Решение по дело №75/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 октомври 2019 г.
Съдия: Даниела Иванчева Гишина
Дело: 20197090700075
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 май 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

132

 

гр. Габрово, 21.10.2019 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в публично заседание на девети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                                                ДАНИЕЛА ГИШИНА

при секретаря ЕЛКА СТАНЧЕВА и с участието на окръжния прокурор НАДЕЖДА ЖЕЛЕВА като разгледа докладваното от съдия Д. Гишина КАНД № 75 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

             Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

             Касационното производство е образувано по депозирана в законния срок жалба от Държавна комисия по хазарта /ДКХ/ – София, чрез надлежно упълномощен процесуален представител – юрисконсулт, против Решение № 64 от 25.03.2019 година на Районен съд – Трявна, постановено по АНД № 2 по описа за 2019 година, отменящо Наказателно постановление /НП/ № 192 от 20.12.2018 година на Председателя на ДКХ, с което за нарушение на чл. 6, ал. 1 от Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол  при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн., ДВ, бр. 32 от 08.04.2014 година/, на основание чл. 108, ал. 1 от Закона за хазарта /ЗХ/ на „********” ЕООД – гр. ************ е наложена имуществена санкция в размер на 3000 /три хиляди/ лева.

             В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно и необосновано, постановено при нарушения на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Развиват се доводи срещу констатациите на въззивния съд за допуснати съществени процесуални нарушения в хода на административно-наказателното производство, изразяващи се в липса на посочена дата на извършване на нарушението и описание на нарушението в АУАН и НП, непозволяващо индивидуализацията му. Прави се искане за отмяна на обжалваното решение и потвърждаване на НП.

            Касационният жалбоподател не се представлява в открито съдебно заседание. В депозирана писмена молба /л. 23/ от процесуалния представител се поддържа искането по същество и се развиват доводи за основателност на жалбата.

Ответната страна се представлява в открито съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител – адвокат, оспорва се жалбата, а по същество се прави искане за оставяне в сила на въззивното решение по съображения, изложени в депозиран по делото отговор на касационната жалба /л. 16-18/.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата и оставяне в сила на обжалваното решение.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

             Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира касационната жалба за неоснователна по следните съображения: 

             Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящият състав на съда.

             Според посоченото в процесното НП, при извършена на 19.09.2018 година проверка в игрална зала в гр. *******, в която се организират хазартни игри с игрални автомати от санкционираното дружество, са представени дневни отчети за игрални автомати в игралната зала за периода от 01.08.2016 до 31.08.2016 година включително, на които липсвали /не били попълнени/ подпис, име и фамилия на крупието.

За да отмени процесното НП, въззивният съд е приел, че не е посочена датата на нарушението, а посочената дата 19.09.2018 година е дата на извършване на проверката; налице е неяснота в какво се състои вмененото на търговското дружество нарушение; неправилно посочване на нарушената правна норма, като съдът счита, че описаното деяние представлява нарушение на чл. 4, ал. 1, т. 1 от горепосочените Общи правила.

Според чл. 108, ал. 1 от ЗХ, организатор на хазартни игри, който наруши приетите от Комисията общи задължителни игрални условия и правила, общи задължителни изисквания, общи задължителни правила и общи задължителни технически изисквания по чл. 22, ал. 1, т. 4, 5, 6 и 7, се наказва с имуществена санкция в размер от 3000 до 10 000 лева. В изпълнение на законовата делегация на чл. 22, ал. 1, т. 6 от ЗХ ДКХ е приела Общи правила за организацията на работата и финансовия контрол  при организиране на хазартни игри с игрални автомати /обн., ДВ, бр. 32 от 08.04.2014 година/, според чл. 6, ал. 1 от които дневните и месечните отчети по чл. 4, ал. 1 се попълват и подписват в два еднообразни екземпляра – по един за счетоводството на организатора и за игралната зала. Разпоредбата на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Общите правила вменява на организатора на хазартни игри задължението да води дневен отчет за игрални автомати в игрална зала – по образец съгласно приложение № 1.

Настоящият състав на касационната инстанция не споделя извода на въззивния съд за неясно описание на нарушението и неправилно определяне и посочване на нарушената правна норма. В административнонаказателното производство не се твърди, че дневните отчети периода от 01.08.2016 до 31.08.2016 година включително не са по утвърдения образец, за да е налице нарушение на чл. 4, ал. 1, т. 1 от Общите правила, а се твърди, че в отчетите не са попълнени част от изискуемите реквизити, като задължението за попълване е визирано именно в посочената в АУАН и НП разпоредба на чл. 6, ал. 1 от Общите правила.

 Периодичността на посоченото задължение обуславя и извода, че непопълването на реквизит във всеки един дневен отчет съставлява отделно нарушение, което се характеризира с дата на извършване, каквато в случая действително не е посочена, както е установил и въззивният съд. Наличието на множество нарушения не позволява налагането на едно общо наказание, поради което нарушена се явява и разпоредбата на чл. 18 от ЗАНН, според която когато с едно деяние са извършени няколко административни нарушения или едно и също лице е извършило няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях. Посочените нарушения, допуснати в хода на административнонаказателното производство, представляват достатъчно основание за отмяна на процесното НП, респ. за оставяне в сила на въззивното решение.

             При извършената касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалваното съдебно решение. Районен съд – Трявна е постановил валидно, допустимо и правилно по своя краен резултат решение, което следва да бъде оставено в сила.

 

             Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

       

               Р Е Ш И :

            

             ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 64 от 25.03.2019 година на Районен съд – Трявна, постановено по АНД № 2 по описа за 2019 година.

 

             Решението е окончателно.

 

 

                             

                                                          

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                               ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

                                                                                                                2.