Решение по дело №1760/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1545
Дата: 23 ноември 2022 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20227050701760
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                     № …………../……………2022г., гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на десети ноември 2022г., в състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ Ж.

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

        ВАСИЛ ПЕЛОВСКИ

при секретаря Камелия Александрова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от съдия Ж. КАНД № 1760/2022г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от „Е.б.“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ул***, представлявано от управителя Н.Д.К., чрез пълномощник – адв.Св.Ж., против Решение № 818/16.06.2022г. по АНД № 2022********** по описа за 2022г. на Районен съд-Варна, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № BG2022/2000-23/НП от 13.04.2022г. на Директора на  Териториална дирекция „Митница Варна, с което на основание чл.112б, ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове /ЗАДС/ на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 71 495.78 лв.

В жалбата по изложени съображения, се поддържа, че решението на първоинстанционния съд е незаконосъобразно поради допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон– касационни основания по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК, вр. чл.63в от ЗАНН. Конкретно се твърди липса на произнасяне от ВРС по наведени във въззивната жалба възражения, като се оспорват и изводите на съда за процесуална законосъобразност на процесното НП, както и за извършването на административното нарушение по чл.112б, ал.1 от ЗАДС. Сочи се, че НП съдържа противоречиви мотиви, което е довело до неяснота на повдигнатото обвинение, респ. и до нарушаване правото на защита на наказаното лице. Аргументира се, че още към момента на съставяне на протокола от проверката, в складовата отчетност на дружеството липсата вече е била отразена /чрез подадена акцизна данъчна декларация, с която е начислен дължимият акциз/, от което следва, че към момента на съставяне на акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ не е било налице нарушение. Твърди се също така, че е нарушен принципът за справедливост и пропорционалност на наказанието, тъй като акцизът вече е бил заплатен, а наложената с НП санкция е в същия размер.

На изложените основания се моли отмяна на въззивното решение и на НП.

В депозирана по делото писмена молба, жалбата се поддържа на наведените основания. Допълнително се сочи, че спорът е решен от ВРС при непълна фактическа обстановка, доколкото не е изяснен въпросът точно в колко часа е установена липсата - преди или след 11.16ч. – времето, в което е подадена акцизната декларация. В тази връзка се прави алтернативно искане за отмяна на решението и връщане на делото на друг състав на ВРС. В същата молба е направено и искане за преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз.

Ответникът – Директор на ТД „Митница Варна“, чрез процесуален представител – ю.к.Х. , оспорва касационната жалба и моли решението на Районен съд-Варна, като правилно и законосъобразно, да бъде оставено в сила. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. В условията на евентуалност прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението е постановено при спазване на процесуалните правила и закона, поради което не са налице основания за неговата отмяна.

 

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

Производството пред районния съд е образувано по жалба на „Е.б.“ ЕООД, против гореописаното НП. За да се произнесе по спора, ВРС е приел от фактическа страна, че на 19.11.2021г. митнически служители от ТД „Митница Варна“, измежду които и свид. В.В. /инспектор/, при извършена в периода от 10.00ч. до 16.00ч. фактическа и документална проверка на данъчен склад на „Е.б.“ ЕООД, /дружество със статут на лицензиран складодържател по ЗАДС/, установили фактическа липса на акцизни стоки - 23 735 бр. бутилки високо-алкохолни напитки, спрямо предоставената им в 14ч. разпечатка от компютърната конфигурация в склада, представляваща заверено с подпис и фирмен печат извлечение от ДСН за наличностите на акцизни стоки към датата на проверката. Резултатът от проверката бил обективиран в Протокол № 21BG2000A05169 от 19.11.2021г., подписан от представляващ дружеството лице, без възражения. Проверяващите установили, че по време на извършването й данъчно задълженото лице /ДЗЛ/, издало в 11.16ч акцизен данъчен документ /АДД/ № УКН 0…6497838/19.11.2021г. за освобождаване на акцизни стоки за потребление, като така е намалило количеството акцизни стоки, които е следвало да има по дневник в складовата наличност. В тази връзка от представляващия към него момент дружеството управител – Я.Ж., била изискана информация, при което същият в писмо от 25.11.2021г. заявил, че стоките по този АДД са липсващи. При съобразяване на фактите, митническият служител В. възприел, че 23 735 бр. бутилки с високоалкохолни напитки, с общ размер на акциза 71 495.78 лв. са липсвали в данъчния склад за периода на проверката, обстоятелство неотразено в материалната отчетност на ДЗЛ, с което е осъществен състав на нарушение по чл.112б ал.1 от ЗАДС.

Въззивният съд е приел, че описаната по делото фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – писмени такива приобщени с административнонаказателната преписка и допълнително събрани в хода на съдебното производство свидетелски показания на свид. В.В.- актосъставител, които e кредитирал.

В решението си съдът е изложил мотиви, че АНП е проведено без нарушаване на процесуалните правила визирани в ЗАНН; същото е започнало въз основа редовно съставен АУАН, издаден от компетентен орган; НП е мотивирано; съставено е от компетентен орган, в законоустановения по чл.34 от ЗАНН срок; отговаря на изискванията на чл.57 от ЗАНН.

ВРС е направил пълно описание на приложимата нормативна уредба и е счел, че установената по делото фактическа обстановка, отнесена към същата безспорно установява, че деянието, за което е санкционирано дружеството, осъществява състава на нарушение по чл.112б ал.1 от ЗАДС, доколкото към момента на проверката в складовата наличност на дружеството не са установени посочения брой бутилки с високоалкохолни напитки и това обстоятелство не е било отразено в складовия дневник. Съдът е обсъдил издаденият в хода на проверката /в 11.16 ч./ АДД, но предвид направеното в последствие изявление на управителя, че процесните стоки липсват, е извел извод, че с този  документ е направен опит да се прикрият установените липси.

Възраженията на жалбоподателя въззивният съд е намерил за неоснователни, като е изложил мотиви, че както АУАН, така и НП съдържат правилно и ясно описание на констатациите и на повдигнатото обвинение, поради което и доколкото наказаното лице се защитава срещу фактите, то не е нарушено правото на защита на въззивника. А вмененото нарушение е налице, поради липса на отразяване в материалната отчетност на дружеството на установените липси.

В решението е обсъден и размерът на наложената санкция. Изложено е, че същият е правилно определен от АНО, съобразно нормата на чл.112б ал.1 от ЗАДС, като не са налице основания за приложението на чл.28 от ЗАНН.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за правилно и законосъобразно. Същото е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон. При постановяването му РС е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Съдът не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, като изрично е посочил кои не кредитира и защо. Подробно е обсъдил доводите на страните.

В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби. Изложените от ВРС мотиви изцяло се споделят и от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното повтаряне, съгласно разпоредбата на чл.221 ал.1 изр.2 от АПК.

Наведените в касационната жалба възражения, съдът намира за неоснователни. Освен това голяма част от същите са идентични с тези от въззивната жалба и вече са били разгледани и обсъдени от ВРС, чиито мотиви настоящия състав, както посочи по-горе, споделя изцяло. Допълнително, намира за необходимо да изложи следното:

Противно на наведените в касационната жалба твърдения, въззивният съд се е произнесъл по всички наведени от жалбоподателя възражения.

Споделят се мотивите за яснота на повдигнатото обвинение, още повече, че фактическата обстановка е безспорна между страните и се установява от събраните по делото доказателства. В този смисъл обоснован е изводът на ВРС за правилно ангажирана административнонаказателна отговорност на дружеството на осн. чл.112б ал.1 от ЗАДС. Посочената разпоредба предвижда санкциониране на лице, при което: 1.митническите органи установят липси на акцизни стоки; и 2.което обстоятелство не е отразено в материалната отчетност на лицето, в частност във водения от дружеството като лицензиран складодържател „Дневник за складовата наличност“, съобразно изискванията на чл.88, ал.1 от ЗАДС. В конкретния случай и двете предпоставки са налице. Разпоредбата на чл.74 ал.1 от ППЗАДС изисква материалната отчетност да съдържа конкретна информация за всички поставени, произведени и съхранявани в данъчния склад стоки, като същата следва да е на разположение в помещенията на склада /ал.3/. Ал.2 предвижда вписване на всяка операция в данъчния склад, а ал.4. регламентира, че вписванията на данните за стоките и операциите в материалната отчетност се извършват веднага след поставянето на стоките в данъчния склад, извършването на операциите и извеждането на стоките от данъчния склад.

 В настоящия случай фактическото отсъствие на процесните стоки към момента на проверката е безспорно, като в периода на извършването им не е имало движение на стоки в склада. По-късно е налице и изявление на управителя на дружеството, потвърждаващо липсата. Безспорно е също така и че водената от „Е.б.“ ЕООД материална отчетност на склада, не съдържа данни за липсата на тези стоки. В този смисъл правилно ВРС е приел, че с подаването на АДД в хода на проверката, на практика е направен опит да се прикрият установените липси. В допълнение следва да се посочи, че същата е и неотносима към процесния спор, тъй като задължението за подаване на декларацията /чл.87, ал.2 от ЗАДС/ е различно от задължението, за което е ангажирана административнонаказателната отговорност на „Е.б.“ ЕООД – неотразяване на липси на акцизни стоки в материалната отчетност на задълженото лице /чл. 112б, ал. 1 от ЗАДС/.

Настоящата инстанция напълно споделя мотивите на въззивния съд относно правилното определяне на санкционната норма и размера на наложената имуществена санкция, както и относно липсата на основания за квалифициране на процесния случай като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, поради което не намира за необходимо да ги преповтаря.

Както беше посочено-по-горе, с молба от 10.11.2022г. Жалбоподателят е направил искане за преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз. С протоколно определение от с.з. на 10.11.2022г. същото е оставено без уважение. За пълнота на изложението, съдът намира за необходимо да посочи следното:

С поставените два въпроса се иска тълкуване на нормата на чл.49, § 3 от Хартата за основните права на Европейския съюз /Хартата/, регламентираща принципа за съразмерност и пропорционалност на наказанието спрямо наказанието, предвидено в чл.112б, ал.1 от ЗАДС. Съгласно чл.51, § 1, изречение първо от Хартата нейните разпоредби се отнасят за институциите, органите, службите и агенциите на Съюза при зачитане на принципа на субсидиарност, както и за държавите-членки, единствено когато те прилагат правото на Съюза. Според установената практика на Съда на Европейския съюз основните права, гарантирани в правния ред на Съюза, трябва да се прилагат във всички случаи, уреждани от правото на Съюза, но не и извън тези случаи. Когато дадено правно положение не попада в приложното поле на правото на Съюза, Съдът на Европейския съюз няма компетентност да го разгледа и евентуално посочените от националния съд разпоредби на Хартата сами по себе си не биха могли да учредят такава компетентност. В този смисъл са решение Akerberg Fransson, С-617/10, т. 19; Torralbo Marcos, С-265/13, т. 29; Thierry Delvigne, С-650/13, т. 26. Според Съда на Европейския съюз, за да се приеме, че държава членка прилага правото на Съюза, е необходимо преди всичко позоваването на разпоредби от Хартата да е винаги в съчетание с друга разпоредба – конкретна привръзка с правото на Европейския съюз. В разглеждания казус в поставените от касатора въпроси не е направена такава привръзка с правото на Европейския съюз, поради което и предвид ограничението на приложното поле на Хартата, въведено с чл. 51, § 1, изречение първо, искането за отправяне на преюдициално запитване до СЕС. Освен това, на самостоятелно основание, съдът намира, че посочената в питането норма на националното право е ясна и не буди съмнение при прилагането ѝ, както и че същата не противоречи на принципите на съразмерност и пропорционалност на наказанието.

Допълнително следва да се посочи, че в настоящия случай законът не предвижда двойно наказание. Нормата на чл.112б, ал.1 от ЗАДС регламентира единствено налагане на имуществена санкция в размер на акциза дължим за липсващата акцизна стока, която не е отразена в материалната отчетност на склада.

Мотивиран от изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че не се установиха наведените с жалбата касационни основания. Атакуваното решение на ВРС е валидно, допустимо и постановено при спазване на правилата на процесуалния закон и на материалноправните разпоредби, поради което следва да се остави в сила. 

Предвид крайния изход на спора, своевременно заявеното искане и на основание чл. 63д, ал. 1 и ал. 4 от ЗАНН, във връзка с чл. 37 от Закона за правната помощ, на ответната страна следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, определен съобразно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ и фактическата и правната сложност на делото.

По изложените съображения и на основание чл.221, ал. 2 от АПК, съдът

 

 

                                     Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 818/16.06.2022г. по АНД № 2022********** по описа за 2022г. на Районен съд-Варна, с което е потвърдено Наказателно постановление № BG2022/2000-23/НП от 13.04.2022г. на Директора на  Териториална дирекция „Митница Варна, с което на „Е.б.“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ул***, представлявано от управителя Н.Д.К., на основание чл.112б, ал.1 от ЗАДС е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 71 495.78 лв.

         ОСЪЖДА „Е.б.“ ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ул***, представлявано от управителя Н.Д.К., да заплати в полза на Териториална дирекция Митница Варна“, към Агенция „Митници“, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

 

Решението е окончателно.

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.        

 

 

                                                  2.