Решение по дело №351/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 юли 2020 г.
Съдия: Лора Рангелова Стефанова
Дело: 20207160700351
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

277

гр. Перник, 07.07.2020 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЕРНИК, в открито съдебно заседание на първи юли две хиляди и двадесета година, в състав:

                                             

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

                                                         ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                                                                             ЛОРА СТЕФАНОВА

         

          При секретаря НАТАЛИЯ СИМЕОНОВА, с участието на прокурора РОСИЦА РАНКОВА, като разгледа, докладваното от съдия Стефанова КАНД № 351/2020 г. по описа на Административен съд – Перник, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 208 – чл. 228 от АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН.

          Образувано е по касационна жалба, подадена от К. Д.Г., ЕГН ********** *** против Решение № 79/10.02.2020 г., постановено по АНД № 1054/2019 г. по описа на Районен съд – Кюстендил, с което е потвърдено наказателно постановление № 18-1139-000432/16.03.2018 г., издадено от началник сектор ПП при ОДМВР – гр. Кюстендил, с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

          Изложени са съображения за неправилност на обжалваното решение поради допуснати съществени нарушения на процесуалните правила и неправилно приложение на закона  - касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН. Касаторът счита, че решаващият съд неправилно е приел, че в хода на административно-наказателното производство са спазени процесуалните правила, а АУАН и НП съответстват на изискванията на ЗАНН за форма и реквизити. Сочи аргументи за неправилно квалифициране деянието, което е довело да нарушаване на процесуалното му право на защита. Искането към касационния състав е да отмени решението на районния съд и потвърденото с него наказателно постановление.

          В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се е явил и не е бил представляван.

          В съдебно заседание ответникът по касационната жалба – ОДМВР – Кюстендил, сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не е изпратил представител.

          Окръжна прокуратура – Перник чрез прокурор Росица Ранкова дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага на съда да остави в сила обжалвания съдебен акт.

          Административен съд – Перник, в настоящия състав, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, взе предвид становищата на страните, обсъди събраните по делото доказателства и при съобразяване обхвата на съдебен контрол съгласно чл. 218 от АПК и чл. 220 от АПК, намери следното:

          Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от лице по чл. 210, ал. 1 от АПК, за което решението е неблагоприятно, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.

          Разгледана по същество е неоснователна.

          След извършена служебна проверка на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, настоящия касационен състав намира, че обжалваното решение е постановено от компетентен съд, в рамките на правомощията му, по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, при надлежно сезиране, поради което е валидно и допустимо.    

          Същото е и правилно. Съображенията за това са следните:

          За да постанови обжалваното решение, районният съд е приел, че на 03.03.2018 г. в гр. Кюстендил, по ул. Овощарска К. Д.Г. е управлявал собствения си лек автомобил марка „НИСАН“, модел **** с рег. ****, без предна регистрационна табела, поставена на определеното за това място.

          Нарушението било установено от свидетелите Р.С. и С.А.– служители на ОДМВР – Кюстендил, сектор „Пътна полиция“.

          Свидетелят Р.С. , в присъствието на нарушителя съставил АУАН бл. № 0371374/03.03.2018 г., с който образувал административно-наказателно производство за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. АУАН е подписан от съставителя, свидетеля при установяване на нарушението и нарушителя. Предявен е на последния и му е връчен препис.

          Въз основа на съставения АУАН началник сектор ПП при ОДМВР – Кюстендил е издал обжалваното наказателно постановление № 18-1139-000432/16.03.2018 г., с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП на касатора са наложени административни наказания глоба в размер на 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 месец за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП.

          При така установеното от фактическа страна, Районен съд – Кюстендил е приел, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Констатирал е, че АУАН и НП са издадени от компетентните за това органи, в изискуемата от закона форма и с предвидените реквизити. Достигнал е до извода, че от доказателствата по делото безспорно се установява извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и вината му. Изложил е аргументи за законосъобразното ангажиране отговорността на жалбоподателя за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП чрез налагане на кумлативно предвидените за него в чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП административни наказания – глоба и лишаване от право да управлява МПС. Счел е, че последните са законосъобразно индивидуализирани чрез определянето им само при наличието на смекчаващи обстоятелства, както следва: глоба в минимално предвидения размер от 50 лв. и лишаване от право да управлява МПС за минималния срок от 1 месец.

          Настоящият касационен състав на Административен съд - Перник намира, че решаващият съд при спазване принципите на чл. 13 и чл. 14 от НПК, във вр. с чл. 84 от ЗАНН правилно е установил фактическата обстановка. Събрал е гласни и писмени доказателства, относими към всички факти, предмет на доказване по делото. Формирал е изводите си след обективно, всестранно и пълно обсъждане на приобщения доказателствен материал в неговата съвкупност. При разглеждането на делото не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила и е приложил правилно закона.

          Неоснователно е оплакването на касатора, че районният съд неправилно е приложил материалния и процесуалния закон. Той не е обосновал това свое становище, но и настоящият касационен състав не установи нарушения, които да водят до неправилност на обжалваното решение.

          Правилен, с оглед установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка е и изводът на Районен съд – Кюстендил за осъществено от касатора административното нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. Нормата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП предвижда, че по пътищата за обществено ползване се допускат само моторни превозни, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Съгласно чл. 10, ал. 5 от Наредба № I-45 от 24.03.2000 г.  табелите с регистрационен номер се закрепват отпред и озад перпендикулярно на средното надлъжно сечение на превозното средство, а когато това е невъзможно - в лявата част, така че да се осигури тяхната видимост и осветеност нощно време. В настоящия случай от събраните гласни и писмени доказателства се установява по категоричен начин, че на 03.03.2018 г. в гр. Кюстендил, по ул. Овощарска К. Д.Г. е управлявал собствения си лек автомобил марка „НИСАН“, модел **** с рег. ****, без предна регистрационна табела, поставена на определеното за това място.  Следователно същият е нарушил разпоредбата на чл. 140, ал. 1 от ЗДвП. По този начин са квалифицирали нарушението, както актосъставителят, така и административно-наказващият орган. Дадената квалификация е правилна и настоящият състав намира за неоснователно оплакването на касатора, че не е разбрал за какво нарушение е ангажирана отговорността му, тъй като не е посочена нормата на чл. 10, ал. 5 от Наредба № І-45/24.03.2000 г.

          Административното наказание за така извършеното нарушение е предвидено в чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и е кумулативно налагане на глоба в размер от 50 лв. до 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 1 до 6 месеца. Правилно районният съд е приел, че в случая административно наказващият орган е наложил справедливо наказание, като  при съобразяване на правилата по чл. 27 от ЗАНН и целите по чл. 12 от ЗАНН е определил глоба в минимален размер от 50 лв. и лишаване от право на управление на МПС за срок от 1 месец

 

 

          Предвид всичко изложено настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон. Не са налице релевираните в касационната жалба касационни основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК за отмяната му. Затова на основание чл. 221, ал. 2 от АПК следва да бъде оставено в сила.

          Мотивиран от горното, Административен съд - Перник

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 79/10.02.2020 г., постановено по АНД № 1054/2019 г. по описа на Районен съд – Кюстендил.

          РЕШЕНИЕТО е окончателно.

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                      2./п/