Разпореждане по дело №69/2023 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 529
Дата: 12 януари 2023 г.
Съдия: Марияна Димитрова Ширванян
Дело: 20237050700069
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 януари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

    №…………………………………2023 година,    гр.Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, 

Десети състав, в закрито заседание на дванадесети януари 2023г.,

като разгледа докладваното от съдия  Марияна Ширванян

адм.д.№ 69/2023г. по описа на съда, за да се произнесе

взе предвид следното:

Производството е образувано след връщането му след произнасянето по повдигнатия от настоящия съдебен състав спор за подсъдност пред Върховния административен съд и Върховния касационен съд на Р България – Смесен петчленен състав. Последният с определение № 53/23.12.2022г. по дело смесен състав № 27/2022г. е определил за компетентен да разгледа исковата молба подадена от Р. Х., регистрирана с вх. № 5306/04..03.2022 г. по описа на Окръжен съд - Варна в частта, с която се претендира обезщетение за претърпени неимуществени вреди в размер на 10 000 лв., Административен съд – Варна и е изпратил делото на последния за продължаване на съдопроизводствените действия.

Смесеният състав според изложените в исковата молба фактически обстоятелства и извършеното изрично уточнение от страна на ищеца с молба от 21.03.2022 г. е приел, че предмет на исковата претенция в тази част са: вредите, за които г-н Х. претендира обезщетение в размер на 10 000 лв. и които са му причинени по време на престой в затвора Варна и които са резултат от лошите, нездравословни условия на живот, както и на липса на своевременна и адекватна медицинска помощ за заболяванията на ищеца.

Смесеният състав е констатирал, че в исковата молба е посочено като общо правно основание за всяка от исковите претенции – чл. 2, ал. 1, т. 6 от ЗОДОВ (погрешно в исковата молба се сочи чл. 2, ал. 6 от ЗОДОВ), според който държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от разследващите органи, прокуратурата или съда, при изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, от съдържанието ѝ, както и от уточняващата молба е извел извод, че се касае за липса на медицинско обслужване и неблагоприятни условия по време на престоя на лицето в затвора, т.е. се касае за бездействие на затворническата администрация при и по повод изпълнение на наказанието. По-конкретно е посочил, че предявеният иск е по повод твърдение за бездействие, изразяващо се в липса на ефективно лечение и предоставяне на подходящи условия с оглед здравословното състояние на лицето.

Поради това е приел, че ищецът е предявил иск по реда на чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ, и съобразно приетото в т. 8 на Тълкувателно постановление по тълкувателно дело № 2/2014г. на Общо събрание на съдиите на Гражданска колегия на Върховния касационен съд и Първа и Втора колегия на Върховния административен съд, обявено на 19.05.2015 г., делата по искове за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на органите по изпълнение на наказанията при и по повод изпълнение на наказанията лишаване от свобода и пробация, или задържане с мярка за неотклонение задържане под стража е посочил, че компетентен да разгледа иска е административен съд - Варна.

Като съобрази горното и след като се запозна със съдържанието на исковата молба и уточняващата молба, Съдът констатира следните твърдения относно претенцията за обезщетението от 10000лв. – „Доверителят ми е претърпял неимуществени вреди състоящи се в наранено човешко достойнство, стрес, безпокойство, болки и страдания, унижения и негативни емоции в следствие прекомерното и незаконното му лишаване от свобода, като същевременно е пребивавал в Затвора Варна в тежко здравословно състояние с разбита челюст на кост и зъби в следствие жертва на престъпление на 31.06.2020г. по ДП № 3 по описа на трето РУ  на МВР Варна и пр.пр.№41/21г. по описа на ВОП. През цялото време на изтърпяване на наказанието в законният и незаконният период Четири месеца и 43 дни доверителят ми Р.Х. е бил с подути колена трудно се придвижвал по стръмните стъпала от 2 етаж до сутерена където е стоковата по три пъти на ден за закуска, обед и вечеря. Същият не е бил ефективно лекуван за заболяванията свързани с разбитата челюсти зъби, както за болките в колената.“

В уточняващата молба е посочено следното: „По уточнение на твърдението, че не е бил ефективно лекуван в затвора, потвърждава обстоятелството, че не е бил ефективно лекуван в затвора и прави искане за получаване на обезщетение в размер на 10 000/десет хиляди/ лева По време на пребиваването във Варненския затвор от 07.06.2021г. до 19.11.2021г. съгласно приставената с ИМ служебна бележка на затвора Варна ЗД 207/2021г. от 19.11.2021г. издадена на Р.Х.. Четири месеца и 43 дни доверителят ми Р.Х. е бил с подути колена трудно се придвижвал по стръмните стъпала от 2 етаж до сутерена където е стоковата по три пъти на ден за закуска, обед и вечеря. Същият не е бил ефективно лекуван за заболяванията свързани с разбита челюсти зъби, както и за болките в колената. Като само е бил диагностициран без да е провеждано лечение. Цена на иска за неефективно лечение в затвора в размер на 10 000/десет хиляди/ лева в едно с мораторната и законната лихва до окончателното изплащане на обезщетението. Ответник по иска за неефективно лечение в затвора – Прокуратурата на Р България. Начален период 07.06.2021г. – краен период 19.11.2021г. по иска за ефективно лечение в затвора.“

            Исковата молба е нередовна – не отговаря на изискванията на чл.127 и чл.128 от ГПК,  вр.чл.144 от АПК и чл.204 и 205 АПК, поради което следва да се остави без движение. Молбата и подадената уточняваща молба са подадени в един екземпляр, без препис за ответника и към нея не е приложено доказателство за платена държавна такса.

Освен това е неясна – от съдържанието й не става ясно къде в Затвора Варна или на друго място (друг затвор, арест, друго място) са настъпили фактите, от които твърди, че е влошено здравословното му състояние ( т.е. къде е получил уврежданията на челюстта и зъбите, както и от кога и какво са болките в коленете) ; какви са конкретните факти по издаден/издадени срещу ищеца актове на затворническата администрация на Затвора Варна и/или на извършените спрямо ищеца действия или бездействия, въз основа на акт ли са извършени и ищецът запознат ли е с този акт, кой е извършил действията и кога (съобщил ли е за болките в коленете и, че придвижването му е трудно, поискал ли е промяна на режима на изтърпяването на наказанието от затворническата администрация, чрез напр. преместване в друга килия или друго; и на кого, е съобщил за здравословния си проблем; съобщил ли е за болките в челюстта и зъбите и на кого е съобщил). В исковата молба не е посочено дали акта, действията или бездействията на административния орган са оспорени и ако отговорът е положителен - пред кого, както и какво се иска от съда и не е конкретизиран момента, от който се претендира обезщетението.

В исковата молба не е посочено в какво се изразяват нараненото човешко достойнство, стресът, безпокойството, болките и страданията, униженията и негативните емоции. На ищеца следва да бъде дадена възможност да даде конкретно и ясно описание на преживяванията които намира за нараняване на човешкото му достойнство, стрес, безпокойство, болки и страдания, унижения и негативни емоции.

            В исковата молба посоченият ответник е Прокуратурата на Р България, поради което на основание чл.205 АПК съдът указва на ищеца, че ответник по иска за обезщетение за вреди от престоя в Затвора Варна, с оглед указанията на Смесения състав, следва да е Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр.София.

В исковата молба не е посочен и постоянният и или настоящият адрес на ищеца.

На ищеца следва да бъде дадена възможност да изправи нередовностите на исковата молба.

Водим от горното, Съдът

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ исковата молба на Р.Х. за присъждане на  обезщетение от 10000лв. за претърпени неимуществени вреди състоящи се в наранено човешко достойнство, стрес, безпокойство, болки и страдания, унижения и негативни емоции в следствие прекомерното и незаконното му лишаване от свобода.

УКАЗВА на ищеца, в 7-дневен срок от получаване на съобщението в молба с препис за ответника следва:

1.Да направи уточнения по исковата молба като посочи изрично моментът, от който претендира вредите;

2.Да посочи срещу кого предявява иска;

3.Да посочи конкретно и ясно кой е издал незаконосъобразния акт, извършил незаконосъобразните действия или бездействия, които са го увредили  и подробно да опише, в какво точно се изразяват тези действия или бездействия; Да посочи ясно и конкретно в какво се изразява увреждането - да даде конкретно и ясно описание на преживяванията които намира за нараняване на човешкото му достойнство, стрес, безпокойство, болки и страдания, унижения и негативни емоции;

4.Да посочи какво иска от съда – да осъди ответника, да отмени действията, бездействията или административния акт (като ги посочи конкретно с номер, дата и издател или извършител).

5.Да посочи постоянният и или настоящият адрес на ищеца.

             Да представи два броя преписи от исковата молба и уточнението към нея за връчване на ответната страна.

Да представи доказателство за заплатена по сметка на АдмС Варна д.такса в размер на 10лв.

При неотстраняване на нередовностите в исковата молба в указания 7-дневен срок, същата ще бъде върната, а производството по делото – прекратено!

Разпореждането не подлежи на обжалване.

Препис от разпореждането да се връчи на ищеца.

                                                                                   

Съдия: