Решение по дело №176/2023 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 203
Дата: 20 декември 2023 г.
Съдия: Цветелина Борисова Гоцова
Дело: 20237160700176
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 203

 

гр. Перник, 20.12.2023 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р ОД А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание, проведено на двадесет и девети ноември през две хиляди двадесет и трета година в състав:

                                                 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                            ЧЛЕНОВЕ: ЦВЕТЕЛИНА ГОЦОВА

                                                                АНТОНИЯ АТАНАСОВА-АЛЕКСОВА                                                                                    

 

при съдебния секретар Наталия Симеонова и с участието на прокурор Бисер Ковачки от Окръжна прокуратура – Перник, като разгледа докладваното от съдия Цветелина Гоцова КАНД № 176 по описа на съда за 2023 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от Административнопроцесуалния кодекс АПК), във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) – Перник, чрез юрисконсулт А.М., негов пълномощник, против решение № 319 от 07.08.2023г., постановено по АНД № 48 по описа  за 2023 г. на Районен съд – Перник. 

С обжалваното решение е отменено наказателно постановление (НП) №14-0001026 от 20.10.2022 г., издадено от директор на Дирекция “Инспекция по труда“ – Перник, с което на “****“ ЕООД, гр. Перник, ЕИК  ****, седалище и адрес на управление гр. Перник, ****, представлявано от С.С. – управител, на основание чл.416, ал.5, във вр. чл. 414, ал.3 от Кодекса на труда е наложена имуществена санкция, в размер 1500 /хиляда и петстотин/ лв. за нарушение на чл.62, ал.1, във вр. с чл.1, ал.2 от Кодекса на труда.

Касаторът твърди, че решението на районния съд е неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и в нарушение на процесуалните правила – изводите на решаващия първоинстанционен състав за нарушения на материалния закон при издаване на НП не кореспондират със събрания по делото доказателствен материал. Моли съда да постанови решение, с което да отмени съдебния акт, предмет на касационна проверка, като по същество постанови друг, с който да потвърди процесното наказателно постановление.

В проведеното на 29.11.2023 година съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява, представлява се от старши юрисконсулт А.М., който поддържа жалбата. Моли съда да отмени първоинстанционното решение и да потвърди наказателното постановление. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Прави възражение за прекомерност на претендираното адвокатското възнаграждение от ответника по жалбата.

В проведеното на 29.11.2023 година съдебно заседание ответникът по касационната жалба – „****“ ЕООД, редовно призован, не изпраща процесуален представител. В писмена молба от адв. К. П., АК Б. – пълномощник, моли съда да остави в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно. Претендира присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение съгласно приложения договор за правна защита и съдействие и списък на разноски.

В проведеното на 29.11.2023 година съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Перник, дава заключение за неоснователност на касационната жалба, предлага на касационния съд да остави в сила обжалваното съдебно решение.

Административен съд – Перник, касационен състав, като прецени наведените касационни основания и доводите на страните, прилагайки нормата на чл. 218 от АПК, след съвещание, намира следното:

Касационната жалба се е процесуално допустима, като подадена в срок от страна в производството по делото пред първа съдебна инстанция, за която решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт.

Разгледана по същество касационната жалба е неоснователна. Съображенията за това са следните:

С НП №14-0001026 от 20.10.2022г., директорът на ДИТ – Перник, на основание чл. 416, ал.5, във вр. с чл.414,ал.3 от КТ е наложил имуществена санкция в размер на 1 500 / хиляда и петстотин/ лева на “****“ ЕООД за извършено нарушение на чл.62,ал.1, във вр. с чл.1, ал.2 от КТ, състоящо се от обективна страна в това, че в качеството на работодател не е уредил отношенията при предоставянето на работна сила като трудови правоотношения, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето М.К.В., заварен да полага труд като „мияч превозни средства“ в Автокомплекс „****“ на 01.09.2022г. в 13: 23 часа.

Със съдебно решение № 319 от 07.08.2023 година, постановено по а.н. дело № 48/2023 година по описа на Районен съд Перник НП  е отменено.

Първоинстанционният съд въз основа на събраните по делото писмени доказателства, от правна страна е приел, че не е осъществен състав на нарушенията по чл. 62, ал. 1, във връзка с чл. 1, ал. 2 от КТ, тъй като по делото не са събрани надлежни доказателства, че работникът е полагал труд преди 01.09.2022г., а събраните не съответстват на дадената правна квалификация от административния орган, което е довело до отмяна на наказателното постановление.

В пределите на касационната проверка по чл. 218 от АПК, във връзка с релевираните в жалбата доводи съдът намира, че решението на районния съд е валидно и допустимо като постановено от компетентен съд в предвидената от закона форма по допустима жалба, а преценено за съответствие с материалния закон решението е правилно. Съображенията за това са следните:

Съобразно чл. 220 от АПК касационната инстанция възприема установената от Районен съд – Перник фактическа обстановка, която напълно кореспондира на събраните по делото доказателства.

Разпоредбите на чл. 62, ал.1  във връзка с чл. 1, ал.2 от Кодекса на труда гласят, че отношенията при предоставяне на работна сила се уреждат само като трудови правоотношения, а така също и че трудовият договор се сключва в писмена форма, т. е. за да се ангажира административнонаказателната отговорност по този състав е необходимо да се установи, че дадено лице е полагало труд, т. е. че е престирало работна сила без да е налице трудов договор, сключен в изискуемата от закона форма. Напротив, от събраните писмени доказателства, които са кредитирани и от първоинстанционния съд се установява, че към датата на извършване на проверката, а именно 01.09.2022 година е налице сключен в изискуемата от закона писмена форма Трудов договор № 024 от 01.09.2022 година между "****“ ЕООД, в качеството на работодател и лицето М.В., в качеството на служител. В настоящият случай уведомлението по чл. 62, ал. 3 от КТ, видно от представената справка, е подадено от работодателя на 01.09.2022г. в 16:27 часа.  Въз основа на този факт следва и заключението, което е логически издържано, че на същата дата договорът е съществувал, т. е. отразената в него дата следва да се приеме за достоверна. Ако се приеме за факт установеното от проверяващите в процесния случай престиране на работна сила, във връзка с което е направен и извод за допускане до работа преди предоставяне на копие на уведомление и договор, то извършено е нарушение на трудовото законодателство, но същото  попада в хипотезата на чл. 63, ал. 2 във вр. с ал. 1 от КТ.

Всичко това логически изяснява и факта, защо в декларацията работникът е посочил, че има сключен писмен трудов договор, но не е представил копие на проверяващите. Що се отнася до останалите вписани в декларацията данни относно датата на започване на работа, следва да се има предвид, че кредитираната от административнонаказващия орган декларация, по правния си характер е частен свидетелстващ документ, поради което същата не притежава обвързваща съда материална доказателствена сила, поради което и не представлява доказателство, годно да обезпечи пълно доказване (с постигане на сигурно убеждение) на поставения въпрос. В този смисъл се споделят изводите на районния съд за липса на други доказателства, които да сочат, че Ванчов е полагал труд за работодателя преди датата 01.09.2022г.

Материалният закон е приложен неправилно, което обосновава отмяна на наказателното постановление, каквото е сторено и с решението на районния съд.

С оглед изложеното наведените касационни основания са неоснователни. Настоящият касационен състав след извършената проверка по реда на чл. 218 от АПК счита, че обжалваното решение е валидно и допустимо, постановено в процесуално законосъобразно производство и в съответствие с приложимия, включително материален закон, поради което следва да бъде оставено в сила.

По разноските:

При този изход на спора на ответника следва да се присъдят сторените в настоящото производство съдебни разноски. Възражението за прекомерност на касационния жалбоподател е неоснователно, тъй като по правилата на чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1/09.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения във връзка с чл. 7, ал. 2 от същата Наредба минималното адвокатско възнаграждение е в размер на 450 лв., колкото се претендира и доказва от ответника по касация с Договор за правна защита и съдействие от 17.11.2023г.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд – Перник

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 319 от 07.08.2023г., постановено по АНД № 48 по описа  за 2023 г. на Районен съд – Перник.

ОСЪЖДА Дирекция " Инспекция по труда" – Перник да заплати на “****“ ЕООД, ЕИК  ****, седалище и адрес на управление гр. Перник, ****, представлявано от управителя С.С. сума в размер на 450,00 /четиристотин и петдесет/ лева, представляваща направени по делото съдебни разноски.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

ЧЛЕНОВЕ:/п/

                   /п/