Решение по дело №12627/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 8592
Дата: 19 декември 2017 г. (в сила от 11 юни 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20141100112627
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 август 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

19.12.17г.

 

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 23.11.17г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 12627/14г. и констатира следното:

Предявени са искове от Н. Д. и Р. Д. против „М.“ ООД с правно основание чл. 127 от ТЗ за сумите: 59 162, 5 лева /за първия ищец/ и 19 162, 5 лева /за втората ищца/. Претендира се и законната лихва върху посочените суми за периода – след завеждане на делото.

Съображенията на страните са изложени по делото. Тези съображения /и възражения/ - преценени в съвкупност дават основание да се направи извод, че:

По делото не се спори, че на ищците се дължи парично обезщетение /равностойност/ на притежаваните от същите /в лично качество и по наследство/ дружествени дялове от капитала на фирмата. Спорни в процеса са обстоятелствата: към кой момент следва да се изчисли съответната парична равностойност на процесните дялове и какъв е бил размерът на притежаваните от наследодателя на ищците /И. Д./ дялове приживе. Спорен е и въпросът – дали ответното дружество е водило надлежно счетоводство.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ищецът Н. Д. е бил съдружник в ответното дружество – същият е притежавал 86 дружествени дяла от капитала на фирмата /тези факти не са спорни, а са и удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал, преценен в съвкупност/. Съдружник във фирмата е бил и И. Д. /наследодател - съпруг и баща на ищците/. Същият е починал на 13.04.14г. /тогава се е прекратило и неговото членствено правоотношение – при условията на чл. 125, ал. 1, т. 1 от ТЗ/. Към момента на смъртта /към момента на прекратяване на членственото правоотношение/ И. Д. е притежавал 86 дружествени дяла от капитала на фирмата. В тази връзка:

Дружественият договор на фирмата предвижда /такова изрично решение е било взето и от ОС на дружеството/, че при прекратяване на членство на съдружник – дяловете на последния се поемат от останалите съдружници /по равно/. С оглед това – след напускането на съдружника /ищеца/ Н. Д. /през 13г./ неговите дружествени дялове е следвало да преминат към останалите съдружници /а конкретно към И. Д. - към този момент все още съдружник във фирмата е следвало да преминат 17 дяла/. Дружественият договор обаче постановява също /като и такова изрично решение е било взето от ОС на дружеството/, че – поемането на съответните дялове от останалите съдружници настъпва едва в момента на тяхното заплащане от придобиващият ги съдружник. По делото липсват доказателства /а този факт не е и спорен/ - съдружникът И. Д. да е платил придобитите 17 дружествени дяла /получени от напусналият съдружник Н. Д./. Това задължение не може да бъде погасено чрез прихващане – с оглед правилото на чл. 73а от ТЗ. С оглед изложеното - в случая следва да се приеме, че процесните 17 дяла не са били придобити от И. Д. /т.е. – към момента на смъртта си същият е притежавал само първоначално собствените му 86 дружествени дяла от капитала на фирмата/. В такава хипотеза – след прекратяване на членственото правоотношение на И. Д. неговите наследници /ищците по делото/ са придобили /по наследство/ посочените 86 дяла при равни квоти.

Членственото правоотношение на Н. Д. е било прекратено в хипотезата на чл. 125, ал. 2 от ТЗ. Досежно моментът на прекратяване на членството:

Същият е настъпил към 05.10.13г. - когато е изтекъл 3-месечният срок на предизвестието, отправено от ищеца на 05.07.13г. /като на практика изрично предоставеният от ищеца на фирмата срок в такъв именно 3-месечен размер - съответства на императивната редакция на чл. 125, ал. 2 от ТЗ/.

С оглед изложеното – в настоящата хипотеза имуществените последици на процесните прекратени членствени правоотношение /на бившите съдружници Н. Д. и И. Д./ следва да се уредят по счетоводни баланси към: 10.13г. и към 04.14г. /в съответствие с правилото на чл. 125, ал. 3 от ТЗ/.

Съгласно констатациите на приетата по делото счетоводна експертиза /съдържаща изчисления именно към посочените моменти/ - на Н. Д. се следва парична равностойност на собствените му дялове в размер на 32 834, 8 лева и парична равностойност на наследените дялове от И. Д. в размер на 12 831, 2 лева /или общо 45 666 лева/, а на Р. Д. се следва парична равностойност на наследените дялове от И. Д. в размер на 12 831, 2 лева. До тези размери следва да бъдат уважени заявените искове.

Експертното заключение следва да бъде кредитирано изцяло като достоверно и обективно – предвид изричната констатация на вещото лице, че счетоводството на фирмата /касаещо процесните периоди/ е водено в съответствие със законово утвърдените счетоводни стандарти. Този извод на експерта не се явява опроверган в процеса с други доказателствени средства. С оглед това – алтернативните изчисления на ищците /обосновани с оспорване на експертизата в някои от нейните части/ не могат да бъдат приети за основателни.

Съдът,

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОСЪЖДА „М.“ ООД да плати на Н.И.Д. ЕГН ********** и на Р.Г.Д. ЕГН ********** сумите 45 666 лева /за първия ищец/ и 12 831, 2 лева /за втората ищца/ - на основание чл. 127 от ТЗ; законната лихва върху тези суми от 15.08.14г. до цялостното им изплащане и общо 6 500 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ главните искове за сумите над посочените по-горе.

ОСЪЖДА Н.И.Д. и Р.Г.Д. да платят на „М.“ ООД общо 2 165 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

Председател: