Решение по дело №598/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 декември 2022 г.
Съдия: Яница Събчева Събева Ченалова
Дело: 20227240700598
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 август 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 490        

 

Гр. Стара Загора, 09.12.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

     Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на десети ноември през две хиляди и двадесет и втора година в състав:

                                                                        СЪДИЯ: ЯНИЦА ЧЕНАЛОВА

 

при секретаря Николина Николова

Като разгледа докладваното от съдия Яница Ченалова адм. дело №598 по описа за 2022 г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е с правно основание §4б ал.1 от ДР на ЗИНЗС вр. с чл.128 и сл. от АПК, образувано по жалбата М.Г.Х. против отказ в уведомление от 10.08.2022 г. по вх.№М-340/09.08.2022г. на Началника на Затвора град Стара Загора да разреши получаването на общо пет допълнителни хранителни пратки за месец август 2022г, поради изповядване на всички религии, според регистрираните религиозни общности, за които в решението на Министерски съвет по чл.82 ал.3 от ППЗИНЗС, са обявени празници за календарната 2022г., по-специално тези, които настъпват през месец август. Началникът на затвора в град Стара Загора е разрешил ползване на правото на една хранителна пратка по чл.98 ал.2 изречение първо от ЗНИЗС и на една допълнителна, на основание чл.82 ал.3 от ППЗИНЗС във връзка с религиозен празник на регистрирано в страната вероизповедание. Не е посочено за кой точно празник, но като се има предвид, че жалбоподателят има регистрации като християнин и мюсюлманин, се налага извода, че това е празникът Успение Богородично, който се чества всяка година на петнадесетия ден на месец август.

С жалбата се твърди, че лишените от свобода имат право на допълнителна хранителна пратка за всички изброени в чл.82 ал.3 от ППЗИНЗС празници, независимо от броя им, независимо от религията.

Ответникът Началник на затвора иска от съда да приеме, че жалбата е неоснователна поради правилно приложение на закона спрямо конкретните факти.

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

Съгласно чл.98 ал.1 т.3 ЗИНЗС извънредната хранителна пратка е награда, но от думата извънредна, следва извода, че има ограничен брой на пратките, което се потвърждава от чл.98 ал.2 изречение първо ЗИНЗС - Лишените от свобода могат да получават една хранителна пратка месечно, от която могат да бъдат лишени като вид дисциплинарно наказание. В изречение второ е указано, че извънредната хранителна пратка освен като самостоятелна награда може да бъде разрешена и при ползването на свиждане или домашен отпуск. Следователно лишените от свобода имат право на една хранителна пратка месечно, а като изключение от бройното и времево ограничение на ползване на правото на хранителна пратка е уредена правна възможност Началникът на затвора да разреши хранителна пратка при ползване на свиждане или домашен отпуск. Следователно хранителните пратки са редовна – една на месец, и извънредни – награда, разрешение да бъде получена при свиждане или отпуск. В чл.98 ал.2 от ЗИНЗС не са посочени условията, при които Началникът на затвора разрешава получаването на извънредна хранителна пратка, вън от случаите на награда, при ползване на свиждане/отпуск. Този въпрос е уреден с ППЗИНЗС. Всеки подзаконов нормативен акт, издаден по силата на законовата делегация, допълва, но без да разширява или стеснява, приложното поле на законовата разпоредба. В чл.64 от ППЗИНЗС са уредени хипотези, при които Началникът осигурява ползването на правото по чл. 98 ал.2 изречение първо от ЗИНЗС, когато работещите лишени от свобода не използват годишната си почивка в домашни условия – в този случай те имат право да ползват редовна хранителна пратка, престой на открито, съответно и свиждане. Разпоредбата на чл.64 ППЗИНЗС урежда ползването на правото на редовна хранителна пратка за случай, който няма уредба в ЗИНЗС. Следваща разпоредба, която допълва чл.98 ал.2 изречение второ от ЗИНЗС е тази на чл.82 от ППЗИНЗС, като изрично в ал.2 са изброени случаите на получаване на извънредни хранителни пратки – като награда, при ползване на свиждане или домашен отпуск, с което предметът на регламентация се потвърждава ясно и категорично. В чл.82 ал.3 от ППЗИНЗС е използвана думата допълнителна, което по аргумент от разграничението между право на една хранителна пратка и възможност за извънредна хранителна пратка, проведено в чл.98 ал.2 изречение първо и второ от ЗИНЗС, сочи на извода, че е уредено право на допълнителна хранителна пратка, извън основното по една на всеки месец. Правото на допълнителна хранителна пратка е именно претендираното от жалбоподателя с оглед посочените в искането му поводи, от които черпи основание да му бъде разрешено упражняването му, а именно религиозни празници.

Съдържанието на правните норми не съвпада с граматичния текст на разпоредбите, защото е правило за поведение към случаите - фактите или социалната реалност, имащи посочените в нейната хипотеза признаци, които поради това са дадени общо, но имат отношение към изясняване предмета и целта на правната уредба. Ето защо, основният способ за извличане на правилото за поведение е телеологичният, а не този на буквалния граматичен прочит, който е първото средство за установяване на вложения от законодателя смисъл, но не е главният, нито единственият. Правилото за поведение е подчинено на целта на правната уредба, като телеологично тълкуване на съдържанието означава съобразено с целта. Следователно като се има предвид, че в чл.82 ал.3 от ППЗИНЗС са посочени следните признаци за определяне на обективните факти /фактите в случая са календарни дни, реалност/, а именно – тези, които са новогодишни, коледни и великденски празници, се налага извода, че в месеците, в които има дни, определени за празнуване на Нова година, Коледа и Великден /изброяването е стриктно/, лишените от свобода имат право на една допълнителна хранителна пратка. Допълнителната, защото се полага заедно с редовната за всеки месец. Това е правилото на чл.82 ал.3 предл. първо от ППЗИНЗС, но в текста на разпоредбата има въведено подчинено изречение, чрез наречието „както“, използвано в българския език за сравнение между различни обстоятелства, разкриващи едни и същи признаци. След като се касае за сравнение, чрез използване на думата „както“, а не за изброяване, чрез запетая или съюза „и“, то единственият извод е, че в сложното съставно изречение има две правила за поведение, основани на различни факти, но с едно и също съдържание – следва от израза както, а различните факти от службата, която наречието изпълнява, а именно да образува сложно съставно от едно главно и друго подчинено изречение. Изразът „както“ означава, че правилото за поведение, съдържащо се в главното и подчиненото изречение има едно и също съдържание и то е – право на допълнителна хранителна пратка за съответния месец, но възниква при сбъдване на различни факти, за да се постигне равенство между лицата, за които се отнася официалната религия в Република България – Източно православие, и лицата, принадлежащи към регистрираните религиозни общности.

Да се твърди, че едно лице принадлежи към всички регистрирани религиозни общности, е довеждане до абсурд на житейската, но и на правната логика и сочи на злоупотреба с права или поне на искане да се тълкува закона така, че императивното правило на чл.98 ал.2 изречение първо от ЗИНЗС, с въведените от законодателя в стриктен порядък отклонения от бройното ограничение, да загуби своя смисъл и цел. При предложеното от жалбоподателя тълкуване, хранителната пратка като награда ще се обезсмисли, ще се игнорира императивът на чл.98 ал.2 изречение първо от ЗИНЗС, и ще се признае, вън от закона, включително вън от ограниченията на ЕКЗПЧ, че лишените от свобода имат право на толкова хранителни пратки на месец, колкото религиозни и официални празници са посочени в чл.82 ал.3 от ППЗИНЗС като признаци на реалните факти, чието настъпване поражда право на допълнителна хранителна пратка. В този смисъл са дадени разяснения и в Решение № 438/29.11.2021г. по адм.д. №590/2021г. на Административен съд Стара Загора.

 

 

 

Мотивиран от горното и на основание чл.172 от АПК, Административен съд Стара Загора

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

         ОТХВЪРЛЯ жалбата на М.Г.Х. против отказ, обективиран в уведомление от 10.08.2022 г. по вх. № М-340/09.08.2022г. на Началника на затвора в град Стара Загора да разреши получаването на пет хранителни допълнителни пратки за месец август 2022г.

 

 

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

  

                                                      СЪДИЯ: