Решение по дело №411/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 218
Дата: 6 юли 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Страхил Николов Гошев
Дело: 20201510200411
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

06.07.2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                  Година                                     Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

Н.О. V

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

24.06.

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

Страхил Гошев

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Сашка Вукадинова

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

АН

 

411

 

2020

 
 


                                      дело №                                     по описа за                            година.

за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление (НП) № 42-0000266 от 30.03.2020 г., издадено от Директора на РД „АА“ София, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 93, ал.2 от ЗАвт.П, на К.И.М.,***, с ЕГН **********, са наложени административни наказания, както следва:

-  По т.1 - „глоба”, в размер на 500,00 лева, за нарушение на чл. 89, т. 2 от Наредба № 33/03.11.1999 г, на МТ;

-  По т. 2. - „глоба”, в размер на 500,00 лева, за нарушение на чл. 89, т. 3 от Наредба № 33/03.11.1999 г, на МТ.

НП е обжалвано в срок от санкционирания субект. В жалбата се излагат подробни съображения против атакувания акт. Твърди се, че са допуснати множество съществени процесуални нарушения, както и че е налице неправилно приложение на материалния закон. Сочи се липса на доказателства за териториалната компетентност на служителите на РД „АА“ София извършили проверката на водача. Иска се от съда отмяната му.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, не се явява. Представлява се от редовно упълномощен адв. С., който поддържа жалбата и допълва съображенията изложени в нея с пледоарията си.

Въззиваемата страна е редовно уведомена, но също не изпраща процесуален представител в съдебно заседание. В придружителното писмо, с което е изпратена жалбата до съда въззиваемата страна взема становище по жалбата и моли наказателното постановление да бъде потвърдено. Прави възражение за прекомерност на претендирания адвокатски хонорар.

 

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните по делото писмени и гласни доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

На 19.02.2020г., около 10:50 часа, на път II-62, км. 32+200м., на разклона за ТЕЦ „Бобов дол“, с посока на движение към с. Бабинска река жалбоподателят, като водач на товарен автомобил „Астра ХД 8 84.45“, с рег. № РК3552ВР, собственост на превозвач „Централна ремонтна база – 2001“ ООД, гр. Перник е извършвал обществен превоз на товари /земна маса/, съгласно заверено копие на Лиценз № *********, валиден до 31.12.2026 г., по маршрут от с. Катрище до с. Бабинска река, посочен в кантарна бележка № 06757 от 19.02.2020 г. Процесният автомобил бил спрян за проверка от свидетелите – служители на РД „АА“ София Т.Б. и Б.Б., при която било установено, че превоза се осъществява от водача, без да разполага с попълнен пътен лист  и издадена товарителница. Ето защо на К.М. бил съставен АУАН, който му бил връчен срещу подпис в момента на съставянето, без последният да изложи възражения в него. АУАН е подписан от актосъставителя Б. и свидетеля при установяване на нарушението и съставяне на акта Б..

Въз основа на АУАН е издадено и процесното НП с № 42-0000266 от 30.03.2020 г., издадено от Директора на РД „АА“ София, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 93, ал.2 от ЗАвт.П, на К.И.М.,***, с ЕГН **********, са наложени административни наказания, както следва:

-  По т.1 - „глоба”, в размер на 500,00 лева, за нарушение на чл. 89, т. 2 от Наредба № 33/03.11.1999 г, на МТ;

-  По т. 2. - „глоба”, в размер на 500,00 лева, за нарушение на чл. 89, т. 3 от Наредба № 33/03.11.1999 г, на МТ.

Горната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на показанията на разпитаните в съдебното заседание свидетели, както и въз основа на събраните по делото писмени доказателства, приобщени по реда на чл. 283 НПК. Съдът кредитира изцяло доказателствената съвкупност, като намира, че всички събрани доказателства са еднопосочни и не съществуват никакви противоречия между тях. Двамата свидетели не дават подробности по фактите и се съсредоточават относно това да поддържат изцяло констатациите изложени в АУАН.

 

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

Въз основа на извършена служебна проверка съдът счита, че при съставянето на АУАН и издаването на атакуваното НП са допуснати съществени процесуални нарушения, както и нарушения по приложение на материалния закон.

Съдът намира, че неправилно е приложена Нормата на чл. 93 ал. 2 от ЗАвт.П. В текста на същата се предвижда, че се санкционира онзи водач на МПС, който извършва обществен превоз или превоз за собствена сметка на пътници и товари и не представи в момента на проверката издадения лиценз, заверено копие на лиценз на Общността, разрешението, документа, за регистрация или други документи /в случая пътен лист и товарителница/, които се изискват от регламент на европейските институции, от този закон или подзаконовите нормативни актове по прилагането му /в случая цитираната Наредба № 33/03.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Р. България на МТ /, се наказва с глоба от 500 лв.

Чл. 89 т. 2 и т. 3 от Наредба № 33/03.11.1999 г. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Р. България на МТ гласят следното: „По време на работа водачът представя при поискване от контролните органи документите по чл. 100, ал. 1, т. 1 - 3 от Закона за движението по пътищата и следните документи: т. 2. попълнен пътен лист по образец (приложение № 11), с изключение на случаите при придвижване на превозно средство без товар на територията на Република България до товарен пункт, като част от международен превоз и т. 3. товарителница (приложение № 15)“;

С оглед на тези законови разпоредби Неправилно АНО словесно е приел в НП, че при извършената проверка водачът е бил без попълнен пътен лист и товарителница, т. е. прието е, че такива не просто не са представени, а изобщо не са били издадени и липсват. Въз основа на събраните доказателства по делото, не се установява изобщо такива документи да са били издадени във връзка с превоза, като безспорно същите не са били и представени от водача при проверката извършена от свидетели Б. и Б.. Според св. Б., ако водачът е разполагал с такива документи, които макар и некоректно попълнени им е представил при проверката, то същите биха били иззети от тях с АУАН и приложени по АНП, което не е сторено в конкретния случай. Според описаното в обстоятелствената част на акта с израза „Без“, документите изобщо не са съществували при извършената проверка, водачът е бил без пътен лист и без товарителница, като не е извършвана никаква последваща допълнителна проверка, дали изобщо такива са му били издадени във връзка с превоза. Въпреки това е предпочетена и приложена санкционната разпоредба на чл. 93, ал.2 от ЗАвтП, вместо приложимата в такава хипотеза на изначална липса на документи - норма на чл. 93, ал.1, т.1 ЗАвтП. От всичко това следва, че е налице допуснато съществено и непреодолимо противоречие между релевираните обстоятелства и дадената им правна квалификация, като наказанието в конкретния случаи е наложено за нарушение различно от това, което наказващият орган е приел словом, че е извършено. Изцяло в този смисъл виж и практиката на касационната инстанция отразена в Решение № 117 от 06.04.2012 г. по н. д. № 70 / 2012 г. на Административен съд – Кюстендил.

Извън горното, на следващо място, следва да се сподели като основателно и възражението на жалбоподателя, че неправилно са му били наложени две глоби за извършване на превоз без посочените документи, като в същото време е употребена  норма предвиждаща една санкция и то единствено за непредставяне в момента на проверката на такива документи. Видно от новелата на чл. 93, ал.1 от ЗАвтП, която съответства на даденото от АНО словесно описание, е че в нея не се съдържа изискване за налагане на отделни наказания при липса на повече от един от изискуемите документи, в случая са предвидени квалифицирани състави само по отношение на повторност и системност. Липсата на повече от един от тези документи не е основание, за да се приеме, че е налице извършване на повече от едно административно нарушение. Аналогична е редакцията и на посочената в НП норма на чл. 93, ал.2 ЗАвтП. Предвид гореизложеното настоящият съдебен състав намира, че с квалифицирането на нарушението като две отделни, самостоятелни такива административнонаказващият орган е извършил съществено нарушение на производствените правила, поради което обжалваното решение следва да бъде отменено В този смисъл относно значимостта на това нарушение виж Решение от 15.12.2009 г. по к.н.а.х.д. № 1499/2009 г. на Административен съд Пловдив. В цитираното решение изрично е заявена невъзможността според касационните съдии, въззивния съд сам да изменя основанието на обжалваната глоба. Действително съгласно чл. 61, ал.1 от ЗАНН, районният съд може да се произнесе с решение, с което може да измени наказателното постановление, но изменението на НП е допустимо само по отношение на размера, а не на основанието на наложеното наказание. В случая, както се констатира по-горе нарушението е неправилно квалифицирано и съдът е длъжен да отмени обжалваното НП.

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1, пр. 3 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 42-0000266 от 30.03.2020 г., издадено от Директора на РД „АА“-София, с което на основание чл. 53 от ЗАНН и по чл. 93, ал.2 от ЗАвт.П, на К.И.М.,***, с ЕГН **********, са наложени административни наказания, както следва:

-  По т.1 - „глоба”, в размер на 500,00 лева, за нарушение на чл. 89, т. 2 от Наредба № 33/03.11.1999 г, на МТ;

-  По т. 2. - „глоба”, в размер на 500,00 лева, за нарушение на чл. 89, т. 3 от Наредба № 33/03.11.1999 г, на МТ, като НЕПРАВИЛНО и

НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

Решението подлежи на обжалване пред АС-Кюстендил, на основанията предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ от АПК.

 

                              

РАЙОНЕН СЪДИЯ: