро и ВиК.  С Протокол № 50/21.12.2017г. на ЕСУТ при Община Плевен не се приема техническия инвестиционен проект, тъй като не съответства на чл. 102 ал.4 от Наредба № 7/2003г. за правила и нормативи за устройство на отделните видове територии и устройствени зони – липсва санитарен възел в обекта.

Със Заявление вх. № ТСУ-94В-1927-1/19.03.2018г. е поискал преразглеждане на внесените инвестиционни проекти за обект „Преустройство на таванско помещение в стая-кабинет за творческа дейност“ по част архитектура, конструкции, електро, ВиК и ОВ заключение. С протокол на ЕСУТ от 29.03.2018г. проектът е приет.

Съгласно внесените проекти се предвижда преустройство на таван № 6, собственост на В.И.Й. в стая-кабинет за творческа дейност, както и преустройство на част от съседен таван № 4, в който Й. е собственик на 3 кв.м. ид.ч., където реално се обособява санитарен възел. Достъпът до двата тавана, които са обект на преустройството е посредством общ коридор от стълбището.

Непосредствени съседи на обектите, предмет на преустройството са таван № 5, собственост на М.М.А., таван № 4 – съсобствен между В.И.Й. и А. Ташков Т. и апартамент № 6, собственост на И.С.П..

С преустройството в архитектурния проект се предвижда премахване на съществуващата стоманобетонова таванска плоча, разположена над таван № 6 и коридор към тавани № 4,5,6 с площ 26,20 кв. м. Предвижда се изграждане на тухлен надзид с височина 1,50м. по североизточната и северозападната фасади на таван № 6. На североизточната фасада се предвижда врата 90/206 см. към неизползваем покрив, изграждане на парапет и борд на нова тераса /козирка над терасата над ап. 6./ Затваря се съществуващата врата към таван №6 със зид 25 см и се отваря нова от югозапад. Предвижда се допълнителен зид от 12 см. по югозападните стени на таван №6. Увеличава се светлата височина на помещението от 2,20м. на 2,80м., както и обема на новото строителство с около 36 куб.м. Билото на новия покрив надвишава билото на съществуващия с 1,15м. Обособяват се две нива над кота „корниз“, височината на второто тяло не е показана в чертежите, като общата им височина е 2,65м. /тухлен надзид от 1,50м. по североизточната и северозападната фасади на таван № 6 и височината на билото на новия покрив над съществуващия  -  с 1,15м. / или общо надстрояването е 2,65м. над кота корниз на сградата.

В таван № 4 се предвижда обособяване на баня, чрез изграждане на допълнителен зид 12 см., направа на нова врата към общия коридор, чрез направата на отвор в част от съществуващия зид.

С преустройството в конструктивния проект се предвижда насаждане на 6 нови стоманобетонови колони, върху съществуващи такива, проектиране на нова стоманобетонова греда върху тухлен зид и нова дървена покривна конструкция / с една стоманена греда/ с покритие от битумни шиндли. Не е указано как технологично ще стане премахването на съществуващата стоманобетонова таванска плоча и стрехите към двете улици.

В част „Електро“ се предвижда изграждане на ново подтабло за обекта, което се свързва с главното електромерно табло на сградата, предвиждат се нови осветителни тела в двете помещения и общия коридор, нови ключове и контакти. По част ВиК се предвижда изграждането на нова водопроводна инсталация, свързваща таван №6 и обособената баня в таван №4, които преминават през общия тавански коридор и се свързват към общите вертикални щрангове.

Засегнати от преустройството са таван № 6, собственост на В.И.Й. / НА №7/12.01.2015г. и НА № 159/1990г./ и таван № 4 – съсобствен между А. Ташков Т. и В.И.Й., който притежава 3 кв.м. идеални части от него, които ползва реално в североизточната част на таванското помещение. / НА  № 51/29.11.2003г. и НА № 194/07.12.2016г./

В.И.Й. е собственик единствено на таван № 6 и на 3 кв.м. идеални части от таван №4, не е собственик на други самостоятелни обекти в сградата.

В случая се касае за преустройство на таванско помещение № 6 в стая-кабинет за творческа дейност, както и преустройство на таван №4 с обособяване на отделно помещение баня-тоалетна със собствен вход за обслужване на стаята-кабинет, като достъпът към всяко от тях се осъществява през общия коридор за таванските помещения. Свързани са помежду си посредством изградена нова ВиК и ел.инсталация, които се свързват и към общите ВиК и ел.инсталация на сградите и преминават през общи части – коридор.

Съгласно чл. 102 ал.4 от Наредба № 7 към ателиетата се предвижда самостоятелен санитарен възел /тоалетна с мивка/, а за стаите-кабинети за творческа и научна дейност не се изисква санитарен възел. В стаята-кабинет е предвидена мивка, а санитарният възел – баня-тоалетна е обособен в част от таван №4 като отделно помещение със собствен вход. За ателиетата е необходимо самостоятелния санитарен възел да е обособен в самото ателие. А за стаите-кабинети за индивидуална творческа дейност не се изисква санитарен възел, тъй като съгласно чл. 102 ал.3 от Наредба №7 те са предвидени за обитателите на сградите т.е. презюмира се, че същите притежават собствено жилище или ползват жилище в същата сграда, което притежава сервизно помещение. В.Й. не притежава жилищен обект в същата сграда и живее на друг адрес.  И тъй като проекта за преустройство на таван № 6 в ателие не е бил приет от ЕСУТ заради липсата на предвиден санитарен възел в ателието, заявителят е внесъл ново заявление с промяна на проекта за преустройство на таванско помещение вместо в „ателие“ в „стая-кабинет“, но е предвиден външен санитарен възел, обособен в друг обект. От приложените обяснителни записки и проекти при внасянето на новия проект ясно личи от нанесените на ръка поправки, че в документацията е променено единствено наименованието на обекта от „ателие“ в „стая-кабинет“, но всички останали предвиждания, включително и обособяването на външен санитарен възел в таван №4 остават същите.

В чл. 38 от Закона за собствеността е дадено легално определение, чрез неизчерпателно изброяване кои са общите части на сгради – етажна собственост. Според разпоредбата -  при сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи за всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползване.

С предвиденото преустройство се засягат общи части на сградата – изгражда се нова ВиК и ел.инсталация, преминаващи през общи части – коридор, които се включват към общите инсталации. Засяга се и покривната конструкция, която също е обща част, с което се прави конструктивно изменение на сградата. Променя се височината, вида и конфигурацията на покрива като се премахва част от стоманобетонната плоча над таван №6 и общия коридор и стрехите към двете улици, изграждат се нови конструктивни елементи -  стоманобетонови колони и греда, като се изгражда друг вид покрив с дървена конструкция и покритие от битумни шиндли. Въпреки, че не е ясно указано в проекта, според заключението на в.л. сградата фактически се надстроява, тъй  като височината на двете нива, образувани от надзид и покривна конструкция над кота корниз общо достигат височина от 2,65м.

Следователно в случая се касае за преустройство на таван №6 в стая-кабинет, както и преустройство на таван № 4 с обособяване на отделен санитарен възел за обслужване на стаята-кабинет, при което се засягат общи части на сградата – общ тавански коридор, ел. и ВиК инсталации, променя се покривната конструкция, изграждат се нови конструктивни елементи и едновременно се надстроява сградата във височина.

Съгласно чл. 183 ал.2 ЗУТ надстрояване на сграда – етажна собственост, се разрешава въз основа на договор за учредяване на право на надстрояване със собственика на урегулирания поземлен имот в нотариална форма и декларация-съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици в етажната собственост.

Такъв договор и декларация-съгласие от всички собственици в етажната собственост липсва.

Съгласно чл. 38 ал.1 ЗУТ в надземните етажи на жилищна сграда освен жилища могат да се изграждат и ателиета и кабинети за индивидуална творческа дейност. Съгласно ал.5 самостоятелни обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, при условие че се спазват изискванията на чл. 185 ал.1 т.2-4 и не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване. Ако не са налице тези условия се спазват изискванията на чл. 185 ал.2 и ал.3. Оценка за шумовото замърсяване е приложена към проекта.

Съгласно чл. 185 ал.2 вр. чл. 185 ал.1 т.1, т.3,  т.5 ЗУТ при преустройства на собствени обекти, помещения или части от тях, когато: - се променя предназначението им; - изменят се съществено общи части на сградата; - прекарват се нови инсталации през обща част, която засяга помещения на отделни собственици; се изисква решение на общото събрание на етажните собственици, взето по установения ред, както и изрично писмено съгласие на всички собственици – непосредствени съседи на обекта.

В случая издадената от главния архитект на община Плевен на осн. чл. 140 виза за проектиране от 02.08.2017г. е за преустройство на таван в ателие за индивидуална творческа дейност.

Проектът за преустройство на таван в ателие е изготвен през октомври 2017г.  и не е приет от ЕСУТ заради липса на санитарен възел в ателието. А преработеният проект за преустройство на таван в стая-кабинет е внесен през март 2018г.

По делото е приложен протокол от общо събрание на етажните собственици от 02.11.2014г. , който е подписан от всички собственици на апартаменти в сградата, с което са дали съгласие на В.Й., собственик на ап.6, да извърши ремонт и преустройство на част от покривната конструкция и тавански помещения в ателие за творческа дейност.

Приложена е и нотариално заверена декларация-съгласие от 30.03.2016г., подписана от И.С.П. в качеството му на собственик на ап.6 за ремонт и преустройство на част от покривна конструкция, тавански помещения в ателие за творческа дейност. Такова съгласие е дал на 08.07.2016г. и А. Т. Т., собственик на ап.4 и прилежащия таван.  М.М.А., собственик на ап.5 и прилежащия таван на 13.03.2017г. е дала нотариално заверена декларация-съгласие със забележката – за преустройство на таванско помещение в ателие с капандурно надвишение.

По делото не са представени доказателства за уведомяването на непосредствено засегнатите от преустройството на таванските помещения собственици за съдържанието на изготвения инвестиционен проект и запознаването им с него, което е особено съществено процесуално нарушение, което е самостоятелно основание за отмяна на издаденото разрешение.

Дадените съгласия от собствениците – непосредствени съседи на преустройвания обект касаят единствено преустройство на таван в ателие с преустройство в покривната конструкция. А съгласието на М.А. е под условие и обхваща единствено съгласие за преустройство на таванското помещение с капандурно надвишение, не и предвидената по проекта конструктивна промяна на покривната конструкция на сградата.

Т.е. не са изпълнени изискванията и на чл. 185 ал.2 ЗУТ, тъй като липсва необходимото съгласие за извършваното преустройство на таван в стая-кабинет с решение на общото събрание и изрично писмено съгласие за извършваното преустройство от всички собственици – непосредствени съседи на обекта.

Оспореното разрешение за строеж за преустройство на таванско помещение в стая-кабинет е издадено от главния архитект на община Плевен съобразно произтичащата от закона материална и териториална компетентност съгласно чл. 148 ал.2 ЗУТ, в съответната писмена форма, съдържаща фактическите и правни основания за издаването му и в този смисъл е мотивирано.

Но в хода на административното производство по издаването му са допуснати съществени процесуални нарушения, засягащи правото на участие на засегнатите от предвиденото строителство лица, което ги е лишило от възможността да се запознаят с одобрения проект за преустройство и надстрояване, да изложат възраженията си преди финализиране на процедурата с издаването на разрешението за строеж и е самостоятелно основание за отмяната на акта.

Предвиденото в проектите строителство не съответства на издаденото разрешение за строеж. Разрешението за строеж предвижда преустройство на таванско помещение в стая-кабинет, а според проектите се предвижда преустройство на две отделни тавански помещения, свързани помежду си чрез ВиК и ел.инсталация, преминаваща през обща част – коридор, собственост на различни лица, промяна на покривната конструкция и надстрояване на сградата.

За преустройството на двете тавански помещения в стая-кабинет и отделно сервизно помещение и промяна в покривната конструкция не са изпълнени изискванията на чл. 185 ал.2 ЗУТ – не е дадено съгласие от всички етажни собственици за предвиденото преустройство с решение на общото събрание, както и на всички собственици на непосредствено засегнатите от преустройството съседни имоти.

Издадено е без да са изпълнени законовите изисквания за проектираното строителство, включващо и надстрояване, които произтичат от  чл. 183 ал.2 ЗУТ – договор за учредяване на право на надстрояване със собственика на УПИ в нотариална форма и декларация-съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици на етажната собственост. При разрешаването на строителството не са защитени правата на засегнатите собственици, поради което акта не съответства и на целта на закона.

         Предвид изложеното оспореното разрешение за строеж е незаконосъобразно и следва да се отмени.

         При този изход на делото в полза на жалбоподателя следва да се присъдят направените деловодни разноски – 10 лв. – д.т., 1000 лв. – адвокатско възнаграждение и 400 лв. – възнаграждение за в.л., платими от бюджета на ответника.

         Водим от горното и на осн. чл. 172 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОТМЕНЯ Разрешение за строеж № 191/04.07.2018г. на Главния архитект на Община Плевен за обект „Преустройство на таванско помещение в стая-кабинет за творческа дейност“, находящ се в жилищна сграда в УПИ I, с идентификатор 56722.660.918, кв. 146а по плана на гр. Плевен, ул. „Кайзерслаутерн“ № 12 с възложители В.И.Й. и А.Т.Т.

ОСЪЖДА Община Плевен да заплати на жалбоподателя И.С.П. *** направените деловодни разноски общо в размер 1410 лв., от които – 10 лв. д.т., 1000 лв. – адвокатско възнаграждение и 400 лв. – възнаграждение за в.л.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва с касационна жалба пред Върховен Административен съд, подадена чрез Административен съд - Плевен в 14-дневен срок от съобщението.

ПРЕПИС от решението да се изпрати на страните.

 

 

                                                        С Ъ Д И Я :  /П/