Разпореждане по дело №490/2009 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юли 2009 г.
Съдия: Красимир Аршинков
Дело: 20091200500490
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 28 май 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Номер

171

Година

21.10.2008 г.

Град

Кърджали

В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен Съд - Кърджали

На

09.16

Година

2008

В публично заседание в следния състав:

Председател:

Мария Кирилова Дановска

Секретар:

Красимира Вълчева Тодорова

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Мария Кирилова Дановска

Гражданско I инстанция дело

номер

20085100100052

по описа за

2008

година

и за да се произнесе, взе предвид:

Производството се движи по реда на чл.45 и сл. от ЗЗД.

Предявена е искова молба от Альоша Асенов Тихомиров от с.Рогач, общ.Крумовград против Георги Дяков Георгиев от гр.Ивайловград.

В исковата си молба ищецът твърди, че на 10 срещу 11.10.2006 год. в с.Рогач, общ.Крумовград, ответникът му причинил множество телесни увреждания, а именно: средна телесна повреда, изразяваща се в трайно отслабване на слуха с дясното ухо /неподлежащо на оперативно лечение и слухопротезиране/; проникване в черепната кухина; счупване на дясната слепоочна кост и на дясната пирамидна кост на черепната основа, и кръвоизлив на твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка, довели до разстройство на здравето, временно опасно за живота.

За извършеното деяние ответникът с влязло в сила споразумение за прекратяване на наказателното производство по смисъла на чл.381 от НПК, постигнато по НОХ дело №66/2007 год. по описа на РС-Крумовград, бил признат за виновен по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление по чл.129, ал.1 във вр. с ал.2, поради което и на основание чл.129, ал.1 във вр. с ал.2 от НК и чл.54 от НК му било наложено наказание "лишаване от свобода" за срок от 10 месеца, чието изпълнение на основание чл.66, ал.1 от НК било отложено за срок от три години.

Твърди, че вследствие на извършеното от Георги Дяков Георгиев престъпление му били причинени неимуществени вреди, изразяващи се в пълна слухова загуба на дясно ухо - посттравматична /неподлежаща на оперативно лечение и слухопротезиране/; черепно-мозъчна травма, изразяваща се в счупване на дясната слеопоочна кост и на дясната пирамидна кост на черепната основа, и кръвоизлив на твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка на главния мозък, с проникване на въздух в черепната кухина; кръвонасядания по главата, наложили болнично и оперативно лечение и наблюдение и предизвикали пареза на пети, шести, осми и дванадесети черепно-мозъчни нерви. Поради настъпилите увреждания се наложило да бъде приет и лекуван в специализирани болнични заведения повече от четиридесет дни, където му били извършени няколко операции. Като последица от получените удари се променил и външният му вид, което се оказало голям шок за него и семейството му. Освен това, вследствие на престъплението получавал психически и нервни кризи. Независимо, че от деянието изминала година и половина, ищецът все още не можел да се отърси от кошмара, който преживял. Излага в исковата си молба, също, че за лечението му в различни здравни заведения и извършените хирургични интервенции се наложило да заплати 1 500 лева. Твърди, че въпреки многократните им разговори с ответника за доброволно заплащане на обезщетение, до настоящия момент последният не му възмездил причинените вреди.

Моли съда да постановите решение, с което на основание чл.45 от ЗЗД да осъди ответника ГЕОРГИ ДЯКОВ ГЕОРГИЕВ да му заплати сумата в размер на 27 500 лева, от които 26 000 лева, представляващи обезщетение за причинените му от престъплението, извършено на 10/11.10.2006 год., неимуществени вреди, от които 8 000 лева за телесната повреда, изразяваща се в тотална слухова загуба на дясното ухо - посттравматично /неподлежаща на оперативно лечение и слухопротезиране/; 6 000 лева за проникването в черепната кухина; 4 000 лева за счупването на дясната слепоочна кост и на дясната пирамидна кост на черепната основа; 3 000 лева за кръвоизлива на твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка; 3 000 лева за пареза на пети, шести, осми и дванадесети черепно-мозъчни нерви, довела до промяна на външния ми вид; 2 000 лева за кръвонасядания по главата, както и 1 500 лева, представляващи обезщетение за причинените му от престъплението имуществени вреди, ведно със законната лихва върху главницата от 26 000 лева за времето от датата на увреждането 10/11.10.2006 год. до окончателното изплащане на сумата. Претендира също направените по делото разноски.

В съдебно заседание, лично и чрез процесуалния си представител, поддържа исковата молба. Представя доказателства.

Ответникът Георги Дяков Георгиев чрез назначения му служебен защитник оспорва иска по размер и счита същия за завишен.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства - поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

От приложеното и прието като доказателство по делото НОХД № 66/2007г. по описа на РС - Крумовград се установява, че по същото съдът е одобрил споразумение между РП-Крумовград и адв.Капасъзова – защитник на обв.Георги Дяков Георгиев, с което Георги Дяков Георгиев е признат за виновен в това, че на 10/11.10.2006г. в с.Рогач, общ.Крумовград причинил на Альоша Асенов Тихомиров от гр.Крумовград телесна повреда, изразяваща се в трайно отслабване на слуха с дясното ухо, неподлежащо на оперативно лечение и слухопротезиране, проникване в черепната кухина, счупване на дясната слепоочна кост и на дясната пирамидна кост на черепната основа и кръвоизлив над твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка, довели до разстройство на здравето временно опасно за живота, поради което и на осн.чл.129, ал.1 във вр. с ал.2 във вр. с чл.54 от НК му е наложил наказание „лишаване от свобода” за срок от 10 месеца, изпълнението на което на осн.чл.66, ал.1 от НК е отложено с изпитателен срок от 3 гоõини.

В настоящото производство е представено съдебно-медицинско удостоверение №332/2006г. за извършен на 18.10.2006г. от съдебния лекар д-р Маринов преглед на Альоша Асенов Тихомиров. От заключението се установява, че на ищеца са били причинени ЧМТ, изразяваща се в счупване на дясната слепоочна кост и черепната основа; кръвоизлив над твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка на главния мозък, с проникване на въздух в черепната кухина; кръвонасядания по главата, наложили болнично и оперативно лечение и наблюдение, и предизвикали парези на пети, шести, осми и дванадесети черепно-мозъчни нерви. Съдебният лекар е посочил в същото и че черепно-мозъчната травма с проникване на въздух в черепната кухина представлява нараняване, което прониква в черепната кухина. Кръвоизливът над твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка са довели до разстройство на здравето, временно опасно за живота; парезата на пети, шести, осми и дванадесети черепно-мозъчни нерви към момента на причиняването й е довела до разстройство на здравето, извън случаите на чл.128 и 129 от НК, а останалите травматични увреждания са причинили болка и страдание.

От събраните по делото гласни доказателства –показанията на свидетелите Евтим Чаушев и Васви Мехмедали, се установява, че след нанесения на ищеца през м.октомври 2006г. побой от ответника Георгиев, ищецът лежал около 15 дни в болница; правили му операции, отваряли му главата; ченето му било изкривено; не чувал с ухото. Пострадалият и семейството му станали по-затворени, избягвали хората; ищецът не излизал никъде. Това се отразило и на бизнеса му, тъй като след побоя бил почти неадекватен; била му замаяна главата; физиономията му се променила –изкривила се. Св.Чаушев го карал 10 пъти на физиотерапия в Пловдив, защото Тихомиров не можел да шофира; карали го и други хора. Два-три месеца след побоя ядял само супи. След случая западнал и бизнеса на Тихомиров.

По делото е назначена комплексна съдебно-медицинска ексепертиза, която страните не оспорват и която съдът изцяло възприема. От заключението по същата и изслушването на вещите лица в с.з. се установява, че на ищеца е била причинена черепно-мозъчна травма, изразяваща се в счупване на дясната слепоочна кост и счупване на дясната пирамидна кост на черепната основа; кръвоизливи на твърдата и под меката мозъчна обвивка на главния мозък, с проникване на въздух в черепната кухина; кръвонасядания по главата, наложили болнично и оперативно лечение и наблюдение, и предизвикали пареза на пети, шести, седми, осми и дванадесети черепно-мозъчни нерви. Черепно-мозъчната травма с проникване на въздух в черепната кухина представлява нараняване, което прониква в черепната кухина. Кръвоизливите над твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка са довели до разстройство на здравето, временно опасно за живота. Левостранната хемипареза и парезата на лицевия нерв с лицева асиметрия довели до постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота. Остатъчните явления от претърпяната ЧМТ са без изгледи за подобрение или излекуване. Увреждането на десния слухов нерв в следствие на претърпяната ЧМТ със счупване на дясната пирамидна кост на черепната основа е довело до загуба на слуха с дясното ухо, която загуба като медикобиологичен показател за телесно увреждане се квалифицира като трайно отслабване на слуха, което няма изгледи за подобрение или излекуване, и се приема за постоянно.

В съдебно заседание вещите лица посочват, че заключението им се основава на извършен преглед и изследвания от областта на оториноларингологията и орингологията. Обясняват също, че в сравнение с острия период на травмата, когато също била изготвена експертиза, тук във връзка с остатъчните явления, а именно – левостранната хемипареза и парезата на лицевия нерв с асиметрията на лицето, са довели до разстройство на здравето неопасно за живота, и другата новост като телесно увреждане е загубата на слуха с дясното ухо, което също е от травматичен характер, вследствие на претърпяната травма. На вещите лица са представени приложените по делото рецепти и фактури, за които обясняват, че изписаните по тях медикаменти се прилагат при лечението на неврологични заболявания и черепно-мозъчни травми, каквито има ищеца; загубата на слуха на дясното ухо е тотална – касае се увреда без изгледи за подобрение или излекуване.

Приетите по делото рецепти, фактури и касови бонове за закупени лекарствени средства, платени такси и извършени прегледи са на обща стойност 1 534,47лв.

При тези данни, съдът намира предявените обективно съединени искове по чл.45 във вр. с чл.51, ал.1 във вр. с чл.52 от ЗЗД и чл.86, ал.1 във вр. с чл.84, ал.3 от ЗЗД за основателни и доказани.

По отношение на основателността на иска по чл.45 от ЗЗД, досежно претенцията за неимуществени вреди, съдът съобрази следното:

Съгласно разпоредбата на чл.45 от ЗЗД, всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. По делото са установени всички кумулативно изискуеми се елементи от сложния фактически състав за ангажиране отговорността на ответника за причиненото от него непозволено увреждане на ищеца : противоправно поведение от страна на ответника, причиняване вреда на ищеца, причинна връзка между противоправното поведение и вредата, както и вина. На базата на доказателствата, събрани по делото може да се направи безспорен извод, че противоправното поведение на ответника е в пряка причинна връзка с настъпилите в неимуществената сфера на ищеца вреди – установените телесни увреждания.

Обезщетението при деликтна отговорност е парично, размерът при причинени неимуществени вреди се определя от съда по справедливост - чл. 52 от ЗЗД. Неимуществените вреди са винаги свързани с психични преживявания и морални ценности (неимуществена ценност - здравето, засегната психическа сфера, душевен мир, намалена трудоспособност).

Съдът, като се съобрази с посочената правна норма и със задължителната практика на ВС относно задължителното обсъждане на обективните обстоятелствата, установени по делото, и тяхната оценка (П № 4/68 г.), намира, че установените по делото чрез заключението на вещите лица по допуснатата и изслушана комплексна съдебно-медицинска експертиза и уточнения в съдебно заседание обстоятелства, както и тези, установени от приложените епикризи и депозираните свидетелски показания, обосновават извода за доказаност на исковата претенция.

Тези обстоятелства са: видът, характерът и степента на констатираните увреждания; начина на извършването им; видът и начинът на провежданото лечение, неговата продължителност; болките и страданията, претърпени, както при причиняване на увреждането, така и при провеждане на лечението; периодът на загуба на двигателна способност и слух; психическата травма, както при причиняване на увреждането, така и впоследствие.

Те определят вида и степента на засегната неимуществена ценност и обосновават извода на съда относно основателността и доказаността на иска по чл.45 от ЗЗД. При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди и съобразявайки се с разпоредбата на чл.52 от ЗЗД, съдът намира, че за обезщетяването на всички болки и страдания, претърпени от ищеца, произхождащи от причинените вследствие на деянието увреждания, е необходима сумата от 26 000лв. За да стигне до този извод, съдът бе мотивиран от следното : касае се за многобройни причинени на ищеца увреждания , подробно описани по-горе. Уврежданията са свързани с множество и продължителни болки и страдания, част от които както се установи от и свидетелските показания, и от обясненията на вещите лица, продължават и до днес. Касае се за млад мъж, за когото уврежданията, получени вследствие на нанесения му от ответника побой до голяма степен ограничават както нормалното му съществуване – загубата на слух, изкривяването на лицето, така и възможността му за осъществяване на трудова дейност, което от една страна, води до ограничаване правото му на труд, гарантирано в Конституцията на РБългария, а от друга страна – и до коренна промяна на начина му на живот. Вярно е, че човешкият живот и здравето нямат определен паричен еквивалент, но независимо от това, и като взе предвид изложеното по-горе, тази инстанция намира, че едно обезщетение в размер на 26 000лв. би компенсирало както болките и страданията, така и тези допълнително свързани с тях неудобства и ограничени възможности. Още повече, че за част от уврежданията прогнозата на вещите лица е, че няма изгледи за подобрение или излекуване – т.е. ищецът ще търпи неблагоприятните им последици до края на живота си. Основателен и доказан е и искът за имуществени вреди, поради което същият следва да се уважи в размера, в който е предявен.

С оглед представените писмени доказателства – фактури, касови бонове, рецепти, основателен и доказан се явява и искът за обезщетение за имуществени вреди.

По отношение на обусловения иск: съгласно разпоредбите на чл. 84, ал. 3 и чл. 86, ал. 1 от ЗЗД, ответникът дължи законната лихва върху приетото за дължимо обезщетение от деня на увреждането до окончателното изплащане на сумата.

С огледфактическите и правни изводи изложени по-горе, настоящатаинстанция намира, че следва ответникът Георги Дяков Георгиев да бъде осъден да заплати на Альоша Асенов Тихомиров обезщетение за неимуществени вреди, причинени му вследствие на нанесена на 10/11.10.2006г. в с.Рогач, общ.Крумовград на Альоша Асенов Тихомиров от гр.Крумовград телесна повреда, изразяваща се в трайно отслабване на слуха с дясното ухо, неподлежащо на оперативно лечение и слухопротезиране, проникване в черепната кухина, счупване на дясната слепоочна кост и на дясната пирамидна кост на черепната основа и кръвоизлив над твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка, довели до разстройство на здравето временно опасно за живота, в размер на 26 000лв., както и обезщетение за имуществени вреди в размер на 1 500лв., ведно със законната лихва върху главницата общо в размер на 27 500лв., считано от датата на увредата – 10.10.2006г. до окончателното й изплащане.

При този изход на делото, в тежест на ответника следва да бъдат възложени направените от ищеца деловодни разноски в размер на 325лв.; и по сметка на КОС възнаграждение за вещи лица в размер на 390лв. и ДТ в размер на 1 100лв.

Водим от изложеното, и на основание чл.45 във вр. с чл.52 от ЗЗД, окръжният съдът

Р Е Ш И :

ОСЪЖДА ГЕОРГИ ДЯКОВ ГЕОРГИЕВ от гр.Ивайловград, ул.”Първомайска” №11, вх.А, ет.3, ап.7, с ЕГН ********** да заплати на АЛЬОША АСЕНОВ ТИХОМИРОВ от гр.Крумовград, с ЕГН ********** обезщетение за неимуществени вреди, причинени му вследствие на нанесена на 10/11.10.2006г. в с.Рогач, общ.Крумовград на Альоша Асенов Тихомиров от гр.Крумовград телесна повреда, изразяваща се в трайно отслабване на слуха с дясното ухо, неподлежащо на оперативно лечение и слухопротезиране, проникване в черепната кухина, счупване на дясната слепоочна кост и на дясната пирамидна кост на черепната основа и кръвоизлив над твърдата мозъчна обвивка и под меката мозъчна обвивка, довели до разстройство на здравето временно опасно за живота, в размер на 26 000лв.; обезщетение за имуществени вреди в размер на 1 500лв., ведно със законната лихва върху главницата общо в размер на 27 500лв., считано от датата на увредата – 10.10.2006г. до окончателното й изплащане, както и деловодни разноски в размер на 325лв.

ОСЪЖДА ГЕОРГИ ДЯКОВ ГЕОРГИЕВ от гр.Ивайловград, ул.”Първомайска” №11, вх.А, ет.3, ап.7, с ЕГН ********** да заплати по сметка на КОС възнаграждение за вещи лица в размер на 390лв. и ДТ в размер на 1 100лв.

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му на страните.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: