Решение по дело №2494/2016 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1327
Дата: 24 октомври 2016 г.
Съдия: Десислава Чавдарова Кацарова
Дело: 20165300502494
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        РЕШЕНИЕ

 

    1327                              24.10.2016г.                  Град ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският окръжен съд, гражданско отделение, в закрито заседание на двадесет и четвърти октомври две хиляди и шестнадесета година, в състав:                           

Председател: АННА ИВАНОВА

Членове:        РАДОСЛАВ РАДЕВ

                     ДЕСИСЛАВА КАЦАРОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Кацарова

въззивно гражданско дело № 2494 по описа за 2016 година по описа на Окръжен съд – гр.Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по чл. 463, ал.1 вр. с чл.278 от ГПК.

 

 

 

 

Постъпила е жалба от К.Н.П. – длъжник по изп.дело № 288/ 2015г. по описа на ЧСИ М. С. – Ц., рег. №822, с район на действие ПОС, против Разпределение на постъпили суми от запор от 22.06.2016г. на ЧСИ М. С. – Ц., рег. №822, с район на действие ПОС по изп.д.№ 00288/ 2015г. По изложени подробни оплаквания в жалбата се иска отмяна на обжалвания акт на съдебния изпълнител.

В предоставения им срок взискателят и присъединеният взискател не са взели становище по жалбата.

 

 

 

 

 

 

 

 

Постъпили са мотиви по реда на чл. 436, ал.3 ГПК от ЧСИ М. С. – Ц., по изп.д.№ 00288/ 2015г. Заявява се становище за неоснователност на жалбата. Сочи се, че в разпределението са посочени кои са длъжникът, взискателят и присъединените кредитори и основанието за включването на присъединените взискатели. Ясно са посочени вземанията на кредиторите и таксите, които се дължат на ЧСИ – по основание и размер, съгласно ТТЗЧСИ. Описана е получената сума по делото, която следва да се разпредели и същата е разпределена съгласно чл.460 от ГПК вр. с чл.136 от ЗЗД. Моли жалбата да се отхвърли.

 

 

 

 

Пловдивски окръжен съд, като взе предвид представените по делото доказателства, във връзка с доводите на жалбоподателя, намери следното:

 

 

 

 

Жалбоподателят има качеството на длъжник по изп.д.№ 00288/ 2015г. по описа на ЧСИ М. С. – Ц., рег.№ 822.

 

 

 

 

Изпълнителното производство е образувано по молба на Ж.К.К. за събиране на вземане по изпълнителен лист от 05.09.2012 г., издаден по ч.гр.д.№ 8581/ 2012 г. на РС- Пловдив, ХХІ гр.с.,  срещу длъжника К.Н.П. за сумата от 24469,96лв.- главница, ведно със законната лихва от 31.05.2012г. до окончателното изплащане, както и разноски по делото 2480лв.

Със заявление от 13.05.2016г. Г.Т.Ш. е направил искане за присъединяване към образуваното от първоначалния взискател изпълнително производство, като е представил удостоверение, издадено от ЧСИ Н. В., рег. № 759, с район на действие ПОС, за вземане в негова полза, а именно неолихвяема сума в размер на 400лв., 228лв. – разноски по изпълнителното дело, от които 150лв. – адвокатски хонорар и 78лв. – авансови такси, както и такси по изпълнението и разноски по изп.дело в размер на 24лв. съгласно т.5 и 48лв. съгласно т.26 от ТТЗЧСИ с включен ДДС. С разпореждане от 26.05.2016г. на  ЧСИ М. С. – Ц. вземането е присъединено за събиране.

От ТД на НАП е постъпила информация за наличието на публично вземане в тежест на длъжника по изпълнението в размер на 898,96лв. 

 

 

 

С обжалваното разпределение са разпределени суми, постъпили от запор, наложен върху вземанията на длъжника по изп.дело № 84/ 2015г. по описа на ЧСИ М. С. – Ц.

В жалбата се заявява, че съдебният изпълнител неправилно е разпределил сумите по разпределението. В последното липсват данни как, на какво основание, размер и база ЧСИ е достигнал до определените в него суми. Към разпределението липсва сметка за размера на дълга от ЧСИ, която следва да се изготви съгласно чл.79, ал.1 от ЗЧСИ и да има необходимото съдържание, посочено в ал.2 на същия текст. Заявява, че вземанията на всички кредитори следва да са точно и ясно посочени, без да съществува съмнение относно техния размер, като вземанията на взискателите за разноски по изпълнението също следва да са ясно посочени, което не е сторено напълно от ЧСИ в обжалваното разпределение. Оспорва се и размерът на таксите за ЧСИ като прекомерно завишен.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

С обжалваното разпределение е посочено от съдебния изпълнител включването "съгласно чл. 136, ал.1, т.1 ЗЗД на първо място вземанията за разноски по обезпечаването и принудителното изпълнение, като в полза на К. са отделени сумата от 1000лв. – адвокатско възнаграждение, обикновени такси по ТТЗЧИ в размер на 108лв. с ДДС, в полза на ЧСИ – обикновени такси в общ размер от 174лв. и такса по т.26 от ТТЗЧСИ -1223,04лв. с ДДС.

На второ място са отделени вземания по т.6 на чл.136 от ЗЗД- вземания на държавата в размер на 898,96лв., като остатъкът е разпределен съобразно изчисления коефициент за вземанията на взискателя и присъединения взискател.

В тази насока следва да се отбележи, че разпоредбата на чл. 136, т.1 от ЗЗД предвижда с право на предпочтително удовлетворение да се ползват вземанията за разноски по обезпечаването и принудителното изпълнение от тези кредитори, които осигуряват изпълнението чрез тези разноски. В случая следователно с право на предпочтително удовлетворение следва да се ползват вземанията на първоначалния кредитор. Вземанията за разноски на присъединения взискател не следва да се ползват с право на предпочтително удовлетворение, поради което не следва приложение на чл. 136, т.1 от ЗЗД спрямо тях.

Не се споделя наведеното от жалбоподателя съображение, че разпределението е незаконосъборзно предвид липсата на сметка по чл.79 от ЗЧСИ. Съгласно ал.1 на сочената разпоредба, за събиране на таксите по изпълнението се изготвя сметка в два или повече еднообразни екземпляра, подписани от частния съдебен изпълнител, единият от които се връчва на задълженото лице. В ал.2 на същия текст е определено законоустановеното съдържание на тази сметка, а именно - посочват се разпоредбите, въз основа на които се дължат таксите, материален интерес при пропорционалната такса, сумите на дължимите такси и допълнителни разноски, размерът на получената предплата и последиците при неплащане. В хода на изпълнителното производство са издавани отделни сметки за всяка от дължимите такси и допълнителни разноски, като при изготвяне на разпределението не е изготвена една обща сметка. Нормативно закрепено задължение на съдебния изпълнител в тази насока обаче липсва, поради което съдът не възприема наведеното от жалбоподателя възражение.

Основателно се явява обаче същото в насока, че в така изготвеното разпределение липсва яснота относно основанието и конкретния размер на всяка от обикновените, пропорционалните такси и допълнителни разноски за всеки от взискателите. Тази неяснота се е отразила и в частта относно разпределяне на постъпилите суми, в която като привилегировани са посочени част от обикновените такси в полза на взискателя К., както и част от тези, дължими в полза на ЧСИ. От така изготвеното разпределение не може да се извърши проверка дали включените като привилегировани разноски в полза на К. и на ЧСИ попадат именно в хипотезите, определени в чл.136, т.1 от ЗЗД, както и дали определеният размер съответства на законоустановения такъв.

           

 

 

 

 

 

 

 

По отношение на определените по размери такси по ТТРЗЧСИ. От обжалваното разпределение в частта на т.1 са посочени общите размери на включените в тях такси съответно по т.5, т.9 и т.13 в общ размер от 174 лева с ДДС; както и такса по т.26 от ТТРЗЧСИ в размер на 1223,04лв. Следователно при така посочените общи размери не може да се направи конкретен фактически извод какви точно размери по отделните такси по тарифата са включени, поради което в тази част обжалваното разпределение е немотивирано и като такова осуетява реализиране на съдебния контрол. Настоящото производство е с контролно-отменителен характер, поради което в тази част обжалваното разпределение също ще се отмени и делото ще се върне на съдебния изпълнител за мотивиране чрез конкретно посочване на размерите и основанието за включването им, ако такова се намери, че е налице за всички посочени такси.

          На следващо място, липсва яснота и върху какъв материален интерес е определена пропорционалната такса по т. 

 

 

 

26 от ТТРЗЧСИ.

          При определяне на размера на вземанията на всеки от взискателите, при разпределение на остатъка от постъпилата сума, след отделяне на вземанията, които се ползват с привилегия, липсва яснота относно факта включени ли са в общия размер на вземането останалите разноски по изпълнението, които не се ползват с привилегия, но по своя характер са вземане в полза на взискателя. Разпределението се явява и непълно, тъй като при погасяване на задълженията към всеки от взискателите със съответна сума не е посочено в каква поредност се извършва това, а именно съгласно разпоредбата чл.76, ал.2 от ЗЗД / разноски, лихви, главница/ или по друг начин. Същото е особено съществено при наличието на лихвоносно задължение, каквото се явява това на взискателя К..

 

 

 

 

 

 

 

 

С оглед изложеното настоящият съдебен състав намира атакуваното разпределение за незаконосъобразно, поради което и същото следва да се отмени, като делото се върне на ЧСИ Ц. за изготвяне на ново такова с конкретизация на вземанията на всеки от взискателите по пера, дължимите на взискателите и на ЧСИ такси по изпълнението по основание и размер, индивидуализация на привилегированите вземания по основание и размер, както и отразяване на погашенията по вземанията на всеки взискател.

 

 

 

 

Водим от горното и на основание чл. 437, ал.3 ГПК, съдът

                                                

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

ОТМЕНЯ Разпределение от 22.06.2016г. по изп.дело № 288/ 2015г. по описа на ЧСИ М. С. – Ц., рег.№ 822, район на действие ОС – Пловдив, на суми, постъпили от запор, наложен върху вземанията на длъжника К.Н.П..

 

 

 

 

ВРЪЩА делото на ЧСИ М. С. – Ц. за извършване и мотивиране на ново разпределение в съответствие с разпоредбата на чл. 460 ГПК и съобразно указанията на съда в мотивната част на решението.

 

 

 

 

 

 

 

 

Решението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от съобщението за изготвянето му пред Апелативен съд - Пловдив.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                            ЧЛЕНОВЕ: