Решение по дело №3756/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 320
Дата: 24 февруари 2020 г. (в сила от 22 юли 2020 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20193110203756
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

320/24.2.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

         ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД - ТРИНАДЕСЕТИ наказателен състав в публичното съдебно заседание 22.01.2020година в състав:

 

                                                СЪДИЯ при ВРС:СИЯНА ГЕНАДИЕВА

 

       при секретаря Цветанка Кънева, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 3756 по описа на ВРС за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

     Производството е на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.        Образувано по жалба на Ц.И. ***369/30.05.2019г. на Началник Група към ОД на МВР- Варна сектор ПП, с което на въззивника е наложено административно наказание, както следва: „Глоба” в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, на основание чл.175 ал.1 т.4 от ЗДвП, за нарушение на чл.103 от ЗДвП и административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв. на основание чл.177, ал.1, т.4 от ЗДвП, за нарушение на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП.

      Жалбата е подадена в срок, от надлежна страна, поради което е приета от съда за разглеждане.

      Със същата се изразява становище, че не е извършено посоченото в НП нарушение.

      В съдебно заседание въззивникът, редовно призован, не се явява, представлява се от процесуален представител, които поддържа жалбата на посочените в нея основания.

      Представител на органа издал НП, се явява и моли НП да бъде потвърдено.

             След преценка на доказателствата по делото, съдът възприе следната фактическа обстановка:

      На 07.04.2019г. св.В.- автоконтрольор при сектор ОД МВР Варна бил позициониран в гр.Варна, изпълнявайки дейност по контрол на пътя. Около 01.05ч. по бул.“Цар Освободител“ горепосочения полицейски служител забелязал, че се движи лек автомобил с рег.№*, управляван от жалбоподателя. При преминаването му покрай спрения служебни автомобили св.В. подал ясен, видим и разбираем сигнал със стоп палка, посочвайки му да спре в дясно по посока на движението. Подалият сигнал служител бил с униформено облекло и въпреки, че сигналът бил подаден ясно, въззивника не се съобразил с подаденият сигнал и продължил движението си с управлявания от него автомобил, като дори увеличил скоростта. В последствие по номера на автомобила установили собственика. Посетили адреса вечерта на същия ден, при което не установили автомобила да се намира в близост до жилището. Автомобила установили след няколко дни паркиран пред блока, в които живеел възивника. В последствие провели разговор с въззивника, при които им заявил, че автомобила не е в движение. Предоставили му да попълни декларация по чл. 188 от ЗДвП. Идентични обяснения депозирал и в хода на адм. производство.

       В хода на проверката било установено, че автомобила е бил спрян от движение със ЗППАМ № 2159/08.04.2013г., връчен на 07.05.2013г. на въз.И..

      Въз основа на това бил съставен АУАН срещу жалбоподателя, в който описал нарушението, квалифицирал по чл.103 от ЗДвП и чл.5 ал.3 т.2 от ЗДвП. След запознаване със съдържанието на акта въззивникът го подписал с възражения.

       В законоустановения срок били депозирани писмени възражения срещу съставения АУАН. Възраженията били разгледани от АНО, но не били приети. В предвидения в закона срок въз основа на материалите по преписката  АНО издал НП, предмет на настоящата въззивна проверка.

       Съдът изцяло кредитира показанията на св. В., дадени в с.з., тъй като същите са последователни, непротиворечиви. Свидетелят при разпита си пред съда сочи, че ясно е видял водача на автомобила, които е възприел подаването на сигнала със Стоп палката, след което е увеличил скоростта на автомобила и се е отдалечил от мястото на проверката. Категоричен е, че при посещение на адреса на въз.И. първоначално автомобила не е намирал там, но в последствие е бил паркиран пред блока.  Свидетелят сочи, че автомобила е бил видимо в движени е и без неизправности.

      Въззивникът оспорва фактическата обстановка и по негово искане бяха допуснати двама свидетели в режим на водене. Първият свидетел съдът установи, че не владее български език по начин даващ му възможност да свидетелства пред съда и указа за следващо съдебно заседание да се осигури преводач.

      По искане на защита съдът допусна до разпит друг свидетел - *, приятел на въззивника. Свидетелят първоначално заяви, че незнае колко често И. кара автомобила си и дали е всеки ден. В последствие заяви, че автомобила не се кара и стои паркиран пред блока на въззивника. Свидетелят не можа да посочи, дали на датата, на която е осъществено нарушението автомобила е бил в движение. Лицето свидетелства общо и по принцип, че автомобила не е бил в движение, но няма данни за конкретната дата. Съдът не кредитира показанията на този свидетел, тъй като от една страна е в близки приятелски отношения с въз.И., а от друга страна посоченото от него е противоречиво. Показанията на този свидетел са в противоречие с установените по делото факти.

       Гореописаното се установява от приобщените материали по делото- показанията на свидетели, дадени в съдебно заседание, НП, АУАН, заповед.

       Като прецени изложената фактическа обстановка с оглед нормативните актове, регламентиращи процесните отношения и при цялостната служебна проверка на акта, на основание чл.313 и чл.314 от НПК, вр с чл.84 от ЗАНН,  настоящият състав на ВРС,  достигна до следните правни изводи.

       Проверяваният акт е издаден от упълномощен за това орган, тъй като видно от приложената от въззиваемата страна заповед, приета в съдебно заседание, издалото НП лице е компетентно. Видно от същата заповеди, АУАН също е съставен от компетентен служител, съдържа всички необходими реквизити и е надлежно връчен на нарушителя. Спазени са сроковете по смисъла на чл.34 от ЗАНН.

       Неоснователни са възраженията в жалбата, касаещи нарушение на чл.57ал.1т.5 от ЗАНН. Видно от обстоятелствената част на НП, в същата са посочени дата и място на извършване на нарушението, посочени са обстоятелствата, при които тези нарушения са извършени, посочени са всички съставомерни факти, посочен е и АУАН, въз основа на който е издадено НП, поради което не е било ограничено правото на защита на нарушителя.

      Мястото на извършване на нарушението е посочено достатъчно ясно и точно, поради което и в тази насока не се констатират съществени процесуални нарушения. Ясно е, както по кой път точно се е движил възззивника и в каква посока, точно къде е бил подаден сигнала със стоп палка.

      Констатациите в АУАН се подкрепят изцяло и от гласните доказателства, събрани в с.з. Изрично в НП се сочи, че въззивникът е управлявал лек автомобил, посочен е неговият модел и регистрационен номер, поради което и в тази насока не се констатират съществени процесуални нарушения.

    Безспорен факт е, че управлявания от въззивника автомобил не е спрял на подадения сигнал със стоп палка от страна на полицейския служител. Разпитаният полицейски служител е категоричен, че не е имало обективни причини поради, който автомобила управляван от въззивника да не е можел да изпълни полицейското разпореждане за спиране. Категоричен е, че въззивника ги е възприел, категорично е видял подаването на стоп сигнала с палката, погледнал ги е но въпреки това не е било предприето спиране или дори намаляване скоростта на автомобила, а напротив тя е била ускорена.            

      Правилно АНО е приел, че  въз.И. е извършил нарушение и на чл. 103 от ЗДвП, тъй като на посочената в АУАН и НП дата,  въззивникът, при подаден ясен сигнал за спиране със стоп палка от униформен служител с посочване и на мястото на което въззивникът е следвало да спре,  не  е спрял. Както ЗДвП, така и ЗМвР дават право на полицейските служители да дават разпореждания и чрез действия и знаци. В конкретният случай, на пътното платно не е имало други автомобили, сигналът е бил ясен и видим за въззивника.

     Съгласно чл. 188, ал.1 ЗДв.П собственикът или този, на когото е предоставено МПС отговаря за извършеното от него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил МПС. В акта е посочено, че въз.И., като собственик на автомобила не посочва кой е управлявал собствения й автомобил в деня на ПТП. По делото не са били ангажирани доказателства от него, че е посочил водача /т.е. за опровергаване на отразеното в акта/, нито за това, че е била в обективна невъзможност да го посочи /например поради кражба на автомобила или друго отнемане без негово знание и съгласие/. Няма и такива твърдения. При тези данни въз. И. следва на основание чл.188, ал.1 от ЗДвП да носи административно-наказателна отговорност за извършените нарушения от друго лице. Нормите на чл.188 ал.1 и ал.2 от ЗДП предвиждат, че собственикът или този, на когото е предоставено моторно превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Собственикът се наказва с наказанието, предвидено за извършеното нарушение, ако не посочи на кого е предоставил моторното превозно средство.

       Правилно АНО е наложил наказания на основание чл.175 ал.1т.4 от ЗДвП за извършеното нарушение. Наказанието наложено по т.1 на НП наложено на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП е определено над минимума без да са посочени основания за това, няма данни за наложени идентични НП, поради което съдът счита, че следва да бъде намалено като бъде наложено наказание Глоба в размер на 100 лева и лишаване от правоуправление за срок от 2 месеца.

По пункт втори от НП: административно наказание „глоба“ в размер на 300 лв. на основание чл.177, ал.1, т.4 от ЗДвП, за нарушение  на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП

         Деянието, което въззивника е осъществил, като е управлявал спряно от движение моторно превозно средство, безспорно съставлява нарушение по смисъла на Закона за движение по пътищата и е основание за реализиране на административно наказателната му отговорност. Към момента на извършената проверка се установи, че въззивника е била връчена ЗППАМ 09.04.2013г., с която управлявания от него автомобил е бил спрян от движение. Видно от изисканата и приложена по делото ЗППАМ тя е били лично връчена на въззивника преди датата на установеното по настоящия АУАН нарушение. Нарушението на чл.5 ал.3 т.2 от ЗДвП е умишлено, като връчването на заповедта, с която автомобила е спрян от движение, доказва знанието му за този факт и определя възможността да бъде ангажирана неговата лична виновна отговорност. По делото са представени доказателства, че въззвника е бил наказван до този момент множество пъти за нарушения по чл.177, ал.1 от ЗДвП. Поради това наложеното наказания в максимален размер е адекватно на нарушението. 

          Деянието, което е осъществил, като е управлявал спряно от движение моторно превозно средство, безспорно съставлява нарушение по смисъла на чл.5, ал.3, т.2 Закона за движение по пътищата, каквато квалификация е дадена както в акта, така и в постановлението, и е основание за реализиране на административно наказателната му отговорност. При определяне размера на санкцията за това нарушение, предвидена в чл.177, ал.1, т.4 от ЗДвП, наказващият орган е съобразил тежестта на нарушението и обстоятелството, че той е наказван многократно за нарушения по този закон, включително и по чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП и правилно е определил размера на санкцията в средния размер, а именно „Глоба” в размер на 300 лева, поради което съдът намира, че в тази му част наказателното постановление се явява правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. Поради това и НП и в този му пункт следва да бъде потвърдено.

    Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е Ш  И:

 

        ИЗМЕНЯ НП № НП №19-0819-002369/ 30.05.2019г. на Началник Група към ОД на МВР- Варна сектор ПП, с което  на Ц.И.И. ЕГН **********, е наложено адм. наказание: „Глоба” в размер на 200лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, на основание чл. 175 ал.1 т.4 от ЗДвП, като НАМАЛЯВА размера на наложеното наказание Глоба на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС - за срок от два  месец.

 

       ПОТВЪРЖДАВА НП № НП №19-0819-002369/ 30.05.2019г. на Началник Група към ОД на МВР- Варна сектор ПП, с което  на Ц.И.И. ЕГН **********, е наложено адм. наказание: „Глоба” в размер на 300 лв. на основание чл.177, ал.1, т.4 от ЗДвП, за нарушение  на чл.5, ал.3, т.2 от ЗДвП.

 

      Решението подлежи на касационна проверка пред Административен съд-Варна в четиринадесетдневен срок от съобщението до страните.

       

                                                            СЪДИЯ при ВРС: