Определение по дело №37/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 121
Дата: 22 февруари 2019 г. (в сила от 22 февруари 2019 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20191500600037
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 януари 2019 г.

Съдържание на акта

О   П   Р   Е   Д   Е   Л  Е   Н   И   Е

 

                                                     гр.Кюстендил, 22.02.2019 г.

 

                            

 

          КЮСТЕНДИЛСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,     наказателно отделение, ІІ  въззивен състав, в закритото  заседание на двадесет и втори февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав

 

                                                                                Председател:   ПЕНКА БРАТАНОВА

                                                                                        Членове:    ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                                                                              НАДЯ ГЕОРГИЕВА

                                                                                     

                                                                                                               

 

 

при секретаря

като разгледа докладваното от съдия Георгиева    ВНЧД № 37/2019 г. по описа на съда     и за да се произнесе, взе предвид следното:

                             

          Производството е по реда на гл.22 от НПК, чл.345, ал.1-3 от НПК,   приложима съгл.чл.249, ал.3 от НПК.  

         Образувано е по протест от Кюстендилска районна прокуратура   срещу протоколно определение  от 14.12.2018 г., постановено  по НОХД № 758/2018 г. по описа на Кюстендилски районен съд (КнРС),   с което  е прекратено съдебното производство  и делото е върнато на прокурора  за отстраняване на допуснати съществени процесуални нарушения.

            С протеста, надлежно допълнен, са изложени подробни съображения за незаконосъобразност на прекратителното определение. Иска се неговата отмяна и връщане на делото   за разглеждане на КнРС от нов съдебен състав, поради наличие на основание за отвод  по чл.29, ал.2 от НК на състава  на съда, постановил протестираното определение.

            Кюстендилският окръжен съд (КнОС), след преценка на протеста,       атакуваното  протоколно   определение  и обвинителния акт, счете    протеста за основателен,  по следните съображения:

             Производство по НОХД № 758/2018 г. по описа на КнРС е образувано  след отмяна  от КнОС, с определение №251/23.04.2018 г., постановено по ВЧНД № 205/2018 г.,  на протоколно определение от 30.03.2018 г.  на КнРС, с което е било прекратено съдебното производство по НОХД №3/2018 г. и делото е било върнато на прокурора поради неяснота  в обвинителния акт, ограничаваща правото на защита на подсъдимия.  С цитираното определение КнОС е  върнал делото на КнРС за разглеждането му от нов съдебен състав, тъй като не е констатирал да са допуснати на досъд.п-во отстраними съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правото на защита на подсъдимия.

            С протестираното определение, постановено по подновеното наказателно общ характер дело, под  номер 758/2018 г.,  КнРС е прекратил съдебното производство  и е върнал делото на КнРП за отстраняване на допуснати процесуални нарушения. Последните, според изключително лаконичните  съображения в протестираното определение, се изразяват  в „неяснота на обв.акт, засягаща  правото на защита на подсъдимия”. В какво се изразява неяснотата  на обв.акт не е ясно, тъй като  съдът не е намерил за необходимо да я конкретизира, каквото задължение има съгл.чл.249, ал.3 от НПК. Затова и  на протестираното определение  му липсват мотиви. Следвало е съдът да посочи, в какво се изразява непълнотата на обв.акт, ограничаваща правото на защита на подсъдимия.  Като не го е сторил това е постановил определение, от което не е ясен порока на обв.акт.

            КнОС счита, че обв.акт е изготвен в съответствие с изискванията на чл.246, ал.2 и 3  от НПК и ТР №2/2002 г. на ВКС, тъй като съдържа фактология и правна квалификация, даващи възможност на подсъдимия и на защитата да научат обвинението в пълнота .

            Диспозитивът на обв.акт позволява на подсъдимия и защитата да разберат обвинението в пълнота, тъй като юридическата  формулировка на обвинението е ясна и пълна. 

            Спорният  въпрос относно правилността на квалификацията на деянието следва да се реши по същество, тъй като съдът няма право да указва на прокурора, как да квалифицира деянието на подсъдимия.

             По изложените съображения, КнОС счита, че следва да  отмени протестираното определение и върне делото на КнРС за продължаване на съдопроизводствените действия по него. Искането за отвод на съдебния състав, постановил протестираното определение не може да бъде уважено, тъй като съдът не е изразил становище по съществото на делото. 

             Водим от гореизложеното и на осн. чл. 249, ал.3 НПК вр. чл. 345, ал.1-3 НПК  окръжният съд

                                 

                                                            О  П  Р   Е   Д   Е  Л   И :

 

 

            ОТМЕНЯ протоколно определение  от 14.12.2018 г., постановено  по НОХД № 758/2018 г. по описа на Кюстендилски районен съд и ВРЪЩА делото  на КнРС за продължаване на съдопроизводствените действия по  него.

           Определението не подлежи на обжалване.          

       

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                   

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:   1.           

 

                                                                                               2.