Определение по дело №1156/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 2273
Дата: 6 декември 2022 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20227040701156
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 юли 2022 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 2273                                             06.12.2022 г.                                  гр. Бургас

 

Бургаският административен съд, седемнадесети състав, в публично заседание на шестнадесети ноември две хиляди и двадесет и втора година, в следния състав:

                              Председател: Атанаска Атанасова

 

при секретаря Галина Драганова, като разгледа докладваното от съдията Атанасова административно дело № 1156 по описа за 2022 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК) и е образувано по повод постъпила жалба на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД с ЕИК *********, със седалище гр. Бургас, представлявано от пълномощника Симеон Димитров Големански- старши юрисконсулт, против предписание, издадено от старши експерт Р. Х. Х. при Басейнова дирекция „Черноморски район“- Варна, обективирано в Констативен протокол № 63б/13.02.2021 г. (с бланков номер 008028), за незабавно отваряне на трети савак на язовир „Мандра“ до пълно отводняване землището на с. Димчево.

В жалбата са развити доводи за нищожност на оспорения акт, поради материална некомпетентност на неговия издател, алт.- за незаконосъобразност на акта, поради допуснати съществени нарушения на административнопроизводствени правила, противоречие с материалноправни разпоредби и несъответствие с целта на закона. В нея се сочи, че на основание чл. 155 от Закона за водите компетентен да издава предписания по този закон е директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“, а в закона не е предвидена възможност за делегиране на това правомощие. По отношение на предписанията, засягащи експлоатацията на язовирни стени и/или съоръжения, се сочи, че съгласно чл. 190 от ЗВ издаването им е в компетентността на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор или оправомощено от него лице. Отбелязано е също, че проверката на язовир „Мандра“ е извършена в отсъствието на представител на дружеството и последното не е уведомено предварително за извършването и́. Наведени са доводи за допуснато при издаване на предписанието съществено нарушение на производствени правила, изразено в липса на мотиви, в т.ч. относно срока за изпълнение- незабавно. Относно посочения краен срок- до отводняване землището на с. Димчево се сочи, че не е ясно определен, а изпълнението на предписанието за неопределен период от време би могло да доведе до сериозни нарушения на язовирните съоръжения и дейността на дружеството, в нарушение на установения принцип на съразмерност. Твърди се, че на 13.02.2021 г. са отворени трите савака, но поради падане на водното ниво до критичния минимум от 3.50 м, отново е затворен единият от тях. Твърди се също, че оспореното предписание противоречи на издадено предходно предписание от Държавна агенция за метрологичен контрол и технически надзор относно стопанисването на язовирната стена и съоръженията към нея. По същество се иска обявяване нищожност на оспореното предписание, алт.- неговата отмяна като незаконосъобразно.

Делото е висящо за втори път пред Административен съд Бургас, след като с Решение № 6552/04.07.2022 г. по адм. дело № 8124/2021 г. на Върховния административен съд е отменено постановеното по спора Решение № 899/22.06.2021 г. по адм. дело № 851/2021 г. на Административен съд Бургас и делото е върнато за ново разглеждане от друг съдебен състав. Прието е от касационната инстанция, че оспореният акт е издаден от компетентен орган, овластен с нормата на чл. 140, ал. 2, т. 4 от ЗВ да осъществява контрол за изпълнение на дейностите по чл. 138, ал. 4 от същия закон, съставляващи постоянна защита от вредното въздействие на водите, в т.ч. прилагане на мерки за предотвратяване и ограничаване на щетите, нанесени от природните наводнения.

В съдебното заседание пълномощникът на жалбоподателя поддържа жалбата. Ангажира доказателства. Моли за обявяване нищожност на оспореното предписание, респ. неговата отмяна като незаконосъобразно, като подробни съображения излага в писмена защита. Претендира разноски.

Ответникът не се явява и не изпраща представител в съдебното заседание. Не сочи нови доказателства. Не заявява становище по жалбата.

Съдът, след като се запозна с приложените по делото писмени доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

Със Заповед № 90/12.01.2021 г., издадена от кмета на Община Бургас, е обявено частично бедствено положение в населени места на територията на общината, поради интензивни валежи от дъжд. С последваща Заповед № 266/28.01.2021 г. е обявено частично бедствено положение за територията на с. Димчево и прилежащите земеделски земи, поради преливане на река Факийска, вследствие на разрушен участък на дясната предпазна дига. Обявеното частично бедствено положение е продължено със Заповед № 347/03.02.2021 г. на кмета на общината.

За създалата се в резултат на интензивни валежи аварийна ситуация с отводнителна система на село Димчево е информиран директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР)- Варна с писмо изх. № 128/12.02.2021 г. от управителя на „Напоителни системи“ ЕАД- клон Бургас. В писмото е отбелязано, че от 13.01.2021 г. отводнителна помпена станция Димчево е потопена и в аварийно състояние, като за по-бързо отводняване работят три хидромодула на ГДПБЗН и две многостъпални помпи с дизелов агрегат, които черпят излишната вода от отводнителната система и я прехвърлят в чашата на язовир Мандра със собственик и оператор на язовирната стена и съоръженията към нея „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД. Изрично е посочено, че трудното отчитане на река Факийска се дължи и на постоянно високо водно ниво на язовир Мандра. Направено е искане за спешна проверка относно спазването на контролния обем на язовира, като е посочено, че към момента един савак е затворен и два са отворени, а водното ниво е около 35 см. под преливния ръб. Искането е мотивирано с данни за усложнена обстановка от преливането на р. Факийска, като е отбелязано, че трудното оттичане на реката се дължи на постоянното високо водно ниво на язовир „Мандра“. В заключение е формиран извод, че за предотвратяване заливането на земеделските земи в землището на с. Димчево, къщите в селото и инфраструктурата е необходимо трите савака на яз. Мандра да бъдат отворени и водното ниво на същия да продължи да се понижава.

Във връзка с така направеното искане, на 13.02.2021 г. е извършена проверка на язовир „Мандра“ от служител на БДЧР и представител на „Напоителни системи“ ЕАД. За резултатите от проверката е съставен констативен протокол № 63б от 13.02.2021 г., в който е отразено, че основният изпускател на язовира се състои от три плоски савака, като към момента на проверката два от тях са максимално отворени, а третият е затворен. Установено е водно ниво от около 45 см под преливния ръб, а по данни от монтираните датчици за отчитане нивото на язовирите в Община Бургас- 3.8 м. Констатирано е, че към момента на проверката все още се отводняват наводнените земеделски земи и с. Димчево. Прието е от проверяващите лица, че за качествено възстановяване скъсаната дига на р. Факийска е необходимо намаляване нивото на реката, като с цел по-бързото оттичане на водата е необходимо да бъдат отворени трите савака на язовир „Мандра“. Във връзка с направените в хода на проверката констатации, е дадено на „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД предписание за незабавно отваряне на трите савака до пълното отводняване землището на с. Димчево. В протокола е отразено, че проверката е извършена в отсъствие на представител на жалбоподателя, като последният е уведомен за даденото предписание по телефона. Отбелязано е също, че за предписанието е уведомено лицето Росен Караджов, като представител на търговското дружество, но последният отказва да подпише съставения констативен протокол.

Оспореното предписание е обжалвано от търговското дружество по административен ред, но по жалбата не е налице произнасяне на компетентния горестоящ административен орган. Във връзка с направеното оспорване е изготвено становище от Събина Русева- главен експерт в Дирекция „Контрол“ и Румяна Христова- старши експерт в Дирекция „Контрол“ при БДЧР, в което е отбелязано, че към момента на проверката е установена необходимост от пълно отваряне на трите савака на водностопанската система на язовир „Мандра“, при водно ниво от 3.8 м. Отбелязано е, че БДЧР не е уведомена от дружеството за достигане на критично водно ниво на язовира от 3.5 м и необходимост от затваряне на савачната система.

На 15.02.2021 г. е извършена контролна проверка на язовир „Мандра“ от служители на БДЧР, при която е констатирано, че два от саваците са напълно отворени, а третият е затворен. Формиран е извод, че предписанието, дадено с констативен протокол № 63б от 13.02.2021 г., не е изпълнено от адресата. Направените констатации са отразени в констативен протокол № 64б от 15.02.2021 г. На 16.02.2021 г. е извършена втора контролна проверка, при която отново е констатирано неизпълнение на даденото предписание- един савак е напълно отворен, втори е отворен на 50%, а третият- затворен. За тези констатации е съставен КП № 65б от 16.02.2021 г. На основание чл. 200, ал. 1, т. 31, вр. чл. 155, ал. 1, т. 22 от ЗВ е съставен срещу „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД Акт № 38 от 22.02.2021 г. за неизпълнение на даденото предписание, като няма данни за издадено наказателно постановление въз основа на този акт.

Със Заповед № 591/01.03.2021 г., издадена от кмета на Община Бургас, обявеното частично бедствено положение е отменено, „поради отпадане на обстоятелствата, послужили като основание за обявяването му“.

При тези фактически данни съдът счита, че оспорването е лишено от правен интерес. Изпълнението на съдържащото се в оспореното предписание разпореждане е обвързано със срок- до пълното отводняване землището на село Димчево. Към момента на депозиране на жалбата, по която е образувано настоящото производство (14.04.2021 г.) определеният от административния орган краен срок за изпълнение е изтекъл и този новонастъпил факт следва да бъде съобразен от съда на основание чл. 142, ал. 2 от АПК. Както се посочи по-горе в изложението, със Заповед № 591/01.03.2021 г., издадена от кмета на Община Бургас, е отменено въведеното бедствено положение „поради отпадане на обстоятелствата, послужили като основание за обявяването му“. Следователно, понастоящем изпълнението е безпредметно, тъй като още към 01.03.2021 г. е отпаднала необходимостта от отваряне на третия савак, с цел отводняване землището на селото. След изтичане на указания от административния орган срок, оспореният акт не подлежи на изпълнение, поради което и за жалбоподателя „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД не биха настъпили каквито и да било последици, независимо от изхода на спора- към настоящия момент актът не създава за него задължения и последиците не биха рефлектирали негативно в правната му сфера. Не са налице и данни за наложена санкция въз основа на съставения акт за неизпълнение на невлязлото в сила предписание, а и предварително изпълнение на същото не е допуснато от административния орган, поради което към правнорелевантния момент то не е подлежало на изпълнение и не е изпълнявано от жалбоподателя. Ето защо съдът приема, че за последния не е налице правен интерес от оспорването. Правният интерес е абсолютна процесуална предпоставка, за която съдът следи служебно. Липсата му обуславя недопустимост на производството и налага неговото прекратяване на основание чл. 159, т.4 от АПК.

Мотивиран от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ протоколното определение от 16.11.2022 г., с което е приключено събирането на доказателствата и е даден ход на делото по същество.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД с ЕИК *********, със седалище гр. Бургас, представлявано от пълномощника Симеон Димитров Големански- старши юрисконсулт, против предписание, издадено от старши експерт Румяна Христова Христова при Басейнова дирекция „Черноморски район“- Варна, обективирано в Констативен протокол № 63б/13.02.2021 г. (с бланков номер 008028), за незабавно отваряне на трети савак на язовир „Мандра“ до пълно отводняване землището на с. Димчево.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 1156/2022 г. по описа на Административен съд- Бургас.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от връчване на съобщението.

 

СЪДИЯ: