Решение по дело №1236/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 666
Дата: 3 октомври 2019 г. (в сила от 17 декември 2019 г.)
Съдия: Светлана Нейкова Нейчева
Дело: 20194520201236
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е     

Гр. Русе, 03. 10. 2019 год.

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ районен съд, втори наказателен състав,

в публично заседание от 09.09.2019година в състав :

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: СВЕТЛАНА НЕЙЧЕВА

при секретар ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВА,

разгледа докладваното от съдията АНД №1236/2019г. по описа на РРС

и за да се произнесе, съобрази:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от “АРОНИАДА АГРО” ЕООД, Булстат:*********, представлявано от П. Т. К., против НП 38-0000265/2019г. на Началник ОО ”Автомобилна администрация” – гр.Русе към Министерството на транспорта, с което за  нарушение на чл.7а,ал.2,пр.3 от ЗАвП, на основание  чл.96г,ал.1,пр.2 от ЗАвП, е наложено наказание „имуществена санкция”, в размер на 3000лв. Сочат се съображения за наличие на процесуални нарушения, неправилно приложение на материалния закон и оттам незаконосъобразност на издаденото НП и се иска отмяната му .

Не се явява представител на Наказващия орган.

Русенска районна прокуратура не изпраща представител.

Съдът след преценка на събраните доказателства по делото приема за установена следната фактическа обстановка :

На 01.03.2019 г. служители при ОО ”Автомобилна администрация” – гр.Русе, между които св.П., извършили комплексна проверка на “Арониада Агро” ЕООД в сградата на ИА “ Автомобилна администрация”. Дружеството притежавало Лиценз за международен превоз на автомобили  № 09110. При извършване на комплексна проверка св.П. констатирал, че търговецът извършвал превоз на товари за собствена сметка, предвид на което преценил, че по силата на чл. 7а, ал.2 от Закона за автомобилните превози,  следва да осъществява  дейността си с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност по смисъла на Наредбата по чл. 152 ал.1, т.2 от ЗДвП - Наредба № 36 от 15.05.2006 г. за изискванията за психологическа годност и условията и реда за провеждане на психологическите изследвания на кандидати за придобиване на правоспособност за управление на МПС, на водачи на МПС и на председатели на изпитни комисии и за издаване на удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания. При проверка на документите - представените  пътни листи и тахографски листи на водачите Н. К.и В. Г.  констатирал, че същите нямали валидно удостоверение за психологическа годност, старите изтекли на 29 април 2018 г., като се явили на 19 февруари 2019 г. на нов изпит за придобиване на такова удостоверение. За констатираното св.Д.съставил АУАН, предявен и връчен на управителя на дружеството.  Срещу АУАН няма възражение. Впоследствие било издадено и обжалваното НП, с което било наложено горепосоченото наказание.

 

 

Описаната фактическа обстановка се установява и потвърждава от събраните по делото доказателства, а именно - АУАН № 259190/01.03.2019 г., НП №  38-0000265/20.03.2019 г.; заповед № РД-08-249/15.05.2015 г.; документ за получена жалба, обратна разписка, 4 бр. пътни листи; 4 бр. тахографски листи; 2 бр. справки от  информационна система на ИА “АА

            Съдът, съобразявайки събраните гласни и писмени доказателства, изпълнявайки вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание, прави следните правни изводи:

От показанията на св.П. се установява, че двамата водачи били допуснати от дружеството да извършват международен превоз на товари, без да отговарят на изисванията за психологическата годност по смисъла на Наредба по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. Съдът кредитира показанията му, тъй като същите са подкрепени от приложените писмени доказателства – 4 бр. пътни листи; 4 бр. тахографски листи; 2 бр. справки от  информационна система на ИА “АА,  установяващи извършен превоз от посочените водачи, както и че към датата на превоза последните  били с удостоверения с изтекъл срок за психологическа годност. Съгласно Наредба № 36 от 15.05.2006 г. се издават удостоверения за регистрация за извършване на психологически изследвания. Съгласно § 2 от Заключителните разпоредби на същата в чл. 5 от Наредбата е регламентирано, как се установява психологическата годност - чрез психологическо изследване, като чл. 7 регламентира, че всяко психологическо изследване завършва със заключение за психологическа годност, като при положително заключение се издава "Удостоверение за психологическа годност", а при отрицателно такова не се издава документ. Горепосочените писмени и гласни доказателства непротиворечиво установяват, че към датата на извършване на превозите 22.06.2018г, 01.06.2018год., 25.06.2018 и 02.12.2018год. водачите Н. К. и В. Г. не са притежавали удостоверение за психологическа годност / същите били валидни до 29 април 2018/, въпреки което  наказаното дружество, ги допуснало да осъществят превоз на товари на посочените дати.

Не намира опора в правната уредба, сочена от адв.М. твърдението му за неправилно приложение на материалния закон. Дружеството, в качеството му на лицензиран превозвач, е санкционирано за неизпълнение на вмененото му задължение по чл. 7а, ал. 2, пр. 3 от ЗАвПр да осъществява превоз на товари само с водачи, които отговарят на изискванията за психологическа годност, определени с наредбата по чл. 152, ал. 1, т. 2 от ЗДвП. Именно това е нарушението, за което е ангажирана законосъобразно неговата отговорност съгласно чл.96г, ал.1 от ЗАвП.

Не намира опора в правната норма, че за изпълнително деяние „допустителство”, отговорност могат да носят само физически лица. Обстоятелството, че същата предвижда наказание „имуществена санкциия” сочи по категоричен начин, че такава се предвижда и за ЮЛ, каквото се явява наказаното дружество.     

 

 

 

 

При провеждане на АНП не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН и НП са издадени в сроковете по чл. 34 от ЗАНН и от компетентни лица. Нарушението е описано от правна и фактическа страна еднозначно, като са посочени всичките му съставомерни признаци. Не е съществено нарушение на процесуалните правила, че при съставянето на акта приложените 4 бр. пътни листи, 4 бр. тахографски листи и 2 бр. справки от  информационна система на ИА “АА не били известни на дружеството. Съдът отбелязва, че първите документи са предоставени именно от дружеството, така че са известни, както и би следвало да е известно и обстоятелството, че двамата водачи са с изтекъл срок на удостоверението за психологическа годност, ако изпълняваше надлежно задължението си за контрол върху него. Съдебната фаза е основна в процеса, материалите по делото са били на разположение на страната, като възражения по приложените писмени доказателства не са направени.

Мотивиран от горното и на основание чл 63 и сл. от ЗАНН съдът

 

Р Е Ш И :

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №38-0000265/2019г. на Началник ОО ”Автомобилна администрация” – гр.Русе към Министерството на транспорта, с което за  нарушение на чл.7а,ал.2,пр.3 от ЗАвП, на основание  чл.96г,ал.1,пр.2 от ЗАвП, на “АРОНИАДА АГРО” ЕООД, Булстат:*********, представлявано от П. Т. К., е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева.

Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14 дневен срок от съобщаването по реда на АПК .                                      

 РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………