Разпореждане по дело №2259/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 6129
Дата: 1 септември 2022 г.
Съдия: Мария Иванова Николова
Дело: 20227180702259
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 29 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

6129

гр. Пловдив,  01.09.2022 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, І отделение, XV състав в публично заседание на първи септември през две хиляди двадесет и втора година в състав : 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ НИКОЛОВА                                                                                                  

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА, като разгледа докладваното от Председателя частно адм. дело № 2259 по описа за 2022 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.276 – чл. 283 от Закона за изпълнение на наказанията а задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по искане на З.З.К., с ЕГН **********,***, с правно основание чл.276 от ЗИНЗС да му се осигури преглед и лечение във връзка със заболяванията му гастрит и високо кръвно налягане.

В съдебно заседание К. сочи, че още от постъпването си в затвора има проблем с кръвното налягане, като е извикана бърза помощ и му е оказана медицинска помощ. Посочва, че приема хапчета за кръвно – Бизогама. К. поддържа, че искането му е да бъде изведен за лечение за кардиолог.

Ответникът - началник на Затвора Пловдив, чрез процесуалния си представител, оспорва искането и счита същото за неоснователно, доколкото не е налице бездействие. Сочи, че К. не е отправял искане за преглед от външен специалист.

Искането е допустимо, тъй като възможността за предявяването му не е ограничена във времето и същото изхожда от лицето, което твърди, че е засегнато от твърдяното от него нарушение на забраната по чл.3 от ЗИНЗС. Разгледано по същество, същото е неоснователно.

Съдът, като се запозна с искането и събраните по делото доказателства, намира от фактическа страна следното:

Няма спор по делото, че З.З.К. *** на 09.05.2022г. за изтърпяване на наказание 2 години лишаване от свобода.

Според представената по делото докладна записка на инспектор СДВР Т.Ц. и извадка копие на амбулаторна книга, К. е бил преглеждан под амбулаторен номер 634 и 639, като при първия преглед му е премерено кръвното с показатели 135/80 и му е изписан Валидол и Фуроземид, а при втория преглед му са дадени 6 таблетки Бизогама. По делото е приложена и карта за преглед издадена от МЗ-Център за спешна медицинска помощ с дата 03.07.2022г., като при прегледа е изписан Фуроземид. Приложено е и копие на лист от ЕКГ.

В приложената по делото автобиография с дата 09.05.2022г. по отношение на здравословното си състояние К. е посочил, че е здрав.

По делото са представени заповеди на началника на затвора Пловдив от 14.06.2022г. и от 15.07.2022г. за назначаването на К. на работа, както и заповеди от 15.07.2022г. и от 23.08.2022г. за спирането му от работа. Представени са и график за разпределение на времето на лишените от свобода от III-ти пост, както и писмо на главния директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, с която е наредено медицинското обслужване в затвора Пловдив да се извършва от медицински специалисти от ареста Пловдив, които да посещават всеки ден от работната седмица затвора Пловдив по предварително съгласуван график до отпадане на необходимостта. Представен е и график утвърден от Началник ОСИН Пловдив и от Началник затвор Пловдив. Във връзка с наложено дисциплинарно наказание от 30.08.2022г. на лишеният от свобода К. е извършен преглед, според заключението на който съшият може да търпи наказание наказателна килия.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Съгласно чл.276 от ЗИНЗС, всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска: 1. прекратяването на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията или на длъжностно лице, представляващи нарушение на забраната по чл. 3; 2. извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на забраната по чл. 3. Липсата на изрично формулирано в нормативен акт задължение за извършване на фактически действия не е пречка искането по ал. 1 да бъде уважено, за да се прекрати нарушението на чл. 3.

 Съгласно чл.3, ал.1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според ал.2, за нарушение на ал.1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Според  чл.128, ал.1 от ЗИНЗС при изпълнение на наказанието лишаване от свобода се създават условия за опазване на физическото и психическото здраве на лишените от свобода. За всеки лишен от свобода се създава медицинско досие, което съдържа информация и постоянно поддържани данни за здравословното му състояние. При преместване на лишения от свобода в друг затвор медицинското досие се изпраща незабавно на приемащата териториална служба.

Разпоредбата на чл.129, ал.1 от ЗИНЗС гласи, че медицинското обслужване на лишените от свобода се осъществява в медицински центрове и специализирани болници за активно лечение, разкрити към местата за лишаване от свобода по реда на чл. 5, ал. 1 от Закона за лечебните заведения. Съобразно ал. 3 предписанията на медицинските специалисти имат задължителен характер за началниците на съответните места за лишаване от свобода. Медицинското решение се взема единствено в интерес на здравето на лишения от свобода. Към затворите, затворническите общежития и поправителните домове се създават медицинските центрове, като към всеки медицински център се откриват до 10 легла за краткотрайно лечение (така чл.133 от ЗИНЗС). В тях се осъществяват: 1.спешна медицинска и дентална помощ; 2.първична медицинска помощ; 3.специализирана извънболнична медицинска помощ; 4.дентално обслужване; 5.профилактична, рехабилитационна и хигиенно-противоепидемична дейност за поддържане и укрепване на физическото и психическото здраве на лишените от свобода; 6.медицинско освидетелстване на здравословното състояние на лишените от свобода (чл.134, ал.1 от ЗИНЗС).  Според разпоредбата на чл.137, ал.1 от ЗИНЗС при несъгласие с определената диагноза или назначеното лечение лишеният от свобода за своя сметка може да поиска консултация със специалисти от други лечебни заведения и в този случай на консултанта се осигурява достъп до молителя. Условията и редът за медицинското обслужване на лишените от свобода в затворите, поправителните домове и арестите се уреждат с Наредба № 2 от 22 март 2010 г. за условията и реда за медицинското обслужване в местата за лишаване от свобода /Наредба №2/, издадена от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, Обн. ДВ. бр. 31 от 23 април 2010 г., приета на основание  чл.128, ал.3 от ЗИНЗС.

Според чл.12 ал.1 от Наредба № 2, приемът в медицинския център се извършва по график, утвърден от началника на затвора или поправителния дом, а според ал.2 лишените от свобода, които желаят да посетят медицински специалист, се записват в специален дневник, който се съхранява при постовия надзирател. Прегледът се осъществява от медицинския специалист в срок до 24 часа от вписването.

При анализ на цитираната относима нормативна уредба, настоящият съдебен състав намира, че искането, с което е сезиран съда е неоснователно. Не се констатира твърдяното от К. бездействие на затворническата администрация за предоставяне на лечение или медицинско обслужване. Видно от приложените по делото писмени доказателства на К. са извършени амбулаторни прегледи и са му предписвани Валидол, Фуроземид и Бизогама. И в съдебно заседание К. заяви, че са му дадени таблетки Бизогама. Отделно от това по делото е приложена и карта за преглед издадена от МЗ-Център за спешна медицинска помощ с дата 03.07.2022г., като при прегледа е изписан Фуроземид. Приложено е и копие на лист от ЕКГ. Нещо повече и в искането си до съда К. изрично сочи, че не е подавал искане за преглед и лечение. Т.е няма данни по делото да е спазен реда по чл.12, ал.2 от Наредба № 2. А за да е налице отказ или бездействие на затворническата администрация от медицинско обслужване (преглед или лечение) е необходимо лишеният от свобода освен обективно да има нужда от определени диагностични, лечебни и/или профилактични дейности, но и да е заявил такава нужда писмено в специалния дневник по чл.12, ал.2 от Наредба №2. От доказателствата по делото не се установява наличието на действия или бездействия на органа по изпълнение на наказанията, представляващи нарушение на забраната по чл.3 от ЗИНЗС.

С оглед гореизложеното, оплакването за нарушение на чл.3 от ЗИНЗС се явява неоснователно. По изложените съображения и на основание чл.280, ал.2, т.1 от ЗИНЗС, съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ОТХВЪРЛЯ искането на З.З.К., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора - Пловдив, с правно основание чл.276 от ЗИНЗС, за прекратяване на действия и бездействия на орган по изпълнение на наказанията, представляващи нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС, изразяващи се в отказ да бъде изведен за преглед и лечение.

 

Разпореждането може да се обжалва в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на Пловдивски административен съд.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: