Решение по дело №261/2021 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 298
Дата: 21 декември 2021 г.
Съдия: Маргарита Йорданова Стергиовска
Дело: 20217270700261
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

Р    Е     Ш     Е     Н     И     Е

 

№ ...........

град Шумен, 21.12.2021г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Шуменският административен съд, в публичното заседание на тринадесети декември две хиляди двадесет и първа година в следния състав:

 

                                                                   Председател: Кремена Борисова

                                                                          Членове:  Христинка Димитрова

                                                                                              Маргарита Стергиовска

                                                                          

при секретаря Ив. Велчева и с участие на прокурор Я. Николова от ШОП, като разгледа докладваното от административния съдия М. Стергиовска КАНД № 261 по описа за 2021г. на Административен съд – гр. Шумен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр.второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) и чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е въз основа на касационна жалба на „Г.К.“ ООД, ***, депозирана срещу Решение № 150/07.09.2021г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 1007/2021г. по описа на съда. С оспорения съдебен акт е потвърдено Наказателно постановление № 564896-F585759/10.03.2021г. на началник на Отдел „Оперативни дейности“ – Варна в Централно управление на НАП - гр. София, с което на основание  чл. 185, ал. 2 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/, във вр. чл. 185, ал. 1 от ЗДДС на „Г.К.“ ООД, *** е наложена „имуществена санкция“ в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл. 31, ал. 1 от Наредба № Н – 18/13.12-2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, издадена от министъра на финансите, във вр. чл. 118, ал. 4 от ЗДДС.

Касаторът релевира твърдения за незаконосъобразност на атакуваното решение поради постановяването му в противоречие с материалния закон и процесуалните правила. Излага твърдения за порочност на наказателното постановление, като извежда и тезата за „маловажност“ на нарушението. Поради това отправя претенция за отмяна на съдебното решение и на потвърденото с него НП. В съдебно заседание, редовно и своевременно призован, не се явява и не се представлява.

Ответната страна, ТД на НАП – Варна, редовно и своевременно призована, не се явява и не се представлява в съдебно заседание.

Представителят на Шуменска окръжна прокуратура възприема касационната жалба за допустима, а разгледана по същество за неоснователна.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на предявената касационна жалба и обсъди направените в нея оплаквания, становищата на страните, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество, касационната жалба се явява неоснователна по следните съображения:

Процесното решение е постановено при следната фактическа обстановка:

Дружеството „Г.-К.“, с. Климент извършва търговска дейност, като стопанисва търговски обект – магазин „Е.“, находящ се на бул. „Славянски“ № 80 в гр. Шумен.

На 18.12.2020г. в 16.35 часа била извършена данъчна проверка от компетентни длъжностни лица при ЦУ на НАП в търговски обект по смисъла на параграф 1, т. 41 от Допълнителните разпоредби на ЗДДС, представляващ магазин „Е.“, находящ се на бул. „Славянски“ № 80 в гр. Шумен, стопанисван от „Г.-К.“ ООД, при която било установено, че в търговския обект се извършва дейност, като в обекта има монтирано, въведено в експлоатация и регистрирано в НАП фискално устройство за отчитане на извършените продажби – модел „ELTRADE В1 – КL“ с ИН ЕD280463.

По време на проверката свидетелката Е.К.Д.– старши инспектор по приходите в НАП констатирала, че в обекта на 20.07.2020г. била допусната операторска грешка при маркиране на сума за плащане в брой в размер на 17595.00 лева с предмет на продажбата чанти 391 броя Х 45.00 лв. на обща стойност 17595.00 лв., за което бил издаден ФКБ с № 0001907 от 20.07.2020г. Сторно операцията за операторската грешка не била документирана чрез монтираното и работещо в обекта ФУ до 7-мо число на месеца, следващ месеца, в който е допусната грешката. Вместо със сторно касова бележка от ФУ за сторно операцията била издадена бележка от кочан с дата 20.07.2020г., но същата била без пореден номер, а като основание за извършената сторно операция било посочено: грешно маркирана сума, като самият управител обяснява това със своето незнание на закона.

За резултатите от проверката на 18.12.2020г. бил изготвен Протокол серия АА, № 0430722, в който било констатирано, че дружеството е нарушило разпоредбата на чл. 31, ал. 1 от Наредба № Н – 18/13. 12-2006 г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, издадена от министъра на финансите, във вр. чл. 118, ал. 4 от ЗДДС, във вр. чл. 118, ал. 4 от ЗДДС. Във връзка с тези констатации на 13.01.2021г., в присъствието на представляващия дружеството, бил съставен Акт № F585759 за установяване на административно нарушение на санкционираното лице за това, че като данъчно задължено лице не е изпълнило задължението си да извърши сторно операцията чрез издаване на документ от ФУ или ИАСУТД. Цитираният акт за установяване на административно нарушение бил връчен на представляващия дружеството - нарушител и подписан от него, без да изложи възражения, като връчването било обективирано в разписка. Впоследствие, представляващия дружеството се е възползвал от законното си право и депозирал писмени възражения в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, но били счетени за неоснователни от административно-наказващия орган.

Въз основа на така съставения акт АНО издал впоследствие атакуваното пред районния съд наказателно постановление.

При така установената фактическа обстановка и съобразявайки приобщените доказателства районният съд достигнал до извод, че актът и НП са издадени от компетентни органи, и разполагат с необходимото законово съдържание съобразно изискванията на  чл. 42 от ЗАНН и чл. 57 от ЗАНН. Съдебният състав извел и решаващото становище за законосъобразността на наложената на дружеството имуществена санкция, приемайки, че търговецът е допуснал вмененото му нарушение, което не покрива белезите за „маловажност“ по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. С оглед на това съдът потвърдил атакувания правораздавателен акт.

Шуменският административен съд намира, че обжалваното решение е валидно и допустимо. В тази връзка, решаващият съдебен състав съобрази, че същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му.

За да постанови решението си, Районен съд – Шумен е събрал и приобщил към делото по надлежния процесуален ред относимите писмени доказателства, представени съответно с наказателното постановление и в хода на съдебното производство, което е спомогнало делото да бъде изцяло изяснено от фактическа страна. Обстоятелствата, изложени в акта и наказателното постановление, са проверени от районния съд с допустимите по закон доказателствени средства. Решението е постановено от фактическа страна на база събраните доказателства, като съдът е изпълнил задължението си, разглеждайки делото по същество, да установи дали е извършено нарушение и обстоятелствата, при които е осъществено.

При реализираната проверка за съответствие на решението с материалния и процесуалния закон, съобразно възведеното касационно основание, настоящият касационен състав намира, че при правилно установена фактическа обстановка по делото, въззивният съд е достигнал до правилни изводи за законосъобразност на наказателното постановление, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК препраща към мотивите на районния съд. По делото няма спор, че касаторът развива търговска дейност в търговски обект, намиращ се на бул. „Славянски“ № 80 в гр. Шумен, който на 18.12.2020г. бил проверен от служители на НАП. В хода ѝ длъжностните лица констатирали нарушение на чл. 31, ал. 1 от Н – 18/13.12-2006г. за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти, изискванията към софтуерите за управлението им и изисквания към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин, във вр. чл. 118, ал. 4 от ЗДДС. Разпоредбата от подзаконовия нормативен акт стриктно регулира способа за извършване на операция по сторниране при операторска грешка чрез издаване на документ от работещото в обекта ФУ в предвидения от закона срок. Този ред не е спазен от търговеца, предвид използването на сторно касова бележка от РККБ, без пореден номер, при което контролните органи закономерно са приели, че е налице извършено административно нарушение, подлежащо на санкциониране по реда на чл. 185, ал. 2 от ЗДДС, във вр. с чл. 185, ал. 1 от ЗДДС. До аналогичен правен извод е достигнал и районният съд, отчитайки приобщените по делото писмени и гласни доказателства.

Правилно предходният съдебен състав е приел, че конкретната простъпка не разкрива белезите на „маловажно“ нарушение по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, доколкото не разкрива по-ниска степен на обществена опасност от останалите подобни нарушения. Обстоятелството, че това е първо по ред нарушение за лицето е отчетено от АНО, наложил имуществена санкция в законоустановения ѝ минимум. Поради това претенцията на касатора за приложение на института на „маловажния случай“ не следва да бъде кредитирана.

Горното мотивира настоящия състав да приеме, че касационната жалба се явява неоснователна. Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, съдебният състав не намира основания за неговата отмяна. Служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК не установи основания за нищожност, недопустимост на атакуваното решение или несъответствие с материалния закон.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 1 и ал. 2, предл. 1 от АПК, във вр.с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Шуменският административен съд

 

 

Р   Е    Ш    И   :   

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 150/07.09.2021г. на Районен съд – Шумен, постановено по ВНАХД № 1007/2021г. по описа на съда.

Решението е окончателно.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:......................         ЧЛЕНОВЕ: 1..........................

                                                                                             

                                                                                                   2..........................

ЗАБЕЛЕЖКА: Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. Влязло в сила на 21.12.2021г.