Решение по дело №559/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 59
Дата: 3 април 2020 г. (в сила от 3 април 2020 г.)
Съдия: Росица Богданова Савова
Дело: 20191500500559
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                                 

 

 

 

 

                                                    Р    Е   Ш    Е   Н   И    Е  59

         гр. Кюстендил, 03.04.2020г.

Кюстендилският окръжен съд, гражданска колегия, в открито заседание на двадесет и пети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА САВОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОСТАДИНОВА СИМОНА НАВУЩАНОВА

при участие на секретаря Р. С., като разгледа докладваното от съдия Савова в. гр. д. №559 по описа за 2019 г. на КнОС и, за да се произнесе взе предвид:

Производството е образувано по въззивна жалба „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр. ****, ул. „****" № *, ет. *, ап. *, съдебен адрес:***-партер - чрез процесуалния представител адв.Е.А. ***, срещу Решение № 468 от 18.07.2019 г. по гр.д.№ 395/2019 г.на РС-Дупница.

С оспорвания първоинстанционен съдебен акт РС- Дупница е отхвърил предявените от въззивника срещу Е.С.В., ЕГН **********, с адрес: ***, искове с правно основание чл.422, вр. с чл. 415 от ГПК, вр. с чл. 79, чл. 92 и чл. 86 от ЗЗД, за признаване за установено в отношенията между страните, че ответницата дължи на ищцовото дружество сумата от ** (****) евро без вкл. ДДС, представляваща еднократно възнаграждение при придобиване на имот, представен от изпълнителя по сключен между страните договор за посредничество с купувач от 31.10.2017г, както и сума в размер на *** (****) евро, представляваща неустойка в размер на 5 % от продажната цена на имота (**** евро), дължима по същия договор, ведно със законната лихва, считано от датата на предявяване на иска до окончателното плащане.

С решението „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, е осъдено и да заплати на Е.С.В. сторените разноски в производството пред ДнРС в размер на 510.00 лв. (петстотин и десет лева).

Излагат се доводи за незаконосъобразност, необоснованост и допускане на съществени процесуални нарушения при постановяване на обжалвания съдебен акт.

Относно незаконосъобразността се сочи, че визираната писмена форма на процесния договор не е такава в действителност, а същевременно първоинстанционният съд е отхвърлил иска само на основание, че не е бил представен писмен договор в оригинал, доколкото същият е бил изключен от доказателствата по делото.

На следващо място районният съд е обосновал решението си само върху факта, че липсва такъв писмен договор, без да анализира останалите приложени писмени доказателства - договор за гаранция, регистър, нотариален акт за покупко-продажба и нотариална покана.

Въззивникът счита, че всички тези доказателства, ако са били анализирани, е следвало искът да бъде уважен, доколкото поддържа, че въз основа на тях се установяват релевантните факти, включително възлагането от страна на ответницата по иска  на търсене на определен имот и цена, на която желае такъв да бъде закупен, както и че въззивното дружество е изпълнило задълженията си по договора, респ. наличието на пълно неизпълнение на задължението по договора от страна на ответницата по иска.

От насрещната страна е депозиран отговор на въззивната жалба , с който същата се оспорва и се иска потвърждаване на обжалваното решение.В тази връзка се прави анализ на събраните по делото доказателства, респ. сочи се, че са налице твърдения във въззивната жалба, релевирани за първи път в производството, доколкото такива не са били поддържани в хода на първоинстанционното производство.Претендират се разноски за въззивното производство.

Въззивният съд намира жалбата за допустима предвид депозирането й в срок от легитимирана страна срещу подлежащ на въззивно обжалване първоинстанционен съдебен акт;  същата е надлежно администрирана.

Решението, предмет на настоящата въззивна проверка, е валидно и допустимо.

По същество окръжният съд приема следното:

Представеното в първоинстанционното производство   копие от Договор за посредничество от 31.10.2017г., сключен между страните по делото, на който ищецът основава исковата си претенция срещу ответницата, е изключено на основание чл. 183, изр.II-ро от ГПК от доказателствата по делото, тъй като процесуалният представител на ищеца е заявил, че оригиналът на договора липсва в архивите на дружеството и не може да бъде представен- след дадени указания за представянето на оригинала на договора и за последиците, в случай, че не бъде представен .

Между страните е подписан още и Договор за гаранция от 31.10.2017г. (л. 17 от делото на ДнРС). Съгласно клаузите на този договор, възложителят Е.С.В. е предала на изпълнителя „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД сума в размер на 100.00 лв., като гаранция за закупуването на следния недвижим имот, представен от възложителя на изпълнителя, а именно: самостоятелен обект в сграда, представляващ апартамент, с адрес: град Б., кв. „****", ул. „***" №*, ет. *, срещу задължението на изпълнителя да договори условията за покупка на имота. Съгласно т. 2 и чл. З от така подписания между страните документ, възложителят изрично заявява, че желае да закупи посочения имот при продажна цена в размер на **** евро, като при постигане на тази цена, се задължава  в срок до 15.12.2017г. „да сключи предварителен договор или нотариален акт за покупко-продажба“ на описания имот. В чл. 4 от договора е предвидено, че в случай, че възложителят откаже да сключи предварителен договор или нотариален акт за покупко-продажба в срока и при условията на т.2 и т.З , ще се счита, че изпълнителят е изпълнил задълженията си по договора за посредничество и възложителят губи предадената гаранция, респ.в т.5 се сочи още, че при непостигане на посочените в т. 2 параметри в срок до 15.07.2017г, договорът се прекратява, като изпълнителят се задължава да върне сумата от 100/сто/ лв., получена като гаранция.При подписване на предварителен договор или нотариален акт за покупко-продажба параметрите по договора за гаранция се считат постигнати.

Съгласно Регистър на предложените имоти, подписан между страните, на 31.10.2017г, въззивникът е предложил на въззиваемата да закупи апартамент, с адрес: град Б., кв. „***", ул. „***" №*, ет. *, при цена от *** евро. Същият представлява частен документ, подписан от въззиваемата, която не го е оспорила.

Видно от копие от Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № **, том **, рег. № ***, дело № ** от ***г, Е.С.В. е закупила от Д. К. К. и Н. В. К.самостоятелен обект в сграда с идентификатор 04279.608.371.3.8, представляващ жилищен апартамент, с адрес: град Б., кв. „***", ул. „***" №*, ет. *, ап. *, на цена от *** лева.

Както се установява от Нотариална покана с рег. № ***, том *, акт № *** от ****г. по описа на Нотариус С.С., с рег. № ***, с район на действие РС-Дупница, „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД,уведомило въззиваемата В., че договор за посредничество с купувач от 31.10.2017г. се счита за прекратен, на основание т. 9.2, във връзка с т. 4.4 от същия, понеже възложителят е придобил имот, който му е бил предложен от изпълнителя, като поради посоченото основание за прекратяване, ответницата дължи на ищеца претендираните в исковата молба суми.

От приложеното извлечение от ТР - л.23 от гр.дело №395/19г.на ДнРС е видно, че въззивникът е търговско дружество, в чийто предмет се включва и извършване на посреднически услуги.

Предвид изложеното, въззивният съд намира от правна страна следното:

Предявен е иск по реда на чл.422 от ГПК за вземане, произтичащо от договор за посредничество, регламентиран в чл. 45 - 51 ТЗ. В съдебната практика е застъпено становището за правната природа на договора за посредничество като неформален договор и необходимостта от сключването му в писмена форма е само за улесняване доказването на постигнатите между страните уговорки./изрично Решение № 22 от 10.01.2008 г. на ВКС по т. д. № 716/2006 г., ! о.,ТК/.

Посредникът, освен фактическата дейност, изразяваща се в съдействие на страните за сключване на сделка между тях, не е необходимо да участва и в самото сключване на сделката, същото не се включва в задълженията на посредника, за разлика от тези на търговския представител.

Покупко-продажбата на процесния имот е резултат от усилията и съдействието на ищеца, което се извлича от представения регистър на предложените имоти, в който имотът е описан с административния си адрес, отговарящ на този на закупеният впоследствие от въззиваемата недвижим имот, който й е бил предложен на 31.10.2017г, видно от договора за гаранция със същата дата /подробно посочен по-горе/, с което страните са договорили възнаграждение срещу задължението на изпълнителя да договори условията за покупката на имота, но изрично са отразили наличие на договор за посредничество между тях - т.4- от която клауза - при тълкуване-  следва да се приеме, че към този момент /31.10.2017г.най-късно/ е имало наличен /съществувал е/ сключен договор за посредничество, респ.налице е и обективирана в нотариалния акт №***,т.*, рег.№*, д.№*/**7г. от ***г.покупко-продажба, въз основа на който договор въззиваемата е придобила представения й от въззивника имот - няма данни същата да е установила контакт с продавачите преди или независимо от съдействието на въззивното дружество. При анализа на тези доказателства, следва да се приеме, че по договора за посредничество при продажба на недвижим имот посредникът е осъществил представяне на конкретен имот, закупен впоследствие от възложителя.

Липсват други относими писмени и гласни доказателства за релевантните факти, предвид изключването на представеното копие от писмен договор за посредничество с купувач от 31.10.2017г.Ето защо, макар въззивният съд да приема, че е било налице валидно възникнало правоотношение по договор за посредничество, не се установява конкретно какви са правата и задълженията на страните във връзка със заплащане на търсеното възнаграждение и неустойка.

Налице е и изповядване на сделката пред нотариус за представения имот, но при други параметри - по-ниска цена- за ***лв. / вместо *** евро - приблизително ***лв./,  което обаче съдът намира, че е обстоятелство, относимо към другия сключен от страните договор, касаещ условията на сделката .

Предвид на това, от визираните доказателства може да бъде направен извод за осъществяване на основната цел на договора за посредничество, а именно свързване на страните и подпомагането им да сключат договор- при наличните по делото  данни, които не са опровергани в производството, че именно въззивникът е открил потенциалния/ите продавач/и , осъществявайки връзката на своя клиент /въззиваемата/ с прехвърлителите / отбелязването чрез подпис на възложителя в специален регистър/ и така е съдействал за обслужване и финализиране на сделката.

Основното, функционално обусловено от задължението на посредника да предложи на възложителя потенциален продавач, е насрещното задължение на възложителя - да плати уговореното възнаграждение при осъществена по надлежния ред продажба на имота с осигурения в изпълнение на посредническия договор продавач, т. е. при постигнат конкретен резултат от процесния договор.

Касае се за договор за посредничество, а претенцията е за установяване на вземане за реално изпълнение на договора за посредничество - т.е.за претендираното като дължимо възнаграждение за осъщественото посредничество по договора, за което вземане е издадена заповед за изпълнение по чл.410 ГПК.С оглед липсата на доказателства за договорен размер на възнаграждение следва да се присъди обичайното такова съгласно чл. 51, изр. 2 ТЗ,/ в тази насока - Решение № 1773 от 07.10.2018 г.по т.д.№772/2018г.на САС/. Предвид тези обстоятелства и на осн.чл.162,пр.1 от ГПК съдът намира, че възнаграждението за посредника следва да се определи в размер на ** евро / 2% от реализираната по сделката цена- или ***лв./.

Въззивният съд счита в останалата част претенцията за неоснователна и недоказана- при липса на изрична норма, която налага уговаряне и на неустойка и при липса в конкретния случай на надлежното й установяване.Освен това, така, както се претендира - в размер на 5% от **** евро /сочена като цената на имота/, тази претенция за неустойка излиза извън присъщите и обезпечителна, обезщетителна и санкционна функции и е целяща единствено повторно възнаграждаване на кредитора - посредник за осигурения от него купувач, което пък води до неоснователното му обогатяване и е в противоречие с добрите нрави.В този см. когато договорената неустойка е компенсаторна, по преценка на кредитора в хипотезата на чл. 79, ал. 1 ЗЗД е да иска или реално изпълнение, заедно с обезщетение за вредите по общия ред, или уговорената за пълното неизпълнение на длъжника компенсаторна неустойка.С оглед на това, решението на първоинстанционния съд в тази му част ще бъде потвърдено.

Съгласно т. 13 от Тълкувателно решение № 4 от 18.06.2014 г. на ВКС по тълк. д. № 4/2013 г., ОСГТК при отхвърляне на установителния иск по чл. 422 ГПК заповедта за изпълнение не подлежи на обезсилване , респ.при издадена заповед за изпълнение по реда на чл. 410 ГПК прекратяване на изпълнението като последица не настъпва, тъй като изпълнение не се провежда до влизане в сила на заповедта на изпълнение.

Следва да бъдат определени дължимите разноски, които всяка от страните да поеме с оглед изхода на спора.На въззивника /ищеца/ се дължат разноски по компенсация за заповедното производство в размер на 24,45лв., а за исковото /общо за двете инстанции/ - ***лв., съответно разноските, които се следват на въззиваемата страна / ответницата В./ за исковото производство общо за двете инстанции са в размер на ***лв.

Воден от изложеното, Кюстендилският окръжен съд

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ Решение №468 от 18.07.2019 г. по гр.д.№ 395/2019 г.на РС-Дупница, в частта, в която е ОТХВЪРЛЕН като неоснователни предявен от „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр.***, ул. „***" № **, ет. **, ап. **, представлявано от управителя Х.Й.С., срещу Е.С.В., ЕГН **********, с адрес: ***, иск по реда на чл.422, вр. с чл. 415 от ГПК, вр. с чл. 79, ЗЗД , за признаване за установено в отношенията между страните, че ответницата дължи на ищцовото дружество сума до размер на **** (***) евро без вкл. ДДС, представляваща еднократно възнаграждение при придобиване на имот, представен от изпълнителя по сключен между страните договор за посредничество с купувач от 31.10.2017г., както и в частта, в която на основание чл. 78, ал. З от ГПК, „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, е осъдено да заплати на Е.С.В., ЕГН **********, разноски в това производство в размер на **** лв. (**** лева), като ВМЕСТО ТОВА ПОСТАНОВИ:

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по иск по реда на чл.422, вр. с чл. 415 от ГПК, вр. с чл. 79, ЗЗД , по отношение на Е.С.В., ЕГН **********, с адрес: ***,* че същата дължи на „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр. ***, ул. „***" № **, ет. *, ап. *, сума до размер на *** (***) евро без вкл. ДДС, представляваща еднократно възнаграждение при придобиване на имот, представен от изпълнителя по сключен между страните договор за посредничество с купувач от 31.10.2017г.


ОСЪЖДА Е.С.В., ЕГН **********, с 'адрес: ***, да заплати на БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, /с посочени седалище и адрес на управление/, сторените разноски в заповедното производство в размер на 24,45лв./двадесет и четири лева и четиридесет и пет ст./, както и разноски за исковото производство общо за двете инстанции в размер на 468,07лв. /четиристотин шестдесет и осем лева и седем ст./.

ОСЪЖДА „БИЗНЕС ПАРТНЬОРИ" ЕООД, ЕИК *****, със седалище и адрес на управление: гр. ***, ул. „***" № **, ет. *, ап. *, да заплати на Е.С.В., ЕГН **********, с адрес: ***, разноски за исковото производство общо за двете инстанции в размер на 742,65лв. /седемстотин четиридесет и два лева и шестдесет и пет ст./.

ПОТВЪРЖДАВА в останалата част Решение №468 от 18.07.2019 г. по гр.дело № 395/2019 г.на РС-Дупница.

Настоящото решение не подлежи на обжалване.

Председател :                                                      Членове: 1.

                                                                                                                 2.

 

 

 

 

 

.