Присъда по дело №662/2009 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 108
Дата: 13 май 2009 г. (в сила от 29 май 2009 г.)
Съдия: Златко Димитров Мазников
Дело: 20095530200662
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 6 април 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

ПРИСЪДА

 

Номер:                 13.05.2009 година     Град: Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски районен съд               Шести наказателен състав

На тринадесети май                      Година: 2009

В публичното заседание в следния състав:

 

                            Председател: З.М.

                    Съдебни заседатели: М.Г.

                                         Р.Х.

                                        

Секретар: Д.И.

Прокурор: Е.В.

като разгледа докладваното от съдията З.М.

н.о.х.дело № 662 по описа за 2009 година

 

П Р И С Ъ Д И :

 

     ПРИЗНАВА подсъдимия А.И.Б., роден на 20.10.1992 год. в гр.Стара Загора, живущ ***, българин, български гражданин, с начално образование, неженен, не учи и не работи, неосъждан, ЕГН **********, ЗА ВИНОВЕН в това, че на 26.10.2008 год. в гр.Стара Загора отнел чужди движими вещи – златен пръстен с малко червено камъче 2 грама 14 карата на стойност 70 лева, златен пръстен с гравюра 2 грама 14 карата на стойност 70 лева, златен пръстен с гравюра и детелинка 3 грама 14 карата на стойност 105 лева, златна гривна от динар с гравюра на стойност 210 лева и сребърен пръстен с камък с тъмножълт цвят 1/0,5 см. на стойност 10 лева, всичко на обща стойност 465 лева, от владението на В.С.С. без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, поради което и на основание чл.194, ал.1 във връзка с чл.63, ал.1, т.3 във връзка с чл.58а във връзка с чл.55, ал.1, т.2, б.„б” от НК ГО ОСЪЖДА на „ПРОБАЦИЯ”, както следва: „задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от една година, „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от една година и „безвъзмезден труд в полза на обществото” от 100 /сто/ часа в рамките на една календарна година.

 

 

ОСЪЖДА подсъдимия А.И.Б. със снета самоличност чрез своите родители и законни представители Т.Г.Б. ***, ЕГН **********, и И.Н.Б. ***, ЕГН **********, да заплати на ДЪРЖАВАТА в полза на Съдебната власт по сметка на Старозагорския районен съд сумата от 33 /тридесет и три/ лева, представляваща направени по делото съдебни и деловодни разноски.

 

      Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок от днес пред Старозагорския окръжен съд.

 

 

 

       РАЙОНЕН СЪДИЯ:         СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

 

 

     М О Т И В И

     към присъда № 108 от 13.05.2009 година

по н.о.х.дело № 662 на Старозагорския районен съд

по описа за 2009 година:

 

 

Обвинението против подсъдимия А.И.Б., ЕГН **********, е в това, че на 26.10.2008 год. в гр.Стара Загора отнел чужди движими вещи – златен пръстен с малко червено камъче 2 грама 14 карата на стойност 70 лева, златен пръстен с гравюра 2 грама 14 карата на стойност 70 лева, златен пръстен с гравюра и детелинка 3 грама 14 карата на стойност 105 лева, златна гривна от динар с гравюра на стойност 210 лева и сребърен пръстен с камък с тъмножълт цвят 1/0,5 см. на стойност 10 лева, всичко на обща стойност 465 лева, от владението на В.С.С. без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си – престъпление по чл.194, ал.1 във връзка с чл.63, ал.1, т.3 от НК.

 

Представителят на Районна прокуратура Стара Загора поддържа обвинението и пледира на подсъдимия да бъде наложено наказание при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.„б” от НК - „пробация” с първите две задължителни по закон пробационни мерки за срок от шест месеца.

 

Адвокат Н.К.К.-И. в качеството й на служебен защитник на подсъдимия не оспорва обвинението против последния и пледира на подзащитния й да бъде наложено наказание при условията на чл.55 от НК, без да сочи вид и размер на наказанието.

 

Подсъдимият се признава за виновен по повдигнатото му обвинение, съжалява за извършеното и поддържа пледоарията на защитника си.

 

Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено следното:

 

 

ФАКТИЧЕСКА ОБСТАНОВКА:

 

Подсъдимият А.И.Б. ***, в дома на леля си - сестра на майка му, която от две години работи в Гърция. Завършил е седми клас, в момента не учи и не работи.

 

На втория етаж в жилищния блок, в който живеел подсъдимия с леля си, се намирало и жилището на пострадалата - св.В.С.С.. Последната  познавала подсъдимия от малък, когато той живеел при дядо си и баба си. На 26.10.2008 год., около обяд, подсъдимият, заедно с негов приятел – св.Радослав Д. Стоянов, посетили дома на св.С.. Тя ги поканила да влязат и в разговора споменала, че има един стар куфар, който трябва да се изхвърли. Подсъдимият предложил да помогне и свалил куфара от гардероба в спалнята, а после поискал парцал да почисти натрупания прах. През времето, в което чакал св.С. да донесе парцал за праха, подсъдимият отворил чекмеджето на нощното шкафче. В него била сложена бяла кутийка и след като я отворил, подсъдимият видял, че вътре се намират три златни пръстена, един сребърен пръстен и една гривна. Решил да ги открадне бижутата и да ги продаде, тъй като в момента му трябвали пари. Мушнал кутийката в джоба си, а след като св.С. донесла парцал, почистил гардероба. после, заедно с приятеля си и куфара напуснал жилището на пострадалата. През цялото време на пребиваване в дома на св.С. св.Стоянов бил в хола на жилището и не участвал в  отнемането на бижутата. Едва след като излезли навън и подсъдимият показал на св.Стоянов откраднатите от него пръстени и гривна, св.Стоянов отказал да има нещо общо с извършеното. Тогава подсъдимият огледал отнетите вещи и му се сторило, че гривната не е златна, тъй като била почерняла от вътрешната страна и била запоявана. Решил да я изхвърли заедно със сребърния пръстен, който бил с ниска стойност. Останалите три златни пръстена подсъдимият прибрал и в  следобедните часове същия ден ги показал на чичо си - св.Динко Христов Койнов, като го помолил да ги предаде в заложна къща срещу пари. Св.Койнов се съгласил и двамата посетили заложна къща „Кеш”, където предложили откраднатите от подсъдимия 3 броя златни пръстени за продажба. Там св.Невян Атанасов Неделчев претеглил пръстените и заплатил за тях 100 лева. Парите прибрал подсъдимия, който по-късно ги изхарчил за различни неща.

 

Междувременно св.Койнов споделил със св.Петранка Георгиева за извършената от подсъдимия кражба от дома на св.С.. Св.Георгиева се срещнала със св.С. и двете посетили заложната къща „Кеш”, където установили, че два от пръстените са продадени на трети лица, а единият е предаден от св.Невян Неделчев на полицейските органи с протокол от 20.11.2008 год..

 

В хода на образуваното досъдебно производство е назначена съдебно-икономическа експертиза, чието заключение е, че общата стойност на отнетите вещи е 465 лева. В хода на досъдебното производство с разписка от 23.01.2009 год. предаденият от св.Неделчев златен пръстен с малък камък с червен цвят на стойност 70 лева бил върнат на св.С.. С разписка от 16.02.2009 год. св.Петранка Георгиева е предала на разследващия орган сумата от 150 лева, които  на същата дата са получени от пострадалата С. като част от претърпените от нея имуществени вреди. Останалата част от причинените с кражбата вреди в размер на 245 лева към момента не е възстановена.

 

Гореизложената фактическа обстановка се установява от самопризнанията на подсъдимия по реда на чл.371, т.2 от НПК и кореспондиращите с тях писмени и гласни доказателства, събрани в хода на досъдебното производство /протокол за доброволно предаване от 20.11.2008 год., показанията на свидетелите В.С.С., Невян Атанасов Неделчев, Динко Христов Койнов, Петранка П. Георгиева, Радослав Д. Стоянов, протокол за разпознаване на лица и предмети от 23.01.2009 год. с фотоалбум към него, съдебно-икономическа експертиза, разписка от 23.01.2009 год., 2 броя разписки от 16.02.2009 год., декларации за семейно и материално положение и имотно състояние на подсъдимия, справка за характеристичните данни на подсъдимия/, както и приетата в хода на съдебното следствие като писмено доказателство справка за съдимост на подсъдимия/, като следва изрично да се отбележи, че не се събраха доказателства, които да си противоречат.

 

 

ПРАВНА КВАЛИФИКАЦИЯ НА ДЕЯНИЕТО:

 

При така установените обстоятелства по делото съдът намира за доказано по безспорен и несъмнен начин, че на 26.10.2008 год. в гр.Стара Загора подсъдимият А.И.Б. е отнел чужди движими вещи – златен пръстен с малко червено камъче 2 грама 14 карата на стойност 70 лева, златен пръстен с гравюра 2 грама 14 карата на стойност 70 лева, златен пръстен с гравюра и детелинка 3 грама 14 карата на стойност 105 лева, златна гривна от динар с гравюра на стойност 210 лева и сребърен пръстен с камък с тъмножълт цвят 1/0,5 см. на стойност 10 лева, всичко на обща стойност 465 лева, от владението на В.С.С. без нейно съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като макар и непълнолетен е разбирал свойството и значението на извършеното и е могъл да ръководи постъпките си, с което свое деяние той е осъществил от обективна страна признаците на престъпния състав на чл.194, ал.1 във връзка с чл.63, ал.1, т.3 от НК.

 

За да признае подсъдимия за виновен по повдигнатото му обвинение, съдът прие, че той е извършил описаното престъпление виновно - под формата на пряк умисъл, понеже е съзнавал общественоопасния му характер, предвиждал е настъпването на неговите общественоопасни последици и е искал настъпването им.

 

 

ОТНОСНО ВИДА И РАЗМЕРА НА НАКАЗАНИЕТО:

 

При определяне на вида и размера на наказанието съдът взе предвид:

вида и размера на предвиденото в закона наказание за извършеното престъпление, което след редукцията по чл.63, ал.1, т.3 от НК е „лишаване от свобода” до три години;

направените от подсъдимия самопризнания и изразеното от него критично отношение към извършеното, чистото му съдебно минало и младежката му възраст, представляващи смекчаващи отговорността обстоятелства;

размерът на причинените вредни последици /465 лева, от които 245 лева невъзстановени/, надхвърлящ размера на установената за страната минимална работна заплата към датата на извършване на деянието, представляващ отегчаващо отговорността обстоятелство;

разпоредбата на чл.373, ал.2 от НПК, относима към конкретния случай и предвиждаща задължително приложение на чл.55 във връзка с чл.58а от НК.

 

Ето защо съдът определи и наложи на подсъдимия А.И.Б. наказание при условията на чл.55, ал.1, т.2, б.„б” от НК, а именно - „пробация”, както следва: „задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от една година, „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от една година и „безвъзмезден труд в полза на обществото” от 100 часа в рамките на една календарна година.

 

Съдът присъди в тежест на подсъдимия направените по делото съдебни и деловодни разноски в размер на сумата от 33 лева.

 

 

ВОДИМ ОТ ГОРНИТЕ МОТИВИ, съдът постанови присъдата си.

 

                                             2.