Решение по дело №2452/2019 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 49
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 18 февруари 2020 г.)
Съдия: Красимир Маринов Кръстев
Дело: 20193630202452
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                 49/28.1.2020г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

 

Шуменският районен съд, четиринадесети състав

На осми януари две хиляди и двадесета година

В публично заседание в следния състав

 

Председател: Кр. Кръстев

 

Секретар: Ф. А.

Като разгледа докладваното от районния съдия

ВАНД № 2452 по описа за 2019г.

За да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0869-002917/28.08.2019год. на Началник сектор към ОДМВР - Шумен, сектор ПП – Шумен, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл. 175 ал.3 пр.1 от ЗДвП на И.И.А. ЕГН ********** *** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца. Жалбоподателят моли НП да бъде отменено, като незаконосъобразно и издадено в нарушение на административно производствените правила и материално правните разпоредби. За него се явява редовно упълномощен представител, който пледира за отмяна на НП на осн. 28 от ЗАНН, като маловажен случай.

Процесуалният представител на въззиваемата страна в съдебно заседание, редовно призован се явява, като оспорва жалбата и моли наказателното постановление да бъде потвърдено.

Жалбата е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, поради което е процесуално допустима.

Жалбата е основателна.

От събраните по делото доказателства и становища на страните, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, се установи следното от фактическа страна:

Във връзка с регистрация на новозакупен автомобил, жалбоподателя А., живущ *** наел платформа с която да откара автомобила в гр. Шумен, където в сектор КАТ се извършва регистрацията. За целта бил нает съселянина му Я.Х.Х. и на 06.08.2019г. след като качили автомобила на платформа те потеглили за гр. Шумен. С тях пътувала и съпругата на жалбоподателя – св. А.Н.Х.. Тегленето на платформата с качения на нея автомобил се извършвала с автомобил „Форд Транзит“ с Д.К. № Н 6282ВТ. След подминаване на кръговото кръстовище до кв. „Макак“ и навлизане в пределите на гр. Шумен около гробищния парк на града, платформата аварирала и движението с нея станало невъзможно. Жалбоподателя свалил от платформата транспортирания автомобил, като освободил авариралата платформа и Я.Х. предприел мерки да си я прибере. Докато траели тези действия свидетелите В.Р. и П.Н. с личния автомобил на Й.Й.  пътували от „пети километър“ посока гр. Нови пазар, където им било работното място. След пети километър те забелязали бус без регистрационни табели който се движи в посока гр. Нови пазар. Последвали го и на кръговото кръстовище за кв. „Макак“ буса завил в посока гр. Шумен, като паркирал пред КАТ – Шумен. Свидетеля Р. се обадил на дежурния в РУ –Шумен да вземе отношение по случая. Докато траели тези действия на място пристигнал и жалбоподателя, като управлявал на собствен ход автомобила си който трябвало да регистрира. Р. сигнализирал и за този автомобил и на място била изпратена следствено-опаративна група за започване на следствени действия. Било образувано бързо производство № 882/2019г. по описа на РУ-Шумен. Проверяващите на място установили, че движещият се без регистрационни табели лек автомобил е „Фолксваген Пасат“ с номер на рамата WVWZZZ3BZIEI63696, нов внос от Австрия и не бил регистриран в Р. България. На жалбоподателя бил съставен и АУАН GA-82122/06.08.2019г. за нарушение на чл. 140 ал.1 пр.1 от ЗДвП. След проведено разследване образуваното БПП с постановление за прекратяване на наказателно производство от 09.08.2019г. било прекратено, като наблюдаващия прокурор е приел, че са налице условията на чл. 9 ал.2 от НК. Въз основа на това постановление и на основание чл. 36 ал.2 от ЗАНН било издадено Наказателно постановление № 19-0869-002917/28.08.2019год. на Началник сектор към ОДМВР - Шумен, сектор ПП – Шумен, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл. 175 ал.3 пр.1 от ЗДвП на И.И.А. ЕГН ********** *** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

Така изложената фактическа обстановка се потвърждава и от останалите събрани по делото доказателства, както и от показанията на разпитаните в съдебно заседание свидетели – С.Б.С. – актосъставител, който в съдебно заседание заявява, че проверявания от него автомобил е без регистрационни табели, като същевременно заявява, че водача го е придвижил до КАТ – Шумен на собствен ход, тъй като платформата на която е бил натоварен се е счупила непосредствено пред КАТ и свидетелите В.К.Р., П.С.Н. и А.Н.Х.. Самият жалбоподател не отрича, че управлявания от него автомобил е без регистрационни табели. При така установената фактическа обстановка съдът приема, че жалбоподателят действително е извършил визираното в акта и НП нарушение, а именно в качеството си на водач е управлявал лек автомобил „Фолксваген Пасат“ с номер на рамата WVWZZZ3BZIEI63696, нов внос от Австрия и не бил регистриран в Р. България.

Същевременно обаче по делото се събраха гласни и писмени доказателства от които се установява, че жалбоподателя е управлявал автомобила без регистрационни табели на 06.08.2019г., само защото платформата на която го е придвижвал от с. Долина е аварирала непосредствено до мястото където се предлага административната услуга по първоначална регистрация на леки автомобили. Жалбоподателя е изпаднал в такава ситуация не по своя воля и желание и без да е подготвен за това. По делото се събраха и доказателства, че автомобила се е придвижвал на собствен ход около 100 метра, същия ден е бил регистриран и това е била и целта на придвижването. Не на последно място се събраха и доказателства за утежнено материално положение на жалбоподателя. Същият живее в отдалечено населено място и две от децата му ходят на училище в друго населено място и често се налага да ги придвижва с автомобила си, липса на медицинско обслужване в селото, както и здравословното състояние на децата.

Изхождайки от горното, съдът счита, че санкционираната деятелност съставлява неизпълнение на задължение към държавата по смисъла, вложен в чл. 28 от ЗАНН и доколкото наказващия орган не го е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление поради издаването му в противоречие със закона. В този смисъл съдът съобрази обстоятелството, че процесуално задължение на съда е да провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление и да обсъди всички основания, независимо дали са наведени от страните или не, включително и да подложи на съдебен контрол преценката на административно-наказващият орган досежно приложението на чл. 28 от ЗАНН. При преценка на това обстоятелство съдът съобрази константната съдебна практика по този въпрос и по-специално ТР № 1/12.12.07г. по тълк. н.д. № 1/2005г. на ОСНК на ВКС, съгласно което когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 от ЗАНН са налице, но наказващия орган него е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, поради издаването му в противоречие със закона.

В настоящия случай, доколкото в ЗАНН липсва легална дефиниция на понятието „маловажен случай“ следва да бъдат приложени критериите, визирани в чл. 93, т.9 от НК, съгласно които „маловажен случай“ е този, при който извършеното престъпление с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Съгласно константната съдебна практика при преценката дали случаят е маловажен или не значение имат способа и начина, по който е осъществено деянието, личността на дееца, мотивите и подбудите, от които се е ръководел при извършване на престъплението и др. т.е. следва да бъдат преценени всички обстоятелства, които характеризират деянието и дееца. Очевидно е че в процесния случай, жалбоподателя е управлявал лек автомобил в покрайнините на гр. Шумен, който не е бил регистриран по надлежния ред, но го е направил за да извърши процеса на една административна услуга по регистрация на ППС.

Настоящия съдебен състав счита, че като не е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, въпреки наличието на основания за това, административно-наказващия орган е нарушил материалния закон. Вярно е, че обществените отношения, които регулира този закон, са от особена съществена важност, но това не може да бъде основание административно-наказващия орган да игнорира задължението си за индивидуална преценка на всеки случай, с оглед обществената опасност на конкретното деяние и на конкретния нарушител. Този критерий на преценка се прилага за всички нарушения , когато трябва да се реши въпросът дали случаят е маловажен или не.

            Предвид на гореизложеното, съдът намира, че обжалваното наказателно постановление се явява незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

            Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 предл. трето от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19-0869-002917/28.08.2019год. на Началник сектор към ОДМВР - Шумен, сектор ПП – Шумен, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на вътрешните работи, с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл. 175 ал.3 пр.1 от ЗДвП на И.И.А. ЕГН ********** *** е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца.

 

Решението подлежи обжалване пред ШАС  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено.

 

 

Районен  съдия: