Решение по дело №353/2009 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 69
Дата: 20 май 2009 г. (в сила от 15 октомври 2009 г.)
Съдия: Румен Николов Йосифов
Дело: 20092180200353
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 март 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№:         69                               20.05.2009г.                                    гр.Царево,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Царевският районен съд,                                                         наказателен състав

На тринадесети май,                                      две хиляди и девета година

В публично заседание в следния състав:

Председател:…Р.Й.

Членове:......................................

Съдебни заседатели:.................

Секретар: Н.С.

Прокурор:

като разгледа докладваното от Р.Й.

н.а.х.дело № 353 по описа за 2009год., за да се произнесе взе пред вид следното:

 

 

Производството е от административно наказателен характер, с правно основание по чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на В.К.Я. ***, ЕГН-**********, срещу наказателно постановление № 12 от 06.03.2009г. на директора на Държавно горско стопанство гр.Царево (съкр. ДГС-Царево).

В жалбата се сочи, че атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно и се иска от съда то да бъде отменено. В нея жалбоподателят твърди, че не е извършил посоченото в постановлението нарушение. Освен това срещу него са издадени още две наказателни постановления, които са необжалваеми поради наложения размер на наказанията. Твърди се, че всички актове и постановления са издадени тенденциозно, тъй като установителите на нарушението са освен колеги и в близки родствени отношения (за последното твърдения жалбоподателя не сочи доказателства).

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от адвокат, който поддържа жалбата и иска цялостна отмяна на наказателното постановление. Значително се доразвиват доводите за това, като се твърди, че е нарушена процедурата по съставяне и връчването на акта, налице са противоречия в показанията на установителите на нарушението и не е налице визирания състав на административно нарушение.

За ответника – ДГС-Царево, се явява юрисконсулт, който поддържа наказателното постановление като правилно и законосъобразно и иска неговото потвърждаване.

 По делото бяха събрани множество писмени доказателства. Разпитани са актосъставителя Я.Р., свидетелите по акта Д.Г. и Д.Б., както и доведения от жалбоподателя свидетел Сребрин Пейчев.

 

Въз основа на събраните доказателства, съдът установи от фактическа страна следното:

На 24.01.2009г. актосъставителят Я.Р. и свидетелят Д.Г., двамата служители на ДГС-Царево, били изпратени на проверка в района на гр.Ахтопол. Към 8.30 часа двамата се срещнали в местността „Дренчето” в държавния горски фонд, която се намирала между гр.Ахтопол и с.Бродилово и към 9.30 часа в м.”Колът” проверяващите видели пресни следи от гумите на автомобил, както и преди това чули шум от движението на автомобил. Продължили след следите, които ги отвели в м.”Палихората”, където към 10.30 часа се натъкнали на паркиран високо- проходим джип марка „Тойота”, за когото знаели, че е на жалбоподателя (вж. показанията на св.Г.). Проверяващите оставили своя служебен автомобил Лада Нива на около 500м. от мястото, тъй като било много кално и не можели да се придвижват с него.  За открития автомобил актосъставителят Р. незабавно сигнализирал по телефона на дежурния патрул към ДГС-Царево, който тръгнал към мястото на инцидента. Към 12.00 часа служителите от патрула се обадили на Р., че не могат да се ориентират и да намерят мястото. Тогава Р. изпратил подчинения си св.Г. да ги доведе. След като Г. тръгнал и се отдалечил на около 30 метра от Р., от гората излязъл жалбоподателя В.Я., който носел със себе си сглобена ловна пушка. Актосъставителят Р. му поискал да представи документите си за проверка, но Я. без да отговори нищо, изблъскал Р. от автомобила, съборил го на земята, качил се в автомобила си и потеглил.

Не е спорно по делото, че както проверяващите, така и жалбоподателят, са местни хора, познават се по между си, актосъставителят знаел, че Я. е ловец, а В.Я. от своя страна знаел, че Р. *** (в тази връзка вж. както показанията на Р., така и обясненията на жалбоподателя). Това било видяно от св.Г., който бил на близко разстояние от двамата. Г. видял, че Я. носи ловно оръжие и когато жалбоподателят приближил до Р., свалил от рамото си пушката и се засилил към актосъставителя. Г. не видял момента на бутането, но видял, че Р. е паднал на земята, а Я. се качил на автомобила си и потеглил. След това Р. се хванал за врата на автомобила на Я. с цел да го спре, но жалбоподателят не се съобразил с нареждането на проверяващия и заминал.  После св.Г. отишъл и намерил изпратения патрул от ДГС-Царево, в състава на който освен служители на лесничейството, бил и полицейски служител. Със служебния автомобил Лада Нива, св.Г. и полицаят се опитали да пресрещнат жалбоподателя в м.”Церът”, но не успели.

По-късно същия ден Р. и Г. видели жалбоподателя Я. да седи на маса с други ловци в района на железния мост на река Велека. Според показанията на св.Пейчев, ловците от ловната дружина в гр.Ахтопол имали обичай да се събират след лов и да се черпят. Ловците от дружината имали уговорка жалбоподателят да отиде в района на м.”Трудовашката чешма”, която се намира в близост до м.”Палихората”, тъй като неговия джип бил проходим. Жалбоподателят явно е ходил в този район, защото казал на другите ловци, че пътя не е проходим, поради което ловците решили да се съберат в района на железния мост на река Велека, който бил на асфалтовия път.

Жалбоподателят не оспорва, че е бил в м.”Палихората” при проверката, но твърди, че при срещата им с Я.Р., последният само го е питал къде ходи, без да му поиска документи, след което се е прибрал в дома си, а впоследствие отишъл на сбирката с другите ловци. Жалбоподателят твърди, че е носел със себе си разрешително за лов, но то не му е било поискано от актосъставителя. Това разрешително е представено по делото, но то касае разрешение за индивидуален лов на прелетен дивеч в ловностопанския район на гр.Ахтопол, който е предоставен от ДГС на ловното сдружение по чл.30, ал.1 от ЗЛОД. Затова и разрешителното е подписано само от председателя на дружината, т.е. то представлява разрешително по чл.85 от ППЗЛОД. Жалбоподателят обаче е пребивавал не в ловностопанския район на дружината, а в държавния горски фонд и със сглобено ловно оръжие, което е ловуване по смисъла на чл.43, ал.3 от ЗЛОД. В тази връзка той е следвало да притежава разрешително по чл.81 от ППЗЛОД. В тази връзка съдът намира, че именно защото не е притежавал разрешително за лов за това място, В.Я. е блъснал Р., съборил на земята и избягал.

Във връзка с констатираното нарушение, В.Я. бил поканен да се яви в ДГС-Царево за съставянето на акт. Той се явил на 06.02.2009г., на след като разбрал, че срещу него ще бъде издаден акт за установяване на административно нарушение направил скандал на служителите и напуснал сградата на ДГС-Царево. В тази връзка актосъставителят законосъобразно на осн. чл.40, ал.2 ЗАНН, съставил срещу жалбоподателя акта в негово отсъствие. Актът бил връчен, съгласно изискването на чл.43, ал.4 от ЗАНН, от общинската администрация, като жалбоподателят е положил своя подпис в него на 24.02.2009г. В акта като състав на нарушение е посочено, че жалбоподателят на 24.01.2009г. в м.”Палихората”, землището на гр.Ахтопол „Ловува, като се движи със сглобено и извадено от калъф оръжие без писмено разрешително за ловуване.

 Въз основа на така съставения акт, директорът на ДГС-Царево е издал атакуваното Наказателно постановление № 12 от 06.03.2009г., с което е наложил на жалбоподателя на основание чл.84, ал.1 от ЗЛОД глоба в размер на 400лв. и на основание чл.94, ал.1 от ЗЛОД е лишил жалбоподателя от право на лов за срок от три години. Нарушението е квалифицирано по чл.84, ал.1 от Закона за лова и опазване на дивеча с фактически състав описан по същия начин както в акта.

Това наказателно постановление е било връчено на жалбоподателя чрез писмо с обратна разписка на 11.03.2009г. За жалбата обаче, не може да се установи кога е подадена, поради което следва да се приеме, че тя е подадена в законовия срок за обжалване.

Горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от събраните по делото писмени доказателства, показанията на актосъставителя Р. и свидетелите Г. и Пейчев, както и от обясненията на жалбоподателя. Показанията на Р. и Г. съдът кредитира изцяло, тъй като по делото не се доказаха твърденията на жалбоподателя те да са в някакви роднински отношения. Показанията на свидетеля Пейчев съдът кредитира частично заради по-малката им относимост към главния факт – все пак Пейчев не е присъствал на местопроизшествието. Обясненията на жалбоподателя също следва да се кредитират частично, тъй като от писмените доказателства по делото се установи, че той в действителност не е притежавал разрешително за мястото където е ловувал. Показанията на първата група свидетели са от съществено значение и допринасят за изясняването на фактическата обстановка по делото, досежно събитията непосредствено предшестващи и последващи извършването на деянието, установяват отделни елементи от състава на нарушението – времето за неговото осъществяване, мястото, начина по който е извършено, предмета и неговото авторство. Показанията им са логични, последователни, кореспондират по между си и взаимно се допълват, поради което съдът ги кредитира. Обстоятелството, че при депозирането им в съдебно заседание, същите не си спомнят някои подробности и детайли, които са записали в представените по делото доклади, констатирането на известни противоречия, не внася съмнение в тяхната правдивост и достоверност и не намалява тяхната доказателствена стойност. Обяснението за тези констатации е изминалия период от време от дата на извършване на нарушението до разпита им пред съда.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът прие от правна страна следното:

Приема се, че жалбата е подадена в срок и от надлежно лице посочено като нарушител, поради което същата е допустима.

Разгледана по същество обаче, същата се явява неоснователна.

Настоящото производство е от административно наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, дали това деяние е извършено от лицето посочено в акта и наказателното постановление като нарушител и дали е извършено от това лице виновно.

В конкретния казус съдът съобрази следното:

От събраните по делото доказателства се установи, че жалбоподателят е ловувал без писмено разрешително за ловуване на територията на държавния горски фонд. Актосъставителят и свидетелят Г. лично са видели жалбоподателя със сглобено и извадено от калъф оръжие, след като са проследили автомобила му и след това са го изчаквали около час и половина. След залавянето, жалбоподателят Я. не се подчинил на заповедта на проверяващия Р. да представи документите си, а се държал изключително арогантно, като блъснал Р. и го съборил на земята. Това негово арогантно поведение е продължило и при съставянето на акта, за което свидетелства и св.Б..

При това положение съдът приема, че жалбоподателят е извършил посоченото в акта и наказателното постановление административно нарушение, а именно – ловувал е без писмено разрешително за ловуване.

При съставянето на акта и издаването на наказателното постановление не са допуснати нарушения на процесуалните правила. Актът е съставен в изискуемия срок и е надлежно подписан от съставителя, свидетеля и нарушителя. Наказателното постановление е издадено при спазване изискванията на закона и съдържа необходимите реквизити. Наложените наказания са в размерите, предвидени в закона за такова нарушение – след изменението на ЗЛОД в ДВ, бр.91 от 2008г. лишаването от право на лов е в твърд размер – три години, като наказващият орган законосъобразно е преценил, с оглед арогантното поведение на жалбоподателя, че следва да му наложи глобата в предвидения от закона максимум – 400лв.

В горния ред на правните съждения съдът трябва да счете наказателното постановление за правилно и законосъобразно, поради което то следва да бъде потвърдено изцяло.

Водим от горното и на осн. чл.96, ал.2 от ЗЛОД и чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И   :

 

ОСТАВЯ без уважение жалбата на В.К.Я. ***, ЕГН-**********, ПРОТИВ наказателно постановление № 12 от 06.03.2009г. на директора на Държавно горско стопанство гр.Царево и ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Бургаски административен съд, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

СЪДИЯ: