Определение по дело №704/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 юни 2016 г.
Съдия: Светлана Тодорова Кирякова
Дело: 20163101000704
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 12 май 2016 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

№………/……..06.2016г.

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на двадесет и ……… юни две хиляди и шестнадесета година, в състав:                     

  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ПИСАРОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ:   СВЕТЛАНА КИРЯКОВА

                                                                                           ЦВЕТЕЛИНА ХЕКИМОВА

 

като разгледа докладваното от съдията Кирякова

въззивно търговско дело №704 по описа за 2016год.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 и сл. от ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на „ПОРТ ИНВЕСТМЪНТ ДЕВЕЛПМЪНТ – БЪЛГАРИЯ 2“ ЕАД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Търговище, ул.Никола Петков 6, ет.5, ап.8, представлявано от Лиляна Борисова – изпълнителен директор, чрез пълномощник адв.Вл.Скочев от АК Варна, срещу Решение № 840 от 07.03.2016г. по гр.д.№7086 по описа на Районен съд град Варна за 2015г., 25-ти състав, с което е ОТХВЪРЛЕН предявения от „ПОРТ ИНВЕСТМЪНТ ДЕВЕЛОПМЪНТ БЪЛГАРИЯ 2” ЕАД ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление гр.Търговище, ул. ”Никола Петков” 6, ет.5, ап.8 иск с правно основание чл.270, ал.2 ГПК срещу „ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА” АД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София, р-н ”Изгрев”, бул.”Драган Цанков” 37 и „ОЛ СИЙЗ ПРОПЪРТИ 2”ООД, ЕИК : ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.”Никола Вапцаров” 3, вх.Г, ет.8, ап.21 за прогласяване нищожността на Решение №2 от 11.02.2014г.  по гр. дело №69/2013г.  по описа на Окръжен съд Търговище.  

В жалбата се излага, че решението на Районен съд Варна е неправилно и необосновано и се настоява за неговата отмяна. Въззивникът счита, че първоинстанционният съд неправилно е отказал да разгледа по същество въведените с исковата молба основания за нищожност на  Решение №2 от 11.02.2014г.  по гр. дело №69/2013г.  по описа на Окръжен съд Търговище като изясни понятието „обществен ред“, формулиран с посочените от ищеца разпоредби, по начин, по който неговото съдържание съответства на изискванията за еднаквото му прилагане от юрисдикциите на всички държави-членки на ЕС. Настоява се, че съдът е следвало първоначално да изясни по реда на чл.267 от ДФЕС това понятие в контекста на правото на субектите на частното право да постигнат в гражданското съдопроизводство анулиране или друг изравнителен резултат на всяко едно парично задължение, произтичащо от акт на корупция и/или пране на пари, както същото е уредено в Конвенцията на ООН срещу корупцията и Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията. Едва след като даде това тълкуване съдът е следвало да определи и вида порок на съдебното решение според степента на засягане на обществения ред на ЕС от последиците на това решение. В тази насока във въззивната жалба отново са въведени основанията на релевираната нищожност – злоупотреба с права по смисъла на чл.54, във вр.чл.47 от Хартата на основните права на ЕС и  несъвместимост на въведеното с процесното решение положение с целите, задачите и разпоредбите на Рамково Решение 2003/568 ПВР на Съвета на Европа, на Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и Съвета на Европа, на Конвенцията на ООН за борба срещу корупцията и на Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията. Акцентира се, че първоинстанционният съд е допуснал процесуално нарушение като е отказал да отнесе за преюдициално тълкуване пред Съда на Европейския съюз изясняване на понятието „обществен ред“ и „злоупотреба с власт“, което жалбоподателят счита за задължение на исковия съд по чл.3, ал.5 и чл.4, ал.3 от ДЕС и по чл.267 от ДФЕС.

Въззивникът моли на основание чл.12 от Гражданската конвенция на Съвета на Европа да бъде постановено спиране изпълнението на  Решение №2 от 11.02.2014г.  по гр. дело №69/2013г.  по описа на Окръжен съд Търговище.

Отправя се искане, на осн.чл.267 от ДФЕС във вр.чл. 3, ал.5 и чл.4, ал.3 от ДЕС,  да бъдат отнесени за преюдициално тълкуване пред Съда на ЕС въпросите, отнасящи се до изясняване на понятието „обществен ред на ЕС“ в областта на гражданско-правната защита по чл.34 и чл.35 от Конвенцията на ООН срещу корупцията и Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията, както и на понятието „злоупотреба с права“, попадащо в обхвата на забраната, възведена в чл.54 от Хартата на основните права на ЕС.      

Настоява се за присъждане на сторените разноски по делото.

В срока по чл.263 ГПК, въззиваемата страна „ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА“ АД ЕИК ********* депозира писмен отговор, като развива доводи за неоснователност на въззивната жалба. Счита, че решението е постановено при прилагане на правните норми, включително при съобразяване с разясненията, дадени с Тълкувателно решение №1/10.02.2012г. по т.д.№1/2011г. на ОСГТК на ВКС. Моли за потвърждаване на първоинстанционния съдебен акт и присъждане на извършените съдебно-деловодни разноски.

Третото лице-помагач „Ол Сийз Пропърти-2“ ООД не изразява становище по жалбата.

По предварителните въпроси :

По искането за спиране изпълнението на  Решение №2 от 11.02.2014г.  по гр. дело №69/2013г.  по описа на Окръжен съд Търговище, на основание чл.12 от Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията :

          Съгласно член 12 от Гражданската конвенция за корупцията (Ратифицирана със закон, приет от 38-то НС на 10.05.2000 г. - ДВ, бр. 42 от 23.05.2000 г. Издадена от Министерството на правосъдието, обн., ДВ, бр. 102 от 21.11.2003 г., в сила за Република България от 1.11.2003 г.),  Глава I
Мерки, които трябва да бъдат предприети на национално равнище,  се изисква  от всяка страна да предвиди във вътрешния си закон такива съдебни обезпечителни мерки, които да защитят правата и интересите на страните в гражданското производство, започнато по повод акт на корупция.

В настоящия случай искането е неоснователно :

Първо, заявен е за разглеждане установителен иск за прогласяване нищожност на съдебно решение, на осн.чл.270, ал.2 от ГПК. Понятието за нищожно решение не е законово уредено, а изяснено доктринално и от съдебната практика. Нищожността на съдебното решение се свързва с постановяването му от незаконен състав, извън правораздавателната власт на съда, при неподписване на решението от мнозинството съдии от състава или ако не е съставено в писмена форма, при абсолютна неразбираемост на волята на съда, когато тя не може да бъде изведена и по пътя на тълкуването, когато повелява изпълнението на нещо, което е неизпълнимо, или изпълнение на действие, което съставлява престъпление. При така изложените хипотези и въведените в исковата молба основания за нищожност на процесното решение не може да се направи извод, че настоящото съдебно производство е започнато по повод акт на корупция, реализиран в производството, по което е постановено решението, чиято нищожност се настоява.

На второ място, законовопредвидените възможности в процесуалното ни право за спиране на изпълнението са тези по чл.397, ал.1, т.3 от ГПК и чл.282 от ГПК. В първия случай – обезпечителната мярка предвижда спиране на изпълнението по дело, образувано за принудително изпълнение на признати с влязло в сила решение притезания, а във втория - се касае за специален ред за спиране на предварителното изпълнение на невлезли в сила решение на въззивната инстанция до приключване на касационното обжалване на постановеното решение. Настоящият казус не се обхваща от посочените две възможности, включително с оглед липсата на данни за образувано изпълнително производство въз основа на атакуваното решение на Окръжен съд Търговище.

В този смисъл искането е неоснователно.

По отношение на искането бъдат отнесени за преюдициално тълкуване пред Съда на ЕС въпросите, отнасящи се до изясняване на понятието „обществен ред на ЕС“ в областта на гражданско-правната защита по чл.34 и чл.35 от Конвенцията на ООН срещу корупцията и Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията, както и на понятието „злоупотреба с права“, попадащо в обхвата на забраната, възведена в чл.54 от Хартата на основните права на ЕС.      

Съгласно разпоредбата на чл.628 от ГПК когато тълкуването на разпоредба от правото на ЕС или тълкуването на валидността на акт на органите на ЕС е от значение за правилното решаване на делото, българският съд прави запитване до Съда на Европейските общности.

Съдържанието на понятието „обществен ред“ е изведено в практиката на Съда на Европейския съюз. Договорите и производното право не съдържат негова дефиниция. Съдържанието му се тълкува стриктно, не може да бъде определяно едностранно от всяка държава-членка без контрол от страна на институциите на Съюза, но държавите-членки са свободни да определят изискванията, свързани с обществения ред и обществената сигурност според националните си нужди в границите, определени от ДЕС. В този смисъл обществения ред е винаги вътрешен ред на сезирания съд. В нашето право липсва законово определение на понятието „обществен ред“, но се приема, че това са основните принципи в правото. Така например, нарушение на обществения ред ще е налице при нарушаване правото на защита на страната в хода на процеса. Това означава, че сезирания съд следва да прецени както конкретните правила и повелителни норми, които образуват правопорядъка и обществения ред в неговата страна, така и правилното им прилагане при решаване на съответния казус, поставен за разглеждане. Следователно изясняването на понятието „обществен ред в ЕС„ не е от преюдициално значение за допустимостта и основателността на исковата защита, като искавето следва да бъде оставено без уважение.   

Постъпилата въззивна жалба е редовна и отговорят на изискванията на чл.260 от ГПК – подадена е от надлежна страна, срещу акт, подлежащ на обжалване и съдържат останалите необходими приложения, вкл. доказателство за платена държавна такса.

Съобразно преценката за допустимост на производството и на основание чл.267 ГПК, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИЕМА ЗА разглеждане въззивна жалба на „ПОРТ ИНВЕСТМЪНТ ДЕВЕЛПМЪНТ – БЪЛГАРИЯ 2“ ЕАД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.Търговище, ул.Никола Петков 6, ет.5, ап.8, представлявано от Лиляна Борисова – изпълнителен директор, чрез пълномощник адв.Вл.Скочев от АК Варна, срещу Решение № 840 от 07.03.2016г. по гр.д.№7086 по описа на Районен съд град Варна за 2015г., 25-ти състав, с което е ОТХВЪРЛЕН предявения от „ПОРТ ИНВЕСТМЪНТ ДЕВЕЛОПМЪНТ БЪЛГАРИЯ 2” ЕАД ЕИК  ********* със седалище и адрес на управление гр.Търговище, ул. ”Никола Петков” 6, ет.5, ап.8 иск с правно основание чл.270, ал.2 ГПК срещу „ПЪРВА ИНВЕСТИЦИОННА БАНКА” АД ЕИК ********* със седалище и адрес на управление гр.София, р-н ”Изгрев”, бул.”Драган Цанков” 37 и „ОЛ СИЙЗ ПРОПЪРТИ 2”ООД, ЕИК : ********* със седалище и адрес на управление гр.Варна, ул.”Никола Вапцаров” 3, вх.Г, ет.8, ап.21 за прогласяване нищожността на Решение №2 от 11.02.2014г.  по гр. дело №69/2013г.  по описа на Окръжен съд Търговище.  

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането „ПОРТ ИНВЕСТМЪНТ ДЕВЕЛПМЪНТ – БЪЛГАРИЯ 2“ ЕАД ЕИК ********* за спиране изпълнението на  Решение №2 от 11.02.2014г.  по гр. дело №69/2013г.  по описа на Окръжен съд Търговище, на основание чл.12 от Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането „ПОРТ ИНВЕСТМЪНТ ДЕВЕЛПМЪНТ – БЪЛГАРИЯ 2“ ЕАД ЕИК ********* бъдат отнесени за преюдициално тълкуване пред Съда на ЕС въпросите, отнасящи се до изясняване на понятието „обществен ред на ЕС“ в областта на гражданско-правната защита по чл.34 и чл.35 от Конвенцията на ООН срещу корупцията и Гражданската конвенция на Съвета на Европа за корупцията, както и на понятието „злоупотреба с права“, попадащо в обхвата на забраната, възведена в чл.54 от Хартата на основните права на ЕС

 

НАСРОЧВА производството по в.т.д №704/2016 год. на ВОС за 13.07.2016 год. от 15.00 часа, за която дата и час да се призоват страните, ведно с препис от настоящото определение.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ : 1.

 

 

 

                                                                                         2.