Решение по дело №700/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 742
Дата: 3 юни 2022 г.
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20227040700700
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

        742                                 03.06.2022г.                                    гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на деветнадесети май, две хиляди двадесет и втора година, в публично заседание в следния състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                  ЧЛЕНОВЕ:1. ВЕСЕЛИН  ЕНЧЕВ

                                                                      2. НЕЛИ СТОЯНОВА

секретар:  И.Л.

прокурор: Д.Х.

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Христов  КАН дело № 700 по описа за 2022г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационната жалба от Пето районно управление при ОД на МВР Бургас, против Решение № 213 от 11.03.2022 г., постановено по АНД № 5840 по описа на Районен съд – Бургас за 2021 г., с което е отменено Наказателно постановление № 3388а-832/19.07.2020 г. на началника на Пето районно управление при ОД на МВР Бургас, с което на П.Г.Н., ЕГН **********,***, на длъжност управител  на заведение „Планета Пайнер“, за нарушение по чл. 16а, ал. 2 от Закона за защита от шума в околната среда /ЗЗШОС/, на основание чл. 34а, ал. 1 от ЗЗШОС, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 500.00 лв.

Изложени са доводи, че решението на РС – Бургас е постановено в противоречие с материалния закон. Не се споделят мотивите на съда, обосновали отмяната на издаденото наказателно постановление, като се излагат подробни доводи в тази насока. Моли се същото да бъде отменено, а НП потвърдено.

В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не изпраща процесуален представител.

Ответникът по касацията, редовно и своевременно уведомен, не се представлява. Депозира молба по хода на делото, с която оспорва касационната жалбата като неоснователна. Претендира присъждане на разноски.

Представителят на Прокуратурата на РБ поддържа становище за неоснователност на оспорването, счита че решението е правилно и законосъобразно.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява неоснователна поради следните съображения:

Съгласно чл. 63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

С процесното наказателно постановление отговорността на П.Г.Н. е ангажирана за това, че на 18.07.2021 г. около 03:55 часа, в гр. Бургас, Приморски парк „Атанасовска коса“ – част 1, в дискотека „Планета Пайнер“, в качеството си на салонен управител, е допуснал озвучаване на обекта, представляващ дискотека, разположен в зона, определена за рекреационна. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 16а, ал. 2 от ЗЗШОС.

Въз основа на установената фактическа обстановка, съдът е приел от правна страна, че при издаването на НП е допуснато нарушение на материалните разпоредби на закона, които обосновават отмяната му, тъй като неправилно е ангажирана отговорността на физическото лице П.Н.. Наред с това е посочил, че в случая лицето е наказано като допустител, а същите се наказват само в случаите, посочени в съответния закон или указ, като в ЗЗШОС няма предвидена такава хипотеза.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно, като същото не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на санкцията. В хода на съдебното следствие са събрани доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя, съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне. Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи.

С разпоредбата на чл. 16а, ал. 2 от ЗЗШОС се забранява озвучаването от физически лица или от обекти по ал.1 и на открити площи в зони и територии, предназначени за жилищно строителство, рекреационни зони и територии и зони със смесено предназначение, включително когато озвучаването се излъчва от място извън строителните граници на селищната територия или от неурбанизирана територия за времето от 14,00 ч.  до 16,00 ч. и от 23,00 ч. до 8,00 ч., с изключение на териториите на религиозни храмове, железопътни гари, автогари, аерогари, морски гари и при използването на системи за предупреждение и оповестяване на населението при бедствия.

Правилен е изводът на първоинстанционния съд, че административнонаказващият орган не е определил правилно субекта на нарушение и незаконосъобразно е ангажирал административнонаказателната отговорност на Н., "в качеството на салонен управител в дискотека „Планета Пайнер“. За да бъде ангажирана такава отговорност на физическо лице, наказващият орган следва да докаже не само обективните елементи на деянието, които в случая са озвучаване на рекреационна зона за времето от 23:00-08:00ч., но и да докаже наличието на субективен елемент – т. е. да ангажира категорични доказателства за виновността на конкретното физическо лице. В процесния случай липсват убедителни доказателства, че именно управителят на дискотеката Н. е осъществил озвучаването, което е констатирано на 18.07.2021 г. около 03:55 ч., в гр. Бургас, Приморски парк "Атанасовска коса" – част І, в дискотека „Планета Пайнер“.

При анализ на разпоредбите на чл. 16а, ал. 2 от ЗЗШОС и чл. 34а, ал. 1 от ЗЗШОС, се налага извод, че с тях се забранява въобще озвучаването на обекти през посочените времеви отрязъци, без значение от нивото на шума, т. е. изпълнителното деяние се изразява в самото озвучаване на съответния обект, независимо дали звукът е силен или тих, стига да е във времето, в което нормата забранява това. За да е съставомерно деянието е достатъчно обектът, който се озвучава, да е сред обектите, изброени в чл. 16а, ал. 1 от ЗЗШОС и озвучаването да се е случило във времето от 14: 00-16: 00 часа и от 23:00-08:00 ч., както и обектът да се намира в описаните в чл. 16а, ал. 2 от ЗЗШОС зони и територии.

В процесния случай по делото са събрани писмени доказателства, че дискотека „Планета Пайнер“ се намира именно в такава зона. Не е спорно, че дискотеката представлява обект, в който се извършва търговска дейност в областта на услугите, т. е. попада в изброяването на чл. 16а, ал. 1 от ЗЗШОС. Озвучаването е установено в 03:55 ч. на 18.07.2021 г., което попада във времевите отрязъци, през които нормата забранява това действие.

Въпреки така изложените изводи, наказателното постановление е незаконосъобразно, поради неправилно определяне на субекта на нарушението, както правилно е преценил районният съд. Според настоящия съдебен състав субект на нарушението в случая е търговецът, който стопанисва търговския обект. Според посочената като нарушена норма на чл. 16а, ал. 2 от ЗЗШОС, субекти на нарушението могат да са, както физически лица, така и обектите по ал.1. От своя страна, в ал.1 са изброени обекти за производство, съхраняване и търговия, обекти в областта на услугите. Въпреки непрецизната законова регламентация, несъмнено е, че се касае за търговци, които осъществяват дейност в съответните обекти на производство, търговия и предоставяне на услуги, тъй като самите обекти, като материална база, не могат да носят административнонаказателна отговорност. В ал. 2 ясно е посочено, че озвучаването може да е извършено или от физически лица или от обектите по ал. 1, което означава във втората хипотеза, че озвучаването е извършено от търговците, които стопанисват и експлоатират съответните обекти. В процесния случай търговското дружество, което стопанисва конкретната дискотека, е субектът, който отговаря за озвучаването и именно той е следвало да бъде наказан за конкретното нарушение.

По отношение на претендираните от ответника по касация разноски настоящият състав счита, че такива не следва да бъдат присъждани по следните съображения:

Съгласно чл.63д от ЗАНН в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Според Тълкувателно решение № 6/2012г. на ОСГТК на ВКС, съдебни разноски за адвокатско възнаграждение се присъждат, когато страната е заплатила възнаграждението. В договора следва да е вписан начина на плащане – ако е по банков път, задължително се представят доказателства за това, а ако е в брой, то тогава вписването за направеното плащане в договора за правна помощ е достатъчно и има характера на разписка. В конкретния случай, по делото не са налице доказателства за извършено плащане на адвокатско възнаграждение в производството пред настоящата инстанция. Действително през Районен съд – Бургас е представен Договор за правна защита и съдействие, от който се установява, че П.Н. упълномощава адвокат В. да го представлява по АНД № 5840 по описа за 2021г. на РС – Бургас, като завежда и води делото до приключването му пред всички инстанции, но договореното възнаграждение съгласно посочения договор е 300 лв., платено в брой, което вече е било присъдено при приключване на делото пред районния съд.

По делото пред касационния съд не е представен договор за правна защита и съдействие с посочване на изискуемите реквизити за уговаряне и плащане на адвокатско възнаграждение - конкретно договорено и посочено адвокатско възнаграждение, съответно конкретно посочен начин и срок на плащане на същото. Действително договорът за адвокатска услуга се сключва между клиент и адвокат, като писмената форма е форма за доказване. С него може да се удостоверява, както че разноските са заплатени, така и че само са договорени. Страните по договора за правна защита могат да постигнат съгласие по всякакви, допустими от закона условия, в това число и заплащане на резултативен хонорар, който да бъде дължим след приключване на делото и да се определя от неговия изход. Тази свобода в договарянето обаче се свързва единствено с отношенията между клиент и адвокат, но не предпоставя разширително тълкуване. Доказването за направените разноски трябва да е пълно, т. е. документално установено плащане на възнаграждението за адвоката. Само, когато е доказано извършването на разноски в производството, те могат да се присъдят. Ето защо в случая в производството пред настоящата инстанция липсва токова договаряне между страните, поради липса на представен договор за правна помощ, съответно уговорено адвокатско възнаграждение и начин на плащане. Няма пречка да бъде указан вида на плащане, освен когато по силата на нормативен акт е задължително заплащането да се осъществи по определен начин – например по банков път. Когато възнаграждението е заплатено в брой, този факт следва да бъде отразен в договора за правна помощ, а самият договор да е приложен по делото. В този случай той има характер на разписка, с която се удостоверява, че страната не само е договорила, но и заплатила адвокатското възнаграждение.

С оглед изложеното, съдът счита, че в полза на ответника по касация не следва да бъдат присъждани разноски в настоящото производство.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. І-во от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд - Бургас, ХІХ – ти състав,

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 213 от 11.03.2022г., постановено по АНД № 5840 по описа на Районен съд – Бургас за 2021 г.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                              ЧЛЕНОВЕ: 1.          

 

  

     2.