Решение по дело №391/2019 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 226
Дата: 14 юни 2019 г. (в сила от 5 юли 2019 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20191420200391
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

                                                        

гр. В.,14.06.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                                        

Врачанският  районен съд, V-ти нак. състав в публичното заседание на четиринадесети май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                        

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:СТЕЛА КОЛЧЕВА                                                   

                                                         

                                                        

при секретаря Б.С.и в присъствието на прокурора......                      като разгледа докладваното от СЪДИЯТА НАХ дело 391 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

         Образувано е по жалба на „Топлофикация – В.” ЕАД, ЕИК ***със седалище и адрес на управление гр.В., ул.”***” № ***, представлявано от изп.директор Р.И.М., чрез ю.к.В.Н. против НП № 3/02.04.2019 г., издадено от Кмета на Община В., с което на основание чл.17, ал.3, вр. чл.19, т.5 от Наредбата за изграждане и възстановяване на елементите на техническата инфраструктура на община В., приета с Решение №686/30.01.2018 г. на ОС – В. /наричана по-долу Наредбата/, за нарушение на чл.11, ал.1 вр. чл.10, ал.5 от същата Наредба, на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция”  в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева. С така подадената жалба се иска отмяна на издаденото НП. Твърди се, че са допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне на акта и издаване на наказателното постановление, че неправилно е посочена датата на извършване на нарушението, както и че са допуснати нарушения на материалния закон.

         Процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата и развива допълнителни доводи в проведеното открито съдебно заседание.

         Ответната страна чрез процесуален представител – ю.к.Г.С.изразява становище за доказаност на нарушението и за правилност и обоснованост на издаденото НП, с молба за потвърждаването му.

         След преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, във връзка с доводите и възраженията на страните, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

         Жалбата е процесуално допустима като подадена при условията на чл.59 ЗАНН.Разгледана по същество е основателна, при следните съображения:

         На 18.12.18 г. дружеството-жалбоподател подало в Община-В. уведомление за разкопаване в условията на авариен ремонт, Образец №2 от Наредбата за започване на работи по разкопаване с цел отстраняване на авария на обект –обслужваща алея по бул.”***” № ***, констатирана на 18.12.2018 г., в което е отбелязано, че изкопните работи ще се извършат на същата дата – на две места -на 10 кв.м. асфалтова настилка с размер на гаранцията от 1000,00 лева. Към това уведомление е приложен проект за временна организация на движението, съгласуван със сектор ПП към ОД МВР В. и документ за внесена гаранционна вноска.

На 21.12.18 г. служители на Община-В., съвместно с представител на дружеството-жалбоподател извършили проверка и съставили констативен протокол за разкопаване в условията на авариен ремонт от 21.12.2018 г., видно от който е констатирано на място, че се касае за разкопаване на асфалтова настилка от 23 кв.м.  с определен размер на гаранцията от 2300, 00 лева и приложен снимков материал към него с два броя снимки. С протокола е даден и едномесечен срок за възстановяване на настилката, съгласно Наредбата.

На 11.02.19 г. служители на Община-В.-св.Т.Р. и Л.Ж. извършили нова проверка на място, при която е констатирано, че настилката не е възстановена. Тези констатации са обективирани в нов констативен протокол от 11.02.2019 г. за извършена проверка относно качеството на извършените възстановителни работи, ведно с приложен снимков материал.

Последвало е съставяне на АУАН № 4/05.03.2019 г. против „Топлофикация – В.” ЕАД  за това, че на 18.01.2019 г. в гр.В., в качеството си на дружество предоставящо обществена услуга (експлоатационно дружество), не е възстановило целостта на нарушената асфалтова настилка – публична общинска собственост в нормативно определеният 30-дневен срок след приключване на строително –монтажните работи, свързани с извършен на 21.12.2018 г. авариен ремонт на топлопровод, находящ се на алеята на гърба на жилищен блок на  бул.„***” № *** в град В.. Актът е съставен от подписалият се актосъставител – гл.специалист КС в Община В. – Л.Ж. и е подписан от свидетелите Т.Р. и Н.К.- присъствали при установяване на нарушението и при съставяне на акта.  Актът е подписан от изп.директор на дружеството и препис от същия му е  връчен на 18.03.2019 г. Актът е съставен на основание чл.40, ал.4 от ЗАНН в отсъствие представител на нарушителя, като последният е бил редовно уведомен за съставянето му. Към АУАН е приложен Констативен протокол от 11.02.2019 г., съставен от служители на община В. и придружен със снимков материал. В законоустановения тридневен срок, срещу така съставения акт, жалбоподателят не е подал възражение.

         Въз основа на горния акт за установяване на административно нарушение е издадено атакуваното Наказателно постановление № 3 от 02.04.2019 г., издадено от Кмета на Община В., с което на основание чл.17, ал.3 вр. чл.19 от Наредбата, за нарушение на чл.11, ал.1, вр. чл.10, ал.5, вр. чл.19, т.5 от същата Наредба, на дружеството е наложено административно наказание „имуществена санкция”  в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева. В НП е възприета същата фактическа обстановка, както и в АУАН.

         Гореизложената фактическа обстановка съдът възприе на базата на приобщените по съответния процесуален ред доказателства, а именно-свидетелските показания на Л.Ж. и Т.Р. и приложените към административно-наказателна преписка писмени доказателства, цитирани по-горе -уведомление за авариен ремонт с приложения, констативни протоколи със снимков материал, кореспонденция във връзка със съставянето и връчването на процесните АУАН и НП. Данните от тези доказателствени източници са еднопосочни, безпротиворечиви и не са спорни между страните, поради което и не се налага по-подробното им обсъждане.

         Въз основа на възприетите фактически положения, съдът намира от правна страна следното:

Посочената в АУАН и в НП разпоредба на чл.11, ал.1 вр. чл.10, ал.5 от Наредбата предвижда, че дружествата, предоставящи обществени услуги (експлоатационни дружества), както и всички възложители, извършили СМР, свързани с разкопаване  на имоти-общинска собственост, са длъжни да извършат за своя сметка необходимите възстановителни работи в сроковете, посочени в съгласувателните писма по чл.7 или в срока по чл.10, ал.5 от Наредбата, т.е. след приключване на СМР, свързани с аварийния ремонт, засегнатите от него имоти- общинска собственост се възстановяват в срок от 30 (тридесет) календарни дни от лицата, извършили аварийния ремонт до състояние, съответстващо на това преди извършването на ремонта, като качеството и приемането на извършените възстановителни работи се удостоверява с констативен протокол и снимков материал (Приложение 1 – Образец 3), съставен от лица, определени от Кмета на Община В.. Неизпълнението на това задължение се санкционира с разпоредбата на чл.19, т.5 от същата Наредба, където е предвидено, че се наказва с имуществена санкция в размер от 10 000 до 50 000 лева юридическо лице или едноличен търговец което: ...не извърши възстановителните работи и не отстрани за своя сметка нанесените повреди на общинско имущество във връзка с осъществявани от него СМР по тази наредба в срока, определен от органите на общината.

         В процесният случай и съгласно изложеното в АУАН и в НП фактическо описание на вмененото нарушение, аварийният ремонт е бил извършен на 21.12.18 г., но като дата на нарушението /на която би следвало да е изтекъл 30-дневния срок, но очевидно не е/ е посочена дата „18.01.19 г.”. Очевидно е налице несъответствие, което в процесуален аспект представлява съществено нарушение на процесуалните правила на чл.42, т.3 и т.4 и чл.57, ал.1,т.5 от ЗАНН, ограничаващо правото на защита на жалбоподателя, доколкото го лишава от възможността да разбере какво конкретно нарушение му е вменено като извършено, съответно да организира и реализира защитата си в пълен обем.От друга страна правят невъзможна и съдебната преценка за точните параметри на предмета на доказване, съответно подлежащите на доказване обстоятелства, релевантните за тях доказателства и достоверността на самите доказателства.

         На второ място, спрямо така даденото в АУАН и в НП фактическо описание на нарушението, съдържащо и коментираното несъответствие между датата на твърдения авариен ремонт и датата на извършване на нарушението, то и поведението на дружеството-жалбоподател по невъзстановяване целостта на нарушената асфалтова настилка, се явява изцяло несъставомерно съгласно цитираните разпоредби на Наредбата. В този смисъл обжалваното НП се явява незаконосъобразно  и от материално - правна страна.  

При така изложените съображения, обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено изцяло на горепосочените основания, без по-нататъшно обсъждане и на останалите възражения на жалбоподателя за налични и други пороци.

         Водим от всичко гореизложено и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

                                                        

                                                             

                                                      Р  Е  Ш  И  :

 

         ОТМЕНЯ наказателно постановление №3/02.04.2019 г., издадено от Кмета на Община В., с което на основание чл.17, ал.3, вр. чл.19, т.5 от Наредбата за изграждане и възстановяване на елементите на техническата инфраструктура на Община В., за нарушение на чл.11, ал.1, вр. чл.10, ал.5 от същата Наредба, на „Топлофикация – В.” ЕАД, ЕИК ***е наложено административно наказание „имуществена санкция”  в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева.

         Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд-В. в 14-дневен срок от уведомяването на страните за изготвянето му.

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: