Решение по дело №209/2020 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 9
Дата: 21 януари 2021 г. (в сила от 21 януари 2021 г.)
Съдия: Николай Петров Витков
Дело: 20207070700209
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 9

Гр. Видин, 21.01.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

II административнонаказателен състав

в публично заседание на

осемнадесети януари

през две хиляди двадесет и първа година в състав:

Председател:

Николай Витков

Членове:

Биляна Панталеева

Борис Б.

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

Кирил Кирилов

като разгледа докладваното

от съдия

Николай Витков

 

Касационно АНД №

209

по описа за

2020

година

и за да се произнесе, съобрази следното:

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН, подадена от началник сектор "Пътна полиция" към ОДМВР-Видин, против решение № 250/08.10.2020 г., постановено по АНД № 135/2020 г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено наказателно постановление (НП) № 19-0953-001336/12.09.2019 г. на началник група в сектор "Пътна полиция" към ОДМВР-Видин, с което на ответника по касация е наложено административно наказание глоба в размер на 2000,00 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, на основание чл.174, ал.3, предл.1 от ЗДвП, за нарушение по чл.174, ал.3 от ЗДвП, както и глоба в размер на 20,00 лева, на основание чл.185 от ЗДвП, за нарушение по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП.

Ответникът по делото, редовно уведомен, чрез процесуалния си представител оспорва касационната жалба и моли да бъде потвърдено пърноинстанционното решение.

Представителят на Окръжна прокуратура Видин заявява, че касационната жалба е неоснователна.

От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа страна: на 14.08.2019 г. около 05:00 ч. в община Видин, на черен път под надлеза за с. Капитановци в посока към Дунав мост II, определен в постановлението и като общински път № VID1043, ответникът управлявал товарен автомобил влекач Волво, рег.№ РА1298КН, заедно с прикачено полуремарке с рег.№ РА2069ЕМ. При пристигането си до мястото, където в края на черен път започва ЖП линия, с управляваното МПС удря шахта с бетонен капак, чупи капака и влекачът затъва в шахтата, като при това уврежда намиращите се в нея кабели.

При пристигането на служителите на МВР и при извършена проверка във връзка с обстоятелството, че актосъставителят М. установил, че водачът лъха на алкохол, същият отказал да бъде тестван с техническо средство за наличие на алкохол, отказал и да даде кръвна проба, видно от представения по преписката лист за преглед в КДБ/СО № 014161/14.08.2019 г.

По съставения акт за установяване на административно нарушение не са направени възражения от страна на ответника. След изтичане на срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН наказващият орган съставил процесното НП.

Правни съображения: съдът, въз основа на събрания по делото доказателствен материал, обсъден в неговата цялост и взаимна зависимост, и като извърши преценка на съдебния акт в съответствие с чл.218, ал.2 от АПК, намира за установено следното: оспореното решение се явява валидно, като постановено от местно и родово компетентния съд, и допустимо, като издадено при наличие на процесуални предпоставки и липса на процесуални пречки.

Същото обаче е неправилно. Първоинстанционният съд погрешно е приел, че процесното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради допуснато съществено нарушение на процесуалните правила.

Съществено нарушение на процесуалните правила, съгласно разпоредбата на чл.348, ал.3, т.1 от НПК, е налице тогава, когато е довело до ограничаване на процесуалните права на страните. В настоящия случай мястото на извършване на процесните деяния е описано в акта и в НП по достатъчно точен и конкретен начин: „по черен път под надлеза за с. Капитановци в посока към Дунав мост II”, за да може да разбере нарушителят в достатъчна степен мястото на осъществяване на деянието и да организира защитата си. От данните по преписката и делото не може да се направи извод за наличие на каквото и да било съмнение за мястото на извършване на процесните деяния в уличеното като нарушител лице, което да е довело до накърняване или ограничаване на процесуалните му права, няма въведени и такива твърдения. При това положение необоснован и неправилен се явява изводът на състава на ВРС за допуснато съществено нарушение на императивната разпоредба на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, изразяващо се в непосочване по категоричен и недвусмислен начин мястото на извършване на нарушението. Липсва и разминаване между начина, по който е описано мястото на нарушението в АУАН и в НП.

От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява по категоричен начин извършването както от обективна, така и от субективна страна на процесните нарушения, техния автор и обстоятелствата, при които са извършени те. Наложените административни наказания глоба, както и лишаване от право да управлява МПС са справедливо определени в абсолютния законоустановен размер.

Не се касае за маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Налице са деяния, всяко от които разкриващо значителна степен на обществена опасност, във връзка с организацията на движението на пътните превозни средства, живота и здравето на участниците в движението по обществената пътна мрежа. В настоящия случай липсват каквито и да било смекчаващи отговорността обстоятелства. Както нарушенията, така и поведението на дееца в хода на извършената проверка от служители на касатора не могат да бъдат квалифицирани като маловажни по смисъла на закона. Напротив, процесните деяния представляват сериозни нарушения на установените правила за движение по пътищата, предвид високата опасност за настъпване на тежки вреди.

В тази връзка следва да се отчете и обстоятелството, че фактическият състав на първото процесно административно нарушение разкрива белезите на формално, а не на резултатно деяние, поради което липсата или наличието на вредоносни последици е ирелевантно за правната му квалификация, а има значение едва при определяне на съответните административни наказания, които в настоящия случай са в рамките на абсолютния законоустановен размер.

Поради изложените съображения решението на Районен съд Видин следва да бъде отменено, като неправилно, а отмененото с него постановление следва да бъде потвърдено изцяло.

Воден от горните мотиви и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, във връзка с чл.208 от АПК, Административен съд Видин

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 250/08.10.2020 г., постановено по АНД № 135/2020 г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено наказателно постановление № 19-0953-001336/12.09.2019 г. на началник група в сектор "Пътна полиция" към ОДМВР-Видин, вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0953-001336/12.09.2019 г. на началник група в сектор "Пътна полиция" към ОДМВР-Видин.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                              2.