Решение по дело №62/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 440
Дата: 15 март 2022 г. (в сила от 15 март 2022 г.)
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20227180700062
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2022 г.

Съдържание на акта

                         Р Е Ш Е Н И Е

 

 № 440

 

гр. Пловдив, 15 март 2022г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, ХХI касационен състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЯВОР КОЛЕВ

                                                             ЧЛЕНОВЕ:   ЯНКО АНГЕЛОВ

ЙОРДАН РУСЕВ

                                                        

при секретаря ПОЛИНА ЦВЕТКОВА и участието на прокурора ЗДРАВЕНА ЯНЕВА, като разгледа КАНД № 62 по описа на съда за 2022г., докладвано от съдия Й.Русев, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, във вр. с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти /НСЦРЛП/, представляван от проф. д-р Н.Д.Д. – Председател, чрез процесуален представител гл.юрисконсулт С.К. срещу Решение № 1874/02.11.2021г., постановено по АНД № 1550 по описа за 2021г. на Районен съд - Пловдив.

С обжалвания съдебен акт е отменено Наказателно постановление /НП/ № НП-173/15.12.2020г. на Председателя на НСЦРЛП, с което на „Аптечно - Пловдив“ АД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, Бул. „Пещерско шосе“ № 30, представлявано от Н.И.А., на основание чл. 53 от ЗАНН, във вр. с чл. 27, ал. 1 и ал. 2 от ЗАНН и чл. 294, във вр. с чл. 291, ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина /ЗЛПХМ/ е наложена имуществена санкция в размер на 4500 (четири хиляди и петстотин) лева за извършено нарушение по чл. 5, ал. 1, във вр. чл. 42, т. 2, във вр. чл. 8, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти във вр. с чл. 268, ал.3, т. 1, чл. 289, ал. 1 и чл. 291, ал. 1 от ЗЛПХМ и е осъден НСЦРЛП да заплати на „Аптечно - Пловдив“ АД сума в размер на 120 (сто и двадесет) лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

Решението е обжалвано като неправилно, незаконосъобразно и необосновано.  В касационната жалба се сочи, че първоинстанционният съд е допуснал съществено процесуално нарушение като е дал ход на делото при хипотезата на нередовно призоваване на актосъставителя, съставил АУАН за извършеното нарушение. Оспорен е изводът на ПРС, че по отношение на установеното нарушение е приложима разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, поради което се счита че оспорваното в първоинстанционното производство НП неправилно е отменено. Иска се решението на районния съд да бъде отменено. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Ответникътпо касация - „Аптечно - Пловдив“ АД с ЕИК *********, чрез пълномощник юрк. К., оспорва касационната жалба в писмен отговор. Счита за правилни изводите на ПРС по отношение наличието на предпоставките за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Сочи, че фактическата обстановка по спора е напълно изяснена между двете страни, поради което намира за неоснователни изложените в жалбата аргументи за отмяна на обжалваното решение поради допуснато съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В с.з. юрк. К. излага твърдения, че негативните последици от извършената сделка са предварително и доброволно отстранени от „Аптечно - Пловдив“ АД като няма вреди за крайни потребители и гражданите, а самата цел на административното наказание е постигната. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Представителят на Окръжна прокуратура - Пловдив счита жалбата за неоснователна.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от страна по делото, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима. По същество е неоснователна.

Обжалваното в първоинстанционното производство наказателно постановление /НП/ е издадено от компетентен орган, предвид подчинението на длъжностното лице, установило нарушението – чл. 295 ал. 1 вр. с ал. 3 ЗЛПХМ. В тази връзка към административнонаказателната преписка е приложена Заповед № РД-10-32/17.03.2020г. на изпълнителния директор на НСЦРЛП, с която е определена комисия от длъжностни лица от дирекция АДК (сред които Д.А.Б. – гл.експерт), която да извърши проверка на търговците на едро, относно продажбата на лекарствени продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, включени в регистъра на утвърдените пределни цени на лекарствените продукти по чл. 261а, ал. 2 от ЗЛПХМ и лекарствените продукти, отпускани без лекарско предписание, включени в регистъра на максималните продажни цени на лекарствените продукти по чл. 261, ал. 3 от ЗЛПХМ.

Според обстоятелствената част на НП, при извършена проверка от експерти на НСЦРЛП е установено че търговецът на едро с лекарствени продукти „Аптечно - Пловдив“ АД, с Разрешение за търговия на едно с лекарствени продукти № BG/WDA/MP-0150/25.11.2019г., представлявано от Н.И.А. е продал лекарствен продукт, отпускащи се по лекарско предписание SALOFALK, Gastro resistant tablet, 500 mg, Pack: 100 на цена, по-висока от утвърдената пределна цена от НСЦРЛП.

Установено е, че съгласно фактура № **********/19.03.2020г. търговецът на едро с лекарствени продукти „АПТЕЧНО-ПЛОВДИВ“ АД е продал 20 (двадесет) броя опаковки от лекарствения продукт SALOFALK, Gastro resistant tablet, 500 mg, Pack: 100 на „Динерас България" ЕООД на адрес: гр.Пловдив, ул. „Брезовска“ № 36, ет. 4, ап. 15, всеки на цена 43,03 лева без ДДС, която е по-висока от обявената в Приложение № 4 на Регистъра на пределни цени на лекарствените продукти включени в Позитивния лекарствен списък. Видно от Приложение № 4 на Регистъра на пределни цени на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък, публикуван на сайта на НСЦРЛП към дата 02.03.2020г. размерът на обявената пределна цена за търговец на едро на посочения лекарствения продукт е 36,41 лева без ДДС.

Описаните данни мотивирали контролните органи да приемат, че „Аптечно - Пловдив“ АД е извършило административно нарушение, с което са нарушени разпоредбите на чл. 5, ал. 1 във връзка с чл. 42, т. 2 във връзка с чл.8, ал.10 и ал. 2 от Наредба за условията, правилата и реда за регулиране  и регистриране на цените на лекарствените продукти във връзка с чл. 268, ал. 3, т. 1 и чл.291, ал. 1 от ЗЛПХМ.

В НП е отразено, че липсват основания за приложимост на чл. 28 ЗАНН. Наложена е санкция по чл. 294 във вр. с чл. 291 от ЗЛПХМ в размер на 4500 лв.

За да постанови обжалваното в настоящото производство решение, районният съд е приел, че фактическата установеност в АУАН съответства на действителността и не е оспорена от страните при разглеждане на делото. Фактическите констатации, отразени в АУАН са точно възпроизведени в НП и се потвърждават от събраните по делото доказателства. Районният съд е обсъдил същите като безпротиворечиви и кореспондиращи помежду си. Обосновано е в мотивите на решението, че в АУАН и НП е налице съответствие между описанието на нарушението му и правната му квалификация, описано е точно и пълно извършеното нарушение, обстоятелствата при които е извършено и законовите разпоредби, които са нарушени и правилно е посочена приложимата санкционна норма. Прието е, че НП и предхождащия го АУАН са издадени  от компетентни органи в кръга на функциите им като са спазени сроковете за издаването им и нормативно установените им реквизити.

От друга страна ПРС е счел, че в настоящия случай е приложима разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и тъй като не е сторил това административнонаказващият орган е нарушил материалния закон и е издал незаконосъобразно НП като това е станало причина за отмяната му в първоинстанционното производство.

Настоящият касационен състав на Административен съд – Пловдив възприема изцяло съображенията на ПРС за приложимост на нормата на чл. 28 ЗАНН към извършеното нарушение, тъй като в случая правилно е преценено с арг. от чл. 93, т. 9 НК, че деянието представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от същия вид.

В ЗАНН не е предвиден критерий за маловажен случай на административно нарушение, при което следва да се преценява цялата съвкупност на смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства на конкретното деяние, стойността на вредата, кръга на засегнатите интереси, значимостта на конкретно увредените обществени отношения. Маловажен случай на административно нарушение е този, при който извършеното нарушение, с оглед липсата или незначителните вредни последици, или с оглед на други обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на административни нарушения от съответния вид. Този критерий на преценка се прилага за всички нарушения, независимо от техния вид - формални или резултатни.

В тази връзка правилно е съобразено от ПРС, с оглед приетите по делото доказателства, че административното нарушение не е породило негативни правни последици, предвид отстраняването им още преди издаване на АУАН, поради което целите на чл. 12 от ЗАНН е възможно да се постигнат и без ангажиране на административнонаказателна отговорност на дееца. Този извод на съда не се оборва и от твърденията, изложени в касационната жалба на НСЦРЛП за неприложимост на чл. 28 от ЗАНН.

От друга страна, по отношение на заявеното с КЖ искане за отмяна на оспорваното решение, поради ограничаване правото на защита на административнонаказващия орган, в следствие на неучастието в делото на актосъставителя – Д.Б., съдът счита че същото се явява неоснователно, поради изцяло изяснената между страните фактическа обстановка по извършеното нарушение. Не е било спорно по между им, а и са приети, без възражения по делото, писмени доказателства, които непротиворечиво сочат  вида на извършеното нарушение, точната му правна квалификация, нарушителят и неговата вина. При все че по тези обстоятелства между страните не е формиран спор и за същите са налични конкретни доказателства по делото, разпитът на актосъставителя не би могъл да допълни фактическата обстановка, отразена в АУАН и НП, която е изяснена между страните. По аргумент от чл. 61 от ЗАНН, във връзка с чл. 271 от НПК - неявяването на свидетел или вещо лице не е основание за отлагане на съдебното заседание, ако съдът намери, че и без тях обстоятелствата по делото могат да бъдат изяснени. В тази връзка, не е налице, соченото в жалбата основание за отмяна на първоинстанционното решение.

Като основание за претендираната отмяна на обжалваното съдебно решение касаторът е посочил и неговата необоснованост. Следва да се отбележи, че необосноваността на съдебния акт не е касационно основание по чл. 348 от НПК във вр. с чл. 63 от ЗАНН и е извън обхвата на касационната проверка. Оплакването за необоснованост може да бъде уважено само ако касационният съд констатира, че са допуснати груби и съществени нарушения при формиране на вътрешното убеждение на съда, в разрез с основните принципи на процесуалния закон и/или когато правните изводи се основават на несъществуващи или изопачени по делото факти и обстоятелства. В настоящият случай относимите обстоятелства са установени с допустими от НПК доказателствени средства, като въззивната инстанция не е нарушила правилата за оценка и проверка на доказателствения материал.

От изложеното става ясно, че Районен съд-Пловдив е постановил правилен съдебен акт, който при липсата на касационни основания, водещи до неговата отмяна, следва да бъде оставен в сила.

При този изход на делото ответникът по касация има право на разноски за настоящата инстанция. Те се констатираха в размер на 80 лева юрисконсултско възнаграждение. 

Мотивиран така и на основание чл. 221, ал. 2, предл. 1 от АПК,  Административен съд-Пловдив, ХХI касационен състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1874/02.11.2021 г., постановено по АНД  № 1550 по описа за 2021г. на Районен съд-Пловдив.  

ОСЪЖДА Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, Булстат *********, гр. София, Бул. „Акад. И.Е.Г.“ № 15, представляван от проф. Н.Д. – Председател да заплати на „Аптечно - Пловдив“ АД с ЕИК ********* със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, Бул. „Пещерско шосе“ № 30, представлявано от изпълнителния директор – Д-р Н.А. сумата от 80/осемдесет/ лева юрисконсултско възнаграждение. 

Решението е окончателно.

 

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                            2.