Определение по дело №1268/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 772
Дата: 16 юли 2020 г.
Съдия: Михаела Атанасова Добрева
Дело: 20205300201268
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №772

Гр. Пловдив, 16. 07. 2020 г.

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателна колегия, в закрито заседание на шестнадесети юли две хиляди и двадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Михаела Добрева

 

разгледа докладваното от съдията ч.н.д. № 1268 по описа за 2020 година, и за да се произнесе взе предвид следното:

 

            С постановление от 17. 06. 2020г. по досъдебно производство № 345/ 2017 г. по описа на сектор РУ на МВР гр. Стамболийски, Окръжна прокуратура Пловдив е прекратила на основание чл.24 ал.1 т.1 от НПК наказателното производство водено за престъпление по чл.343 ал.1 б.“в“ вр. чл.342 от НК, поради това, че деянието не съставлява престъпление.

Против постановлението е подадена жалба от адв. Д. Т. и адв. Р. А., като пълномощници на Ф.А. и др. То се атакува с оплаквания за необоснованост и незаконосъобразност. Твърди се, че държавното обвинение  е стигнал до извод, че деянието не съставлява престъпление без да изчерпи доказателствените средства – като били неоснователно отказани всички направени при предявяването на разследването доказателствени искания. Това, обаче, препятствало възможността да се направи категоричен извъд за виновността и съпричиняването от страна на пострадалия и точните причини и обстоятелствата при които е настъпила смъртта на пострадалия. В резултат на това ОП била стигнала до грешен извод по чл.24 ал.1 т.1 от НПК. Въз основа на всички тези твърдения жалбоподателите молят съда да отмени атакуваното постановление като необосновано и незаконосъобразно и постановено при непълнота на разследването и да се върне на ОП Пловдив.

 

Съдът след като се запозна с оплакванията в жалбата и при направената служебна проверка приема за установено следното:

По допустимостта:

Жалбата е подадена от от адв. Д. Т. и адв. Р.А., като пълномощници на Ф.А. и др.

Не са посочени поименно кои други лица представляват адв. Т. и адв. А..

Лица, които има качеството на пострадали и разполагат с право на жалба – по смисъла на чл.74 от НПК и на Тълкувателно решение № 1 от 4.02.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 2/2012 г., ОСНК. Такива според преценката на държавното обвинение са: С. Д. А., Ф.А.А., Д.С.А., А.С.А., А.С.Д., Е. С.А. и Н. О. А..

С. Д. А. няма упълномощен повереник в наказателното производство в досъдебната фаза.

Ф.А.А. е упълномощила адв. А. (т.2 л.111 от ДП) и е представлявана от него и адв. Т. (т.1 л.190 от ДП) при предявяването на разследването на 06.03.2020г. и на 26.03.2020 (т.2 л.112и 122 от ДП)

Д.С.А. е упълномощил адв. Д. Т. (т.1 л.227 от ДП) и представляван от нея при предявяването на разследването на 26.03.2020г. (т.2 л.124 от ДП).

А.С.А. е упълномощил адв. Д. Т. (т.1 л.194 от ДП) и представляван от нея при предявяване на разследването на 26.03.2020г. (т.2 л.125 от ДП).

А.С.Д. е упълномощил адв. Д. Т. (т.1 л.192 от ДП) и представляван от нея при предявяване на разследването на 26.03.2020г. (т.2 л.123 от ДП).

Е. С.А. няма упълномощен повереник в наказателното производство.

Н. О.А. е упълномощила адв. Т. К. и адв. П. Ч. т.1 л.106 от ДП и , като е представлявана от тях при предявяването на разследването на 09.05.2019г. и само от адв. К. - на 24.03.2020г.

Атакуваното понастоящем постановление е обявено и преписи от него са изпратени на посочените по-горе седем пострадали лица.

При изпращане на жалбата в съда държавното обвинение е приложило разписки за връчване на постановлението за прекратяване на наказателното производство. Видно от известията за доставяне (обратни разписки):

С. Д. А. е получил препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 22.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

Ф.А.А. е получила препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 26.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

Д.С.А. е получил препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 26.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

А.С.А. е получил препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 26.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

А.С.Д. е получил препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 26.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

Е. С.А. е получил препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 22.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

Н. О. А. е получила препис от постановлението за прекратяване на наказателното производство – на 26.06.2020г., видно от клеймото за извършена доставка.

Доколкото адв. Р.А. и адв. Д. Т. са пълномощници заедно или поотделно в процесното наказателно производство: на А.С.Д., А.С.А., Д.С.А. и на Ф.А.А. – макар в жалбата тези лица да се са изброени поименно, може да се приеме, че жалбата изхожда именно от тези четири пострадали лица.

Видно от обратните разписки на част от тях е отразена ръкописно дата през м. март. Доколкото всички клейма поставени от Български пощи АД  на доставка и връщане са с дата през м.06.2020г. съдът прие за достоверни посочените поименно горе дати на връчване. Спрямо тях жалбата е подадена след изтичане на указания на пострадалите лица законен 7- дневен срок по чл.243 ал.4 от НПК, който е изтекъл, според датата на получаване, съответно на 29.06. 2020г. и на 03.07.2020г. (последната за четирите лица, от които съдът прие, че изхожда жалбата, съобразно горните мотиви). Нито една от горните дати на получаване или на изтичане на срок е била в неработен ден.

Жалбата е входирана в Окръжна прокуратура Пловдив на 07. 07. 2020г.

В срока по чл.243 ал.7 от НПК наблюдаващият прокурор при ОП Пловдив е внесла частен протест  срещу прекратяването, в който е посочила, че поради технически пропуск при окомплектоване на делото, ведно с жалбата за изпращането в ОС Пловдив не е изпратен пощенския плик, с който жалбата е била получена в ОП Пловдив и той е с пощенско клеймо на изпращане (лицева страна) с дата – 03.07.2020г. Тази дата е последният ден от срока по чл.243 ал.4 от НПК.

Предвид това обстоятелство, както и предвид обстоятелството, че определението, постановено по настоящото частно наказателно дело на 14.07.2020г., с което жалбата е оставена без разглеждане и делото прекратяно, представлява определение на съд с което се слага край на наказателното производство, то са налице предпоставки съгласно чл.344 от НПК настоящият съдебен състав сам да отмени определението си от 14.07.2020г., което и следва да бъде сторено с настоящото определение. От представения пощенски плик се установява, че жалбата е подадена в законния срок и предвид изложеното по-горе – от лица, които имат право на жалба, поради което е и процесуално допустима.

 

По основателността – настоящият съдия-докладчик намира възраженията в жалбата за неоснователни по следните съображения:

 

В атакуваното постановление като основание за прекратяване е посочена хипотезата „деянието не съставлява престъпление”. От фактическа страна наблюдаващият прокурор е приел, че в хода на разследването не са събрани доказателства за съставомерно деяние по смисъла на чл.343 ал.1 б.“в“ вр. чл.342 ал.1 от НК, като приема за безспорно установено, че ПТП-то, довело до смъртта на А. С.в А. е настъпило в резултат на нарушаване правилата за движение по пътищата от самия пострадал, който е управлявал автомобила си в насрещната лента за движение и именно това е довело до настъпване на пътно-транспортното произшествие, при което той е пострадал. Наблюдаващият прокурор е приел, че липсват каквито и да било доказателства за виновно поведение по смисъла на чл.343 ал.1 б.“в“ вр. чл.342 ал.1 от НК от страна на водача на товарния автомобил „МАН ****“ с прикачено ремарке – а напротив – той е карал с разрешена и съобразена скороств своята лента за движение и е направил всичко възможно зависещо от него за предотвратяване на удара.

За да приеме горното, наблюдаващият прокурор е обсъдил събраните доказателства – показания на свидетели, СМЕ, ХЕ и СХЕ, тройна АТЕ и допълнителна АТЕ, протокол за оглед на местопроизшествие с фотоалбум, справки. Всички тях е кредитирал за да оформи изложената възприета от него фактическа обстановка.

 

Жалбоподателите считат, че този извод е направен преждевременно при непълнота на събрания доказателствен материал и поради това – необосновано и незаконосъобразно. Поисканите в досъдебното производство и поддържани понастоящем от жалбоподателите доказателствени искания били неоснователно отказани. А това препятствало възможността да се направи категоричен извод за виновността и съпричиняването от страна на пострадалия и точните причини и обстоятелствата при които е настъпила смъртта на пострадалия.

Неуважените доказателствени искания, които според жалбоподателите биха осветлили горните въпроси са били формулирани при предявяване на разследването и частично уважени. Неуважени са останали: искането за предоставяне за нуждите на разследването на памет на техническо средство Алкотест Дрегер, от което да е видно точния час и резултат от пробата на на водача на товарния автомобил Н. Г., препис от хроматограма от изследването при химическа експертиза от химик Д. и установяването дали е възможно наличието на амфетамин в количество 1000нг/мл да е в резултатна прием на медикаменти или проведено лечение в здравното заведение. Искането за поставяне на допълнителна задача по този въпрос; искането за повторно химическо изследване във ВМА-София, искането за  допълнителна СМЕ – възможно ли е починалият да е получил зашеметяване, прилошаване, обясняващи неговото поведение – навлизане в насрещна пътна лента; искането за назначаване на допълнителна експертиза, която да изследва дали предната лява гума на лекия автомобил „Опел“ е спукана преди ПТП или вследствие на удара, точно място на сблъсъка, отворила ли се е при ПТП въздушна възглавница на лекия автомобил „Опел“, имал ли е А. А. поставен предпазен колан, като в експертизата се иска включване и на специалист трасолог.

Според  жалбоподателите не можело да се направи извод, че деянието не съставлява престъпление без да изчерпи доказателствените средства, което можело да стане единствено с изследване на въпросите от изброените доказателствени искания.

 

Съдът при запознаване със събраните по делото доказателства, установената от наблюдаващия прокурор въз основа на тях фактическа обстановка и претенциите на жалбоподателите, намери, че последните не атакуват правилното установяване на фактите отразени в от прокурора, а са насочени към установяване на нови – относно здравословно състояние на пострадалия, задействане на предпазни средства в неговия автомобил, техническо състояние на неговия автомобил. Тези доказателствени искания, както е посочено и в жалбата касаят въпроса за съпричиняването на ПТП-то от пострадалия.

За да има съпричиняване обаче като правно значимо поведение е необходимо причиняването да е противоправно, а в конкретния случай да съставлява и престъпление.

Жалбоподателите обаче не твърдят незаконосъобразност и необоснованост на атакуваното постановление в преценката за наличие на противоправно поведение на водача на товарния автомобил Н. Г.. 

 

Не се навеждат доводи, а по делото липсват каквито и да било данни при управление на товарния автомобил водачът Г. да е нарушил правилата за движение по пътищата. Искането за предоставяне за нуждите на разследването на памет на техническо средство Алкотест Дрегер, от което да е видно точния час и резултат от пробата на водача на товарния автомобил Н. Г., получило двукратен отказ от наблюдаващия прокурор да бъде уважено, не е обосновано от жалбоподателите нито при двукратното му правене при предявяване на разследването, нито в разглежданата понастоящем жалбата до съда, а съдът го намира за неоснователно, тъй като по въпроса за съдържанието на алкохол в кръвта на водача на товарния автомобил са налице многобройни и еднопосочни доказателства, от които се прави еднозначен извод че водачът на товарния автомобил Г. към момента на ПТП-то не е имал съдържание на алкохол в кръвта. Събирането на исканото доказателство би имало значение единствено за проверка при противоречиви данни – такива обаче нито има налични по делото, нито се твърдят.

Съдът възприе изцяло установената от ОП Пловдив фактическа обстановка, която намери изградена върху коректен, пълен и законосъобразен анализ на всички събрани по делото доказателства. Те за ограничени до установяване на въпроса осъществил ли е водачът на товарния автомобил Г. съставомерните елементи на престъплението по чл.343 ал.1 б.“в“ вр. чл.342 ал.1 от НК и предвид горните мотиви съдът намира, че доказателствения материал върху който са изградени изчерпва подлежащите на изследване въпроси. Поставените от жалбоподателите - стоят извън тях. Направения от ОП Пловдив правен извод въз основа на събраните доказателства съдът намира за обоснован и законосъобразен.

Предвид горното съдът намира, че жалбата е неоснователна, а атакуваното постановление на ОП Пловдив от 18.06.2020г. – законосъобразно и обосновано и следва да бъде потвърдено.

Поради горното, Съдът :

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОТМЕНЯ на основание чл.344 от НПК определението си от 14.07.2020г. с което е оставил без разглеждане, като просрочена, жалбата от адв. Д. Т. и адв. Р.А., като пълномощници на А.С.Д., А.С.А., Д.С.А. и на Ф.А.А. срещу Постановление от 17.06.2020г. на Окръжна прокуратура Пловдив за прекратяване на досъдебно производство №345/2017г. по описа на сектор РУ на МВР гр. Стамболийски и е прекратил ч.н.д. № 1268/ 2020 г. по описа на Окръжен съд Пловдив.

ПОТВЪРЖДАВА Постановление от 17.06.2020г. на Окръжна прокуратура Пловдив за прекратяване на досъдебно производство №345/2017г. по описа на сектор РУ на МВР гр. Стамболийски.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се протестира от прокурора и да се обжалва от А.С.Д., А.С.А., Д.С.А. и на Ф.А.А. пред Пловдивския Апелативен съд в седемдневен срок от съобщаването му.     

 

 

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :