Разпореждане по дело №1803/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 4889
Дата: 3 август 2023 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20237180701803
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 17 юли 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Gerb osnovno jpegРЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Административен  съд  Пловдив

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

№ 4889/3.8.2023г.

 

гр.Пловдив, 03 . 08 . 2023г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Административен съд-Пловдив, VI състав, в открито заседание на втори август през две хиляди двадесет и трета година, в състав :

                                                                              Административен съдия : Здравка Диева

 

С участието на секретаря Т.Костадинова, като разгледа докладваното от съдията ч. адм.д.№ 1803/2023г., за да се произнесе, взе предвид следното :

Производство по реда на чл.276 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

А.П.Ч.,***, с пълномощник адв. А.К., е предявил искане, основано на чл.276 ЗИНЗС - съда да разпореди задължение спрямо затворническата администрация на Затвора – гр.Пловдив да прекрати незаконосъобразните си бездействия спрямо Ал. Ч., „а именно да допусне да му се осигурят лекарствата „Африн Спрей“ и „Хексалгин капки“ за висока температура“, посредством преминаване проверка по надлежния ред през първи пост на Затвора – гр.Пловдив.

Становища на страните :

- В искането се поддържа, че на основание чл.276 ал.1 т.1 вр. с чл.3 ЗИНЗС, Ал.Ч. е подлаган на нечовешко и унизително отношение от органите на затворническата администрация на Затвора – гр.Пловдив поради това, че отговорните органи на пенитенциарното заведение не са допуснали съпругата му П.Ч. да му внесе в затвора по предвидения за това ред, лекарствата „Африн Спрей“ и „Хексалгин капки“ за висока температура, които са важни за провеждане на лечение на „Синуит“, от който страда искателя. Заявено е, че на 13.07.2023г. съпругата П.Ч.а закупила двете посочени лекарства заедно с една кутия „Нурофен“ и посетила Затвора – гр.Пловдив, за да ги внесе по предвидения ред. Това не било първото посещение по такъв повод на г-жаЧ., която множество други пъти е посещавала посоченото място за лишаване от свобода и е осигурявала на искателя лекарства, вкл. посочените. На 13.07.2023г. отговорните органи на Затвора – гр.Пловдив заявили, че няма да допуснат тези лекарства, тъй като същите били в прахообразна форма и течна форма, а такива не се допускат в затвора. Счита се, че тези действия, респективно бездействия представляват унизително отношение на съответните органи, тъй като чрез недопускането на лекарствата се лишава от лечение. Обяснението, че такъв вид лекарства не се допускат в затвора се счита за несъстоятелно, тъй като друг път са допускали именно същите лекарства по вид и количество. Освен това се твърди, че затворническите органи разполагат със способи, уредени в ЗИНЗС и ЗМВР да извършват действия при доставянето на вещи на лишени от свобода, да ги проверяват, разопаковат и преглеждат. В случая такива действия са извършени и не е констатирано нарушение. Посочено е, че лекарствата присъстват в списък, утвърден от Министъра на правосъдието, за вещи, които могат да се допускат в местата за лишаване от свобода. Лишението от свобода са здравно осигурени по см. на ЗИНЗС и тези лекарства би следвало да се осигуряват от медицинския стационар на затвора, по поради липса в тази насока, роднините на лишението от свобода ги осигуряват.

В ход по същество адв.К. поддържа основателност на искането. Позовава се на адм.д.№ 3142/21г. на АС – Пловдив, съдържащо докладна записка на лекар ординатор в затвора Пловдив от 16.12.2021г., според която на искателя е назначено лечение с лекарства в течна и прахообразна форма /назален спрей Назостад/.

- Ответникът Началник на затвора – Пловдив, чрез процесуален представител В. р.- инспектор „Режимна дейност“ /с  юридическо образование и правоспособност/, изразява становище за неоснователност на искането. Изтъкна, че твърденията на искателя в ход по същество не са относими към спора и в затвора Пловдив има установен ред за допускане на лекарства, който следва да бъде съобразяван.

- Окръжна прокуратура-Пловдив не изпраща представител и не изрази становище по искането.

1. Съгласно чл. 276 ал.1 и ал.2 ЗИНЗС - всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска : 1. прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; 2. извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3.; Липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3.

В чл. 3 от ЗИНЗС е дадена дефиниция за нарушение на забраната за нечовешко или унизително отношение. Предвидено е, че за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

За разлика от производството по реда на чл.284 ЗИНЗС и по-конкретно установената доказателствена тежест, според разпоредбата на чл. 283 ЗИНЗС /нов – ДВ, бр. 13 от 2017г., в сила от 1.05.2017г./  - Част Шеста /нова – ДВ, бр. 13 от 2017г., в сила от 1.05.2017г./ „Защита срещу изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение” /чл.276 – чл.283/ - „За неуредените в тази част въпроси се прилагат съответно разпоредбите на глава петнадесета, раздел I от Административнопроцесуалния кодекс.” - Защита срещу неоснователни действия и бездействия на администрацията. Искателят следва да установи с конкретни доказателства нарушение на забраната за подлагане на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, предвид и установената защита по специалната разпоредба – „Защита срещу изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение”.

Предвид изричната норма на чл.276 ал.2 ЗИНЗС /„Липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3.“/ следва, че от значение в настоящото производство е доказване нарушение на забраната за подлагане на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение.

Според твърденията в искането, с недопускане съпругата на искателя А.П.Ч.,***, да внесе в затвора по предвидения за това ред – лекарствата „Африн Спрей“ и „Хексалгин капки“ за висока температура, които са важни за провеждане на лечение на „Синузит“, от което страда Ч., е допуснато нарушение на чл.3, изразяващо се в нечовешко и унизително отношение от страна на органите на затворническата администрация спрямо искателя.

2. Предвид твърдението за недопускане на лекарствата против температура на 13.07.2023г. и с оглед подаване на искането на 17.07.2023г., при отсъствие на данни за допускане на лекарствата впоследствие и при наличие на правен интерес следва, че искането е допустимо.

Към страните са отправени указания по доказателствата и доказателствената тежест и се съобразява задължението им да съдействат за установяване на истината /чл.171 ал.4 АПК/.

Ответникът представи и по делото са приети /л.37 и сл./ : Справка от ИСДВР Вл.Иванов, според съдържанието на която – лекарствата в Затвора гр.Пловдив се получават всеки работен ден от 8.30ч. до 9.00ч. след проверка от НОС и по преценка на медицинско лице. ; Със Заповед № ЛС-04-268/17.06.2022г. на Министъра на правосъдието е утвърден Списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода и задържаните под стража по реда на НПК, настанени в затворите, поправителните домове, затворническите общежития и арестите в затворите – според списъка, I. Лични дрехи, вещи и хранителни продукти, които могат да се държат в спално помещение, т.6 Други лични вещи, б.“е“ – лекарства, ортопедически средства, апарат за измерване на кръвно налягане, глюкомер с консумативи, слухов апарат – по лекарско предписание /л.42/; Справка от гл.инспектор Г.Г. – НС „НОД“, според съдържанието на която : лекарствата в затвора – Пловдив се получават всеки работен ден от 8.30ч. до 09.00ч. от медицинското лице на затвора, който преценява кои лекарства да бъдат взети, след което те се проверяват от НОС. Не се допуска приемането на лекарствата да става от други некомпетентни лица, което е с цел предотвратяване внасянето на опасни за здравето на настанените в МЛС медикаменти, както и пресичане на опити за внасяне на ПАВ под различна форма и съдържание. За улесняване на доставянето на необходими медикаменти е разрешено ежедневно в указаното време и при наличие на лекар, да се получават лекарствата, които не са налични в аптеката на затвора и не могат да бъдат доставени. Лицата, носещи лекарства представят документ за самоличност и съответно рецепта , която следва да е издадена след преглед на лицето, за което е предназначена /л.45/. В много случаи тези правила не се спазват, при което лекаря на място преценява необходимостта и безопасността на медикаментите. Изразено е мнение, че в конкретния случай вероятно става въпрос за незачитане компетентността и мнението на носещият отговорност медицински специалист.; Амбулаторен журнал, започнат на 07.12.2022г. и приключил на 18.04.2023г. – пряко неотносим с оглед дата 13.07.2023г., но съдържащ данни за Ал.Ч. – заболяване синузит, приемани аналгин, фурунил, трахизан, парацетамол, имомед, азак, паратрамол; Здравен картон на Ал.Ч. от Медицински център при затвора Пловдив с диагноза – „кл. здрав“ /л.53/; Документация от проведени изследвания и прегледи на искателя /л.54 и сл./ : 22.07.2020г. – рентгенография на околоносни синуси –„синуитис максиларис бил. Киста/полип в левия максиларен синус” /ДКЦ I Пловдив ЕООД/; амбулаторен лист от 22.07.2020г. – основна диагноза Главоболие и терапия – солпадеин, 1 т.; амбулаторен лист от 22.07.2020г. – основна диагноза „остър пансинуит” и терапия – клиндамицин, калменте по схема, аериназе, амбрекс, пробиен форте, паракофтал; изследване от МЦ Нолекс / 13.04.2021г. – хематология, биохимия, ензими, липиден статус; изследване от МЦ Нолекс / 22.04.2021г. – хематология, биохимия, ензими, липиден статус; изследване – васерман/05.10.2021г.; изследване от МЦ Нолекс / 26.11.2021г. – хематология, биохимия, ензими, липиден статус; амбулаторен лист / 16.12.2021г. – основна диагноза – хроничен максиларен синуит и терапия – далацин, клиндамицин за 10 дни, назостад спрей, геломиртал форте; амбулаторен лист от 13.01.2023г. – общ медицински преглед, анамнеза – без оплаквания и без предписана терапия; изследване от МДЛ К./ 13.01.2023г.; лист от Център за спешна медицинска помощ / 27.05.2023г., анамнеза – кашлица суха, хрема, втрисане, разстройство, лекарства и дози – нечетими, но не са вписани африн спрей и хексалгин; Становище от фелдшер А.Г. /л.65/ – Осигуряването на лекарства, закупени от външни обекти става по два начина : когато лишен от свобода желае да му бъдат закупени лекарства отвън и има пари по сметката си, той дава заявка и закупчика на затвора му ги закупува; всяка сутрин след провеждане на оперативка, фелдшера стои на първи пост и приема лекарствата, закупени от страна на близки и предназначени за лишените от свобода, проверява ги, след което им ги дава, като се разписват за това. Освен тези два начина е посочено, че затвора гр.Пловдив поддържа количества лекарства и след определяне на диагнозата на лишен от свобода, по преценка на доктора му се назначава лечение и му се осигуряват необходимите лекарства. Л.св. Ал.Ч. страда от синузит – на същия постоянно е обръщано внимание на здравословното му състояние и при нужда му е назначавана терапия, изписвани са му лекарства, извеждан е за прегледи и изследвания, което е видно от приложената /описана по-горе/ медицинска документация. В конкретния случай относно недопускането на „Африн спрей” и „Хексалгин капки”, това е свързано със сигурността и пропусквателния режим в затвора. Поради възможността да бъдат внесени вещества, които са забранени от закона, не се допускат течни лекарствени препарати, закупени от близки на л.св. Такива могат да бъдат закупени чрез закупчика на затвора /първият посочен начин/.

Доказателственото искане на искателя за допускане до разпит при режим на довеждане на съпругата му, е уважено. Свидетелят П.–Ч. поддържа като свидетел наличието на синузит и издадени множество документи за това заболяване на искателя. За африн спрей заяви, че му помага и го облекчава. Твърди, че много пъти са вкарвани в затвора Пловдив двете лекарства – африн спрей и хексалгин, които били най-необходими от лекарствата. Нурофенът бил допуснат. Посочено бе, че за тях има рецепта.

Свидетелските показания на съпругата не установиха фактът на висока температура на 12 или 13.07.2023г., въз основа на който факт е възникнала необходимост от прием конкретно на „Африн спрей” и „Хексалгин капки” от искателя. За констатираното заболяване синузит спор няма, но представените доказателства не съдържат рецепта с предписани африн спрей и хексалгин, като наличието на рецепта за тях не бе доказано от страна на искателя. Рецепта за двете лекарства не бе представена по делото. Без рецепта с предписание на двете лекарства не би могло да бъде възприето, че африн спрей и хексалгин са част от лечението на искателя.

3. Във вр. с твърдението - Ал.Ч. е подлаган на нечовешко и унизително отношение от органите на затворническата администрация на Затвора – гр.Пловдив поради това, че отговорните органи на пенитенциарното заведение не са допуснали съпругата П.Ч. да внесе в затвора по предвидения за това ред, лекарствата „Африн Спрей“ и „Хексалгин капки“ за висока температура, които са важни за провеждане на лечение на „Синуит“, от който страда искателя, се съобрази, че понятието за нечовешко отношение обхваща поне такова третиране, което умишлено причинява тежко страдание, умствено или физическо. Унизително отношение е това, за което се приема, че предизвиква в своите жертви чувства на страх, страдание и малоценност, способни да ги унижат и принизят. Отбелязват се и препоръките, съдържащи се в точки 39-48 от Европейските правила за затворите /въпреки техния незадължителен характер/ - Медицинска помощ: Всеки лишен от свобода следва да има достъп до „необходимата медицинска помощ”, като стандартът е адекватност на предоставената грижа, а не най-доброто, с което разполага обществото извън затвора. Недостатъчната или неадекватна грижа също може да е в нарушение на чл. 3, както и закъснялото лечение.

4. В случая се съобрази, че съгласно чл.149 ал.3 ЗИНЗС – „Лишените от свобода могат да получават лекарства отвън само със знанието на лекаря на съответното лечебно заведение и под негов контрол.“, а според чл.65 ал.6 от Наредба № 2 от 22.03.2010 г. за условията и реда за медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода – „Лишените от свобода могат да получават лекарства отвън само със знанието и под контрола на лекаря от лечебното заведение в местата за лишаване от свобода. Тези лекарства се съхраняват в лечебното заведение и се предоставят за ползване по реда на тази наредба.“.

В тази насока са представените от ответника данни - лекарствата в Затвора гр.Пловдив се получават всеки работен ден от 8.30ч. до 9.00ч. след проверка от НОС и по преценка на медицинско лице. За улесняване доставянето на необходими медикаменти е разрешено ежедневно в указаното време и при наличие на лекар, да се получават лекарствата, които не са налични в аптеката на затвора и не могат да бъдат доставени. Лицата, носещи лекарства представят документ за самоличност и съответно рецепта, която следва да е издадена след преглед на лицето, за което е предназначена. Всяка сутрин след провеждане на оперативка, фелдшера стои на първи пост и приема лекарствата, закупени от страна на близки и предназначени за лишените от свобода, проверява ги, след което им ги дава, като се разписват за това. Затворът гр.Пловдив поддържа количества лекарства и след определяне на диагнозата на лишен от свобода, по преценка на доктора му се назначава лечение и му се осигуряват необходимите лекарства.

В конкретиката на фактите и според събраните доказателства, произтичат следните изводи : Искателят страда от синузит, за което е налице диагноза от медицинско лице. Предписано е лечение, за цялостното изпълнение на което няма оплаквания. Описаната в хронология медицинска документация удостоверява осъществени множество прегледи и направени изследвания, но за период, предходен на м.юли 2023г. След м.05.2023г. отсъстват данни за влошено здравословно състояние на Ч., установено с медицински преглед, за което да е назначена терапия, съдържаща носените от съпругата му лекарства. В тази вр. няма и медицинска документация от началото на м.07.2023г. или от края на м.06.2023г., удостоверяваща наличието на поддържана висока температура, вследствие заболяването синузит или друго. Отсъстват преки доказателства, вкл. индиции за подадено оплакване в затвора гр.Пловдив, считано от 13.07.2023г. до 17.07.2023г. – дата на заявяване на искането до АС – Пловдив относно непроведен преглед. В хипотеза на здравословно неразположение, Ал.Ч. би следвало да се е обърнал към МЦ, но според представените писмени доказателства - няма регистрирани оплаквания и отсъства информация за посещения на МЦ към затвора Пловдив или за външен преглед.

В реда на изложеното не се откриват нарушения на нормите от Глава десета Медицинско обслужване в местата за лишаване от свобода – ЗИНЗС /чл. 128 ал. 2 - за всички лишени от свобода се внасят здравноосигурителни вноски от момента на задържането им и придобиват статус на здравноосигурени лица с непрекъснати здравноосигурителни такива. …Едновременно с това Министерство на правосъдието е осигурило здравно обслужване за лишените от свобода в медицинските центрове и специализирани болници, разкрити към затворите и арестите.; чл. 143 ал. 1 - лишените от свобода, пожелали медицински преглед, се приемат от лекар в срок до 24 часа, а съгласно ал. 2 болните с температура, с травми или други спешни състояния се приемат от лекар незабавно по всяко време./. Както бе посочено, няма данни за поискан незабавен прием от лекар на искателя на 12.07. или на 13.07.2023г. поради спешно състояние или висока температура, които изискват внасяне на конкретните лекарства, осигурени от съпругата на Ч..

Действително, при наличие на висока температура не е необходимо приемането на лекарства за понижаването й да бъдат по лекарско предписание – с рецепта, както е регламентирано в Списък на разрешените лични вещи, предмети и хранителни продукти, които могат да получават, ползват и държат при себе си или на определените за целта места лишените от свобода - I., т.6, б.“е“ – лекарства по лекарско предписание. От друга страна се съобрази, че в искането отсъства твърдение за наличие на висока температура, в което състояние да е бил наложителен прием на конкретните лекарства, носени от съпругата, а не други, подходящи за висока температура и не в течно състояние.

Подробна регламентация за условията и редът за медицинското обслужване на лишените от свобода в затворите е дадена в Наредба № 2 от 22.03.2010г. на министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, обн., ДВ, бр. 31 от 23.04.2010г. В чл.12 ал.2 от цитираната наредба е посочено, че лишените от свобода, които желаят да посетят медицински специалист, се записват в специален дневник, който се съхранява при постовия надзирател. Прегледът се осъществява от медицинския специалист в срок до 24 часа от вписването. В искането не се твърди да е имало заявено желание за преглед от страна на лишения от свобода, отправено в периода преди 13.07.2023г. или на 13.07.2023г. В писмените доказателства отсъства вписано искане в специален дневник за извършване на медицински преглед. Не се установи заявено искане за преглед поради висока температура и отказ от медицински преглед. Ведно с посоченото, Ч. не твърди, а и няма данни да е бил с температура, с травма или друго спешно състояние, изискващо незабавен прием на носените от съпругата му лекарства на дата 13.07.2023г. Твърдението, че чрез недопускането на лекарствата искателя се лишава от лечение не е доказано – двете лекарства според приетата медицинска документация не са предписани от лекар. В случая не е носен за допускане изписания спрей Назостад, недопускането на който би било нарушение на забраната по чл.3 вр. с чл.276 ал.1 т.1 ЗИНЗС. Не бе установено състояние на висока температура, изискващо незабавно прием на 13.07.2023г. на носените от съпругата лекарства. В този смисъл недопускането до лишения от свобода Ч. на конкретните медикаменти не следва да се квалифицира като проява на липса на медицинско обслужване. Ведно с това е допуснат нурофен, което лекарство е против температура и болкоуспокояващо.

В случая не следва да бъде прието за доказано твърдението за незаконосъобразно бездействие или действие на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3, предвид приетата по делото медицинска документация. Отсъстват твърдения и конкретни данни за състояние, ориентиращо към извод за необходимост от незабавен прием на конкретно носените от съпругата на искателя лекарства. Според информация от ответника недопускането на „Африн спрей” и „Хексалгин капки” е свързано със сигурността и пропусквателния режим в затвора : поради възможността да бъдат внесени вещества, които са забранени от закона, не се допускат течни лекарствени препарати. Действително, действието на лекарствата в течно състояние е по-бързо от това на другите, но от една страна – отсъстват данни за поискан преглед от искателя поради състояние на висока температура, вкл. за неосигуряване на лекарства против висока температура от страна на медицинско лице в затвора, а от друга – не е обективно възможно съдържанието на течните и прахообразни лекарства да бъдат проверени в затвора, тъй като няма информация за действаща лаборатория. Не е поддържано в затвора Пловдив да са липсвали лекарства против висока температура на 13.07.2023г., което да е основание за внасянето им от близки, в случай на безсъмнено доказан факта на наличие на висока температура на посочения ден или преди него. Според представените доказателства, лечението на синузит включва конкретни лекарства, за които няма оплакване да не са предоставяни на искателя, при което във вр. с изложеното, не следва извод за неправомерно препятствано лечение.

В обобщение : Поискано е допускане в затвора Пловдив на лекарствата „Африн Спрей“ и „Хексалгин капки“ за висока температура, поради което от значение за основателността на искането е доказване на фактът – висока температура на искателя на 12.07., респект. 13.07.2023г., за който отсъстват доказателства. Действително според описаните по-горе доказателства – налице са предписани за прием лекарства, при което ако не бяха допуснати лекарства по рецепта или посочени като терапия в амбулаторен лист, искането би било основателно. Случаят не попада в тази хипотеза, тъй като африн спрей и хексалгин не са посочени в абмулаторните листове и в амбулаторния журнал, приети по делото, като от страна на искателя и пълномощника не бе възразено по отношение пълнота на представените от ответника доказателства. Не бяха представени и допълнителни доказателства, удостоверяващи предписани двете лекарства, в който случай действията по допускането им биха били дължими. Предвид това не следва да бъде прието за доказано твърдението, че приема на двете лекарства са част от предписано лечение на искателя и посредством недопускането им същия е лишен от лечение. В тази вр., не може да не бъде съобразена разликата между прием на предписани лекарства за лечение и прием на лекарства против висока температура. Искането не е отправено в насока – допускане прием в затвора на лекарства, представляващи част от предписано лечение и оплакване за недоставяне на изписани лекарства няма. В изявленията си по същество искателят поддържа неприемливо отношение от страна на фелдшера, но не бяха конкретизирани данни за 13.07.2023г. или 12.07.2023г. Отсъства твърдение в искането за непровеждане на предписано лечение и в частност – неосигуряване на предписани лекарства. Не бе установено посредством свидетелските показания състояние на висока температура, изискващо своевременно осигуряване на лекарствата Африн спрей и Хексалгин на 13.07.2023г., като Нурофен е допуснат.

По отношение информацията за пропусквателен режим на лекарства, свързан със сигурността, се отбелязва че отсъствието на писмен акт в тази насока не отрича преценка за допускане на лекарства, основана на изисквания за сигурност с арг. от нормата на чл.276 ал.2 ЗИНЗС. Тоест, при предписано лекарство в течна и/или прахообразна форма, както поддържа адв.К. по отношение предписан назален спрей Назостад – допускането му би било задължително, но при отсъствие на лекарско предписание, органите на затворническата администрация имат право на преценка, основана на изисквания към пропусквателен режим във вр. със сигурността. Искателят лично не заяви конкретни факти и обстоятелства, налагащи прием на лекарства за висока температура на 13.07.2023г. и конкретно – Африн спрей и Хексалгин, както и не бе представена рецепта за тези две лекарства – като част от лечението на синузит.

Не бе поддържана обективна препятстваща пречка за спазване на установения ред в затвора Пловдив за снабдяване с лекарства посредством закупуването им от определено длъжностно лице по искане на лишен от свобода при наличие на пари в сметката му, при съобразяване със заявеното от искателя, че работи като готвач в затвора.

При описаните данни не би могло да се приеме, че е налице проявено спрямо Ч. унизително и нечовешко отношение – последица от недопускане на носените от съпругата му лекарства в затвора, по посочените по-горе критерии за нечовешко и унизително отношение.

Следва извод за недоказаност на искането по чл. 276 ЗИНЗС, поради което същото следва да бъде отхвърлено като неоснователно.

Искането се разглежда в заявения обхват, като други самостоятелни искания по см. на чл.276 ЗИНЗС във вр. с неизпълнение на дължими действия, произтичащи от чл.3 вр. с Глава десета „Медицинско обслужване в местата за лишаване от свобода“ /чл.128 – 151/ ЗИНЗС, биха били предмет на отделно съдебно производство.

            Мотивиран с изложеното и на основание чл.280 ал.2 т.1 ЗИНЗС, съдът

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

Отхвърля искането на А.П.Ч.,***.

Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на Административен съд - Пловдив.

 

 

Административен съдия :/п/