Определение по дело №615/2020 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 260014
Дата: 15 януари 2021 г. (в сила от 23 януари 2021 г.)
Съдия: Стратимир Димитров
Дело: 20205600200615
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                   15.I.2021 год.                        гр. Хасково

 

Хасковски окръжен съд ,  наказателно отделение

на петнадесети януари през  две хиляди двадесет и първа година

в публичното заседание в следния състав:

 

                                                         Председател: Стратимир Димитров

                                             Съдебни заседатели:1. Ф.И.

                                                                                2. К.Д.

Секретар Р. К.

Прокурор Валентина Радева - Ранчева

като разгледа докладваното от съдията Стр. Димитров

Ч.н. дело № 615 по описа за 2021 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 451- 452 от НПК.

Образувано е по предложение от Председателя на Пробационен съвет с район на действие съдебния район на РС- Хасково за замяна на пробационна мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ – 100 часа за една година с пробационна мярка „включване в програма за обществено въздействие“ във връзка с изпълнение на наказание „пробация”, наложено по споразумение, одобрено с Определение от 27.07.2020 год. по нохд95/2020 год. по описа на Районен съд- Хасково на осъдения С.Н.Г. ***. Наказанието „пробация” е било наложено при пробационни мерки- задължителна регистрация по настоящ адрес” – за срок от 1 година с периодичност 2 пъти седмично, задължителни периодични срещи с пробационен служител”- за срок също от 1 година и „безвъзмезден труд в полза на обществото”- 100 часа годишно за 1 година.

Предложението е мотивирано с неизпълнение конкретно на тази наложена пробационна мярка поради сериозни здравословни проблеми на осъдения, които не му позволяват да упражнява какъвто и да е физически труд заради опасност от по-нататъшно влошаване на същото. Изпълнението на наказанието започнало на 7.08.2020 год. с Протокол №ХС-95-201 от същата дата за разясняване на правата и задълженията на осъдения по време на изтърпяването му. Пробационните мерки се изпълнявали в Пробационна служба – Хасково. По отношение на другите две пробационни мерки осъденият допуснал незначителни нарушения, като по мяркатазадължителна регистрация по настоящ адрес” имал шест пропуска, а по отношение на мярката задължителни периодични срещи с пробационен служител” – един за времето до 17.11.2020 год. Изпълнението на мярката „безвъзмезден труд в полза на обществото“ обаче практически не започнало и до момента осъденият нямал отработени часове. Представил медицинска документация  за заболяване, престой и лечение в МБАЛ – Хасково /двукратно в рамките на 2020 год./, споделил, че му е трудно да се придвижва, няма пари и доходи и не може да провежда назначеното му лечение с медикаменти. С неизпълнението на третата, наложена пробационна мярка се създавали предпоставки за неизпълнение на наказанието „пробация“ в цялост – като съвкупност от пробационни мерки. Поради това и на осн. чл.223 т.1 ЗИНЗС се иска да се замени наложената пробационна мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото – 100 часа за една година“ с пробационна мярка „включване в програма за обществено въздействие“. Решение за внасяне на настоящото предложение Пробационен съвет с район на действие съдебния район на РС – Хасково е взел на свое заседание от 19.11.2020 год. – Протокол №10.

 

В с.з. Председателят на Пробационния съвет поддържа предложението си по изложените съображения.

Окръжен прокурор намира предложението основателно, тъй като по делото било напълно доказано поддържаното по него и дава заключение като законосъобразно и обосновано да се уважи.

Осъденият С.Н.Г., който се явява и неговият защитник също не оспорват основателността на внесеното предложение и изразяват становище същото да бъде уважено, като направено в полза на осъдения.

Съдът като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, установи:

Предложението е направено от компетентен орган съобразно чл. 451 т. 2 от НПК и е допустимо. Разгледано по същество е основателно.

По делото се установява, че на осъдения С.Н.Г. *** по силата споразумение за решаване на делото, одобрено с Определение от 27.07.2020 год. по нохд95/2020 год. по описа на Районен съд- Хасково е било наложено наказание „пробация“ при пробационни мерки- задължителна регистрация по настоящ адрес” – за срок от 1 година с периодичност 2 пъти седмично, задължителни периодични срещи с пробационен служител”- за срок също от 1 година и „безвъзмезден труд в полза на обществото”- 100 часа годишно за 1 година.

За началото на изпълнението на наказанието бил съставен Протокол №ХС-95-201/ 7.08.2020 год., при което осъденият бил запознат с правата и задълженията си, вкл. със санкциите при неизпълнението им.

По отношение на пробационната мярка „Задължителна регистрация по настоящ адрес” е била определена периодичност- 2 пъти седмично, а по отношение на пробационната мярка „Задължителни срещи с пробационен служител”- три пъти месечно, като били определен 12 конкретни дати, на които да се яви за провеждането им.

За времето от 7.08.2020 год. до 17.11.2020 год. осъденият се явил 26 пъти в изпълнение на пробационната мярка „Задължителна регистрация по настоящ адрес”, като допуснал 6 неявявания.

В изпълнение на пробационната мярка „Задължителни срещи с пробационен служител” не се явил на определените му дати само веднъж.

За изпълнение на пробационната мярка „Безвъзмезден труд в полза на обществото” е бил изготвен график, съгласно който осъденият е трябвало да полага такъв веднъж седмично, като са били определени три дати през м.август и по четири през месеците септември и октомври. Изпълнението на тази пробационна мярка обаче така и не е започнало.

За всички допуснати нарушения при изпълнението на пробационните мерки от осъдения са искани обяснения, като специално относно неизпълнението на мярката „безвъзмезден труд в полза на обществото“ същият всеки е посочвал, че е бил болен.

Към внесеното предложение са приложени две епикризи, издадени от МБАЛ – Хасково. Първата е от Нервно отделение и установява, че той е престоял в същото на лечение за времето от 24.02. до 1.03.2020 год. с диагноза „мозъчен инфаркт, причинен от тромбоза на церебрални артерии“ и е напуснал същото самоволно, след декларация, че е уведомен за медицинските рискове от прекратяване на лечението. Според отразеното, той е бил приет с двигателен дефицит на десни крайници и след поредица от припадъци със загуба на съзнание на фона на завишено артериално налягане. Предписани са му били общо пет медикамента. Втората епикриза е от Инфекциозно отделение. В нея е посочена диагноза „мозъчен оток“ и престой за лечение - 7.10. - 8.10.2020 год. по повод на отпадналост, температура и диарични изхождания. Изписан с подобрение, като са му били предписани общо 7 медикамента.

Видно от данните за самоличност и от другите приобщени по делото материали, най-вече първоначален доклад, изготвен във връзка с началото на изпълнение на наказанието „пробация“, осъденият Г. е на ***  години, ***, живее сам, има ***, който живее в

***. Има ***образование и е трайно безработен, няма изградени трудови умения и навици. Злоупотребява с алкохол.

Като е отчел гореизложените факти и обстоятелства, Председателят на Пролационен съвет с район на действие съдебния район на РС – Хасково, но в качеството си на инспектор в РС“Изпълнение на наказанията“, звено Хасково, е внесъл предложение до Пробационния съвет да вземе решение за внасяне на настоящото предложение до ОС – Хасково, което е станало на заседание на съвета от 19.11.2020 год. Изтъкнато е сериозно влошеното здравословно състояние на осъдения Г., ограничените му възможности да се придвижва и опасността, която представлява за него полагането на физически труд.

Като взе предвид така установената фактическа обстановка, съдът намери внесеното предложение основателно.

Преди всичко, не се установява съществено цялостно неизпълнение на наказанието „пробация“, тъй като двете задължителни пробационни мерки се изпълняват с незначителни до този момент нарушения. Не са налице основания за замяна на наказанието „пробация“  с наказание „лишаване от свобода“. Изпълнението на третата пробационна мярка обаче изобщо не е започвало и това действително създава затруднения за изпълнението на наказанието в цялост – като съвкупност от пробационни мерки. При събраните убедителни и красноречиви доказателства за сериозно разклатеното здраве на осъдения, както и предвид установените конкретни заболявания, които са причина затова, следва да се оцени като основателен доводът, че изпълнението на пробационната мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ би могло да създаде опасност на неговите живот и здраве. Законът допуска замяната на една пробационна мярка с друга, а конкретно замяната на мярката „безвъзмезден труд в полза на обществото“ с друга е изрично уредена в разпоредбата на чл.223 т.1 ЗИНЗС, ако безвъзмездният труд не може да бъде положен по уважителни причини. Такива по делото се доказаха несъмнено.

Ето защо предложението е по същество основателно и поради това следва да бъде уважено, като се допусне исканата замяна на пробационна мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ – 100 часа за една година с пробационна мярка „включване в програма за обществено въздействие“. Поисканата друга пробационна мярка съдът преценява като подходяща, като намира, че същата може да изиграе положителна роля за постигане целите на индивидуалната превенция по отношение на осъденото лице.

Водим от горното и на основание чл. 452 ал. 3 от НПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ЗАМЕНЯ наложената на С.Н.Г. ***, ЕГН ********** пробационна мярка „безвъзмезден труд в полза на обществото“ – 100 часа за една година с пробационна мярка „включване в програма за обществено въздействие“ във връзка с изпълнение на наказание „пробация”, наложено на същия по силата на споразумение за решаване на делото, одобрено с Определение от 27.07.2020 год. по нохд95/2020 год. по описа на Районен съд- Хасково.

Определението подлежи на обжалване и протест в 7 дневен срок от днес с частна жалба или протест пред АС Пловдив.

 

Председател:                                               Съд. Заседатели:1.

 

                                                                                                         

                                                                                                    2.