Определение по дело №751/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1099
Дата: 13 април 2020 г.
Съдия: Константин Димитров Иванов
Дело: 20203100500751
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 11 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

№……………./…...................2020 год., гр. Варна

 

 

           Варненският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ИВЕЛИНА СЪБЕВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: КОНСТАНТИН И.

                                                                                  МАЯ НЕДКОВА                                                                

 

разгледа, докладваното от съдията К. И. въззивно частно гр. дело 751 по описа на съда за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на глава ХХ-ва от ГПК.

           Образувано е по частна жалба на „Енерго-Про Продажби“ АД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, подадена чрез процесуален представител, срещу Разпореждане № 5636/13.01.2020 год., постановено по ч. гр. дело № 16721/2019 год. по описа на РС-Варна, с което е разпоредено издаването на изпълнителен лист за разноските в размер на 325 лева в полза на заявителя „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна по заповед за изпълнение № 7950/18.10.2019 год., издадена по цитираното частно гражданско дело.

           В жалбата са наведени оплаквания, че разпореждането е неправилно, постановено е в нарушение на материалния закон и при допуснати нарушения на процесуалните правила, както и че е необосновано.

          Твърди се, че съдът е бил сезиран с възражение от длъжника по чл. 414а, ал. 2 ГПК и със становище от заявителя по чл. 414а, ал. 3 ГПК, по които не се е произнесъл. Липсата на акт с нарочен диспозитив по постъпилите в срок възражение и становище има за последица незаконосъобразност на обжалваното разпореждане.

           Твърди се още, че районният съд неправилно е присъдил разноски (респ. разпоредил издаване на изп. лист за разноските за заповедното производство) без да обсъди възраженията на длъжника, че не дължи разноски за заповедното производство, както и представените в подкрепа на това възражение доказателства. Жалбоподателят навежда, че не е станал причина за съдебното предявяване на вземането по заповедта за изпълнение, поради което и не дължи разноски за заповедното производство.

           Отправено е искане за отмяна на атакуваното разпореждане; за осъждането на заявителя да заплати на длъжника разноските за заповедното производство и за присъждане на разноските за настоящото частно производство.

           В писмен отговор насрещната страна „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна, чрез процесуален представител, оспорва частната жалба, счита, че е неоснователна и настоява да се остави без уважение, претендира присъждане на разноските за настоящото частно производство.          

           Частната жалба е подадена в срок, от легитимирана страна, срещу подлежащ на обжалване акт и е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна, като съображенията за това са следните:

           Производството по ч. гр. дело № 16721/2019 г. по описа на РС-Варна е образувано по заявление с вх. № 75493/16.10.2019 г. по рег. на РС-Варна, подадено от "Агенция за закрила на потребителите" ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, район Младост, ул. Н. Симов № 3, за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК срещу длъжника "Енерго-про продажби" АД, със седалище гр. Варна за сумата от 19 лева – платена без основание сума, съставляваща такса за възстановяване на преноса на електроенергия по фактура № ТП 3301395788/17.09.2018 год. заплатена от потребителя на ел. енергия Николинка Георгиева Христова на дата 17.09.2018 г., което вземане заявителят е придобил въз основа на договор за цесия от 24.09.2019 г., ведно със законната лихва върху горната сума, считано от подаването на заявлението съда (16.10.2019 г.) до окончателното ѝ изплащане, както и за разноските за заповедното производство в общ размер на 325 лева, съответно: 25 лева заплатена държавна такса и 300 лева заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

           С разпореждане от 18.10.2019 г. РС-Варна е разпоредил да се издаде заповед за изпълнение за горните суми в полза на заявителя против длъжника; въз основа на разпореждането е издадена и заповед № 7950/18.10.2019 г. за изпълнение на парично задължение за посочената в заявлението сума – 19 лева главница; законна лихва върху главницата, считано от подаването на заявлението в съда (16.10.2019 г.) до окончателното ѝ изплащане, както и за разноските за заповедното производство в общ размер на 325 лева.

           В съответствие с чл. 411, ал. 3 ГПК, препис от заповедта за изпълнение е връчен на длъжника на дата 24.10.2019 г. – 18 от делото на РС-Варна.

           На 31.10.2019 г., т. е., в срока по чл. 414, ал. 2 ГПК длъжникът е подал (мотивирано)  възражение по чл. 414а, ал. 1 ГПК, в което е навел твърдения, че е изпълнил задължението си по заповедта за изпълнение в срока по чл. 412, т. 8 от ГПК; към възражението е приложил и писмени доказателства, установяващи извършеното плащане – платежно нареждане от 24.10.2019 г., от което е видно, че сумата от 19, 06 лева (главница и обезщетение за забава в размер на законната лихва за периода 16.10.2019 г. – 24.10.2019 г.) е внесена по сметката на заявителя на дата 24.10.2019 г., като е поискал обезсилване на заповедта в частта ѝ относно предявеното вземане – главница и лихва за забава.

           С подаденото възражение длъжникът е възразил също, че не дължи разноски за заповедното производството, тъй като с поведението си не е дал повод за предявяване на вземането (т. е., направил е и възражение по чл. 414а, ал. 2 ГПК), като е изложил следното: бил уведомен от стария кредитор, чрез пълномощник – заявителя, за извършената цесия на дата 15.10.2019 г., но в уведомлението не била посочена банкова сметка, ***. На 18.10.2019 год. длъжникът изпратил сумата по заповедта с пощенски запис; на 21.10.2019 год. на обявения в ТР електронен адрес на дружеството-заявител, длъжникът изпратил покана с искане за предоставяне на банкова сметка ***земане, на която все още няма отговор от заявителя; на 22.10.2019 год. длъжникът изпратил и нот. покана до заявителя на адреса на управление в ТР, като нотариусът констатирал, че на този адрес не се помещава дружеството-цесионер, липсва и сграда или обозначение за фирма с подобно наименование;  на същата дата – 22.10.2019 г. – длъжникът пратил същата покана до заявителя и чрез куриер на адреса на управление в ТР – писмото било върнато в цялост, куриерът констатирал същото като нотариуса – че на този адрес не се помещава дружеството-цесионер, липсва и сграда или обозначение за фирма с подобно наименование. Незабавно след получаване на заповедта за изпълнение длъжникът платил сумата по заповедта – главница и лихва. Счита, че след получаване на уведомлението по чл. 99, ал. 3 ЗЗД е предприел всички възможни действия за доброволно (извънсъдебно) уреждане на отношенията между страните, но заявителят (кредитор) не му е оказал нужното съдействие за да изпълни. Към възражението на длъжника против разноските за заповедното производство са представени доказателства в подкрепа на твърдяните факти.

           С възражението по чл. 414а, ал. 2 ГПК длъжникът е отправил искане за обезсилване на заповедта за изпълнение и в частта ѝ за разноските.

           Препис от възражението на длъжника и от приложенията, ведно с указа́ния за възможностите и последиците по чл. 414а, ал. 3 и ал. 4 ГПК, са връчени на заявителя, чрез процесуалния му представител, на дата 04.12.2019 г. - л. 53 от делото на РС-Варна. Видно от доказателствата по делото, при връчването на подаденото от длъжника възражение на адреса на управление на дружеството-заявител, длъжностното лице по призоваването е констатирало, че на този адрес такава фирма няма – л. 51 от делото на РС – Варна.

           В срока по чл. 414а, ал. 3 ГПК заявителят е подал становище, в което не оспорва, че на 24.10.2019 г. е получил плащане на вземането по заповедта за изпълнение - главница и лихва за забава. Заявява, че сумата за разноските за заповедното производство, които са му присъдени с издадената заповед за изпълнение, не му е заплатена и е поискал издаване на изпълнителен лист за разноските. Изложил е подробни съображения срещу възражението на длъжника срещу разноските по чл. 414а, ал. 2 ГПК, които обобщено се свеждат до това, че плащането на предявеното вземане е извършено от длъжника след образуване на заповедното производство и след връчването на заповедта за изпълнение и че с поведението си "граничещо с циничност", длъжникът е дал повод за съдебното предявяване на вземането.

           В обобщение счита възражението на длъжника, че не дължи разноски за заповедното производство за неоснователно.

           Според становището на заявителя, искането на длъжника за обезсилване на заповедта в частта относно разноските за заповедното производство е неоснователно, тъй като чл. 414а, ал. 4 ГПК предвижда обезсилване на заповедта за изпълнение единствено в случаите, в които заявителят не подаде становище в срока по чл. 414а, ал. 3 ГПК, а настоящият случай не е такъв.

           С обжалваното разпореждане първоинстанционният съд е постановил да се издаде изпълнителен лист на заявителя за разноските по заповедта за изпълнение, с което на практика се е произнесъл по възражението на длъжника по чл. 414а, ал. 2 ГПК (че не дължи разноски за заповедното производство) и го е счел за неоснователно.

           Разпореждането е неправилно.

           Анализът на доказателствата, представени от длъжника с възражението му по чл. 414а, ал. 2 ГПК – че не дължи разноски за заповедното производство – обоновават извода, че в случая с поведението си длъжникът „Енерго-Про Продажби“ АД в случая не е дало повод за предявяване на вземането: същото му е съобщено на 15.10.2019г.; заявлението е депозирано в РС-Варна на 16.10.2019г.; в периода от получаване на съобщението за цесията до връчването на заповедта длъжникът е предприел редица действия за извънсъдебно изпълнение, но не е получил съдействие от кредитора – цесионер. Като съобрази горното, отчете и съотношението между размера на вземането и размера на претендираните разноски, разгледано на плоскостта на множеството съдебни производства с идентичен предмет между същите страни съдът намира, че е налице явна проява на злоупотреба с права от страна на заявителя. Ето защо длъжникът не дължи разноски за заповедното производство, поради което и възражението по чл. 414а, ал. 2 от ГПК е основателно, а като последица от това искането за издаване на изпълнителен лист въз основа на заповедта за изпълнение в частта за разноските е неоснователно.

           Изложеното налага обжалваното разпореждане да се отмени и да се постанови друго, с което искането на заявителя за издаване на изпълнителен лист въз основа на заповедта за изпълнение в частта и́ за разноските да се отхвърли.

           Съобразно изхода от делото, отправеното искане и представените доказателства, в полза на жалбоподателя следва да се присъдят разноски за настоящото производство в размер на 240 лева – заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

           Водим от горното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ОТМЕНЯ Разпореждане № 5636/13.01.2020 год., постановено по ч. гр. дело № 16721/2019 год. по описа на РС-Варна, с което е разпоредено издаването на изпълнителен лист за разноските в размер на 325 лева в полза на заявителя „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна по заповед за изпълнение № 7950/18.10.2019 год., издадена по цитираното частно гражданско дело и вместо това ПОСТАНОВЯВА:

           ОТХВЪРЛЯ искането на заявителя „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище гр. Варна за издаване на изпълнителен лист за разноските в размер на 325 лева, определени със заповед за изпълнение № 7950/18.10.2019 год., издадена по ч. гр. дело № 16721/2019 год. по описа на РС-Варна;

           ОСЪЖДА „Агенция за закрила на потребителите“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, район Младост, ул. Н. Симов № 3 да заплати на „Енерго-Про Продажби“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, бул. Вл. Варненчик № 258, сумата от 240 лева (двеста и четиридесет лева) – разноски за настоящото производство, представляващи заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат.

           Определението не подлежи на обжалване.             

 

 

 

Председател:

 

 

 

Членове: 1.

 

 

 

                   2.