Решение по дело №66/2021 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 май 2021 г.
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20217220700066
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 88

 

гр. Сливен, 05. 05. 2021 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на  двадесет и осми април, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

             

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                            ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                    ИГЛИКА  ЖЕКОВА

 

При участието на секретаря ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административнонаказателно дело № 66 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба от Д.Н.П., подадена против Решение № 260183 от 14.12.2020 г., постановено по АНД № 837 / 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен, с което е потвърден Електронен фиш /ЕФ/ за налагане на глоба Серия К № 3528921, издаден от ОД на МВР - Сливен, с който на Д.Н.П., за нарушение на чл. 21, ал. 2 във връзка с чл. 21, ал. 1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 189, ал. 4 във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 5 от ЗДвП, е наложена глоба в размер на 400 лева.

В жалбата касационният жалбоподател твърди, че обжалваното решение е неправилно и необосновано, поради неправилни фактически и правни изводи. Излага съображения, че: административнонаказателната му отговорност е ангажирана неправилно – в нарушение на принципа по чл. 24, ал. 1 от ЗАНН и в нарушение на чл. 188, ал. 1 от ЗДвП; с. на автомобила Р. И. П. е п., поради което е следвало административнонаказателното производство да бъде прекратено; не е доказано, че жалбоподателят е извършил нарушение за скорост, нито че има качеството на с. на автомобила. Моли обжалваното съдебно решение да бъде отменено с произнасяне по същество с решение, с което да бъде отменен процесният електронен фиш. Претендира присъждане на направените по делото разноски.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява и не се представлява. В представена писмена молба чрез упълномощен процесуален представител излага съображения в подкрепа на твърденията си за неправилност на обжалваното съдебно решение.

Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция на МВР - Сливен, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител оспорва касационната жалба като неоснователна, излага съображения в подкрепа на твърденията си за правилност на обжалваното съдебно решение и моли да бъде оставено в сила, прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на обжалваното съдебно решение.

Касационната жалба е подадена в предвидения в чл. 211, ал. 1 от АПК преклузивен срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Видно от установената по делото фактическа обстановка, на 10.04.2020 г. в 09:17 ч. по път І-6 км 363+500 в района на О. Т. с посока от г. С. за г. Б., при въведено ограничение на скоростта от 60 км/ч с пътен знак В-26 за движение извън населено място, се е движил автомобил с Рег. № ********, с измерена скорост 104 км/ч. Нарушението е установено и заснето с  автоматизирано техническо средство № ТFR1-М 0584, монтирано в служебен автомобил на ОД на МВР Сливен, видно от приложените към преписката: писмо от Началника на РУ на МВР – Т.; клип № 11748, в който е отразено, че измерената скорост на автомобила е 104 км/ч, а наказуемото превишение е 41 км/ч; Протокол от проверката на мобилна система за видеоконтрол ТFR1-М от 06.11.2019 г. със заключение, че мобилната система съответства на одобрения тип; Протокол за използване на автоматизирано техническо средство или система от 10.04.2020 г., в който са отразени: местонахождението на мястото за контрол; наличието на пътен знак за ограничение на скоростта 60 км/ч; разстоянието от пътния знак с въведено ограничение до автоматизираното техническо средство; номера на служебния автомобил, в който е монтирано техническото средство; име, фамилия и подпис на служителя; начало и край на работа на техническото средство. За установеното и заснето превишение на разрешената скорост, е издаден процесният електронен фиш, с който на касационния жалбоподател е наложена глоба в размер на 400 лева.

За да потвърди обжалвания електронен фиш като законосъобразен, първоинстанционният съд, след като е обсъдил и преценил събраните по делото доказателства, е приел за установено, че жалбоподателят е извършил нарушение на чл. 21 от ЗДвП; изложил е обосновани съображения за неоснователност на наведените от жалбоподателя доводи, включително и по отношение на възражението, свързано със собствеността на автомобила; направил е изводи, че при издаване на електронния фиш не са допуснати нарушения на материалния и процесуалния закон.

Решението на Районния съд е валидно, допустимо и правилно. Установените от Районния съд факти кореспондират със събраните по делото доказателства. Изводите на Районния съд са съобразени с установените по делото факти и с приложимото право, поради което Районният съд в съответствие със закона и обосновано е потвърдил обжалвания ЕФ. Административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана законосъобразно по предвидения в ЗДвП специален ред за налагане на глоба с електронен фиш. Възраженията на касационния жалбоподател са неоснователни.

От събраните по делото доказателства е установено, че процесният автомобил се е движил с превишена скорост извън населено място – с превишение от 41 км/ч спрямо сигнализираната с пътен знак. За превишаване от 41 до 50 км/ч на разрешената максимална скорост, в ЗДвП е предвидена административнонаказателната разпоредба на чл. 182, ал. 2, т. 5,  която в разглеждания случай е приложена правилно.

С оглед доказателствата по делото, Районният съд правилно и обосновано е приел, че авторството на деянието е установено по несъмнен начин. Процесният автомобил е регистриран в АИС-КАТ на името на Р. И. П., която видно от представеното от жалбоподателя Удостоверение за н., издадено на 06.04.2020 г. от О. Х., е п. на *** г. и след с. си е о. н. по закон: с. – ж. Д.Н.П., и д. д. Процесното нарушение е извършено на 10.04.2020 г.– след с. на Р. И. П. Към датата на нарушението н. на Р. П. е о. и с оглед липсата на твърдения и доказателства за о. от н. й, следва да се приеме, че към датата на нарушението процесният автомобил е в р. на с. между н. по закон на п., един от които е и жалбоподателят П.. Следователно, с издаването на ЕФ на името на жалбоподателя П., не е нарушена специалната разпоредба на чл. 188, ал. 1 от ЗДвП. Няма данни по делото за постъпила в МВР в срока по чл. 189, ал. 5 от ЗДвП информация за водач, управлявал автомобила към момента на констатиране на нарушението, различен от посочения в ЕФ собственик на МПС, поради което административнонаказателната отговорност на жалбоподателя е ангажирана законосъобразно, както правилно и след прецизен анализ на доказателствата по делото е приел и Районният съд. Изложените в тази връзка от Районния съд мотиви са съобразени с доказателствата и правото, поради което касационната инстанция изцяло ги споделя и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към тях.

По изложените съображения, Районният съд правилно е потвърдил процесния електронен фиш, издавайки валидно, допустимо и в съответствие с материалния закон решение, при чието постановяване не са допуснати посочените в касационната жалба нарушения, поради което същото следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода на спора, претенцията на касационния жалбоподател за присъждане на направените по делото разноски е неоснователна.

С оглед изхода на спора и на основание чл. 63, ал. 5 от ЗАНН, претенцията на ответника по касационната жалба за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважена и касационният жалбоподател следва да бъде осъден да заплати на ОД на МВР – Сливен, защитавана от юрисконсулт, юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 лева, определено по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 и ал. 5 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260183 от 14.12.2020 г., постановено по АНД № 837 / 2020 г. по описа на Районен съд – Сливен.

ОСЪЖДА Д.Н.П. с ЕГН: **********, с адрес: ***, да заплати на Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Сливен, сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е окончателно.

 

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                          ЧЛЕНОВЕ: