Определение по дело №498/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 455
Дата: 27 юни 2019 г. (в сила от 5 юли 2019 г.)
Съдия: Стефан Христов Стойков
Дело: 20192100200498
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

Година 2019, 27.06.                                                                             гр.Бургас                                                              

БУРГАСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                        НАКАЗАТЕЛЕН  СЪСТАВ,

Двадесет и седми юни                                       две хиляди и деветнадесета година,

в открито съдебно заседание в следния състав:

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕФАН СТОЙКОВ

                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. АНКА ЯНЕВА

                                                            2. КАЛИНА КОЛЕВА

                                                                 

 

Секретар: Румяна Анчева

Прокурор: Десислава Трифонова

като разгледа докладваното от съдия Стойков

ЧН  дело номер 498 по описа за 2019 година,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Делото е по реда на чл. 433 и следващите от НПК.

Постъпила е Молба вх.№ 7668.16.05.2019г. от Х.Ш.П.   ЕГН **********, с която се иска да бъде реабилитиран по реда на чл.87 ал.1 НК по НОХД 209/2011 по описа на ОС Бургас. Прилагат се доказателства в уверение, че са на лице изискуемите  по закона обстоятелства.

 В  съдебно заседание прокурорът изразява мнение, че молбата е неоснователна и като такава не следва да бъде уважена. Принципното становище на представителят на прокуратурата е, че всички изискуеми по закон условия за съдебна реабилитация са на лице, с изключение на предвиденото в чл.87 ал.1 т.2 НК – не са възстановени причинените от умишленото престъпление вреди. Според прокурорът изтеклия давностен срок за събиране на вземането не е уважителна причина , която може да обоснове приложението на чл.87 ал.2 НК.

Защитникът оспорва мнението на прокурора и поддържа искането за реабилитация, с наведените в молбата доводи. Акцентира на обстоятелството, че е изтекъл достатъчно голям срок извън този предвиден като давностен за такъв род вземания, през който съответните органи са бездействали. Изтъква че П. винаги е полагал обществено полезен труд и няма укоримо поведение, което е доказателство за добро поведение, участва активно в обществения живот на арменската диаспора в града, като са му възлагани обществено значими отговорности в тази насока. Като уважителна причина за невъзстановяване на вредата от престъплението, освен давностния срок  сочи, че молителя е семеен, издържа двете си непълнолетни деца и съпругата си, която към момента е безработна.

Осъденият изразява съгласие с казаното от защитника и поддържа молбата си да бъде реабилитиран. Съобщава, че полага усилия да реализира доходи, чрез законосъобразен и честен труд, но доходите му стигат  само да издържа семейството си.

Съдът като взе предвид представените по делото доказателства и съобрази становищата на страните, счита за установено следното:

Молителят П. е осъден със Присъда № 546/28.12.2011г., влязла в сила на 13.01.2012г по НОХД 209/2011г. по описа на Окръжен съд Бургас, за извършени престъпления по чл.255 ал.3 вр. ал.1 т.2 НК и на основание чл.23 НК му е наложено общо наказание от две години и осем месеца лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено на основание чл.66 ал.1 НК за изпитателен срок от четири години. От престъпленията е настъпила обща вреда в размер на 4 239 177, 96 лева.

Молителят е реабилитиран на основание чл.86 ал.1 т.3 НК по НОХД 1142/2003г. по описана Районен съд Бургас.

От изложените по горе факти се установява, че осъденият П. не може да се ползва от реабилитация предвидена в чл.86 НК.

Възможността на реабилитация по съдебен ред е на лице на първо място поради обстоятелството, че от датата на  наказанието лишаване от свобода и постановения изпитателен срок от четири години, са изминали повече от три години , през които на П. не е налагано наказание лишаване от свобода или по тежко наказание за извършено от него престъпление.

От приложената справка от НАП се установява , че П. има неплатени към фиска задължения, които не са за вреди от престъплението и имат текущ характер.

За да постанови решението си съда следва да вземе под внимание и останалите обстоятелства предвидени в чл.87 ал.1 т.1 и т.2 НК.

Установява се, че от деянията осъществени от П. са настъпили  и съществуват невъзстановени вреди. На лице е обаче настъпила абсолютна давност по повод на вредите от престъплението, свързана с тяхното събиране. Съгласно чл.171 ДОПК публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок. С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено, или изпълнението е спряно по искане на длъжника. Срока за публичните вземания / задължения по ДДС / в случая започва да тече от 01.01.2002г. Липсват доказателства задължението да е отсрочено или разсрочено, или изпълнението да е спряно по искане на длъжника. Съдът намира, че с оглед съдебната практика , трябва да вземе предвид обстоятелството, че молителя не е направил опит да плаща по вредите от престъплението, но също така е вярно, че държавата в лицето на своите оторизирани органи не е предприела нито едно действие по събиране на вземанията си от този длъжник  . Ако се следва логиката, че изтеклите давности срокове не се приемат като обективни уважителни причини, се очертава абсолютна невъзможност да се постанови реабилитация в такива случаи / с оглед изтекла абсолютна давност , като конкретния случай фактическия срок е 17 години /. Освен горното, съдът намира и други обективни причини, които са попречили на молителя да възстанови вредите или да ги обезпечи. Доколкото полагания от него труд – предлагащ счетоводни услуги със собствена фирма - не е генерирал доходи по големи от средните за страната и от друга страна грижата за финансовото обезпечаване на семейството си , съдът счита, че е на лице обективна уважителна причина по смисъла на чл.87 ал.2 НК , наред с горната , поради която вредите не са възстановени.apis://desktop/uid=*********?0Анотирана съдебна практика

На следващо място са налични доказателства за добро поведение, демонстрирано от страна на Папзян, през целия период от изтърпяване на на наказанието, по което се иска реабилитация и до настоящия момент. Срещу него няма повдигнати обвинения и не се водят досъдебни производства, за престъпления от общ характер, липсват други противообществени прояви, съобразно служебната бележка издадена от Прокуратурата на РБ и справката от МВР.

Мотивиран от гореизложеното и на основание  чл. 87, ал.1 и ал.2 НК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

РЕАБИЛИТИРА Х.Ш.П.   ЕГН **********, за осъждането му по  НОХД 209/2011 по описа на ОС Бургас.  

Препис от определението, след влизането му в сила, да се изпрати на Бюро "Съдимост" при Районен съд-Бургас, за отбелязване на реабилитацията.

Определението подлежи на обжалване и протестиране пред Апелативен съд гр. Бургас в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.                                            2.