Решение по дело №3483/2019 на Районен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 февруари 2020 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Живка Кирилова
Дело: 20192230103483
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    194

 

гр.Сливен, 14.02.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          СЛИВЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, І-ви граждански състав в публично заседание на двадесет и първи януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖИВКА КИРИЛОВА

 

при секретаря А. В. в присъствието на прокурора …… като разгледа докладваното от  районния съдия гр.д. № 3483 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе съобрази:   

 

Предявени са обективно кумулативно съединени искове за предоставяне упражняването на родителски права, определяне режим на лични контакти и издръжка на малолетно дете, намиращи правното си основание в чл. 127, ал. 2 от СК.

          Ищецът в молбата си твърди, че с ответницата са съжителствали на семейни начала, вследствие на което се родило детето – Т. на 06.11.2008 год. в И.

Сочи, че в началото на всичко било наред, като първоначално живеели в И., а когато се прибрали в Б. при родителите на ищеца, същите им помагали в отглеждането на детето.

Твърди, че по-късно, когато детето отраснало се установили да живеят в жилището на ищеца, находящо се в гр. С., ул. „А." № ., като нищо в отношенията им не показвало предстоящата раздяла, до момента в който ответницата решила да замине за Р. на гости на близките си за седмица - две.

Правил многократни опити за разговори с ответницата, които били без успех, от приятели разбрал, че живее в И. с друг мъж, от който има дете.

Твърди още, че не се интересувала от детето и повече от три години не е изплащала издръжка. Детето е на десет години, с израстването му се увеличават разходите по отглеждането и възпитанието му, увеличават се и сумите нужни за закупуването на учебни материали и помагала. Същото участва и в извънкласни форми на обучение.

Сочи също, че отсъствието на ответницата от страната води до невъзможността на двамата родители да постигнат споразумение за режима на лични контакти и размера на издръжката.

Предвид изложеното, моли съда да постанови решение, с което да му предостави упражняването на родителските права спрямо малолетното дете - Т.А.Б., като осъди ответницата да му заплаща като баща и законен представител на детето Т. ежемесечна издръжка в размер на 160 лева, считано от датата на завеждане на исковата молба, до настъпване на причини за нейното изменение или прекратяване.

Моли съда да определи обичайния режим на лични контакти на майката с детето, а именно: всяка първа и трета седмица от месеца, от 10 ч. на съботния ден, до 18 ч. на неделния ден, без преспиване. както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния отпуск на бащата. Претендира за присъждане на направените по делото разноски.

          При условията на чл. 131 от ГПК е постъпил отговор от назначения особен представител на ответницата, с който счита предявеният иск е допустим. Сочи, че от представените доказателства е видно, че детето е родено в Испания, от баща - ищеца и майка – ответницата, която е румънска гражданка, като по силата на ЗБГ, детето е приело гражданството на бащата, който е български гражданин, съгласно представеното удостоверение за раждане, изготвено в Община - С., с което се доказва, че то е вписано в регистрите за гражданско състояние на Общината.

Счита, че при наличието на твърдение, че майката - ответница е с неизвестен адрес в чужбина, следва да се приеме, че са спазени правилата за местна подсъдност на двата иска /по обичайното местопребиваване на детето/, както по националното процесуално право, така и по правото на ЕС, което е приложимото право в случая.

Счита, че при издирването на местонахождението на ответницата не са положени всички усилия от страна на ищеца, което, според регламент 2201/2003 г. би било пречка за признаването и изпълнението на решението на българския съд в държавите - членки на ЕС, поради което моли съда да задължи ищеца или служебно да извърши следните действия: - да изиска справка от Община - С. за наличието на адресна регистрация в Б.; да изиска от Община - С. копие от документите, въз основа на които е съставен българският акт за раждане на детето и то е вписано в регистрите за гражданско състояние на Общината, като в същите се съдържат данни за майката - място на раждане, постоянен адрес и др., които могат да дадат информация, с оглед осигуряване на призоваването й в чужбина.

Не оспорва факта, че след като двамата родители не живеят заедно и не могат да упражняват заедно родителските права, съдът трябва да се произнесе по въпросите както за родителските права и контакти, така и за издръжката на детето. В случая, при липсата на ефективно участие на ответницата в процеса, счита за особено наложително изготвянето на доклад по Закона за закрила на детето, поради което моли съда да възложи изготвянето на доклад, който да отрази всички фактори, които имат значение при предоставяне на родителски права.

Съдът е направил достатъчно усилия за издирване на адрес за връчване на книжата по делото, като е изискал справка в информационните масиви на МВР и архивите на група „Миграция“ от ОД на МВР –Сливен, като е представена и справка от НБД „Население“, от които е видно, че ответницата няма постоянен и настоящ адрес в РБ.

В съдебно заседание ищецът не се явява, представлява се от пълномощник, който моли съда да уважи молбата на изложените основания. Не възразява да бъде допълнен и свободен режим на лични отношения на майката с детето.

Ответницата не се явява в съдебно заседание. Представлява се от назначения особен представител, който не възразява да се уважат исковете, така както са предявени, като се допълни свободен режим на лични отношения на майката с детето.

От събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

          Страните са живяла на съпружески начала и от съвместното си съжителство имат едно дете – Т., роден на *** год.

Установи се, че в началото страните живели в разбирателство, подпомагани от родителите на ищеца за грижите спрямо детето. Ответницата заминала на гости при близки в Р. и не се завърнала, като ищецът правил многократни опити за връзка с нея, които били без успех. В последствие от приятели разбрал, че живее в Испания с друг мъж, от който има дете.

По делото е изготвен социален доклад, в който са описани жилищно битовите условия и средата в която живее детето, преките и непосредствени грижи полагани от бащата, при необходимост и подкрепата от неговите родители. Установено е и желанието на детето да остане да живее при баща си, който му е осигурил безопасна жилищно битова среда.

От разпитания по делото свидетели се установи, че страните са разделени от 2014 г., когато ответницата си тръгнала за Румъния. От тогава не се интересува нито от съпруга си, нито от детето, не се е обаждала дори и по телефона. Не изпраща пари за издръжката му, нито дрехи и подаръци. Единствените грижи по отглеждането и възпитанието на детето полага бащата, подпомаган от родителите си.

Горната фактическа обстановка е несъмнена и доказана. Съдът я прие за безспорно установена след подробен анализ на всички събрани гласни и писмени доказателства, които са безпротиворечиви и взаимодопълващи се и като такива съда ги кредитира изцяло.

Въз основа на така приетото за установено, съдът направи следните правни изводи:

Разгледана по същество молбата на молителите е основателна и следва да бъде уважена, ведно със законните последици от това.

          Съдът следва да предостави упражняването на родителските права спрямо малолетното дете Т.А.Б., роден на *** год. на бащата А.Т.Б., като определи местоживеенето на детето при бащата на адрес: гр. С., ул. „А." № . Определя свободен режим на лични отношения на майката М.М. с детето Т.Б., а като задължителен да се счита: всяка първа и трета седмица от месеца, от 10 ч. на съботния ден, до 18 ч. на неделния ден, без преспиване, както и един месец през лятото, който да не съвпада с годишния отпуск на бащата.

          От представеното удостоверение с изх. № РД-42-294 от 30.05.2019 г. е видно, че детето е записан в основно училище "П. Х." - С. в дневна форма на обучение в четвърти клас за учебната 2018/2019 г.

           Размерът на дължимата издръжка, според закона, се определя от една страна според нуждите на лицето, което има право на издръжка, а от друга – от възможностите на лицето, което я дължи – чл. 142 ал. 1 от СК. От една страна, съдът следва да прецени нуждите на детето, като потребностите се ограничават до обикновените условия на живот. Другият критерий са възможностите на родителя. При определяне размера на издръжката, съдът отчита и размерът на собствената издръжка на задълженото лице, както и дали има задължение към други лица. В настоящия случай майката е млада, здрава и работоспособна. 

          Съдът приема, че за осигуряване нуждите на детето от храна, дрехи, обувки, учебни пособия и помагала са необходими около 320 лв. месечно, като 160 лв. следва да се поемат от майката, а останалата част от бащата, тъй като той е ангажиран с отглеждането и възпитанието на детето.

          Следователно ответницата следва да заплаща ежемесечна издръжка за малолетното дете Т. в размер на 160 лв., считано от датата на подаване на  молба - 26.06.2019 г. до настъпване на други основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

          Ответницата следва да заплати на ищеца направените по делото разноски в общ размер на 600 лв., от които 300 лв. за назначения особен представител и 300 лв. заплатено адвокатско възнаграждение.

          Също така ответницата следва да заплати в полза на СлРС държавна такса в размер на 230.40 лв. върху определената издръжка за малолетното дете.

Ръководен от гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

                ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо малолетното дете Т.А.Б., ЕГН **********, роден на *** г. на бащата А.Т.Б., с ЕГН **********, като местоживеенето на детето ще бъде при бащата на адрес: гр. С., ул. „А.” №.

 

          ОПРЕДЕЛЯ свободен режим на лични контакти на майката М.М., родена на *** г. в Р., чрез особен представител адв. К. ***, с малолетното детето Т.А.Б., ЕГН **********, роден на *** г., а като задължителен да се счита: всяка първа и трета седмица от месеца от 10 ч. на съботния ден до 18 ч. на неделния ден, без преспиване, както и един месец през лятото, който не съвпада с годишния отпуск на бащата.

 

          ОСЪЖДА М.М., родена на *** г. в Р., чрез особен представител адв. К. *** да заплаща на А.Т.Б., с ЕГН **********, като баща и законен представител на малолетното детето Т.А.Б., ЕГН **********, роден на *** г. и двамата от гр. С., ул. „А.” № ., със съдебен адрес:***, офис 11, чрез адв. П. ***, ежемесечна издръжка в размер на 160 /сто и шестдесет/ лв., считано от входиране на исковата молба - 26.06.2019 г. до настъпване на други основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска до окончателното й изплащане.

 

         ОСЪЖДА М.М., родена на *** г. в Р., чрез особен представител адв. К. *** да заплати на А.Т.Б., с ЕГН ********** ***, със съдебен адрес:***, офис 11, чрез адв. П. *** направените по делото разноски в общ размер на 600 /шестстотин/ лв., от които 300 лв. за назначения особен представител и 300 лв. заплатено адвокатско възнаграждение.

 

                ОСЪЖДА М.М., родена на *** г. в Р., чрез особен представител адв. К. *** да заплати в полза на СлРС сумата от 230.40 лв. /двеста и тридесет лева и четиридесет ст./, представляваща държавна такса върху размера на определената издръжка.

 

Решението подлежи на въззивно обжалване пред СлОС в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: