Присъда по дело №528/2014 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 5
Дата: 9 февруари 2016 г. (в сила от 2 декември 2016 г.)
Съдия: Пламен Димитров Петков
Дело: 20141800200528
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 3 декември 2014 г.

Съдържание на акта

П  Р  И  С  Ъ  Д  А

 

 5

 

град СОФИЯ, 09. 02. 2016 година

 

 

 

В   ИМЕТО  НА   НАРОДА

 

           

 

 

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД – наказателно отделение, в публично съдебно заседание, проведено на девети февруари, две хиляди и шестнадесета година, в състав:

                                              

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен  Петков

                                                СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. Й.Т.

                                                                                               2. Б.К.

 

при секретаря А.Д. в присъствието на прокурора Наталия Николова, като разгледа докладваното от председателя НОХД № 528 по описа за 2014 година и въз основа на събраните по делото доказателства

 

 

ПРИСЪДИ :

 

 

ПРИЗНАВА подсъдимият К.Т.С., роден на *** ***, българин, с българско гражданство, с основно образование, неженен, с постоянен адрес ***, реабилитиран, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН, в това, че на 10. 08. 2014 год., около 10, 30 часа на МП „Калотина”, обл. Софийска, е направил опит да пренесе през границата на страната, от Република България в Република Сърбия, неистински парични знаци – 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен № ВС 62740102 F, с курс в страната и чужбина, като е знаел, че е неистинска и деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини – извършване на митническа проврека, поради което и на основание чл. 244, ал. 1, пр. 3-то във вр. с чл. 243, ал. 1 във вр. с чл. 18, ал. 1, пр. 1-во от НК и чл. 54 от НК го ОСЪЖДА  на  лишаване от свобода за срок от ДВЕ ГОДИНИ.

            На основание чл. 66, ал. 1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното на подсъдимия наказание с изпитателен срок от ПЕТ ГОДИНИ.

            ПОСТАНОВЯВА след влизане на присъдата в законна сила вещественото доказателство - 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен № ВС 62740102 F, находяща се на съхранение в БНБ да бъде унищожена по предвидения ред.

            На основание чл. 189, ал. 3 от НПК ОСЪЖДА подсъдимият К.Т.С. с установена по делото самоличност да заплати в полза на Софийският окръжен съд направените по делото деловодни разноски, в размер на 75 /седемдесет и пет/ лева.

ПРИСЪДАТА може да се обжалва или протестира пред СОФИЙСКИ АПЕЛАТИВЕН СЪД в 15-дневен срок, по реда и начина, визирани в разпоредбите на чл.318 и следващите от НПК, считано от днес.

                                                          

 

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                        

               

                                                 

                                                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:1.                         

 

 

 

 

                                                                                                     2.

           

                                             

 

 

 

 

 

 

 

Съдържание на мотивите

 

 

            МОТИВИ по НОХД № 528 / 2014 год. по описа на  СОФИЙСКИ  ОКРЪЖЕН  СЪД

 

 

 

            С.о.п. е внесла обвинителен акт в  СОФИЙСКИ  ОКРЪЖЕН  СЪД  за  разглеждане  срещу

 

 

- подс. К.Т.С. - роден на *** ***, българин, български граждани, неженен, с основно образование, с постоянен адрес ***, ЕГН: **********, неосъждан, с обвинение за това, че на 10. 08. 2014 год., около 10. 30 ч. на МП К., обл. С., е направил опит да пренесе през границата на страната, от Р Б. в Р С. неистински парични знаци - 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен номер , с курс в страната и в чужбина, като е знаел, че е неистинска и деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини - извършване на митническа проверка - престъпление по чл. 244, ал. 1, пр. 3, във вр. чл. 243, ал. 1, във вр. чл. 18, ал. 1, пр. 1 от НК.

В съдебно заседание представителят на прокуратурата поддържа изцяло повдигнатото обвинение срещу подсъдимия, като заявява, че същото е доказано по несъмнен и категоричен начин. Предлага подсъдимият да бъде признат за виновен в извършването на твърдяното престъпление, като пледира съдът да наложи на подсъдимия С. наказание около предвидения в разпоредбата на чл. 244, ал. 1, пр.3, във вр. чл. 243, ал. 1, във вр. чл. 18, ал. 1, пр. 1 от НК законов минимум – в размер на две години лишаване от свобода. Счита, че изпълнението на наложеното наказание следва да бъде отложено при условията на чл. 66, ал. 1 от НК за срок от пет години, а вещественото доказателство по делото - - 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен номер, находяща се на съхранение в БНБ, да бъде унищожено по предвидения законов ред.

Защитата на подс. С. по същество оспорва фактическата обстановка изложена в обстоятелствената част на обвинителния акт, като подсъдимия се възползува от правото си на провеждане на съкратено съдебно следствие по реда на чл. 371, т. 1 от НПК. Защитникът счита, че подсъдимия не е осъществил деянието от субективна страна, както и че в конкретния случай следва да намери приложение разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК.

Съдът, след като обсъди поотделно и в тяхната съвкупност събраните по делото доказателства и ги прецени във връзка с доводите на страните, приема за установено следното :         

 

            ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА        

Подс. К.Т.С. към 2014 год. работел в РГ, но пребивавал и в РБ.. На датата 09. 08. 2014 год. се намирал  в гр. С., като заедно със съпругата си - свидетелката М. С. П. посетили пазар, находящ се в квартал „О." с намерение да закупят парфюми на по-ниска продажна цена. Там непознат и неустановен по делото мъж, му предложил да закупи банкнота от 100 долара, като обяснил, че му трябват български левове, но в близост нямало обменно бюро. Подс. С. започнал да се пазари с него като предложил сумата от 80 лева. Мъжът се съгласил, но С. му казал, че ще я купи за 50 лева. Непознатият мъж се отказал и си тръгнал. Върнал се след около 5 минути продължавайки да предлага банкнотата. Подс. С. отказал да я купи за сумата от 50 лв., като държал в ръцете си банкнота от двадесет български лева, каквато сума и предложил за закупуване на банкнотата. Непознатият мъж дръпнал парите от ръцете на подсъдимия, оставил му банкнотата от 100 долара и се отдалечил. С. поставил банкнотата в портмонето си, след което той и свидетелката П., си тръгнали.

Фирма „С. бус" осъществява транспортна дейност. На датата 10. 08. 2014 год., автобус на фирмата - марка „Сетра", с рег.№ ., управляван от свидетелят Д. Л. М. трябвало да осъществи курс по линията С. – Б.. Автобусът тръгнал в 09. 00 часа на 10. 08. 2014 год. от автогара „С." в град С. с 46 пътника. Под номер четири в списъка с пътници, бил подс. С., който пристигнал сам и се настанил в автобуса. Без да спира никъде, автобусът пристигнал на ГКПП К. на трасе „Изходящи леки автомобили и автобуси" и се установил за провеждане на митническа проверка. Един от шофьорите събрал паспортите на пътниците. Свидетелят В. В. К. - митнически служител, около 10. 30 часа започнал проверка на автобуса в рамките на която не констатирал нарушения. Преминал към проверка на пътниците, като отделил на произволен принцип шест лични карти и разпоредил лицата, сред които бил и подсъдимия С., да бъдат извикани от свид. М. за физическа лична проверка. При проверката на наличните парични средства в портфейла на подс. С., митническия служител констатирал видимо неистинска банкнота с номинал 100 долара с № .. На въпрос от страна на свидетеля К. от къде е банкнотата, подс. С. му обяснил, че закупил банкнотата от пазар за сумата от 20 лева и знае, че не е истинска, като заявеното от него било възприето и от свидетеля М.. Банкнотата била взета от свидетеля К., а подс. С. задържан за срок от 24 часа по ЗМВР. За случилото се бил уведомен дежурен разследващ полицай и образувано досъдебно производство на основание чл. 212, ал. 2 от НПК с първото действие по разследването - разпит на свидетел. С протокол за доброволно предаване от 10. 08. 2014 год., свидетеля В.К. предал банкнотата - веществено доказателство  по делото на разследващия орган.

От заключението по съдебно техническа експертиза за истинност - протокол № 2843/20. 08. 2014 год. - е видно, че представена банкнота – веществено доказателство по делото е неистинска. Експертът сочи, че банкнотата е отпечатана върху хартия, която се различава по плътност и морфологични белези от хартията на оригиналните банкноти, емисии на Федералния резерв на САЩ. Маскирана е флуоресценцията на използваната хартия. Липсват воден знак, осигурителна нишка и вградени в хартията червени и сини влакна. Вещото лице сочи също така, че са установени много различия, микротекстът не се чете. Структурата на печатните линии е различна от тази на оригиналните банкноти, липсва характерният за оригиналните банкноти релеф в печата на лицевата и обратната страна. Наблюдават се бледи имитации на водния знак и осигурителната нишка и др. Експертът сочи също, че обект на експертно изследване в НЦА на БНБ са били и други неистински банкноти от 100 щатски долара, характеризиращи се с идентичен начин на изработка с тази по настоящето дело. В съдебно заседание разяснява, че ако едно лице е боравило с щатска валута почти веднага би трябвало да разпознае банкнотата като неистинска по многобройни редица признаци, както и, че фалшификацията не е с добро качество.

 

   Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на следните, преценени и обсъдени, доказателства и доказателствени средства, събрани в хода на съдебното следствие, а именно от: гласните доказателства, съдържащи се в приобщените по реда на чл. 373, ал. 1, вр.  чл. 372, ал. 3, вр. чл. 283 от НПК протоколи за разпит на следните свидетели: Д. Л. М. (л. 28 от ДП), М. С. П. (л. 29-30 от ДП), заключението по съдебно техническа експертиза за истинност и дадените от вещото лице отговори в съдебно заседание, протоколите за извършени следствени действия и другите документи, имащи значение за изясняване на обстоятелствата по делото, писмените доказателства прочетени съобразно разпоредбата на чл. 283 от НПК, приложеното по делото веществено доказателство и не на последно място, приобщените по реда на чл. 279, ал. 2 вр. ал. 1, т. 2 от НПК обяснения на подсъдимия дадени пред орган на досъдебно производство в присъствието на защитник и показанията на свид. К. приобщени по реда на чл. 281, ал. 4 вр. ал. 1, т.2 от НПК. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетеля К. и тези на свидетеля М., тъй като в същите не са налице никакви противоречия, налице е последователност, логичност и достоверност, като в тях обективно и правдиво са възпроизведени възприетите от свидетелите факти, които са относими към предмета на доказване по делото. В частност, относно конкретно възприетите и възпроизведени от тези свидетели факти, имащи значение за изясняване обективната истина по делото и които са приети за безспорно установени, съдът не констатира никакво вътрешно противоречие в показанията на нито един от посочените свидетели, като не констатира такова противоречие и между показанията на отделните свидетели. Съдът  кредитира показанията и на свидетелката П. с изключение в частта им, че процесната неистинска банкнота е била „забравена” от подсъдимия в неговия портфейл, както и, че подсъдимия бил във видимо нетрезво състояние преди отпътуването му на инкриминираната дата за ФРГ. В тази част, показанията на свидетелката П. /живуща на семейни начала с подс. С./ не следва да бъдат кредитирани и възприемани от съда като достоверни. Това е така, защото в тези им части, показанията на свидетелката не само не кореспондират с останалия събран по делото доказателствен материал, но се и опровергават от него, а и, противоречат на правилата на елементарната житейска логика. Извън всякакво съмнение, заявеното от свидетелката П. пияно състояние на подсъдимия, обективно е щяло да бъде възприето, както от свидетеля М. по време на пътуването до извършване на митническата проверка, така и от свидетеля К., провел личната проверка на подс. С.. Житейски пък е нелогично, подс. С. преди пътуване през границата на страната да не провери съдържанието на своя портфейл, като междувпрочем, е могъл да стори това и без тези негови действия  да бъдат възприети от свидетелката П.

 

При така възприетата фактическа обстановка съдът направи следните изводи от правна страна:

 

           

ОТ  П Р А В Н А  С Т Р А Н А - От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установява по един несъмнен и категоричен начин, че подсъдимият С. на датата  10. 08. 2014 год., около 10. 30 ч. на МП К., обл. С., е направил опит да пренесе през границата на страната, от РБ. в РС. неистински парични знаци - 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен номер ., с курс в страната и в чужбина, като е знаел, че е неистинска и деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини - извършване на митническа проверка, като по този начин е осъществил от обективна и субективна страна състава на престъплението по чл.244, ал.1, пр. 3, във вр. чл.243, ал.1, във вр. чл.18, ал.1, пр.1 от НК.

Обект на престъплението са обществените отношения, касаещи и  регулиращи паричната система на страната, обезпечаващи правото на емитиране и пускане в обращение на пари само и единствено, от специализирани държавни органи оторизирани да сторят това. От обективна страна подсъдимият С. на датата 10. 08. 2014 год., около 10. 30 ч. на МП К., обл. С., е направил опит да пренесе през границата на страната, от РБ. в РС. неистински парични знаци - 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен номер ., с курс в страната и в чужбина, като е знаел, че е неистинска и деянието е останало недовършено по независещи от дееца причини - извършване на митническа проверка. Също от обективна страна, изпълнителното деяние в третата предвидена от законодателя в нормата на чл. 244, ал. 1 от НК форма е останало недовършено поради независещи от подс. С. причини, а именно – поради предприетата и извършена митническа проверка от свидетеля К. – митнически служител, който при тази проверка е открил процесната неистинска банкнота, предмет на деянието. Предметът на престъплението е неистински паричен знак - 1 /една/ банкнота в копюр от 100 /сто/ долара със сериен номер ., което обстоятелство е безспорно установено по делото.

От субективна страна деянието е  извършено при форма на вината  пряк умисъл по смисъла на чл. 11 ал.2 от НК - подс. С. с оглед психическата си и житейска зрялост несъмнено е съзнавал всички елементи от обективната страна на престъпния състав  а именно, че пренася през границата на страната на банкнота, представляваща неистински паричен знак, поради което същата е негодно платежно средство, предвиждал и целял този резултат, а е и имал намерение да постигне целения престъпен резултат. Това се доказва от обективните действия на подсъдимия при извършване на самото деяние - купува банкнота от непознато за него лице и не от лицензирано за тази дейност място, за сума много под реалната за обмен на долар спрямо български лев, поставя я в портмонето си - на място на което обикновено се поставят парични знаци които ще бъдат вкарани в оборот и с предмета на престъпление, прави опит да премине през границата на страната.

 

ПРЕЦЕНКА ДОВОДИТЕ НА ЗАЩИТАТА

 

      Поради гореизложеното, съдът не споделя доводите на защитата, че подс. С. не е осъществил както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението за което му е повдигнато обвинение и в извършването на което, съдебния състав го призна за виновен. Не може да бъде споделено и виждането, че в настоящия случай следва да намери приложение разпоредбата на чл. 9, ал. 2 от НК. И това е така, защото съгласно обсъжданата законова норма, не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаците на предвидено в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна. Наказателният закон предвижда малозначителност на деянието, което означава липса на престъпление, в два варианта - отсъствие на обществена опасност поради неговата малозначителност, или наличие на обществена опасност на деянието, но с нейна явна незначителност.  В конкретния случай, не може да бъде счетено нито, че при извършеното от подс. С. деяние отсъствува каквато и да е обществена опасност, нито пък, че същата е налична, но с явна незначителност, макар и предмета на престъпление да е само една неистинска банкнота и деянието да е приключило във фазата на опита. Не може да има спор, че деянието е останало недовършено само и единствено поради независещи от него причини, а именно – поради предприетата и извършена митническа проверка от свидетеля К. – митнически служител, който при тази проверка е открил процесната неистинска банкнота, предмет на деянието. Иначе казано, внимателната преценка на всички обстоятелства по делото не позволява, разпоредбата на  чл. 9, ал. 2 от НК в настоящия казус да намери приложение.

           

 

ПРИ ИНДИВИДУАЛИЗАЦИЯ НА НАКАЗАНИЕТО - След извършената преценка на данните по делото, съдът констатира, че в конкретния случай липсват многобройни или изключителни смекчаващи наказателната отговорност на подсъдимия обстоятелства, поради което и не определи наложеното на подс. С. наказание при условията на чл. 55 от НК.

В частност като смекчаващи вината на подсъдимия обстоятелства, съдът преценява липсата на лоши характеристични данни, социалната ангажираност, както и факта, че след настъпилата при условията на чл. 88а от НК реабилитация, касателно С. липсват данни за каквато и да е било регистрация за съпричаност към извършване на криминални деяния. Отегчаващи вината и отговорността му обстоятелства, по делото не се констатират.

 Така, при наличие единствено на смекчаващи наказателната отговорност на подс. С. обстоятелства, при условията на чл. 54 от НК, на последния бе определено наказание към възможния законов минимум, а именно – лишаване от свобода за срок от две години.

Така определеното наказание като размер съдът счете за справедливо, необходимо и достатъчно за превъзпитаване на дееца в дух на спазване на законовия ред в страната, съобразно прогласените в разпоредбата на чл. 36 от НК цели на наказанието. Наказание в такъв размер би дало достатъчни аргументи против и на други неустойчиви членове на обществото, за извършване на подобно престъпление. Тенденцията към увеличаваща се динамика на подобен род  престъпления явяващи се тежки по смисъла на чл. 93, т. 7 от НК, неизбежно изисква решителна и строга наказателно - правна политика по отношение на тези деяния.

Като счете, че целите на специалната и генералната превенции визирани в горепосочената разпоредба на чл. 36 от НК биха били достигнати по – реално и        пълно и без да се налага подс. С. ефективно да изтърпява наложеното му наказание, съдът приложи разпоредбата на чл. 66, ал. 1 от НК и отложи изпълнението на същото, с изпитателен срок от пет години.

            Подсъдимият С. бе осъден и да заплати на основание чл. 189, ал. 3 от НПК в полза на Софийският окръжен съд сумата от 75 лв. – направени съдебни и деловодни разноски.

            Воден от горното съдът  постанови присъдата си.

 

 

 

                                                           Председател: