Определение по дело №439/2018 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 511
Дата: 31 август 2018 г. (в сила от 12 октомври 2018 г.)
Съдия: Лидия Крумова Кътова
Дело: 20181400200439
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 24 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №...

 

Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно  заседание на тридесет и първи август, две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

   Председател:ЛИДИЯ КРУМОВА

 

                 

с участието на секретаря Миглена Костадинова и прокурора К. Невенов, като разгледа докладваното от съдията ЧНД N 439 по описа за  2018г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от л.св. К.Й.К., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода. В молбата се навеждат доводи, че молителят е придобил право за УПО, няма наложени наказания, поради което прави искане молбата му за УПО да бъде уважена.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца със справка за изтърпяното наказание и неизтърпения остатък, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на л.св.К.К..

С оглед отправено искане от осъденото лице за назначаване на служебен защитник, на основание чл. 439, ал.2 НПК е допусната правна помощ по отношение л.св. К. и на същия е назначен за служебен защитник определения от АС при АК Враца адвокат Т.П..

В съдебно заседание осъдения и неговият служебен защитник адв. П. поддържат молбата с изложените в нея доводи и правят искане осъдения К. да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание.

Затвора гр. Враца се представлява от Инспектор режимна дейност А.А.-М., която изразява становище за неоснователност на молбата по съображения, че макар и осъдения да е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, същият с поведението си не е дал достатъчно  доказателства за своето поправяне и не отговаря на изискванията на чл. 439а НПК. Представя актуална справка за изтърпяното до момента наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпяната част.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата за УПО и прави искане за оставянето й без уважение.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С определение № 107/15.02.2018год., на ВрОС, постановено по ЧНД № 81/2018год. молбата на осъдения К.Й.К. за УПО е оставена без уважение, като е определен 6 месечен срок от влизане на определението в сила, в който същият няма право да подава нова молба за УПО. Определението е влязло в законна сила на 23.02.2018год. и 6-месечния срок е изтекъл на 23.08.2018год., което определя допустимостта на подадената молба за УПО.

К.Й.К. е осъден с присъда № 6 от 08.04.2003год. на ОС Враца по нох дело № 92/2003год., за престъпление по чл. 116, ал.1, т.3, пр.1 и т.5, вр. чл. 115 НК на осемнадесет години лишаване от свобода, при първоначален режим „Строг“.

Л.св. К.К. е започнал да търпи наложеното му наказание от осемнадесет години  лишаване от свобода на 22.09.2002год., като до момента е изтърпял фактически 15 години, 11 месеца и 9 дни, от работа 3дни, или общо изтърпяно 15 години, 11 месеца и 12 дни. Неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 години и 18 дни.

При това положение, осъденият К. е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.1 НК.

От приложения доклад за оценка на риска от рецидив и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначалната оценка на риска от рецидив  е в средни граници -62 точки. Рискът от вреди по време на престоя за служителите на затвора и останалите лишени от свобода е нисък, а рискът от вреди за обществото също е висок и се определя от характера на извършеното престъпление. С оглед констатираните дефицитни зони при осъдения К., формиране на критично отношение към извършеното престъпление и към употребата на алкохол, формиране на трудови навици, поддържане на безпроблемни отношения с останалите лишени от свобода, изграждане на основни умения за разпознаване на проблемите и тяхното решаване, възстановяване на социалните контакти и промяна в начина на мислене. При междинната оценка за л.св. К. всички категории рискове – от рецидив и вреди запазват своите първоначални стойности, като риска от рецидив е увеличен стойностно с 5 точки – от 62 на 67.

В условията на затвора, за изтеклия период от изтърпяване на присъдата рискът от рецидив запазва своите средни стойности с леко повишение на 69 точки. Рискът от вреди за обществото също запазва високите си стойности.

Л.св. К. има примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания.  Не е награждаван поради липса на системни положителни прояви. Осъденият проявява пасивно отношение към предлаганите възможности за смислово оползотворяване на престоя в затвора. Не желае да бъде ангажиран с участие в образователен процес. Слабо мотивиран е за включване и в трудов процес. Не проявява интерес и към възможностите за участие в корекционни програми. Отрича вината си, не е критичен към криминалното си поведение.

Високият риск от вреди за обществото при осъдения К. се определя от характера на извършеното престъпление /убийство на баща/ и е насочен към познати пълнолетни лица от близкото семейно обкръжение.

Липсата на наказания и демонстрираното добро поведение в охраняема среда, не елиминира констатацията в доклада, че към настоящия момент л.св. К. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Злоупотребата с алкохол и липсата на вина са фактори, които предупределят евентуалното продължаване на престъпната дейност и вероятността да причини вреди с поведението си в обществото.

Заложените дейности в плана на присъдата не са изпълнени, а и с оглед демонстрираното от осъдения К. пасивно отношение към тези дейности, се очакват трудности при реализиране на заложените цели и задачи.  Индивидуално-корекционната работа с л.св. К. следва да продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.

В обобщение на горното следва да се посочи, че към настоящия момент риска от рецидив при л.св. К.К. е в средни граници 69 точки, а риска от вреди за обществото е във високи стойности. На този етап К. все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. В подкрепа на горния извод е и дългия остатък от наказанието лишаване от свобода от 2 години и 18 дни.

Налице е само една от двете законови предпоставки за УПО, а именно същият е изтърпял фактически повече от половината от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си л.св. К. не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне, което е основание да бъде постановен отказ на молбата му за условно предсрочно  освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание, в размер на 2 години и 18 дни.

Съобразно разпоредбата на чл. 441 НПК, осъдения К. няма право да подава нова молба за УПО в 6-месечен срок от влизане в сила на настоящото определение.

При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на л.св.К.Й.К., роден на ***г***, с постоянен адрес ***, понастоящем в Затвора гр. Враца, български гражданин, с ЕГН **********, да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на неизтърпяната част от наложеното му по НОХД № 92/2003год. на ОС Враца наказание  лишаване от свобода в размер на осемнадесет години, при първоначален режим „Строг“, с остатък 2 години и 18 дни.

    ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

 

 

 

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: