Решение по дело №2089/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2026
Дата: 11 октомври 2018 г. (в сила от 11 октомври 2018 г.)
Съдия: Анна Владимирова Ненова Вълканова
Дело: 20181100902089
Тип на делото: Частно търговско дело
Дата на образуване: 9 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

 

                               Р Е Ш Е Н И Е 

              

                                                    гр. София, 11.10.2018г.

 

            Софийски  градски съд, Търговско отделение, VI-23 състав, в закрито заседание на единадесети октомври две хиляди и осемнадесета година, в състав: 

 

                                                                                    Председател: Анна Ненова

                                                                                         

като разгледа  докладваното от съдията докладчик Анна Ненова  ч.т.д. № 2089 по описа за 2018г. и за да се произнесе  взе предвид, следното:

            Производството е по реда на чл. 26, ал. 1, изр. 2 от ЗЮЛНЦ.

        Образувано е по молба вх. № 128619/08.10.2018г. на А.А.К., като представител на Сдружение „Ш.К.С.“, за свикване на извънредно отчетно-изборно общо събрание на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“, спортна федерация по смисъла на чл. 14, ал. 1 от ЗФВС, доброволно сдружение на спортни клубове по шахмат, вписано по ф.д. № 11591/1991г. по описа на СГС, ТО, VІ-8 състав,  което общо събрание да се състои на 18.11.2018г. от 10. 000 часа в гр. Пловдив, ул.“Македония“ № 9, при дневен ред: 1. Отчет за дейността през изминалия изборен период 13.12.2014г. – 18.11.2018г.; 2. Приемане на нови членове на сдружението; 3. Обсъждане на Програма за бъдещо развитие на сдружението; т. 4 Избор на Председател; 5. Избор на Изпълнителен директор; 6. Избор на Управителен съвет; 7. Избор на Контролен съвет; 8. Промени в Устава на сдружението, при състав на Мандатната комисия Председател: Б.В.и Членове:В.В.и А.К..

            В молбата по делото  е изложено, че след приемането на допълнение на чл. 7, т. 7 от Устава на сдружението, съгласно решение на общото събрание от 23.07.2016г., вписано с решение от 26.07.2018г. по делото пред Софийски градски съд, ТО, VІ-18 състав, членове на сдружението са останали да бъдат четири клуба -   Сдружение „Ш.К.С.“, Сдружение „Ш.С.К.Т.“, Сдружение „С.К.ПО Ш М.– П.“ и Сдружение „Ш.К.Л.към **СОУ“. От тези клубове е било поискано от управителния съвет да свика извънредно отчетно-изборно събрание, но на 05.10.2018г. уведомлението е било върнато като неполучено. Управителният съвет на сдружението не е отправил писмена покана за свикване на общото събрание в предвидения в Устава и закона срок и като лице, натоварено от заинтересованите членове, молителят иска да бъде свикано събранието от Софийски градски съд.

Към молбата са представени писмени доказателства.   

            Съдът намира, че искането по чл. 26, ал. 1, изр. 2 от ЗЮЛНЦ  не може да бъде уважено, тъй като не са налице условията за това, предвидени в чл. 26, ал. 1, изр. 2 от ЗЮЛНЦ, съответно Устава на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“, в редакциите към датата на исканото свикване.

            Искането е за свикване на извънредно отчетно-изборно общо събрание. В Устава на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“  (клаузите на чл. 16) отчетно-изборното общо събрание не може да бъде извънредно – отчетно-изборно събрание се свиква веднъж на четири години, а провеждането на извънредно общо събрание не може да наруши ритмичността на провеждането на редовните отчетно-изборни събрания. В случая, видно от документите по делото, отчетно-изборно събрание е било проведено през 2016г. и такова може да има след четири години, преди датата на която изтича срока на предхождащото го. Или може да бъде искано свикване на извънредно общо събрание по чл. 16, ал. 2 от Устава, но не и извънредно отчетно-изборно общо събрание.

Също съгласно  клаузата на чл. 16, ал. 2 от Устава, извънредно общо събрание може да бъде свикано при ясно мотивирано искане от 1/3 от клубовете – членове. В случая не се установява кои са членовете, а обстоятелството единствено се декларира с позоваване на чл. 534 от ГПК, съответно не се установява, че депозираното искане първо Управителния съвет да насрочи събранието е направено от брой клубове, легитимирани да направят това. Разпоредбата на чл. 534 от ГПК е приложима при искане от страна на съда да се потвърдят с декларация обстоятелства и не освобождава молителят от задължението да установи броя на поискалите свикване на събранието клубове.

Искането към съда за свикване на събранието, съгласно Устава на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“, в какъвто смисъл е и разпоредбата на чл. 26, ал. 1 от ЗЮЛНЦ, се прави от заинтересованите членове или упълномощено от тях лице – това отново са лицата които искат свикването от управителния съвет -  1/3 от клубовете – членове. В случая молбата по делото е подадена от А.А.К., като представител на Сдружение „Ш.К.С.“, без данни за овластяване от страна на останалите клубове – членове за исканото свикване от съда. Искането за свикване към управителния съвет е било направено от четирите клуба едновременно - Сдружение „Ш.К.С.“, Сдружение „Ш.С.К.Т.“, Сдружение „С.К.ПО Ш М.– П.“ и Сдружение „Ш.К.Л.към **СОУ“.

В молбата по делото не е посочено ясно и по чия инициатива се свиква събранието от съда – само от молителя или и от останалите сдружения, които са поискали свикване на събранието от управителния съвет на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“. Съгласно чл. 26, ал. 2 от ЗЮЛНЦ, поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на общото събрание, но и по чия инициатива то се свиква.

В отклонение от чл. 26, ал. 3 от ЗЮЛНЦ, който предвижда, че поканата се обявява в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенция по вписванията  и се поставя на мястото на обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден, Уставът на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“  изисква оповестяване чрез „Държавен вестник“ и писмена покана до членовете най-малко един месец преди датата. С депозиране на настоящата молба на 08.10.2018г. това изискване не може да бъде технически изпълнено („Държавен вестник“ излиза два пъти седмично), допълнително, че не се доказва кои са членовете на сдружението, които да се уведомят писмено (чл. 17 от Устава). 

Редовното свикване на извънредното общо събрание обосновава законосъобразността и съобразността с устава на взетите решения, при което без установени предпоставките за свикване, от свикването на събранието няма смисъл. Дори да бъдат взети решения, те няма да проявят правното си действие.

Или направеното по делото искане следва да бъде отхвърлено.

Воден от горното съдът

 

           

                                                           Р Е Ш И:

 

 

            ОТХВЪРЛЯ  молба вх. № 128619/08.10.2018г. на А.А.К., като представител на Сдружение „Ш.К.С.“, за свикване на извънредно отчетно-изборно общо събрание на Сдружение „Б.Ф.ПО Ш.“.

Решението е окончателно.

           

 

                                                                                  Съдия: