Решение по дело №602/2018 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 617
Дата: 22 октомври 2018 г. (в сила от 1 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Господинов Петров
Дело: 20187150700602
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 25 юни 2018 г.

Съдържание на акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК

 

 

 

РЕШЕНИЕ

 

 

              617/22.10.2018г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК,  II състав в открито съдебно заседание на двадесет и първи септември през две хиляди и осемнадесетата година в състав:

 

СЪДИЯ : ГЕОРГИ ПЕТРОВ

                                                                                                  

при секретаря АНТОАНЕТА МЕТАНОВА, като разгледа докладваното от съдията докладчик Петров адм. дело  №602 по описа на съда за 2018 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

I. За характера на производството, исковете и становищата на страните:

1. Производството е по реда на Глава ХІ от Административно процесуалния кодекс, във връзка с Част VІІ от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

2. Образувано е по искова молба на П.Д.К., ЕГН********** ***, в момента в Затвора Пазарджик, заявена чрез упълномощения адв. В.С., с посочен съдебен адрес ***, да бъде осъдена Главна дирекция „Изтърпяване на наказанията“ към Министъра на правосъдието, гр. София да му заплати сумата от 10000,00лв., представляваща обезщетение за претърпени в периода 05.12.2016г. до 25.06.2018г. неимуществени вреди, изразяващи се в обида, огорчение, битови неудобства, неравно третиране, принуда да търпи неща противни на волята му, причинени от действията на администрацията на Затвора Пазарджик имащи за резултат поставянето на К. в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода, както и обезщетение за забавено плащане на главницата от датата на завеждане на исковата молба, до окончателното изплащане на сумата.

3. Ищеца твърди да пребивава в Затвора Пазарджик от 17.09.2016г., където изтърпява наказание „лишаване от свобода“.

В тази насока се поддържа, че килиите в които е пребивал в исковия период са пренаселени и мръсни, има хлебарки и дървеници и гризачи. Килиите са влажни, с мухъл, без достатъчен достъп до естествена светлина и чист въздух, като през зимата е много студено, а през лятото много топло. Храната е с лошо качество и малко количество, с недостатъчно калории.

Твърди още, че не са му давали работа, като съответно на другите затворници такава е възлагана, поради което не е могъл да покаже превъзпитанието си и съответно да намали срока на изтърпяване на наказанието.

4. Ответната Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, с посочен съдебен адрес ***, Областна служба „Изпълнение на наказанията“, чрез процесуалния представител юрк. Ч. в депозиран писмен отговор е на становище, че исковите претенции на К. са недоказани фактически и неоснователни. Сочи се, че ищеца търпи своята присъда при условия, не по различни от условията при които са поставени останалите затворници, като всички те в изпълнение на съответно наложена санкция са лишени от свобода, но не и от други права и интереси в местата за лишаване от свобода. Според ответника, не може да се приеме, че престоят в условията на затвора биха провокирали, твърдените от ищеца неимуществени вреди.

Иска се претенцията за парично обезщетение на К. да бъде отхвърлено.

6. Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение, че исковите претенции са недоказани от фактическа страна, респективно са частично основателни по отношение на претендирания размер.

 

II. За фактите :

7. В хода на съдебното производство, от страна на Началник Затвор Пазарджик се представи справка със следните данни :

- По отношение на К. е постановено да изтърпи наказание лишаване от свобода в общ размер на 4години ш 3 месеца. Началото на изтърпяване на наказанието е 22.04.2016г., като при условията на строг режим е поставен от 21.07.2016г. *** е приведен на 17.09.2016г., като по време на престоя си там е бил в следните помещения:

 

период

килия

бр. лишени от свобода

площ

условия

17.09.2016

27.09.2016

приемно отделение №210     с 8 легла

8

21,18м²

Разполага със санитарен възел и течаща студена вода.  Има дневна светлина, а през тъмната част на денонощието изкуствена светлина

27.09.2016

11.01.2018

 

8-мо отделение спално № 808

20 легла до м.10.2017г., след което са 16 легла

Не е

надвишавало

15 лишени от

свобода

43,97м²

Разполага със

санитарен възел и течаща вода.  Има дневна светлина, а през тъмната част на денонощието изкуствена светлина

11.01.2018г.

14.06.2018

7-мо отделение

спално № 706

16 легла

16 лишени

от свобода

37,17м²

Разполага със

санитарен възел и течаща вода.  Има дневна светлина, а през тъмната част на денонощието изкуствена светлина

14.06.2018

понастоящем

6-то отделение

спално № 604

12 легла

11 лишени

От свобода

45,35м²

Разполага със

санитарен възел и течаща вода.  Има дневна светлина, а през тъмната част на денонощието изкуствена светлина

 

- Посочено е, че ищеца е изтърпял наказание „изолиране в наказателна килия“ за срок от 14 денонощия в периода 02.05.2018г. – 19.05.2018г. с прекъсване от 05.05.2018г. – 08.05.2018г. Наказанието е изтърпяно в спално № 104 с площ от 6,70м², като там са разположени 2 легла, едно шкафче и маса. Помещението е без санитарен възел. В отделението, където е наказателната килия има обособен санитарен възел с тоалетни, мивки с течаща топла и студена вода, както и душ. Достъпът до там е осигурен най-малко три пъти в денонощие.

- Всеки лишен от свобода, разполага с легло с площ от 1,33м². В спалните помещение леглата са разположени идно над друго – на два етажа. Шкафчетата са с размери 45/40см. или 0,18м², като на двама лишени от свобода се предоставя едно шкафче. във всяка килия има по 1бр. дървена маса  и до 4бр. столове с различни размери. Цялото имущество в помещенията е разположено така, че да има достатъчно място за свободно придвижване. Въпреки това, самите затворници често разместват мебелите. Всички налични повреди в спалните помещения, включително счупени прозорци се отстраняват своевременно.

- Лишеният от свобода К. не е подавал сигнали за наличие на плесен, мухъл, хлебарки, дървеници, гризачи и теч от тавана на помещенията в които пребивава. Относно инсектицидите и гризачите, през 2016г. са извършени 12 дезинфекции, дезинсекции и дератизации, през 2017г. са извършени 7 обработки, а през 2018г. са извършени 3 обработки.

- Храната в затвора се приготвя съобразно дажбени таблици с необходимия калориен състав. В столовата има назначен готвач, който има необходимата квалификация и стаж повече от 25 години. Към домакинския щат в затвора, в столовата работят 16 лишени от свобода, които се избират много прецизно. Има 6 помощник готвачи, като четирима от тях са работили като готвачи извън затвора.

8. В хода на производството се представиха списъци за вечерни проверки от м. септември 2016г. до м.юли 2018г. ; заменителна таблица за хранителни продукти ; таблица за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода (възрастен), одобрена от Главния директор на ГД „Изтърпяване на наказанията“, съгласувано с министъра на здравеопазването и министър на финансите.

 

III. За правото :

9. Според чл. 205 от АПК, искът за обезщетение се предявява срещу юридическото лице, представлявано от органа, от чийто незаконосъобразен акт, действие или бездействие са причинени вредите.

Според чл. 12, ал.1, ал. 2 и ал. 3 от ЗИНЗС, прякото ръководство и контролът върху дейността на местата за лишаване от свобода и пробационните служби се осъществяват от Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, която е юридическо лице към министъра на правосъдието със седалище София и е на бюджетна издръжка, като съответно затворите и областните служби „Изпълнение на наказанията“ са териториални служби на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“.

Каза се, главната искова претенция е за присъждане на обезщетение за неимуществени вреди, произтичащи от незаконосъобразна дейност на администрацията на затвора Пазарджик, към Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“. Дейността по фактическото изпълнение на наложено наказание лишаване от свобода, обемаща разбира се и осигуряване на условията  за упражняване на правата от задържаните лица и изпълнението на техните задължения, съобразно правното им положение и статус е административна по своето естество.

При това положение, възведените в обстоятелствената част на исковата  молба твърдения за допуснати нарушения по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС при изтърпяване на наказанието на К. в затвора Пазарджик в периода от 05.12.2016г. до 25.06.2018г. определя като пасивно, материално и процесуално правно легитимирана страна по заявената главна искова претенция, именно Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, София.

10. Според чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Съответно, според чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

Според чл. 43, ал. 2 от ЗИНЗС, всяко място за лишаване от свобода трябва да разполага с необходимите жилищни, битови и други помещения за осъществяване на поправително въздействие, а арестите - за поддържане на физическото и психическото здраве и уважаване човешкото достойнство на задържаните лица.

В чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС е установено изискването, минималната жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода не може да е по-малка от 4,00м².

Според чл. 43, ал. 5 от ЗИНЗС, количеството дневна светлина, степента на изкуственото осветление, отопление и проветряване, достъпът до санитарни възли и течаща вода, както и минимумът обзавеждане на спалните помещения се определят с правилника за прилагане на закона, като в чл. 21, ал. 1 от ППЗИНЗС е конкретизирано, че спалните помещения се обзавеждат с отделни легла за настанените лица, снабдени със спални принадлежности, шкафчета за лични вещи, маса, столове, осветителни и отоплителни тела, като се осигуряват условия за пряк достъп на дневна светлина и възможност за проветряване.

11. Съотнасянето на описаните данни в предходния раздел на решението и цитираните правни норми, налага да се приеме, че помещенията в които е обитавал К. при изтърпяване на наложеното му наказание, са били обзаведени с отделни легла, снабдени със спални принадлежности, шкафчета за лични вещи, маса, столове, осветителни и отоплителни тела, като е осигурен пряк достъп на дневна светлина и възможност за проветряване.

Доказателства за противно не се заявиха и не се представиха по делото.

По отношение на твърденията, че в помещенията има плъхове и инсекти, по делото се посочиха конкретни данни за извършвани дезинфекция, дератизация и дезинсекция, които не бяха оспорени от страна на ищеца и съответно доказателства за противното не се представиха.

12. На следващо място, от данните по делото не е възможно да се направи еднозначен и несъмнен извод, че предоставяната на ищеца храна не е съдържала необходимите калории и не е била в съответното количество. Както се посочи, от страна на ответната администрация се представиха заменителна таблица за хранителни продукти ; таблица за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти на един лишен от свобода (възрастен), одобрена от Главния директор на ГД „Изтърпяване на наказанията“, съгласувано с министъра на здравеопазването и министър на финансите. Според последно посочената таблица, дневната дажба за всеки лишен от свобода е от 2622калории.

13. Както се посочи, според чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС, минималната жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода не може да е по-малка от 4 м².

От представените по делото справки обаче, се констатира, че през целият исков период от 05.12.2016г. до 25.06.2018г., т.е. за период една година, шест месеца и двадесет дни, К. е обитавал помещение в което за всеки от лишените от свобода не е била осигурена площ от минимум  4,00 м².

Този факт е достатъчен за да се приеме, че в този период от време, администрацията е поставила изтърпяващия наказание К. в неблагоприятно положение по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗИНЗС. При това положение, правилото на чл. 284, ал. 5 във връзка с ал. 1 от ЗИНЗС, налага да се приеме, че ищеца е претърпял твърдените от него неимуществени вреди, изразяващи се в описаните в исковата молба негативни психически състояния.

Съобразно правилото на чл. 52 от ЗЗД, конкретния размер на обезщетението за неимуществени вреди, следва да бъде определено по справедливост. Ето защо и с оглед характера на деянието извършено от служителите на ответника, естеството и степента на претърпените негативни психически състояние от ищеца, както и времето на престой на същия в тези условия, Съдът счита, че справедливото обезщетение е в размер на 1250,00 лева, за целия период. В този размер искът следва да бъде уважен, а в останалата част същият следва да се отхвърли.

Съответно, спрямо този размер на главния иск, ще следва да бъде уважена и акцесорната претенция за присъждане на обезщетение за забавено плащане на парично задължение, в размер на законната лихва върху главницата, считано от 25.06.2018г., до окончателното изплащане на сумата.

 

IV. За разноските :

14. От страна на ищеца не е заявявано искане да присъждане на разноски.

Ето защо, Съдът

 

 

Р    Е    Ш    И    :

 

 

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изтърпяване на наказанията“ към Министъра на правосъдието, гр. София да заплати на П.Д.К., ЕГН********** ***, в момента в Затвора Пазарджик обезщетение в размер на 1250,00лв. (хиляда двеста и петдесет лв.) за претърпени неимуществени вреди за периода от 05.12.2016г. до 25.06.2018г. включително, както и обезщетение за забавено плащане в размер на законно установената лихва върху тази сума, считано от 25.06.2018г., до окончателното й изплащане.

 

ОТХВЪРЛЯ исковите претенции на П.Д.К., ЕГН********** ***, в момента в Затвора Пазарджик да бъде осъдена  Главна дирекция „Изтърпяване на наказанията“ към Министъра на правосъдието, гр. София да му заплати сумата – за разликата от 1250,00лв. до пълния заявен размер от 10000,00лв., за претърпени неимуществени вреди за периода от 05.12.2016г. до 25.06.2018г., както и обезщетение за забавено плащане в размер на законно установената лихва върху тази сума, считано от 25.06.2018г., до окончателното й изплащане.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в четиринадесет дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

 

 

Административен съдия :/П/

 РЕШЕНИЕ № 379/01.07.2020 Г. НА АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИК ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 617/22.10.2018 г., постановено по АД № 602/2018 г. на Административен съд Пазарджик, едночленен състав, с което искът на П.Д.К. срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ е уважен частично до размер 1250 лв. за периода 05.12.2016 г. до 25.06.2018 г. вкл., в който ищецът е пребивавал в Затвора гр. Пазарджик, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 25.06.2018 г. до окончателното й изплащане, като в останалата му част, над уважения размер от 1250 лв., до претендирания размер от 10 000 лв., искът е отхвърлен.

Решението е ОКОНЧАТЕЛНО.