Решение по дело №249/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 254
Дата: 25 март 2020 г. (в сила от 1 юли 2020 г.)
Съдия: Милена Алексиева
Дело: 20204110200249
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ …….

гр. Велико Търново, 25.03.2020 г.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Великотърновският районен съд, като разгледа докладваното от съдията АНД № 249 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН

 

Производството е образувано по жалба на Тодор Иванов Иванов, в качеството му на управител и законен представител на „***” ЕООД, ЕИК ***, който не е съгласен с Електронен фиш, серия Г № 0001680 на ОД на МВР – Велико Търново, с който на основание чл. 638, ал. 1, т. 2 от Кодекса на застраховането, на търговското дружество е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева, за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ. Излагат се оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на процесния електронен фиш, обективиращи неговата отмяна.

В съдебно заседание въззивникът, чрез процесуалния си представител адв. Иван Иванов от ВТАК, поддържа депозираната жалба по подробно изложените в нея съображения.

Въззиваемата страна - ОД на МВР – Велико Търново, редовно призована страна, не изпраща представител и не взема становище по делото.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, приема за установена следната фактическа обстановка:

Процесният електронен фиш е съставен за това, че на 14.11.2018 г., в 14,43 часа, в гр. Велико Търново, ул. „7-ми юли” до № 9, в посока ул. „Христо Ботев” с автоматизирано техническо средство САИРН m *SPEEDET 2 D с № SD2D0028, е било заснето движение на лек автомобил „***”, рег. № ***, собственост на „***” ЕООД, ЕИК ***, за който не е сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност”, описано: „като юридическо лице, което притежава МПС не е сключило договор за застраховка ГО” и квалифицирано от административнонаказващия орган като нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, за което на „***” ЕООД, ЕИК ***, със законен представител – Тодор Иванов Иванов, на основание чл. 638, ал. 1, т. 2, вр. чл. 461, т. 1 от КЗ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева.

По делото е представена справка от Гаранционен фонд, от която е видно, че към дата 14.11.2018 г. за процесното МПС /лек автомобил „***”,рег. № ***/ няма активна застраховка „Гражданска отговорност”.

При така описаната фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

Депозираната жалба е подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения срок, предвид което е процесуално допустима, а разгледана по същество е основателна, по следните съображения:

Разпоредбата на чл. 638, ал. 1 и ал. 3 от КЗ съдържа два състава на нарушения. Първият касае неизпълнение на задължение на собственика да сключи договор за застраховка „Гражданска отговорност” по отношение на автомобила – чл. 638, ал. 1, вр. чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, а вторият състав по чл. 638, ал. 3 от КЗ касае управлението от лице на МПС, за което няма сключена застраховка „Гражданска отговорност”. В конкретния случай в електронния фиш е описано и на въззивника е наложена имуществена санкция за извършено нарушение по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, а нарушението е установено с АТСС. Нормата на чл. 647, ал. 3 от КЗ обаче регламентира, че когато с автоматизирано техническо средство или система е установено и заснето управление на моторно превозно средство, за което няма сключен и действащ застрахователен договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител при условията и по реда, предвидени в Закона за движение по пътищата. Електронният фиш се изпраща на собственика на моторното превозно средство с препоръчано писмо с обратна разписка. Собственикът е длъжен в 14-дневен срок от получаването му да заплати глобата или имуществената санкция по чл. 638, ал. 4 и 6, като чл. 189, ал. 5 от ЗДвП не се прилага. Тоест, с електронен фиш може да се налага глоба или имуществена санкция единствено в хипотезата на чл. 638, ал. 4, респективно ал. 6 от КЗ, а в обжалвания електронен фиш е посочено и въззивникът е санкциониран за извършено по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ нарушение, с налагане на имуществена санкция по чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ. По изложените съображения, без да бъдат коментирани доказателствената стойност на представения от наказващия орган снимков материал /лист 8 и 9 от делото - снимки, от които не може да се установи от кого са изготвени, кога и къде/; обстоятелството, че датата на осъществяване на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ е или датата на първоначално придобиване на собствеността върху МПС или датата, следваща изтичането на предходната застраховка, а не датата на констатиране на управлението на МПС, за което няма сключена застраховка „Гражданска отговорност”; че установяването на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ следва да бъде извършено с акт за установяване на административно нарушение, респективно издаване на наказателно постановление, а не с АТСС и издаване на електронен фиш, процесният електронен фиш, серия Г № 0001680 на ОД на МВР – Велико Търново, като незаконосъборазно издаден, подлежи на отмяна.

         Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Електронен фиш, серия Г № 0001680 на ОД на МВР – Велико Търново, с който на „***” ЕООД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: ***, представляван от управителя ***, за извършено нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ и на основание чл. 638, ал. 1, т. 2, вр. чл. 461, т. 1 от КЗ е наложена „Имуществена санкция” в размер на 2 000,00 /две хиляди/ лева.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено и обявено.

 

 

 

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: