Решение по дело №2096/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 октомври 2021 г. (в сила от 22 ноември 2021 г.)
Съдия: Даниел Нинов Димитров
Дело: 20201320102096
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 459

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр. Видин, 15.10.2021 г.

 

          Видинският районен съд, гражданска колегия в публичното заседание на шестнадесети септември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                          Председател:Даниел Димитров

при секретаря Оля Велизарова и в присъствието на прокурора .......................... като разгледа докладваното от съдия Димитров гр. дело 2096 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 49 ал.1 от СК.

Образувано е по исковата молба на С.В. ***, ЕГН ********** против П.С.И. ***, ЕГН **********.

Твърди се от ищцата, че с ответника са сключили брак на 29.09.1991 г. съгласно акт за граждански брак № 0455/29.09.1991 г. на Община Видин.

Посочва се, че родените от брака деца са пълнолетни.

Излага се, че семейното жилище, находящо се в гр. Дунавци, обл. Видин, ул. „Панайот Волов“ № 3 е собственост на ответника.

Поддържа се, че от около година и половина страните не живеят заедно, като след навършване на пълнолетие на децата страните постепенно се отчуждили и спрели да си говорят.

Иска се от Съда да постанови решение, с което да прекрати брака с развод, поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, без да се произнася относно вината.

Претендира се промяна във фамилното име на ищцата, като същата желае да носи предбрачното си фамилно име Т..

Не се претендира ползване на семейно жилище, нито заплащане на издръжка от страна на ответника.

Претендират се разноски.

От ответника, чрез назначеният му особен представител в законоустановения срок е постъпил отговор на исковата молба със становище по исковата претенция.

Воден от събраните по делото доказателства Съдът прие за установено следното от фактическа страна: видно от представеното копие на дубликат на у-ние, съпрузите са сключили брак с акт за гр. брак № 0455/29.09.1991 г. на Община-Видин,и съгласно който съпругата е приела фамилното име  И..

Разпитаната свидетелка В. И. сочи, че познава ищцата и децата й, които са пълнолетни. Излага, че знае за брака на С. с П., както и че не го познава. Посочва, че от децата на ищцата знае, че С. не живее от години със съпруга си. Твърди, че С. й е казвала, че с П. не поддържат контакти и не се виждат въобще.

Гласните доказателства не противоречат на писмените такива, кореспондират с обстоятелствата отразени в исковата молба, поради което Съдът им дава вяра, като ги кредитира.

При така установените по делото факти и обстоятелства, Съдът намира че са налице условията на чл. 49 от СК.

В брака на страните е настъпило дълбоко и непоправимо разстройство, израз на което е настъпилата фактическа раздяла между съпрузите. Бракът е изчерпан от съдържание и запазването му не оправдава целите, които би следвало да има. Брачната връзка съществува само формално, а това не е в интерес на съпрузите и обществото.

По изложените съображения бракът между страните следва да бъде прекратен с развод, поради настъпилото в него дълбоко и непоправимо разстройство, без Съдът да взима отношение по въпроса за вината, съобразявайки се с волята на страните.

В тази връзка Съдът счита, че исковата претенция е доказана и следва да бъде уважена.

След прекратяването на брака жената, ще носи предбрачното си фамилно име Т.. 

По делото от ищцата е представен списък на разноски по смисъла на чл.80 ГПК.

Съобразявайки изхода на делото в случая  следва да се присъдят направените от ищцата такива за възнаграждение за особен представител на ответника в размер на 600 лв.,както и за държавна такса в размер на 25 лв.

Претендираните разноски за адвокатско възнаграждение обаче не следва да се присъждат с оглед обстоятелството,че в ангажирания  по делото договор за правна защита и съдействие липсва отбелязване,че договореното възнаграждение  е внесено,и в тази връзка  не е налице доказателство за осъществено заплащане,каквото  е необходимо съгласно т.1 от Тълкувателно решение № 6/2012 от 06.11.2013 г. по тълк. д. № 6/2012 г.на ОСГТК на ВКС.

Окончателната държавна такса, която Съдът определя на 40.00 лева, следва да се заплати от страните съразмерно.

Водим от горните съображения Съдът

 

                                       Р      Е      Ш      И :

 

ПРЕКРАТЯВА с развод гражданският брак между С.В. ***, ЕГН ********** и П.С.И. ***, ЕГН **********, сключен с акт за гр. брак 0455/29.09.1991 г. на Община-Видин, поради дълбокото му и непоправимо разстройство без Съдът да се произнася по въпроса за вината.

 

ОСЪЖДА П.С.И. ***, ЕГН ********** да заплати на С.В.Т. ***, ЕГН ********** направените в настоящето производство разноски в общ на 625.00 лв. /600 лв.-внесено възнаграждение за особен представител на ответника и 25.00 лв.-държавна такса/,като  отхвърля и оставя без уважение искането за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение.

 

ОСЪЖДА С.В.Т. ***, ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд-Видин държавна такса в размер на 20.00 лв., както и 5.00 /пет/ лева такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

 

ОСЪЖДА П.С.И. ***, ЕГН ********** ДА ЗАПЛАТИ в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Районен съд-Видин държавна такса в размер на 20.00 лв., както и 5.00 /пет/ лева такса в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

 

След влизане в сила на решението за прекратяване на брака жената ще носи предбрачното си фамилно име Т..

 

Решението може да бъде обжалвано пред Видински окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

            РАЙОНЕН СЪДИЯ: