Решение по дело №1039/2019 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 374
Дата: 10 декември 2019 г. (в сила от 3 януари 2020 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20192150201039
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 374                                                         10.12.2019 г.                                             гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                              наказателен състав  на петнадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година              

в публично заседание в следния състав:

                                                                  Председател: Н.М.Б.

секретар А.Г.

като разгледа докладваното от с. М.Б.

АНД № 1039 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по повод жалбата на „Г.2.” ЕООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Г.В.П., против Наказателно постановление № *****г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда”- гр. Стара Загора, с което за административно нарушение на чл.403а, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/, на основание чл. чл.416, ал.5 вр. чл. 414, ал.1 от КТ, на дружеството- жалбоподател е наложено административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 1500 лева. Моли се от съда да постанови решение, с което да отмени атакуваното наказателно постановление. В съдебно заседание жалбата се поддържа, ангажират се доказателства.

Наказващият орган, чрез процесуалният си представител, взема становище за неоснователност на жалбата и правилност на атакувания акт.

Съдът, като взе предвид исканията на жалбоподателя, събрания по делото доказателствен материал и като съобрази закона, настоящата инстанция намери за установено от фактическа и правна страна следното:

При извършена проверка по спазване на трудовото законодателство от служители на Дирекция „Инспекция по труда”, на 29.07.2019, в обект- бистро „Геша”, находящо се в гр. С.В., ул. „О.”, № **, стопанисвано от дружеството- жалбоподател, се установило, че в обекта работодателя не държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа, в частност поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време. За това нарушение бил съставен акт за установяване на административно нарушение № ******г., въз основа на който е издадено атакуваното пред настоящата инстанция наказателно постановление.

Съдът в контекста на правомощията си на съдебния контрол, след като провери изцяло и служебно законосъобразността на акта за установяване на административно нарушение и обжалваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи, намери, че не са допуснати съществени процесуални нарушения. Наведеното в жалбата за липса на час на извършване на проверката не съставлява съществено нарушение, което да ограничи правото на защита на жалбоподателя.

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от надлежните органи в рамките на тяхната компетентност съгласно представените заповеди.

В хода на съдебното производство бе разпитан св. М., от показанията на който се установява, че действително на сочената по- горе дата, е бил посетен стопанисвания от жалбоподателя обект, като било констатирано, че в него не са оставени за съхранение правилник за вътрешния трудов ред и поименните графици за работното време. Въпреки изчакването на управителят, при неговото завръщане в обекта, същият не намерил сочените документи, като ги представил на следващия ден по повод оставена призовка за явяване за извършване на документална проверка.

Разпитана бе и св. П., работник в провереното бистро, която заяви, че графика не е бил намерен при търсенето му, тъй като една от сервитьорките го била взела. По отношение на правилника за вътрешния трудов ред се заяви, че същият бил в обекта, но не бил поискан от проверяващите.

Предвид на така изложеното съдът намира, че правилно и законосъобразно на дружеството бил съставен акт за установяване на административно нарушение и впоследствие издадено наказателно постановление. Съгласно чл. 403а, ал.1 от КТ в предприятието, в неговите поделения, обекти и работни площадки, както и на други места, на които се полага наемен труд, работодателят е длъжен да държи на разположение на контролните органи екземпляр от правилника за вътрешния трудов ред, списък на работниците и служителите, изпратени от предприятие, което осигурява временна работа и документи, свързани с разпределението на работното време и организацията на работа: заповеди за полагане на извънреден труд, за дежурство, за времето на разположение, за установяване на непълно работно време и поименни графици за работа за периода, за който е установено сумирано изчисляване на работното време. Разпоредбата задължава всеки работодател да държи на разположение на контролните органи екземпляр от посочените документи, което означава, че работодателят е длъжен при проверка във всеки един момент да е в състояние, по време на самата проверка, да представи тези документи.

От събраните по делото доказателства, включително и от показанията на св. П., се установи, че поименните графици за работа не са били в обекта, а в една от сервитьорките. По отношение на правилника за вътрешният трудов ред, съдът дава вяра на показанията на св. М., че такъв не се е намирал в обекта. Този факт се потвърждава и от обстоятелството, че при съставянето на АУАН не са били направени възражения в тази насока от жалбоподателя, нито същия се е възползвал от правото си даде писмени такива, както и че нелогично е в случай, че правилника е бил на място, то отново да се изисква от проверяващите да бъде представен при документалната проверка. Показанията на св. П., че правилника се е намирал в обекта, са изолирани и не се подкрепят от останалия доказателствен материал. Дори и да се приеме, обаче, че правилника действително се е намирал в обекта, то липсата на поименни графици също съставлява административно нарушение, което следва да бъде подведено под същата правна норма, която е посочена в акта и в наказателното постановление.

В случая съдът намира, че са налице предпоставките за приложението на чл.415в от КТ, тъй като се касае за нарушение, което може да бъде отстранено веднага след установяването му и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, стига да не са  по чл.61, ал.1, чл.62, ал.1 и ал.3 и чл.63, ал.1 и ал.2 от КТ. Горното е предвидено в разпоредбата на чл.415в, ал.2 КТ. В този случай според закона регламентираната за работодателя имуществена санкция е в размер от 100 до 300 лева. По делото не се спори, че правилника за вътрешен трудов ред и поименните графици са били представени на следващия ден при извършване на документалната проверка. Установеното административно нарушение съответства на разпоредбата на чл. 415в, ал.1 от КТ.

С оглед на така изложеното съдът намира, че не са налице предпоставките за приложение на чл.28 от ЗАНН, но следва да се приложи нормата на чл.415в от КТ. Предвид на това, че по делото не са налице доказателства от страна на дружеството да е било извършвано и друго нарушение, съдът намира, че санкцията следва да бъде наложена по реда на чл.415в от КТ и същата следва да бъде в размер на 100 лв.

Мотивиран от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, Несебърски районен съд

РЕШИ:

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № *****г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда”- гр. Стара Загора, с което за административно нарушение на чл.403а, ал.1 от Кодекса на труда КТ/, на основание чл. чл.416, ал.5 вр. чл. 414, ал.1 от КТ, на „Г.2.” ЕООД, ЕИК ****, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Г.В.П., е наложено административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 1500 лева, като на основание чл.415в от КТ, НАЛАГА на дружеството административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 100 лева /сто лева/.

Решението подлежи на обжалване в 14- дневен срок от съобщаването му на страните пред Административен съд- гр. Бургас.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: