Решение по дело №15973/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 6013
Дата: 12 август 2019 г. (в сила от 20 септември 2019 г.)
Съдия: Красимир Недялков Мазгалов
Дело: 20181100515973
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 28 ноември 2018 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.София, 12.08.2019 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГО, ІІ-Д въззивен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Силвана Гълъбова                                                     

ЧЛЕНОВЕ: Красимир Мазгалов

Боряна Воденичарова

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдия Мазгалов в.гр.дело №15973 по описа за 2018 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение №421191 от 04.06.2018год., постановено по гр.дело №48373/2016г. по описа на СРС, ГО, 24 с-в e отхвърлен предявеният от Г.С.А. срещу Б.Г.М. иск с правно основание чл.422 ГПК вр.чл.240 ЗЗД за сумата от 16004 лева- главница по устен договор за заем. Със същото решение ответникът Б.Г.М. е осъден да заплати на ищеца Г.С.А. на основание чл.55, ал.1, пр.1 ЗЗД сумата 15120 лева като заплатена без основание, като искът е отхвърлен за горницата над 15120 лева до пълния предявен размер от 16004 лева и ответникът е осъден да заплати на ищеца сумата 774,71 лева разноски по делото.  

Срещу така постановеното решение в осъдителната му част е подадена в законоустановения срок по чл.259, ал.1 ГПК въззивна жалба от ответника Б.Г.М.. Жалбоподателят поддържа, че с представените от него по делото доказателства е установил наличието на правно основание за извършените от ищцата парични преводи. Претендира отмяна на решението в обжалваната му част и отхвърляне изцяло на евентуалния иск с правно основание чл.55, ал.1, пр.1 от ЗЗД.

В подадения в срок отговор на въззивната жалба въззиваемият ищец оспорва същата като неоснователна и моли решението на СРС да бъде потвърдено в обжалваната му част. Претендира разноски.

Софийски градски съд, след като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивните жалби пороци на атакуваното съдебно решение, намира за установено следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта - в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че първоинстанционното решение е валидно и допустимо. Не е допуснато и нарушение на императивни материални норми.

Решението е и правилно, като на основание чл. 272 ГПК въззивният състав препраща към подробните мотиви, изложени от СРС. Независимо от това и във връзка с доводите във въззивната жалба е необходимо да се добави и следното:

Съгласно разпоредбата на чл.55, ал.1 ЗЗД който е получил нещо без основание или с оглед на неосъществено или отпаднало основание, е длъжен да го върне.

В случая спорът по делото се свежда до въпроса налице ли е било правно основание за извършените от ищцата преводи на парични суми по сметката на ответника, респективно- подлежат ли на връщане тези суми.

Както правилно е преценил първоинстанционният съд при постановяване на определението по реда на чл.140 ГПК, в тежест на ищцата в този случай е да установи единствено извършването на плащането (превода на сумите), а в тежест на ответника е да установи наличието на правно основание за това плащане. Противно на твърденията във въззивната жалба и отговора на исковата молба, наличието на такова основание не се установява безспорно от събраните по делото доказателства. В тази връзка жалбоподателят- ответник се позовава единствено на показанията на разпитания по делото свидетел А..К.. Тези показания обаче не съдържат никаква конкретика относно постигнати между страните договорки, а само най-общи изрази за „изчистване на отношенията“ между тях. Не се доказват дори твърденията на ответника, че е заплатил твърдяното възнаграждение по договор за консултантски услуги от 30.04.2010г. между страните и адв.Г.Д., още по-малко да е сторил това от името и за сметка на ищцата. Видно от клаузата на чл.2, ал.2 от този договор, възнаграждението се дължи от възложителите след изплащането на застрахователно обезщетение и в размер на 25% от същото, което прави още по-малко вероятни твърденията на жалбоподателя за извършено предварително плащане в размер на 18000 лева, от които 12000 лева за сметка на ищцата. Не се установява и заплащане на твърдените от ответника медицински разходи в размер на 7000 лева.

Ето защо въззивната жалба следва да бъде оставена без уважение като неоснователна, а първоинстанционното решение- потвърдено като правилно и законосъобразно в обжалваната му част.

По отношение на разноските:

При този изход на спора жалбоподателят няма право на разноски. Ответникът по жалбата има право на разноски в размер на 500 лева- заплатеното адвокатско възнаграждение за въззивната инстанция.

Предвид изложените съображения, съдът

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА решение №421191 от 04.06.2018год., постановено по гр.дело №48373/2016г. по описа на СРС, ГО, 24 с-в в обжалваната му част.

ОСЪЖДА Б.Г.М. ЕГН********** да заплати на Г.С.А. ЕГН********** сумата от 500 лева (петстотин лева)- разноски за адвокатско възнаграждение във въззивната инстанция.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд при условията на чл. 280, ал. 1 ГПК в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1/                                   2/