Решение по дело №264/2019 на Районен съд - Харманли

Номер на акта: 202
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Ива Тодорова Гогова
Дело: 20195630100264
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

      18.10.2019г.  гр.Харманли

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

Районен съд – гр.Харманли, гражданска колегия, в публично съдебно заседание на  шестнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                  

                                                                                                 СЪДИЯ: ИВА ГОГОВА

 

при секретаря Венцеслава Запрянова…………………………………..…..…..……

и с участието на  прокурора ……….……………………………………….…....……

като разгледа докладваното от съдията Гогова………….……..……………. гр.дело №264 по описа на РС-Харманли за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл.59 ал.9 от СК, вр. чл.51 ал.4 от СК.

 

        Образувано е по искова молба на Т.Х.Т.,    ЕГН:********** ***, като баща и законен представител на децата М. Т. Х. с ЕГН:********** и КРИСТИЯН Т.Х. с ЕГН:**********, против Н.Ю.Т., ЕГН:********** ***, в която се сочи, че ответницата Н.Т. му била бивша съпруга. Развел се с нея през месец септември 2018г., като родителските права върху родените от брака деца М. Т. Х с ЕГН-********** и К. Т.Х. с ЕГН-**********, й били присъдени. Малко преди Коледа, Т. довела децата при него в гр.Маджарово. Ищецът заявява, че към момента единствено той като родител се грижел за децата, като същите се отглеждали и възпитавали в нормална семейна среда, като адекватно им се посрещали базовите потребности в гр.Маджарово. Посещавали редовно училище в гр.Маджарово от началалото на 2019г. Ответницата не се интересувала от тях и нямала никакви контакти с децата.

              Предвид изложеното моли да се измени местоживеенето на децата М. Т. Х с ЕГН:********** и К.Т.Х. с ЕГН-********** при ищеца в гр.Маджарово, обл.Хасковска, ул.Капитан Петко Войвода. вх.., ет.., ап. да се изменят мерките за упражняване на родителските права върху децата М. Т. Х и К. Т.Х., като му се предостави упражняването им, както и да се измени режима на лични отношения с ответницата, която да взема децата от 08.00 до 20.00 часа всяка първа и трета събота от месеца и един месец през лятото, когато ищецът не ползва годишния си плетен отпуск, да се осъди ответницата да му заплаща месечна издръжка в размер на 170 лева за всяко едно от децата, считано от датата на завеждане на исковата молба, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до настъпване на законни причини за изменение или прекрачване на плащанането. Претендира разноските по делото.  

 

             В законоустановения срок по чл.131 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответника Н.Т., в който се сочи, че предявеният иск е недопустим. Оспорва иска и като неоснователен и недоказан. Ответницата не оспорва, че страните по делото са бивши съпрузи, като с влязло в законна сила решене на PC Харманли бракът им бил прекратен с развод по взаимно съгласие, като с решението съдът утвърдил постигнатото между тях споразумение, уреждащо мерките по отношение на децата. Заявява, че поради това, че икономическите условия в България не били добри, имала възможност да започне много по-добре платена работа в Австрия, поради което се преместила да живее там. Твърди, че се споразумели по негово настояване тя да замине сама, като децата останат временно при него, а след няколко месеца, когато започнела работа и се устроила, да се върне и да вземе децата, като я уверил, че ще подпише съответните за това декларации и паспорти за пътуване. Твърди, че обича децата си и се интересува от тях, но ищецът ги настройвал против нея. Сочи, че преди около месец била в България, взела децата, видяла се с тях, като те се зарадвали много. Установила също, че децата били силно стресирани и притеснени от баща си, който отказал да подпише съответните за пътуването декларации и да ги снабди с паспорти за пътуване. Заявява, че като майка имала необходимите родителски качества и винаги се грижила много добре за децата. Неоснователно било искането за присъждане на издръжка. Претендираният размер бил силно завишен. Предлаганият от бащата режим за лични отношения и контакти с майката бил силно ограничен, не бил в интерес на децата. Моли да се отхвърли предявеният иск и да й бъдат присъдени разноските по делото.

               При изложената по-горе фактическа обстановка и обстоятелства с отговора предявява насрещен иск на основание чл.59 ал.9 от СК да се определи нов режим на лични отношения между бащата Т.Х.Т. ЕГН ********** ***, и децата М. Т. Х ЕГН ********** и К. Т.Х. ЕГН **********, както следва: Две съботи и недели месечно, считано от 17.00ч. в петък до 17.00ч. в неделя, с право на преспиване при бащата, ако бащата и детето пребивават на територията на една и съща държава; Във времето от всички ученически ваканции, установени в съответната австрийска провинция, включително лятната ваканция на децата, с изключение на времето, когато майката не ползва платен годишен отпуск, като се осигурява предаването на децата на баща им в Р България; Коледно-новогодишните празници се разпределят между родителите, като всяка четна година се празнуват от децата при бащата, като се осигурява предаването на детето на баща им в Р България, а всяка нечетна година - при майката; Великденските празници се разпределят между родителите, като всяка нечетна година се празнуват от децата при бащата, като се осигурява предаването на децата на баща им в Р България, а всяка четна година-при майката, когато Великденските празници съвпадат за Р България и за Р Австрия; Когато Великденските празници не съвпадат в България и в Австрия, децата да празнува съответните във всяка от държавите Великденски празници със съответния родител, като за Великденските празници в България се осигурява предаването на децата на баща им в Р България. Предявява и насрещен иск с правно основание чл.127а, ал.2 СК с искане да бъде постановено разрешение, заместващо съгласието на родителя Т.Х.Т. за многократно издаване на български лични документи /задгранични паспорти/ и за пътувания на децата М. Т. Х ЕГН ********** и К. Т.Х. ЕГН ********** до Република Австрия и всички други страни-членки на ЕС, многократно, за времето, през което майката постоянно живее на територията на Австрия и до навършване пълнолетие на децата, придружавани от своята майка или изрично уълномощено от нея лице, без да е необходимо съгласието на бащата бащата.

 

           В законоустановения срок по чл.131 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответника по насрещния иск Т.Т., депозиран от пълномощника му адв.Д.С., в който заявява, че исковете са допустими, но неоснователни. Оспорва изложените твърдения в насрещаната искова молба.

          Извън срока по чл.131 от ГПК е постъпил писмен отговор от ответника по насрещния иск Т.Т., депозиран от пълномощника му адв.В.К., поради което съображенията и исканията, изложени в него не следва да се вземат предвид от съда.

          Преди първото по делото съдебно заседание са постъпили молби с вх. №№8816/08.10.2019г., 8817/08.10.2019г. от пълномощниците на страните адв.К. и адв.А., с които заявяват, че са постигнали споразумение по спорните въпроси, предмет на делото, което представят. Ответникът Н.Т. чрез пълномощника си заявява още, че оттегля предявените насрещни искове по чл.59 ал.9 и чл.127а ал.2, вр. ал.1 от СК и моли в тази част да се прекрати производството по делото.

            В съдебно заседание, проведено на 16.10.2019г., страните чрез процесуалните си представители адв.К. и адв.А. заявяват, че поддържат така представеното споразумение, като молят за утвърждаване на същото и за прекратяване на производството по делото в частта по предявените насрещни искове по чл.59 ал.9, вр. чл.51 ал.4 от СК и по чл.127а ал.2, вр. ал.1 от СК, поради оттеглянето им.

           Въз основа на така направените от страните изявление и предвид оттеглянето на предявените насрещни искове по чл.59 ал.9, вр. чл.51 ал.4 от СК и по чл.127а ал.2, вр. ал.1 от СК, РС-Харманли с определение в открито съдебно заседание от 16.10.2019г., на основание чл.232 от ГПК прекрати производството по делото в тази му част.

 

              ХАРМАНЛИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, след преценка на изложените от страните твърдения, доводи и възражения и на събраните в процеса доказателства, приема за установено следнто от фактическа страна:

 

              Не е спорно по делото обстоятелството, че страните по делото Т.Т. и Н.Т. са родители на малолетните деца М. Т. Х, ЕГН: ********** и К.Т.Х., ЕГН: **********, което се установява и от представените Удостоверения за раждане от ***г***, както и че с влязло в сила Решение 121 от 12.09.2018г. по гр.д.№785/2018г. по описа на РС-Харманли е прекратен по взаимно съгласие сключения между тях граждански брак. С решението е утвърдено и споразумение между страните, съгласно което местоживеенето на децата е определно при майката Н.Т., на която са предоставени родителските права върху децата, а на бащата е определен съответен режим на виждане с децата и е осъден да заплаща месечна издръжка за всяко от тях в размер на 128 лв.

             Децата към момента живеят при баща си Т.Т. *** съгласно данните от социалния доклад на ДСП-Ивайловград, което също не се оспорва по делото.  

             Съгл. представеното Удостоверения за преместване от 04.01.2019г. на ОУ „Хр.Смирненски”-гр.Хасково, децата М. и К. до 04.01.2019г. са били ученици в това училище, след което са се преместили в СУ „Д.Маджаров”-гр.Маджарово, за което свидетелстват и приетите като доказателства служебни бележи от 05.03.2019г. на СУ „Д.Маджаров”-гр.Маджарово.

              В изготвения по делото социален доклад от Д-я „СП”-Ивайловград е отразено, че децата понастоящем се отглеждат от бащата Т.Т. при подходящи условия, задоволяват се потребностите им и се полагат необходимите грижи. Отразено е, че е налице емоционална връзка между бащата и децата, както и между майката и децата. Посочено е също, че бащата притежава родителски умения и желание да полага адекватни грижи за децата, като същият получава подкрепа от съжителката си и от бабата на децата по б.л. Битовите условия при бащата също са подходящи за отглеждане на деца.

           Страните в съдебно заседание депозираха споразумение по спорните въпроси по чл.59 ал.9, вр. чл.51 ал.4 от СК, за постигането на което е дадена такава възможност на страните за разлика от сключването на съдебна спогодба по реда на чл.234 от ГПК, което е недопустимо при спорове относно права, с които страната не може да се разпорежда, какъвто е и настоящият спор за родителски права.

          Съгласно споразумението следва да се измени утвърденото с влязлото в сила Решение № 121/12.09.2018 г. по гр. д. № 785/2018 г. на Харманлийски районен съд споразумение между Т.Х.Т., ЕГН: **********, с адрес: *** и Н.Ю.Т., ЕГН: ********** с адрес ***5 относно местоживеенето, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на малолетните деца - М. Т. Х, ЕГН **********, родена на *** г. и К. Т.Х., ЕГН **********, роден на *** г., КАТО:

          Упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на *** г. се ПРЕДОСТАВЯ на бащата Т.Х.Т., ЕГН: **********.

         ОПРЕДЕЛЯ се местоживеенето на малолетното дете М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на *** г. при бащата Т.Х.Т., ЕГН: ********** на адрес ***.

          ОПРЕДЕЛЯ се режим на лични отношения между детето М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на *** г. и майката Н.Ю.Т., ЕГН: **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, считано от 17:00 часа в петък до 17:00 часа в неделя, с право на преспиване на детето при майката;  през четните години - през коледната ваканция, на 18 февруари и на 11 ноември; през нечетните години – великденската ваканция, на 17 февруари и на 10 ноември; всяка година – на 02 юни и 17 септември;всяко лято – един месец и  петнадесет дни през лятото, който период да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

           Винаги, когато пожелае майката има право да вижда и да взема детето при себе си след предварително съгласуване с бащата.

           Майката се задължава да взема детето от дома на бащата и да връща детето в дома на бащата след изтичане на определеното в това споразумение време.

           Н.Ю.Т. се задължава ДА ЗАПЛАЩА на малолетното си дете М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на *** г., чрез нейния баща и законен представител Т.Х.Т., ЕГН: ********** месечна издръжка в размер на 140 лв. /сто и четиридесет лева/, считано от 01.09.2019 г. (първи септември две хиляди и деветнадесета), ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на издръжката.

           Упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на *** г. се ПРЕДОСТАВЯ на бащата Т.Х.Т., ЕГН: **********.

           ОПРЕДЕЛЯ се местоживеенето на малолетното дете К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на *** г. при бащата Т.Х.Т., ЕГН: ********** на адрес ***.

          ОПРЕДЕЛЯ се режим на лични отношения между детето К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на *** г. и майката Н.Ю.Т., ЕГН: **********, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, считано от 17:00 часа в петък до 17:00 часа в неделя, с право на преспиване на детето при майката;  през четните години - през коледната ваканция, на 18 февруари и на 11 ноември; през нечетните години – великденската ваканция, на 17 февруари и на 10 ноември; всяка година – на 02 юни и 17 септември; всяко лято – един месец и  петнадесет дни през лятото, който период да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

            Винаги, когато пожелае майката има право да вижда и да взема детето при себе си след предварително съгласуване с бащата.

           Майката се задължава да взема детето от дома на бащата и да връща детето в дома на бащата след изтичане на определеното в това споразумение време.

           Н.Ю.Т. се задължава ДА ЗАПЛАЩА на малолетното си дете К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на *** г., чрез неговия баща и законен представител Т.Х.Т., ЕГН: ********** месечна издръжка в размер на 140 лв. /сто и четиридесет лева/, считано от 01.09.2019 г. (първи септември две хиляди и деветнадесета), ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на издръжката.

          Страните се съгласяват разноските по делото да останат за страните така както са ги направили, като никоя от тях не дължи на другата страна разноски и адвокатски хонорари, а дължимите държавни такси да се поемат и заплащат от Н.Ю.Т..

 

            При така установената фактическа обстановка, съдът достигна до следните правни изводи:

 

            Предявената претенция е с правна квалификация по чл.59 ал.9, вр. чл.51 ал.4 от СК, като страните постигат съгласие помежду си и представят споразумение относно промяна на първоначално определените мерки във връзка с местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, издръжката на децата и режима на лични отношения. Съгласно разпоредбата на  чл. 59, ал. 9, вр. чл.51 ал.4 от СК, когато след допускане на развода обстоятелствата се променят, съдът може по молба на някоя от страните да измени постановените по-рано мерки или да определи нови.               

            В настоящия случай страните представят споразумение с оглед настъпила промяна в обстоятелствата, обуславяща промяна на постановените по-рано мерки от съда във връзка с родителските права, личните отношения, местоживеенето и издръжката на децата, определни с влязло в сила Решение № 121/12.09.2018 г. по гр. д. № 785/2018 г. на Харманлийски районен съд, с което е утвърдено сключено между страните споразумение по чл.51 от СК, с което упражняването на родителските права върху родените от брака малолетни деца К. Х. и М. Х. са предоставени на ответницата Н.Т., а бащата Т.Т. е осъден да заплаща месечна издръжка за децата от по 128,00 лв. за всяко от тях, като му е определен и съответен режим на лични отношения с децата.

            РС-Харманли намира, че с така представеното споразумение по чл.59 ал.9, вр. чл.51 ал.4  от СК, страните по делото уреждат всички въпроси, регламентирани в тази разпоредба. Постигнатото съгласие в това отношение не противоречи на закона и на морала, като уреденото в него относно родителските права върху децата, издръжката, местоживеенето им и личните отношения с другия родител е в интерес и на малолетните деца. Това се потвърждава от наличните по делото доказателства и от изготвения социален доклад от Д-я „СП”-Ивайловград, в който е посочено, че децата понастоящем се отглеждат от бащата Т.Т. при подходящи условия, като се задоволяват потребностите им и се полагат необходимите грижи. Следователно действително е настъпила промяна в обстоятелствата след първоначалното определяне от съда на мерките относно децата. Поради това в интерес на децата М. и К. Х. е да живеят при баща си Т.Т., който да полага непосредствени грижи за отглеждането и възпитанието им, и в полза на който съгласно споразумението са предоставени родителските права върху децата и е определено местоживеенето им, а на майката Н.Т. се следва подходящ режим на лични контакти с децата, за да не се прекъсва връзката по между им. Уговореният в споразумението режим на лични отношения между майката и децата с право на същата да взема децата при себе си всяка първа и трета събота и неделя от месеца, считано от 17:00 часа в петък до 17:00 часа в неделя, с право на преспиване на детето при майката;  през четните години - през коледната ваканция, на 18 февруари и на 11 ноември; през нечетните години – великденската ваканция, на 17 февруари и на 10 ноември; всяка година – на 02 юни и 17 септември;всяко лято – един месец и  петнадесет дни през лятото, който период да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата, както и винаги, когато пожелае след предварително съгласуване с бащата, съдът намира за подходящ и адекватен с оглед възрастта на децата и предвид необходимостта от поддържане на връзка между децата и този родител, комуто не са предоставени родителските права.

       С оглед предоставяне упражняването на родителските права върху малолетните деца К.и М. на бащата Т.Т., следва майката да поеме заплащане на уговорената със споразумението месечна издръжка в размер на по 140 лв., считано от 01.09.2019г. до настъпване на законни причини за нейното изменяване или прекратяване, ведно със законната лихва от датата на падежа на всяка вноска до окончателното й изплащане. Така определената от страните издръжка е съобразена с критериите на чл.142 от СК и е адекватна на нуждите на децата и възможностите на дължащия издръжка, която е млад човек в трудоспособна възраст без данни по делото за здравословни проблеми и други лица, които следва да издържа.

          По тези съображения така представеното споразумение по чл. 59, ал. 9, вр. чл.51 ал.4 от СК следва да се утвърди от съда със съдебното решение, като непротиворечащо на закона и морала и като уговорено в интерес на малолетните деца М. Х. и К. Х..

              По разноските и държавните такси:

           С оглед изхода на делото и уговореното в споразумението разноските по делото, остават за сметка на всяка една от страните така, както са направени, като ответницата Н.Т. следва да бъде осъдена да заплати сумата от по 201,60 лв., представляваща дължимата държавна такса върху присъдените издръжки съгл. чл.7, т.2 от ТДТССГПК.

           Водим от горното и на основание чл.235 от ГПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

             УТВЪРЖДАВА постигнатото споразумение между Т.Х.Т., ЕГН:********** *** и Н.Ю.Т., ЕГН:********** ***5, с което, на основание чл. 59, ал. 9, вр. чл.51 ал.4 от СК, ИЗМЕНЯ утвърденото с Решение № 121/12.09.2018 г. по гр. д. № 785/2018 г. по описа на РС-Харманли споразумение по чл.51 ал.1 от СК, като:

 

               ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на ***г., на бащата Т.Х.Т., ЕГН: ********** ***.

 

             ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на малолетното дете М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на ***г., при бащата Т.Х.Т., ЕГН: ********** на адрес ***.

 

             ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между детето М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на ***г., и майката Н.Ю.Т., ЕГН: ********** ***5, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, считано от 17:00 часа в петък до 17:00 часа в неделя, с право на преспиване на детето при майката;  през четните години - през коледната ваканция, на 18 февруари и на 11 ноември; през нечетните години – великденската ваканция, на 17 февруари и на 10 ноември; всяка година – на 02 юни и 17 септември;всяко лято – един месец и  петнадесет дни през лятото, който период да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

           Винаги, когато пожелае майката има право да вижда и да взема детето при себе си след предварително съгласуване с бащата.

           Майката се задължава да взема детето от дома на бащата и да връща детето в дома на бащата след изтичане на определеното в това споразумение време.

 

           ОСЪЖДА Н.Ю.Т., ЕГН:********** ***5 да заплаща на Т.Х.Т., ЕГН: ********** ***, като баща и законен представител на малолетното дете М. Т. Х, ЕГН: **********, родена на *** г., месечна издръжка в размер на 140 лв. /сто и четиридесет лева/, считано от 01.09.2019 г. (първи септември две хиляди и деветнадесета), ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на издръжката.

 

           ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на ***г., на бащата Т.Х.Т., ЕГН: ********** ***.

 

           ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на малолетното дете К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на ***г., при бащата Т.Х.Т., ЕГН: ********** на адрес ***.

 

          ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения между детето К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на ***г., и майката Н.Ю.Т., ЕГН: ********** ***5, както следва: всяка първа и трета събота и неделя от месеца, считано от 17:00 часа в петък до 17:00 часа в неделя, с право на преспиване на детето при майката;  през четните години - през коледната ваканция, на 18 февруари и на 11 ноември; през нечетните години – великденската ваканция, на 17 февруари и на 10 ноември; всяка година – на 02 юни и 17 септември; всяко лято – един месец и  петнадесет дни през лятото, който период да не съвпада с платения годишен отпуск на бащата.

            Винаги, когато пожелае майката има право да вижда и да взема детето при себе си след предварително съгласуване с бащата.

           Майката се задължава да взема детето от дома на бащата и да връща детето в дома на бащата след изтичане на определеното в това споразумение време.

 

            ОСЪЖДА Н.Ю.Т., ЕГН:********** ***5 да заплаща на Т.Х.Т., ЕГН: ********** ***, като баща и законен представител на малолетното дете К. Т.Х., ЕГН: **********, роден на ***г., месечна издръжка в размер на 140 лв. /сто и четиридесет лева/, считано от 01.09.2019 г. (първи септември две хиляди и деветнадесета), ведно със законната лихва върху всяка просрочена месечна вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване на издръжката.

 

          Страните се съгласяват разноските по делото да останат за всяка от тях така, както са ги направили, като никоя от тях не дължи на другата страна разноски и адвокатски хонорари, а дължимите държавни такси да се поемат и заплащат от Н.Ю.Т..

             

            ОСЪЖДА Н.Ю.Т., ЕГН:********** ***5 да заплати по сметка на РС-Харманли държавна такса в размер на общо 200.60 лв. върху присъдените издръжки.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

                                                                                        СЪДИЯ: